آموزش ساخت وسایل تزئینی کوچک با استین گلس

چیدوپلاس 22 مرداد 1399 ،

هنر اتصال شیشه های منقوش و رنگی با فلز های مخصوص که باعث خلق آثاری فوق العاده در سبک های متفاوت میشود را استین گلس می نامند. در گذشته این هنر در فضاهای خاص و مذهبی مثل گنبد مساجد و شیشه های کلیسا بسیار استفاده میشد اما در عصر حاضر به عنوان عضوی تزئینی و زینتی در معماری داخلی به شمار می رود. هنر شیشه های استین گلس، در میراث فرهنگی به ثبت رسیده و دوره های فنی و حرفه ای دارد. شیشه های استین گلس در هر فضایی باعث نور پردازی بی نظیر میشوند بطوریکه نور از بین خطوط، رنگ های متفاوت و طرح های زیبا عبور میکند و به فضا جلوه ای درخشان و رویایی میبخشد، زمانی که از استین گلس به عنوان نورگیر اصلی یا پنجره استفاده میشوند علاوه بر زیبایی باعث حفظ رابطه ی داخل و خارج ساختمان شده و هویت جدیدی در فضا ایجاد میکنند. ترکیب استین گلس با چوب های طبیعی جلوه ی کلاسیکی دارد و یک عنصر تزئینی در دکور داخلی شما خواهد بود. در این هنر ظرافت و دقت حرف اول را میزند و ترکیب رنگ های شاد بسیار مهم است.

امروزه استین گلس ها در صنعت جواهر سازی و تزئینات دکوری بسیار محبوب هستند و به نام تکنیک تیفانی آنها را میشناسند. با این تفاوت که در استین گلس با سرب و در تیفانی با مس تکه هارو بهم میچسبانند. هنر تیقانی اولین بار توسط فردی بنام لوئیس تیفانی انجام و به نام این فرد نام گذاری شد. با تکنیک تیفانی میتوانید زیورآلات، آباژور، ظرف، تابلو و اشکال سه بعدی بسازید و با قطعات کوچک ترکیب کنید.

استین گلس
استین گلس
استین گلس
استین گلس
استین گلس
استین گلس
استین گلس
استین گلس
استین گلس

برای ساخت استین گلس به شیشه ی طرح دار، ساب برای نرم کردن لبه ی شیشه ها، الماس شیشه بر، انبر مناسب شیشه، عینک محافظ، دستکش کار، ماژیک، هویه، کاپرفویل، نوارمسی و قلع برای پر کردن فاصله کاپرفویل ها نیاز دارید و روش کار به شرح زیر است:

الگو : الگوی مناسبی را از گوگل پیدا کنید یا روی کاغذ  بکشید که برای شروع ساده باشد و از آن یک کپی دیگر بگیرید. یکی را به میز کار با نوار چسب پهن به خوبی بچسبانید.

انتخاب شیشه: برای انتخاب نوع شیشه نقش دار یا رنگی تکه های شیشه رنگی را روی میز نور یا شیشه بگیرید تا شفافیت رنگ ها را ببینید و متناسب با نوع کار جنس شیشه را انتخاب کنید.

شماره گذاری : با کمک کپی دومی که از الگو گرفته اید، قطعه ها را ببرید و شماره گذاری کنید تا بتوانید شیشه های رنگی را با این شابلون دقیق ببرید تا موقع مونتاژ اذیت نشوید.

برش شیشه: الگوهای بریده شده را با چسب ماتیکی به شیشه بچسبانید و از سمتی که چسب زدید، توسط الماس شیشه بر خطوط الگو را با فشار مناسب خط بندازید و با ضربه و توسط انبر تکه های شیشه را جدا کنید و شکل بدهید. برای قسمت های قوس دار باید اول کمان های کم قوس کوچک را ببرید و یک دفعه کمان بزرگی را خالی نکنید تا شیشه نشکند.

ساب: در این مرحله با ساب یا سوهان دستی تیزی تکه های شیشه را سوهان میزنیم و نرم میکنیم، تکه های سوهان خرده را داخل آب ولرم میندازیم تا تمام براده های سوهان پاک شوند و بعد با دستمال خوب خشک میکنیم.

کاپرفویل: حالا کاپرفویل را برمیداریم و با دقت و حوصله برچسب آن را برداشته و دور تا دور شیشه میندازیم و با یک کاردک کامل صاف میکنیم تا حباب ها از بین بروند و سپس داخل قاب میگذاریم.

مونتاژ و لحیم کاری: تکه های شیشه را مطابق الگو گذاشته، سپس هویه را آماده میکنیم تا خوب داغ شود، مفتول مسی را بالای قاب میگیریم و محل های اتصال را  با مس آب شده میپوشانیم و داخل قسمت های باز میریزیم سپس قاب بندی را باز میکنیم،  اثر را برعکس کرده و طرف دیگر را هم لحیم کاری می کنیم.

در آخر فلز را رنگ میکنیم. سپس با آب و شوینده بوسیله ی یک برس نرم کل طرح رو میشوریم، حالا شما با تکنیک تیفانی یک عنصر تزئینی زیبا برای خانه ی خود ساخته اید که ارزش هنری بسیار بالایی دارد و با مهارت بیشتر میتوانید گوشواره، آویز و تزئینات ظریف تری را بسازید و لذت ببرید. عکس های زیر به ترتیب از راست به چپ روش ساخت یک طرح استین گلس را نشان می دهد.

استین گلس
استین گلس
استین گلس
استین گلس
استین گلس
استین گلس
استین گلس
استین گلس
استین گلس


چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<