ویدیو: رنگ آمیزی خلاقانه دیوار با طرح های راه راه، پتینه، شابلون و …

چیدوپلاس ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ، ،

برای رنگ آمیزی فضاهای مختلف در خانه، راه حل های متفاوتی پیش رو دارید. می توانید از یک رنگ سفید ساده مطابق با چیزی که در اکثر خانه ها می بینید، و یا از رنگ های کمی متفاوت تر مانند سرمه ای یا سبز برای رنگ آمیزی بعضی دیوارها استفاده کنید. ولی اگر به دنبال ایجاد خانه ای متفاوت و شگفت انگیز هستید می توانید از روش های جسورانه تری مانند چیزی که در ویدیوی زیر مشاهده می کنید بهره ببرید. ایده های خلاقانه زیادی برای رنگ کردن و تزیین دیوارها وجود دارد. این ایده های جالب می توانند توسط خودتان هم به وجود بیایند. در زیر چند مورد از ایده ها و روش های خلاقانه برای رنگ آمیزی دیوار ارائه می شود.

رنگ آمیزی راه راه به شیوه نواری

رنگ آمیزی به صورت راه راه یکی از روش های جذاب است که می تواند فضایی منحصر به فرد در خانه تان خلق کند. برای ایجاد یک طرح راه راه بر روی دیوارها می توانید از انواع مختلف رنگ استفاده کنید. الگوهای متنوعی مانند ایجاد خطوط افقی یا عمودی و یا خطوط ضخیم یا نازک به کمک رنگ آمیزی نواری وجود دارد. اینچنین رنگ آمیزی های خلاقانه ای هزینه بسیار کمی نسبت به کاغذ دیواری دارند. برای رنگ آمیزی به شیوه نواری ابتدا باید رنگ های مورد نظر خود را انتخاب کنید. می توانید از رنگ های پاستیلی و یا از یک رنگ با تناژهای مختلف استفاده نمایید. انتخاب رنگ ها بنا به سلیقه و علاقه شما و همینطور رنگ چیدمان تان است. مثلا اگر در دکوراسیون از رنگ های آبی فیروزه ای و لیمویی استفاده کرده اید، دیوار راه راه تان نیز می تواند به این رنگ ها باشد. این نوع رنگ آمیزی در هر جایی کاربرد دارد، از اتاق خواب بچه ها گرفته تا یک سالن پذیرایی. نوارهای افقی اغلب در اتاق نشیمن و اتاق خواب ها به کار می روند و نوارهای عمودی می توانند اتاق را رسمی تر و ارتفاع سقف را به لحاظ بصری بیشتر نشان دهند. وسایل مورد نیاز جهت رنگ آمیزی راه راه نواری:

نوار چسب کاغذی، رنگ های دلخواه، غلتک، سینی رنگ، قلم مو

نکات و ترفندها:

  • انتخاب طرح: قبل از هر چیز باید درباره طرحی که می خواهید ایجاد کنید تصمیم بگیرید. آیا می خواهید نوارها افقی یا عمودی داشته باشند؟ آیا استفاده از دو توناژ از یک رنگ و یا کنتراست با دو رنگ را ترجیح می دهید؟ آیا نوارهای ضحیم یا نازک یا با اندازه های یکسان یا متفاوت را ترجیح می دهید؟ برای این قسمت می توانید از تصاویر اینترنتی کمک بگیرید.
  • رنگ پایه: یک رنگ را به عنوان پایه انتخاب کرده و کل دیوار را به وسیطه غلطک رنگ کنید و ۴۸ ساعت صبر کنید تا دیوار کاملا خشک شود.
  • دیوار را اندازه گیری کنید: هنگامی که دیوارها کاملا خشک شدند، وقت آن رسیده که نوارها را بچسبانید. برای نوارهای عمودی، عرض دیوار و برای نوارهای افقی ارتفاع را اندازه گیری کنید، سپس آن را به تعداد نوارهایی که می خواهید داشته باشید، تقسیم کنید.
  • نوارها را بچسبانید: چسباندن نوارها باید با دقت بالایی انجام گیرد. صاف بودن خطوط نواری بسیار مهم است. شاید این قسمت از کار وقت زیادی از شما بگیرد اما درست و منظم بودن آنها در نتیجه نهایی بسیار موثر خواهد بود.
  • بین خطوط را رنگ کنید: با استفاده از قلمو قسمت هایی از بین نوارها که دیوار مشخص است را رنگ کنید. این کار را با غلطک هم می توانید انجام دهید. مطمئن شوید که همه قسمت ها رنگ شده و جایی از دیوار خالی نمانده است.
  • نوار ها را بکنید: با دقت نوار را از دیوار جدا کنید، اینکار را قبل از اینکه رنگ کاملا خشک شود انجام دهید، در غیر این صورت ممکن است رنگ هم از دیوار جدا شود. کندن نوار چسب های کاغذی را با احتیاط انجام دهید.
striped-wall-color 8
striped-wall-color 10
5_SATURATED
striped-wall-color 12
striped-wall-color 9
striped-wall-color 11

رنگ آمیزی دیوار با شابلون

یک ایده جالب برای رنگ آمیزی دیوار استفاده از شابلون است. رنگ آمیزی دیوار با شابلون کار سختی نیست و با صرف کمی زمان و دقت می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. برای تهیه شابلون به فروشگاه های رنگ و ابزار مراجعه کنید و طرح های مختلفی از شابلون را تهیه نمایید. اما اگر خودتان مایل به ساختن شابلون بودید ما به شما یاد خواهیم داد که چطور این کار را انجام دهید.

برای درست کردن شابلون به یک مقوای ضخیم نیاز دارید. طرح مورد نظر خود را با مداد بر روی مقوا بکشید و درون طرح را با کاتر جدا کنید. برای این کار از برگه های رادویولوژی (که به خوبی آن ها را شسته اید) هم می توانید استفاده کنید. برای ساختن این نوع از شابلون ها بهتر است طرح های ساده را انتخاب کنید که بریدن و جدا کردن آنها از مقوا سخت نباشد. برای شروع رنگ آمیزی دیوار ابتدا باید تمام دیوار را با رنگ دلخواه تان و به کمک غلطک به صورتی کاملا یکدست، رنگ آمیزی کنید. سپس مدت زمانی را برای خشک شدن کامل دیوار منتظر بمانید. پس از خشک شدن دیوار شابلونی که ساخته اید را با دو تکه چسب کاغذی کوچک بر روی دیوار و در قسمت مناسب بچسبانید و با قلمو و یا یک غلطک کوچک رنگ مورد نظر را بر روی آن بزنید. نکته مهم در این کار آن است که شابلون باید به خوبی بر روی دیوار بچسبد و قلمو هم حاوی مقدار زیادی از رنگ نباشد. در صورت رعایت نکردن این دو نکته، رنگ به زیر شابلون نفوذ کرده و طرح شما از بین می رود.

striped-wall-color 1
striped-wall-color 3
striped-wall-color 2

روش های خلاقانه دیگر برای رنگ آمیزی دیوار

یک ایده جالب برای رنگ آمیزی دیوار استفاده از اسفنج است. برای این کار دیوار را با یک رنگ دلخواه به طور یکدست رنگ کنید و اجزه دهید تا خشک شود. سپس یک تکه اسفنج متخلخل را برداشته و در رنگی دیگر فرو کنید، اسفنج رنگی شده را با فاصله های معین بر روی دیوار بزنید و طرح های جالبی را که این اسفنج بر دیوار ایجاد کرده مشاهده نمایید.

ایده دیگر در این زمینه استفاده از غلطک است. وقتی دیوار را به طور کاملا رنگ زدید و پس از خشک شدن کامل آن، یک غلطک تمیز را برداشته و چند کش پلاستیکی محکم را به شکل کج و راست دور غلطک بپیچید. با این کار سطح غلطک ناهموار شده و وقتی آن را (پس از آغشته کردن به رنگ مورد نظر) بر دیوار بکشید، طرح های جالبی را ایجاد می کند. البته غلطک هایی با طرح های مختلف به صورت از پیش ساخته شده در بازار موجود هستند که از آنها هم می توان استفاده کرد. یک ایده جالب دیگر برای رنگ آمیزی دیوار استفاده از جارو است. برای این کار دیوار را کاملا رنگ بزنید، اما قبل از خشک شدن، یک جاروی خشک را از بالا به پایین بر روی دیوار بکشید تا رد جارو بر دیوار باقی بماند. با این روش یک دیوار با بافت خط خط خواهید داشت. در روش دیگر با کمک چسب نواری کاغذی طرح های هندسی بر روی دیوار ایجاد کنید و هر طرح را با یک رنگ، رنگ آمیزی کنید. پس از جدا کردن نوار های کاغذی، دیواری با طرح های مشخص و رنگارنگ خواهید داشت. همچنین نوار چسب های کاغذی را می توانید به شکل آجر بر روی دیوار بچسانید. برای این کار ابتدا دیوار را به صورت یکدست به رنگ سفید، رنگ آمیزی کنید و نوار چسب ها را شکل آجر بچسبانید. سپس با یک رنگ قرمز آجری و با غلطک تمام دیوار را رنگ کنید. پس از اتمام کار نوار چسب ها را جدا کنید و خواهید دید که یک دیوار آجری جذاب درست کرده اید.

striped-wall-color 5-1
striped-wall-color 6-1
striped-wall-color 4

در ادامه به یادگیری آموزش رنگ آمیزی دیوار به صورت راه راه پرداخته و با این پروژه آسان و مقرون به صرفه، منزل خود به یک خانه ی شیک تبدیل کنید:

 
خانه ایده آل خود را بسازید:

رنگ کردن خانه ی خودم، چطور و چگونه؟

معجزه رنگ ها در طراحی داخلی منزلچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید