ویدیو : راهکارهای محافظت از خود در هنگام زلزله

چیدوپلاس ۰۴ شهریور ۱۳۹۷

بلایای طبیعی همواره خساراتی را به دنبال دارد؛ این خسارات می‌توانند مالی و یا جانی باشند. اکثر خسارت مالی اجتناب ناپذیر هستند و راهکارهای اندکی برای مقابله با آنها وجود دارد اما برای مقابله با خسارات جانی همواره راه های ایمنی پیشنهاد می‌شود که با مسلط شدن به آن ها می‌توان این تلفات را به حداقل رساند. هنگام زلزله کجا برویم ؟ چطور در هنگام زلزله سالم بمانیم ؟ نقاط امن در ساختمان کجا هستند ؟ در این ویدیو به این پرسش ها پاسخ داده شده و تعدادی راهکار برای محافظت از خود که به شما در هنگام رخ دادن زلزله کمک میکند، بیان شده است.

اگر در هنگام زلزله داخل ساختمان بودید: 

– همه ی ما بر اساس باورهای قدیمی که نشات گرفته از تکنولوژی های ساخت ساختمان های قدیمی هستند، چندین راه محافظت در هنگام زلزله را یاد گرفته ایم که اکثرا کاملا اشتباه و منسوخ شده می باشند و  در عوض محافظت، جان انسان‌ها را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. یکی از این توصیه های قدیمی قرار گرفتن در میان چارچوب در می باشد، از آنجایی که در گذشته چارچوب در یکی از قسمت‌های سالم مانده ساختمان ها در اثر زلزله بوده است، این باور شکل گرفته و به ما منتقل شده است اما باید بدانید چارچوب در نسبت به سایر بخش‌های خانه مستحکم تر نیست و بر این اساس توصیه می شود چهارچوب در را فراموش کنید و به هنگام زلزله سریعاً زیر یک میز مستحکم، کنار ستون های منزل یا گوشه های دیوار به دور از پنجره ها و اجسام قابل افتادن قرار بگیرید.

– اگر در هنگام زلزله خواب بودید، به این دلیل که سطح هوشیاری و توانایی تصمیم گیری پایین است، فرار نکنید در تخت خواب بمانید و سر و گردن خود را با بالش محافظت کنید.

– اگر در محیط مشاع ساختمان مثل راه پله ها قرار دارید از پنجره ها و آسانسور دوری کنید. شکستن شیشه پنجره ها و سقوط آسانسور در هنگام زلزله می‌تواند خسارات جانی بسیاری را رقم بزند، حرکت نکنید و در حالت نشسته از سر و گردن خود محافظت کنید.

– اگر زلزله خفیف بود ابتدا پناه بگیرید، سپس در اولین فرصت ممکن از ساختمان خارج شوید زیرا احتمال وقوع زلزله های بزرگ تر وجود دارد.

– به تعداد اعضای خانواده مکان امن در خانه مشخص کنید و موقعیت های محتلف را به همراه هم تمرین کنید تا در شرایط اضطراری هول نشوید و طبق دستورالعمل تمرین شده عمل نمایید.

اگر در هنگام زلزله بیرون از ساختمان بودید:

– اگر در هنگام زلزله بیرون از خانه و در خیابان بودید خود را از محیط هایی که در آن تیر چراغ برق، درخت های بلند، تابلوهای تبلیغاتی یا هر جسم قابل افتادن دیگری دور کنید، این اشیا ممکن است سقوط کنند و جان شما را به خطر بیندازد. همینطور در کنار ساختمان هایی که نماهای سنگ و آجر های تزئینی دارند قرار نگیرید؛ چون یکی دیگر از علل مهم تلفات جانی خارج از منزل سقوط نماهای ساختمان ها می باشد.

– اگر در هنگام زلزله در حال رانندگی بودید، آرامش خود را حفظ کنید و  ماشین را به آرامی به سمت راست خیابان هدایت کرده و بایستید. توجه داشته باشید بر روی پل و یا زیر آن قرار نگرفته باشید چون پل ها به راحتی می توانند ریزش کنند.

– اگر در میان جمعیت زیادی قرار گرفته اید و امکان دور شدن ندارید بهتر است در جای خود بر روی زمین بخوابید؛ با در آغوش گرفتن زانوهای تان و قرار دادن دست ها بر روی سر از خود محافظت کنید و تا هنگامی که زلزله تمام شود در همین‌حالت بمانید.

راهکارهای ذکر شده در هنگام وقوع زلزله کارآمد بوده و حافظ جان شما می باشد، بنابراین باید این راهکارها را به دفعات تمرین کنید تا ملکه ذهنتان شود، به طور کلی بهتر است به دلیل زلزله خیر بودن اکثر شهرهای ایران، همیشه یک پک لوازم مخصوص زلزله و دیگر بلایای طبیعی در خانه خود در مکانی در دسترس داشته باشید. در اجرای روند پیشگیری نیز می توانید وسایلی همچون آسانسور که میتواند یک عامل تلفات جانی می باشد را با رسیدگی‌های فنی، ایمن نگه دارید یا محل خوابتان را طوری ایمن کنید که امکان سقوط وسایلی مانند آیینه بر روی شما به صفر برسد. با یک برنامه پیشگیری و آمادگی با زلزله دیگر نیاز نیست از این بلای طبیعی بترسید و اگر این نکات را رعایت کنید به راحتی می‌توانید با آن مقابله کنید.چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید