بازسازی راه پله های قدیمی ؛ طرح های مختلف و نکاتی که باید رعایت شود

پله به عنوان ‌یکی از کاربردی‌ترین بخش های ساختمان که شامل پله‌های طبقات، پله‌های داخل واحد، پله‌های حیاط، پله‌های ورودی؛ پله‌های خانه های دوبلکس و پله های فرار می‌باشد‌؛ نقش مهمی در زیبایی ساختمان ایفا می‌کنند. اگر به زیبایی و ایمنی ساختمان خود اهمیت دهید؛ باید در صورت نیاز اقدام به ترمیم و بازسازی پله ها نمایید و برای مدت های زیادی از یک راه پله تمیز و زیبا لذت ببرید. بازسازی راه پله های قدیمی به روش های مختلفی امکان پذیر است که در این متن سعی می گردد به آنها پرداخته شود. با ما همراه باشید.

در این متن به چه موضوعاتی پیرامون بازسازی راه پله های قدیمی پرداخته می شود؟

 • اهمیت و ضرورت بازسازی راه پله های قدیمی
 • بازسازی جزئی یا بازسازی کامل راه پله
 • در بازسازی راه پله های قدیمی به چه مواردی باید توجه کرد؟
 • در بازسازی راه پله های قدیمی چه اقداماتی انجام می شود؟

اهمیت و ضرورت بازسازی راه پله های قدیمی در چیست؟

 1. خرابی پله‌، ظاهر پله‌ها را تحت تاثیر قرار داده و نمایی زشت ایجاد می کند.
 2. خرابی پله‌ها می‌تواند خطرساز باشد.

زمین خوردن در پله های ناایمن می تواند برای همه افراد خطر آفرین باشد. اگر حتی یک پله در راه پله ساختمان دچار آسیب و اشکال شده باشد، ممکن است باعث بروز حادثه برای شما شود. پس مهم ترین موضوعی که در مورد بازسازی راه پله ساختمان وجود دارد، امنیت و جلوگیری از بروز حادثه است. اما موضوع دیگر درباره بازسازی راه پله قدیمی آن است که وجود پله های آسیب دیده و یا قدیمی می تواند تاثیر بدی بر روی ظاهر ساختمان شما بگذارد. اگر چه امروزه با وجود آسانسور دیگر کمتر از راه پله ها استفاده می شود، اما در خانه هایی که فاقد آسانسور هستند، یا خانه های دوبلکس بازسازی راه پله ساختمان به لحاظ زیبایی شناسی اهمیت دارد.

انجام بازسازی راه پله ها، از یکی از دو حالت زیر خارج نیست:

 • راه پله نیاز به طراحی و اجرای مجدد دارد و نیاز به بازسازی و تعویض راه پله به صورت کلی احساس می شود؛ در این حالت کل این بخش تخریب شده و از مدل پله های مدرن و به روز مانند راه پله های چوبی، یا فلزی و یا حتی شیشه ای استفاده می گردد.
 • راه پله نیاز به طراحی دوباره ندارد و تنها قسمت های آسیب دیده تعمیر شده و یا به کمک کف پوش ها و دیوار پوش ها اقدام به زیباسازی این بخش از خانه می گردد.

در روش اول و هنگام طراحی مجدد راه پله‌ها در بازسازی ساختمان، بهتر است با نکات زیر آشنا باشید:

 1. در انتخاب راه‌ پله در فضای داخلی ساختمان، مهم ترین موضوعی که باید به اون توجه کنید، اندازه‌گیری ابعاد فضایی که در اختیار دارید، می باشد. زیرا ابعاد فضای موجود، نقش بسیار مهمی در تعیین طرح پله‌ها دارد.
 2. در فضاهای بزرگ، استفاده از راه‌پله در انواع گرد و مارپیچ مناسب است. اما در متراژهای کوچک بهتر است مدل راه‌پله، مستقیم و نزدیک به دیوارِ کناری طراحی شود.
 3.  نوع و متریال پله‌ها باید با سبک کلی خانه هماهنگ بوده و همخوانی کامل داشته باشد، به عنوان مثال در یک ویلای دوبلکس با سبک مدرن استفاده از پله های چوبی با نرده های با ارتفاع بالا از جنس فلز پیشنهاد می شود.
بازسازی راه پله های قدیمی
بازسازی راه پله های قدیمی
بازسازی راه پله های قدیمی
بازسازی راه پله های قدیمی
بازسازی راه پله های قدیمی
بازسازی راه پله های قدیمی
بازسازی راه پله های قدیمی
بازسازی راه پله های قدیمی
بازسازی راه پله های قدیمی

در بازسازی راه پله های قدیمی به چه مواردی باید توجه کرد؟

اگر راه پله خانه تان قدیمی و فرسوده شده و قصد بازسازی و نوسازی آن را دارید، باید به چند آیتم مختلف توجه کنید و در صدد رفع مشکلات آنها برآیید.

 • آسیب دیدگی پله ها: ممکن است بخشی از سنگ پله ها شکسته باشد و یا سنگ از جای خود بلند و به اصطلاح لق شده باشد. این موضوع برای کسانی که از پله ها عبور می کنند خطر آفرین است.
 • فرسودگی ظاهری پله ها: گاهی اوقات پله ها دچار ترک خوردگی می شوند و یا بخشی از آنها کنده می شود و ظاهری نازیبا ایجاد می کند. این مشکل خطری از بابت سلامتی برای فرد ندارد اما بر روی ظاهر و نمای داخلی ساختمان بسیار تاثیر گذار است.
 • آسیب دیدگی دیوار های راه پله: همانطور که می دانید بازسازی راه پله های قدیمی تنها مختص به سطح پله ها نیست و دیوار های راه پله را نیز شامل می شود. در کار بازسازی راه پله ساختمان باید به دیوار ها نیز توجه نمود و اشکالات آنها را بر طرف کرد. وجود خط و خش بر روی دیوار ها که عموما بر اثر اسباب کشی ایجاد می شود، نم زدگی و زرد شدن و پوسته شدن رنگ دیوار، ترک خوردگی ها و غیره از مواردی است که در بازسازی راه پله قدیمی باید به آن توجه نمود.
 • خرابی چراغ ها و نورپردازی: یکی از موارد مهم در راه پله وجود نور کافی در آن است. اگر در یک راه پله چراغی خراب و موجب تاریکی فضا شده است، باید نسبت به تعویض هر چه سریع تر آن اقدام نمود.

در بازسازی راه پله های قدیمی چه اقداماتی انجام می شود؟

همانطور که گفته شد در بازسازی راه پله ساختمان موضوع اصلی این است که آیا می خواهید راه پله را به طور کاملا تغییر دهید و یا آنکه تنها تغییرات جزیی برای تان کافی است. اگر بخواهید راه پله قدیمی را به طور کامل تغییر داده و از نو طراحی کنید، باید به استاندارد های جدید درباره ابعاد راه پله، ابعاد پله ها، متریال های جدیدی که می توان در آن استفاده نمود، متراژ هر پاگرد، لابی آسانسور و غیره توجه کنید. اما چنانچه در کار بازسازی راه پله قدیمی همان طراحی قبل را بازسازی و نوسازی می نمایید، باید اقدامات زیر را در این بار انجام دهید.

 • ترمیم آسیب دیدگی های سنگ پله ها
 • رفع لق شدگی های کف پله
 • رفع شکستگی های احتمالی
 • ترمیم آسیب دیدگی های دیوار ها
 • عوض کردن نرده های راه پله
 • ترمیم یا طراحی جدید نورپردازی
 • تزیین راه پله

 

رفع آسیب دیدگی های مربوط به پله ها

در بازسازی راه پله های قدیمی شما می توانید به طور کلی سنگ پله ها را تعویض کنید. بسته به اینکه ساختمان شما با چه سبکی ساخته شده می توانید بهترین سنگ را برای پله ها انتخاب نمایید. سنگ های گرانیت و مرمر انتخاب های خوبی برای ساختمان هایی به سبک کلاسیک هستند و برای ساختمان های مدرن از متریال بتن به جای سنگ می توان استفاده کرد. امروزه بر خلاف گذشته مدل ها، رنگ ها و طرح های متنوعی از سنگ وجود دارد که بر حسب سلیقه می توان آنها را انتخاب نمود. البته به جای سنگ استفاده از چوب و پارکت نیز یک روش محبوب در بازسازی پله هاست. مورد دیگر در بازسازی راه پله قدیمی مربوط به نرده های راه پله است. اگر نرده های قدیمی هنوز سالم بودند با یک یا دو دست رنگ کردن باز هم مثل روز اول می توان از آنها استفاده کرد. اما اگر می خواهید تغییرات عمده ای در کار بازسازی راه پله ساختمان تان انجام دهید، می توانید از نرده های فلزی با شکل و فرم جدید تر استفاده کنید. موضوع سالم بودن نرده ها و محکم بودن آنها نقش مهمی در میزان امنیت افراد در هنگام تردد از پله ها دارد.

ترمیم دیوار های راه پله

شا می توانید با روش هایی ترک های موجود بر روی دیوار های راه پله را ترمیم کنید و با دو دست رنگ اکریلیک یا رنگ روغن دیوار ها را نوسازی نمایید. در کار بازسازی راه پله های قدیمی رفع نم زدگی دیوار ها بسیار مهم است. اگر دیواری دچار نم زدگی بود، باید عامل نم برطرف شود و سپس گچ کاری و رنگ کاری دیوار انجام گردد. برای دیوار پوش ها از متریال های دیگری نظیر کاغذ دیواری و یا میکرو سمنت هم می توان استفاده کرد.

نورپردازی

از دیگر کارهای مهم در بازسازی راه پله ساختمان توجه به نورپردازی است. در این کار می توانید از روش های جدید نورپردازی راه پله مانند استفاده از نور های مخفی برای زیر پله ها و یا چراغ های توکار که بر روی دیوار ها و نزدیک زمین نصب می شوند، استفاده کنید. نورپردازی راه پله کمک می کند تا هم فضا به قدر کافی روشن گردد و هم زیبایی ساختمان تان دو چندان شود. در بازسازی راه پله های قدیمی حتما استفاده از نورپردازی هوشمندانه که با استفاده از چراغ های سنسور دار یا ریموت دار انجام می شود را فراموش نکنید.

تزیین راه پله

وقتی کار بازسازی راه پله ساختمان را انجام می دهید از موضوع تزیین و زیباسازی آن غافل نشوید. بخشی از تزیین راه پله ها به کمک نورپردازی انجام می شود. بخش دیگر را می توانید از طریق قرار دادن گلدان های گیاه سبز و طبیعی ایجاد کنید. همچنین استفاده از کاشی های تزیینی برای زیر پله ها، نصب تابلو های عکس و نقاشی بر روی دیوار های پاگرد، استفاده از نرده هایی با فرم و رنگ خاص، استفاده از چوب برای کف پله ها و مواردی از این دست، پیشنهاد های خوبی هستند.

بازسازی راه پله های قدیمی
بازسازی راه پله های قدیمی
بازسازی راه پله های قدیمی

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

بازسازی خانه های قدیمی و دمیدن روحی تازه در این خانه هاچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<