نرده راه پله ؛ معرفی و انتخاب بهترین نرده برای راه پله ها

چیدو پلاس 27 بهمن 1400 ،

نرده راه پله علاوه بر آنکه ویژگی های حفاظتی و کاربردی دارد، می تواند تاثیر زیادی بر شکل و نمای ظاهری راه پله هم بگذارد. انواع مختلفی از شکل ها و طرح ها و متریال های گوناگون در ساخت نرده راه پله به کار می روند. شما جهت انتخاب نرده مناسب برای ساختمان خود با انواع متنوعی از آنها رو به رو هستید که با توجه به سلیقه و سبک معماری راه پله خود یکی از آنها را انتخاب می کنید. در ادامه به بررسی انواع نرده راه پله و همچنین ویژگی ها و البته بهترین محل استفاده هر کدام خواهیم پرداخت.

عوامل مهم در انتخاب بهترین نرده راه پله

یکی از عوامل مهم در انتخاب نوع نرده راه پله محل و مکان قرار گیری راه پله است.  راه پله های داخلی ساختمان یا راه پله های یک ویلای دوبلکس یا پله های بیرونی ساختمان که در واقع رابط بین فضای بیرونی و درب اصلی ساختمان هستند، انتخاب های متفاوتی را پیش رویتان قرار می دهد. باید گفت در مکان هایی که راه پله بیشترین دید را دارد، معمولا از نرده هایی استفاده می کنند که دارای زیبایی های ظاهری خاصی است و تزیینات بیشتری در آنها به کار رفته است؛ نرده های شیشه ای و چوبی و یا نرده فرفورژه راه پله و همچنین نرده فلزی راه پله با قوطی برای این مکان ها مناسب تر است. اما برای نرده راه پله ای مانند پله فرار که در معرض دید نیستند و رفت و آمد کمتری هم از راه پله ها صورت می گیرد بیشتر از یک نرده ساده که کاربردی تر است، استفاده می گردد. مورد بعدی بعد از زیبایی بصری بحث قیمت نرده می باشد که با بکارگیری متریال های مختلف می تواند تا دو یا سه برابر متغیر باشد.

همچنین شکل و جنس نرده راه پله باید با سایر متریال های به کار رفته در راه پله مخصوصا سنگ راه پله هماهنگ باشد، زیرا در غیر این صورت نوعی ناهنجاری بصری در فضا اتفاق می افتد. برای مثال در خانه ای که از متریال چوبی در جای جای آن استفاده شده، اگر نرده راه پله را فلزی انتخاب کنید، زیاد جالب به نظر نمی رسد اما یک نرده شیشه ای فضایتان را بسیار جذاب می نماید.

انواع نرده راه پله ( متریال و طرح )

همانطور که گفته شد مدل های متنوعی از نرده راه پله وجود دارد که می توان بر اساس نیاز و سلیقه آنها را انتخاب نمود. انواع نرده راه پله براساس متریال به موارد زیر تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این انواع بر اساس رنگ و فرم و تزیینات به موارد دیگری تقسیم خواهند شد.

  • نرده شیشه ای
  • نرده فرفورژه
  • نرده استیل
  • نرده چوبی

همچنین نرده راه پله می تواند ساده یا با جزئیات زیاد ( در سبک های مدرن یا کلاسیک) باشد، با متریال های بالا می توان طرح های بی شماری برای ساخت نرده در نظر گرفت، طرح هایی که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند.

