مدل های متفاوت و لوکس آباژور رومیزی در یک چیدمان زیبا

چیدوپلاس ۲۱ دی ۱۳۹۹

بدون وجود نورپردازی و یک آباژور مناسب که وظیفه این کار را بر عهده دارد، شما دارای چیدمانی تخت خواهید بود. تا وقتی که یک نور مناسب بر وسایل خانه تان نتابد زیبایی و تاثیرگذاری آن به چشم نخواهد آمد. همچنین وجود نورهای غیر مستقیم در خانه برای کسانی که به این نوع نور و همینطور خانه های کم نور علاقه مند هستند یک راه حل خوب به شمار می رود. پس وجود آباژور در خانه را جدی بگیرید و با انتخاب یک یا چند آباژور رومیزی به جذاب تر شدن دکوراسیون خانه تان کمک کنید.

آباژور رومیزی همانطور که از اسمش پیداست ابعاد کوچک تری در مقایسه با آباژورهای ایستاده کنار سالنی دارد. برای استفاده از آنها حتما باید یک میز وجود داشته باشد. این میز هم می تواند به صورت جداگانه و اختصاصی برای آباژور تهیه شود و هم می تواند از میزی مشترک با دیگر وسایل انتخاب گردد. اندازه کلاهک آباژور و ارتفاع میله آن متناسب با فضایی که آباژور را برای آنجا تهیه می کنید، متفاوت است. برای مثال آباژور رومیزی که در سالن پذیرایی و در کنار مبلمان قرار می گیرد، ابعاد متفاوتی با آباژوری دارد که در اتاق خواب و کنار تخت خواب گذاشته می شود، این موضوع درباره شکل و جنس آباژور رومیزی هم صادق است. آباژورهای رومیزی از مواد مختلفی مانند پلاستیک، چوب، شیشه، فلز، کاغذ و غیره ساخته می شوند.

انتخاب نوع آباژور رومیزی به موارد کاربری آن نیز بستگی دارد. برای مثال گاهی شما از یک آباژور رومیزی برای ایجاد یک نور متمرکز استفاده می کنید. برای مثال آباژور رومیزی را در کنار چند قاب عکس گذاشته و دوست دارید نور آباژور روشن کننده قاب عکس ها باشد. در این صورت آباژوری را انتخاب نمایید که این نور را برای شما فراهم کند. اما آباژورهای رومیزی هم هستند که نورهایی به سمت بالا ایجاد می کنند و جنبه کاربردی ندارند و تنها به خاطر زیبایی و اشکال نوری که بر روی دیوار می سازند، مورد توجه قرار می گیرند.

میز آباژور چه ویژگی هایی دارد

آباژور رومیزی را بر روی میزهای عسلی و میزهای کوچک کنار مبل و یا تخت خواب می توان قرار داد. میز آباژور ویژگی خاص و منحصر به فردی ندارد و نیازی نیست برای خریدن یک میز خاص هزینه زیادی را متحمل شوید. مگر میزهایی که از نظر ظاهری در ارتباط با آباژور هستند. برای مثال برخی آباژورهای رومیزی به شکلی طراحی می شوند که با میز خود ست هستند و در هنگام خرید باید آباژور و میز را با هم خریداری کنید. انتخاب میز آباژور بستگی به سلیقه شما دارد. اگر آباژور با پایه چوب دارید، بهتر است بر روی میزی چوبی قرار دهید و اگر از آباژور شیشه ای یا آیینه ای استفاده می کنید، میز شیشه ای یا آیینه ای بهترین گزینه است.

در بازار میزهای مخصوصی به عنوان میز آباژور به فروش می رسند که اکثر این میزها برای کسانی مناسب است که دکوراسیون خانه شان کلاسیک است، البته طرح های مدرنی هم برای آباژورهای مدرن وجود دارد. طرح های کلاسیک میز آباژور به صورت میزهای چوبی چهارپایه و سه پایه چوبی و یا ام دی اف ساخته می شوند که این میزها برای قرارگیری در کنار مبل های استیل چوبی مناسب اند. این میزها به صورت ساده و یا خراطی شده با طرح های مختلف و در رنگ های متفاوت مانند رنگ چوب و یا رنگ طلایی و سفید ساخته می شوند. میز آباژور مدرن به صورت چوبی، فلزی و یا ترکیب فلز و سنگ برای آباژورهای طرح مدرن و فلزی مناسب است. این میزهای آباژور به رنگ های طلایی و مسی و برنزی و اشکال مختلف مانند شکل های هندسی و طرح های دیگر به صورت پایه کوتاه و پایه بلند ساخته می شوند. به طور استاندارد ارتفاع پایه میز آباژور به اندازه ارتفاع مبل در نظر گرفته می شود. برخی از میزهای آباژور به شکل دو طبقه طراحی شده، به صورتی که یک طبقه در پایین میز قرار می گیرد و بر روی آن می توان یک وسیله تزیینی کوچک مانند مجسمه یا یک گلدان قرار داد.

