ابعاد استاندارد میز تحریر برای سنین مختلف

چیدوپلاس 21 اردیبهشت 1400

خرید میز تحریر کار ساده ای است؛ به فروشگاه می روید و میز تحریر دلخواه تان را از بین چندین مدل موجود انتخاب کرده، می خرید و به خانه می آورید. اما برای کسانی که ذهن نکته سنجی دارند دانستن جزییات و اطلاعات کامل درباره کالایی که می خرند، بسیار اهمیت دارد. اگر مایل هستید تمام اطلاعات فنی و اساسی را درباره میز تحریر، مانند ابعاد استاندارد میز تحریر، ارتفاع آن، جنس متریالی که در ساخت میز تحریر به کار می رود، نکاتی درباره خرید بهتر و موارد دیگر را بدانید، تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

میز تحریر خوب، چه میز تحریری است؟

میز تحریر خوب باید استحکام کافی برای تحمل وزن نسبتا بالا را داشته باشد، زیرا شاید گاهی نیاز به قرار دادن اجسام سنگین بر روی میز تحریر باشد. همچنین اگر میز تحریر را برای کودکان تهیه می کنید نباید این میز بیش از حد ضعیف و نامستحکم باشد زیرا کودکان ممکن است در حین بازی ضربه هایی را به میز وارد کنند و این موضوع باعث بروز آسیب به آن شود.

میز تحریر خوب، میزی است که دارای ابعاد و ارتفاع استانداردی باشد و انجام کار بر روی آن با کمر درد و مشکلات اینچنینی همراه نباشد. همچنین این میز باید دارای فضای لازم و کافی جهت قرار دادن وسایل و انجام کارها باشد. جنس آن از موادی باشد که برای مدت طولانی بدون مشکل بماند و دچار ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن نشود. میز تحریر خوب باید تا جای ممکن سبک بوده و حمل و جابجایی آن آسان باشد.

ابعاد استاندارد میز تحریر به چه صورت است؟

اگر قرار است برای مدت طولانی پشت میز تحریر بنشینید و به کار مشغول شوید باید یک میز تحریر استاندارد داشته باشید. بهتر است قبل از اینکه اقدام به خرید میز تحریر کنید اطلاعاتی درباره این ابعاد استاندارد داشته باشید تا بتوانید بهترین خرید را انجام دهید. ابعاد میز تحریر شامل طول و عرض و ارتفاع دارای اعدادی است که به صورت قراردادی تعیین شده اند. این ابعاد بر اساس بدن انسان با قد و وزن متوسط تعیین شده و اگر قد و وزنی متفاوت با اندازه های استاندارد دارید، بهتر است میزی منحصر به خود سفارش ساخت دهید. در زیر اندازه های یک میز مطالعه استاندارد آورده شده است:

 • ارتفاع میز تحریر از زمین: ارتفاع استاندارد میز تحریر از زمین در حدود 73 تا 77 سانتی متر است.
 • طول میز تحریر: طول استاندارد برای میز تحریر از 70 تا 150 سانتی متر است.
 • عرض میز تحریر: عرض استاندارد برای میز تحریر از 60 تا 75 سانتی متر است.
 • ضخامت میز تحریر: اندازه ضخامت میز تحریر در حدود 16 میلی متر است که برای افزایش مقاومت رویه آن از یک تخته دیگر نیز استفاده می کنند و ضخامت را به 32 میلی متر می رسانند.
ارتفاع استاندارد میز تحریر
ارتفاع استاندارد میز تحریر
ارتفاع استاندارد میز تحریر

ارتفاع استاندارد برای میز تحریر کودک

موارد گفته شده به صورت کلی و برای همه سنین مطرح شد. اما برای کودکان ابعاد استاندارد میز تحریر کمی متفاوت خواهد بود. در واقع هنگام خرید میز تحریر برای کودک باید سن و قد او را در نظر داشته باشیم و میزی را برای او انتخاب کنیم که بدون هیچ آسیبی به بدن او، بتواند مدت ها از آن استفاده کند. در یک میز استاندارد قسمت ران ها و زانوها باید با لبه میز فاصله داشته باشند، و دست های کودک نیز در راستای بدن او بر روی میز قرار گیرد.

 • ارتفاع استاندارد میز تحریر برای کودک 3 تا 4 ساله: 46 سانتی متر
 • ارتفاع استاندارد میز تحریر برای کودک 4 تا 6 ساله: 53 سانتی متر
 • ارتفاع استاندارد میز تحریر برای کودک 6 تا 8 ساله: 59 سانتی متر
 • ارتفاع استاندارد میز تحریر برای کودک 8 تا 11 ساله: 64 سانتی متر

ارتفاع استاندارد برای میز تحریر نوجوان

نکاتی که درباره میز استاندارد کودک گفته شد درباره میز تحریر نوجوان نیز صدق می کند. فاصله مناسب پاها با لبه میز و جابجایی راحت آنها و بیش از حد بالا یا پایین نبودن ارتفاع میز برای قرار دادن دست ها نکات اساسی در یک میز تحریر استاندارد هستند. برای میز تحریر نوجوان در سن 11 تا 14 سال معمولا ارتفاع 71 سانتی متر، اندازه ای استاندارد است. این اندازه به جنسیت نوجوان بستگی نداشته و برای دختر و پسر یکسان است.

ارتفاع استاندارد برای میز تحریر جوان و بزرگسال

ارتفاع میز تحریر نباید به گونه ای باشد که هنگام کار دست ها بیش از حد بالا و یا بیش از حد پایین باشند. همچنین گردن نیز همین حالت را دارد. اگر اندازه های استاندارد ذره ای متفاوت باشند فشار مضاعفی بر گردن، دست ها و کمر وارد می شود. معمولا برای سن جوان و بزرگسال اندازه 76 و یا 77 سانتی متر، ارتفاعی استاندارد محسوب می شود. هر چند همانطور که گفته شد ارتفاع و ابعاد میز مخصوصا در مورد بزرگسالان باید متناسب با جثه فرد بوده و به گونه ای باشد که هنگامی که فرد در پشت میز تحریر قرار می گیرد کاملا راحت باشد

راهنمای خرید میز تحریر

با اینکه ارتفاع میز تحریر استاندارد است اما می توان از نظر طول و عرض میز های بزرگ و کوچکی را متناسب با فضا و متراژ اتاق تهیه نمود. محل قرار گیری میز تحریر هم موردی است که باز هم به متراژ اتاق وابسته است. اگر اتاق خواب کوچک است، قرار دادن میز تحریر در محل های بی استفاده مثلا در گوشه اتاق، نزدیکی کمد، فرو رفتگی دیوار، و یا متصل به کتابخانه پیشنهاد می شود. اگر اتاق دارای فضای کافی و متراژ وسیع بود، قرار دادن در محل های دلخواه بلامانع است. فاصله میز تحریر تا وسایل دیگر مانند دیوار، تخت خواب و یا هر مانع دیگر باید 120 سانتی متر باشد، تا صندلی به راحتی بیرون کشیده شود. در فضاهای محدود این اندازه در حدود 90 سانتی متر هم می تواند باشد.

درباره ارتفاع میز تحریر به تفصیل اطلاعاتی ارائه شد. میز تحریر باید متناسب با سن فرد انتخاب شود و تهیه یک میز تحریر نوجوان برای سن کودک اصلا توصیه نمی گردد. اما در مورد صندلی نیز باید مواردی را رعایت کرد، مثلا صندلی میز تحریر به گونه ای باشد که قوس کمر فرد را به خوبی بپوشاند، ارتفاع آن بیش از حد بالا و یا پایین نباشد، و به طور کلی ویژگی های یک صندلی استاندارد و راحت را داشته باشد. نکته مهم در این مورد زاویه گردن است. هنگامی که فرد بر روی صندلی نشسته و به مطالعه مشغول می شود، گردن او نباید بیش از 20 درجه خم شود.

ارتفاع استاندارد میز تحریر
ارتفاع استاندارد میز تحریر
ارتفاع استاندارد میز تحریر

نکات مهم دیگر در انتخاب میز تحریر

 • میز تحریر نباید دارای لبه های تیز باشد. در هنگام خرید لبه های میز را لمس کنید و از خمیده بودن آنها اطمینان حاصل نمایید.
 • اگر میز را برای کودک تهیه می کنید باید تا جای ممکن بی خطر باشد و از جنسی ساخته نشده باشد که احتمال بروز مشکل در آن وجود داشته باشد. برای مثال خرید میز شیشه ای که احتمال شکستن آن وجود دارد، برای اتاق کودک مناسب نیست.
 • جنس میز تحریر در کیفیت، وزن و قیمت آن موثر است. میز های چوبی گران تر اند، اما دارای وزن و همینطور کیفیت بالاتری نیز هستند. میز تحریر های ام دی اف و یا روکش ملامینه ارزان تر بوده و کیفیت و دوام مناسبی نیز دارند.
 • میز های تحریر تا شو و میز هایی با قابلیت تنظیم ارتفاع نیز گزینه های خوبی برای استفاده کسانی است که به دنبال ارتفاع های متفاوت برای میز تحریر هستند.

خانه ایده آل خود را بسازید:

انواع مدل های میز تحریر تاشو به همراه قیمت

میز تحریر سفید، یک مدل میز تحریر خاص و پر طرفدارچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<