نرده راه پله
نرده راه پله
نرده راه پله
نرده راه پله
نرده راه پله
نرده راه پله
نرده راه پله
نرده راه پله
نرده راه پله

نرده فلزی راه پله ای

نرده های فلزی که از جمله آنها به نرده فرفورژه راه پله اشاره می شود، یکی از انواع مقاوم و مستحکم به شمار می روند و به همین دلیل از امنیت زیادی برخوردارند. نرده فلزی راه پله را به آسانی می توان رنگ زد و آن را با یک یا دو رنگ دلخواه نقاشی نمود. استفاده از نرده پله فلزی بسیار مرسوم و رایج است؛ در این میان مدل های نرده راه پله ساده و نرده فلزی راه پله با قوطی؛ مخصوصا برای ساختمان های مدرن پر طرفدارتر هستند. در مدل نرده راه پله ساده، زیبایی و سادگی نرده و کارایی آن بیشتر مورد توجه واقع می شود و همچنین به دلیل قیمت ارزان تر استفاده از آنها بسیار مقرون به صرفه است. قیمت نرده فلزی به کیلوگرم محاسبه می شود و از 60 هزار تومان تا 85 هزار تومان بر کیلوگرم با توجه به پیچیدگی طرح قیمت گذاری می شوند.

نرده شیشه ای پله

این مدل نرده برای کسانی مناسب است که دکوراتیو بودن و ویژگی های ظاهری و زیبایی نرده برای شان اهمیت زیادی دارد. با اینکه شیشه ماده ای شکننده است اما برای نرده شیشه ای پله از شیشه های نشکن استفاده می شود. هر چند که با وجود نشکن بودن باز هم باید در مراقبت و نگهداری از آنها کوشید. دو نوع شیشه سکوریت و شیشه لمینیت برای استفاده به عنوان نرده شیشه ای پله مناسب هستند و تغییرات دمایی بر آنها اثری نخواهد داشت. در مورد نرده شیشه ای پله موضوع نصب حرفه ای و صحیح آنها اهمیت زیادی دارد زیرا اگر این کار به درستی صورت نپذیرد، ممکن است موجب اشکالاتی شود. در نصب نرده شیشه ای پله از یراق آلاتی از جنس آلومینیوم و استیل ضد زنگ استفاده می شود که در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم هستند. از مزایای نرده شیشه ای پله به تمیز شدن راحت آن اشاره می شود علاوه بر آن که نور و روشنایی را نیز به فضا می بخشد. همچنین زیبایی و لوکس بودن آن موجب می شود که در طراحی های مدرن امروز از این متریال برای ساخت نرده بیشتر استفاده گردد.

نرده راه پله
نرده راه پله
نرده راه پله

نرده استیل راه پله

استیل به دلیل آنکه ماده ای بسیار مقاوم محسوب می شود، انتخابی عالی و ایده آل برای ساخت نرده راه پله به شمار می رود. اگر هدف از نصب نرده تنها آن است که یک حفاظ مقاوم و کامل برای جلوگیری از سقوط افراد ایجاد کنید و به ویژگی ها و ظاهر زیبا و تزیینات توجه ندارید، نرده استیل راه پله به دلیل استحکام و دوام بالا بسیار مناسب این کار خواهد بود. نرده استیل راه پله به مراقبت و نگهداری خاصی نیاز ندارد، زیرا ماده محافظی به نام اکسید کروم که سطح استیل را پوشانده مانع از خوردگی و یا زنگ زدگی نرده می شود. نرده استیل را می توان به تنهایی و یا در ترکیب با شیشه طراحی و اجرا نمود. نرده استیل راه پله در برابر انبساط و انقباض، تغییرات دمایی، سرما، رطوبت، تابش نور خورشید، خط و خش و غیره مقاومت بسیار بالایی دارد. همچنین این نرده به مرور زمان تغییر رنگ نداده و همواره جلای خود را حفظ می کند. این نوع نرده ها آلودگی را به خود جذب نمی کنند، به راحتی تمیز می شوند و برای راه پله تمام مکان ها از جمله خانه ها و یا حتی مراکز درمانی مناسب هستند.

قیمت نرده راه پله استیل بر حسب نوع آلیاژ مورد استفاده، متراژ، طرح و رنگ بندی و سایر موارد براساس متر طول مشخص می گردد.

خانه ایده آل خود را بسازید:

فرش راهرو چه ویژگی هایی دارد و چگونه انتخاب می شود؟

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<