میز آباژور با پایه بلند را هم می توان در کنار مبلمان و هم به صورت تکی در گوشه ای از سالن پذیرایی گذاشت. اگر دو یا سه میز آباژور با پایه هایی با ارتفاع مختلف خریداری و در گوشه ای از سالن پذیرایی در کنار هم قرار دهید، سپس آباژور و چند گلدان گیاه طبیعی بر روی آنها بگذارید، یک چیدمان جذاب و منحصر به فرد ایجاد خواهید داشت. گیاهانی با برگ های رونده مانند پوتوس، گلدان های گل سانسوریا و یا حتی گلدان های کوچک کاکتوس در کنار آباژور بر روی میز، نمایی زیبا و دلفریب می سازند.

میز آباژور
میز آباژور
میز آباژور
میز آباژور
میز آباژور
میز آباژور

انواع مختلف پایه آباژور رومیزی

همانگونه که پیش تر اشاره شد آباژورهای رومیزی از مواد مختلفی ساخته می شوند. پایه انواع قدیمی تر آباژورها که از جنس چوب بودند و امروزه با طراحی های مدرن تری وارد بازار شده اند. این آباژورهای چوبی گاهی در ترکیب با مواد دیگر مانند فلز و با طرح های بسیار جذاب هم ساخته می شوند. آباژورهای مدرن رومیزی ساخته شده از فلز با رنگ های مختلف مانند مشکی و سفید هم از محبوبیت بالایی برخوردارند. علاوه بر اینها آباژورهای رومیزی با پایه ی شیشه با رنگ های مختلف هم امروزه طرفداران زیادی دارد و بیشتر کسانی که خانه های شان چیدمان مدرن دارند به دنبال این آباژورها می روند اما به طور کلی می توان گفت امروزه تنوع آباژور رومیزی در بازار آنقدر بالاست که هر سلیقه و کاربری خاصی را پوشش می دهد.

آباژور رومیزی
آباژور رومیزی
آباژور رومیزی
آباژور رومیزی
آباژور رومیزی
آباژور رومیزی
آباژور رومیزی
آباژور رومیزی
آباژور رومیزی

یکی از انواع جدیدتر آباژورهای رومیزی آنهایی هستند که با سنگ نمک ساخته می شوند. سنگ نمک دارای خواص درمانی است، ترکیب نور با سنگ نمک انرژی فوق العاده مثبتی در خانه ایجاد می نماید. این آباژورها هم به صورت تکه سنگ های نمک بی شکل و هم به صورت تراش خورده ساخته می شوند.

اهمیت وجود آباژور رومیزی در خانه

همانطور که گفته شد آباژور تکمیل کننده چیدمان خانه شماست و وظیفه نورپردازی خانه را بر عهده دارد. باید گفت تنها با داشتن لامپ ها و لوسترهای سقفی کار نورپردازی کامل نمی شود و وجود نورهای غیر مستقیم زیبا کننده دکوراسیون خانه هستند. در واقع ترکیب نورهای سقفی به همراه آباژور، نورپردازی خانه را کامل می کند. آباژورها چه از نوع رومیزی و چه ایستاده کمک می کنند تا در طول شب که تمامی چراغ ها خاموش هستند، خانه به طور کامل در تاریکی فرو نرود و اگر در نیمه های شب از خواب بیدار شدید موقع راه رفتن با وسایل خانه برخورد نکنید. آنها برای اوقاتی که در طول شب بی خوابی به سرتان زده باشد و یا در هنگام مطالعه کتاب یا دیدن سریال فضای ملایم و مناسبی برایتان ایجاد می کنند. با روشن کردن آباژور رومیزی دیگر نیازی نیست چراغ سقفی را روشن کنید و دیگر اعضای خانواده را که در خواب هستند، با نور آن آزار دهید. از نظر روانشناسی و آرامش ذهنی و روحی بهتر است نور خانه در هنگام شب کم باشد. آباژور رومیزی امکان ایجاد این میزان از نور را فراهم می کند. با انتخاب پارچه های رنگی برای آباژور رومیزی نورهای رنگی ایجاد می کنید و با این کار تاثیر جالب نورهای رنگی را بر دیوارهای خانه خواهید دید. همچنین نور آباژور رومیزی به گرم شدن فضای خانه کمک می کند. در چیدمان هایی با رنگ های سرد وجود نور زرد آباژور فضای سرد و بی روح چیدمان را شکسته و بارقه هایی از گرما و امید را در خانه می پراکند.

خانه ایده آل خود را بسازید:

انواع مدل های آباژور ایستاده کنار سالنی به همراه راهنمای انتخاب

ویدیو: کلاهک آباژور تان را با رنگ دکوراسیون منزلتان هماهنگ کنیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید