دوخت رانر های خاص به روشی ساده برای کسانی که به کارهای هنری علاقه دارند

چیدوپلاس ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ ،

رانر نوعی رومیزی مدرن است که دوخت آن حتی برای کسانی که سر رشته زیادی در کار خیاطی ندارند هم کار بسیار آسان و راحتی است. با توجه به قیمت بالای مدل های خاص رانر در فروشگاه ها شاید این امکان برای همه وجود نداشته باشد که آنها را از بیرون خریداری کنند. برخی از افراد هم هستند که علاقه مند به انجام کارهای هنری و خیاطی بوده و دوست دارند خودشان در ساخت وسایل خانه شان نقشی داشته باشند. به این منظور ما در این متن سعی می کنیم تمام اطلاعات لازم را برای دوخت یک رانر زیبا در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر قصد ایجاد یک تغییر چشم گیر در دکوراسیون میز ناهار خوری، اپن آشپزخانه یا میز جلو مبلی تان را دارید، در این متن همراه ما باشید. قبل از هر چیز باید بدانیم رانر چیست و چه کاربردی دارد.

رانر چیست و در کجا کاربرد دارد؟

همانطور که گفته شد رانر نوعی رومیزی جدید است که بیشتر برای تزئین میزهای ناهارخوری استفاده می شود. این رومیزی از یک پارچه باریک با طول بلند دوخته می شود که در درازا یا عرض میز پهن می گردد؛ رانر ها به تنهایی زیبایی زیادی دارند و علاوه بر جنبه کاربردی شان، نوعی عنصر دکوراتیو نیز محسوب می گردند. این نوع رومیزی ها برخلاف رومیزی های قدیمی که به طور کامل تمام قسمت های میز را می پوشاندند، به خاطر باریک بودن شان تنها یک بخش باریک از میز (به اندازه عرض رانر) را پوشانده و دو طرف میز خالی باقی می ماند. این یک مدل جدید و مدرن برای پوشاندن میزها بوده که چند سالی است در دکوراسیون داخلی باب شده است. رانر فقط برای استفاده بر روی میز ناهار خوری نیست و بر روی میزهای جلو مبلی، خصوصا آنهایی که مستطیل شکل هستند هم به کار می رود.

انواع مدل های رانر

به طور کلی از لحاظ طولی دو نوع رانر وجود دارد؛ رانر های بلند و رانر های کوتاه. رانر های بلند دارای طول زیادی هستند و دو طرف آنها از میز آویزان می شود اما رانرهای کوتاه با اینکه دراز و باریک هستند اما تمام شان بر روی میز قرار میگیرد. به لحاظ شکل و طرح پارچه هم تنوع بسیار زیادی در رانر ها وجود دارد و تقریبا برای هر نوع دکوراسیونی می توان رانر متناسب با آن را پیدا کرد. از رانرهای دوخته شده با پارچه های سنتی گرفته تا پارچه های جدید و طرح های چاپ شده بر روی آن. برای انتخاب بهترین پارچه برای رانر باید نوع دکوراسیون خود را در نظر بگیرید و پارچه متناسب با آن را خریداری کنید. پارچه های ضخیم، پارچه های نازک، پارچه توری، پارچه های گونی بافت، پارچه کتان، پارچه نخی و انواع دیگر پارچه ها برای دوخت رانر به کار می روند.

چه پارچه ای برای دوخت رانر خریداری کنیم؟

اگر قصد دوخت رانر را دارید و این سوال برای تان پیش آمده که از چه پارچه ای استفاده کنید، باید گفت بهتر است اول از همه نوع و رنگ دکوراسیون خانه تان را در نظر بگیرید. برای مثال اگر دکوراسیون خانه تان کلاسیک و سنتی است و میز ناهارخوری تان استیل بوده و طرحی سنگین و لوکس دارد، پارچه های ترمه و پر نقش و نگار انتخاب خوبی هستند. اما اگر چیدمان خانه تان به سبک های مدرن تر نزدیک است، می توانید از پارچه های کتان و نخی استفاده نمایید. اگر تصمیم دارید رانر بلندی بدوزید که از میز ناهار خوری تان آویزان بشود از پارچه های خیلی ضخیم استفاده نکنید و اگر قصد دوخت رانر کوتاه را دارید می توانید از گلیم های خیلی نازک نیز استفاده کنید.

مدل های مختلف دوخت رانر

رانر را می توان هم به صورت یک لایه و هم دو لایه دوخت؛ برای دوخت رانر یک لایه کافیست مقداری پارچه به اندازه مورد نظرتان خریداری کرده و پس از برش دادن، دور تا دور آن را تو گذاشته و بدوزید. به این ترتیب یک پارچه مستطیل و باریک و دراز خواهید داشت که می توانید آن را بر روی میز خود پهن کنید.

اما اگر می خواهید یک رانر حرفه ای تر داشته باشید، پیشنهاد می شود از یک پارچه دیگر برای زیر رانر استفاده کنید. برای این کار پارچه ای را با رنگی متناسب با پارچه اصلی تهیه کرده و دو پارچه را به هم بدوزید، به طوری که دوخت ها دیده نشوند ( به این ترتیب که پارچه ها را به رو بر روی یکدیگر قرار داده و سه طرف آن را بدوزید، به این ترتیب یک کیسه مستطیل شکل دوخته اید. سپس آن را برگردانده و ضلع باقیمانده را نیز بدوزید و اتو بزنید). با دوخت این نوع رانر هم می توانید از یک طرف رانر به عنوان رویه اصلی و یک طرف به عنوان آستر، و یا از هر دو طرف رانر استفاده کنید و یک رانر دو طرفه داشته باشد. با این رانر دو طرفه تنوعی در رنگ و در نهایت چیدمان خانه تان ایجاد کرده اید.

مدل دیگری که می توانید در دوخت رانر از آن استفاده کنید، به این شکل است که دو طرف رانر را به صورت مثلثی بدوزید. الگوهای دوخت رانر بیشتر به دو شکل وجود دارد که در بالا به آنها شد. الگوی مستطیلی و الگوی مستطیلی با ابتدا و انتهای مثلثی شکل. الگوهای پیچیده تر مثلا طرح های منحنی و قوس دار هم وجود دارد که دوخت آنها ساده است اما باید با دقت بیشتری همراه شود.

رانرهای گلدوزی شده

برای دوخت رانر می توانید کارهای خلاقانه ای هم انجام دهید. برای مثال با یک پارچه کتان سفید یا کرم یک رانر ساده بدوزید و سپس بر روی آن طرح هایی را گلدوزی کنید. لازم نیست طرح های گلدوزی تان خیلی پیچیده و پر نقش و نگار باشد، همین که یک کار دستی و هنری انجام داده اید ارزش فراوانی خواهد داشت. این گلدوزی را هم با نخ های گلدوزی و هم با روبان های باریک می توانید انجام دهید. روبان دوزی یک کار زیبا و جذاب است که از آن برای تزیین لباس، کیف، رومیزی و غیر استفاده می شود.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

توری و پارچه گونی بافت

برای دوخت زیباترین رانر های توری می توانید از پارچه های کنفی یا گونی بافت استفاده کنید،  ترکیب پارچه کنف و تور به خاطر نوع بافت و پارچه اش، حس و حال خوبی ایجاد میکند. برای اینکار می توانید به مقدار مورد نیاز پارچه کنفی تهیه کنید، سپس به دلخواه در دو طرف یا وسط آن از پارچه توری استفاده کنید، با این روش یک رانر منحصر به فرد خواهید داشت که در خانه ی کس دیگری یافت نمی شود.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

مکرومه بافی

روش بعدی در دوخت رانر، مکرومه بافی است، مکرومه هنری دستی است که با بافت نخ های ضخیم یا کامواهای مخصوص به هم ایجاد می شود. در این هنر انواع مختلف گره ها وجود دارد و در نتیجه طرح های متفاوتی ایجاد می کنند  باید بدانید که بافت مکرومه چندان سخت نیست و با کمی آموزش می توانید زیباترین رانرها را برای خانه تان تهیه کنید..رانر های مکرومه بافی شده برای دکوراسیون های کلاسیک و مدرن مناسب هستند.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

رانرهای دو تکه

برای دوخت رانر می توان از الگوهای ساده و یا تکه دوزی شده استفاده نمود؛ در الگوی ساده تنها از یک پارچه استفاده می شود و در الگوی تکه دوزی شده از دو پارچه که به هم دوخته شده اند می توان استفاده نمود. در این روش هر دو پارچه را با تم رنگی شبیه به هم تهیه کنید، پارچه ای که در وسط رانر کار می شود طرح دار و پارچه ی اصلی ساده باشد. با کمی سرچ در اینترنت و دیدن مدل های متنوع رانر می توانید پارچه دلخواه و مورد علاقه خود را پیدا کنید.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

دوخت نوار یا منگوله به اطراف رانر

با تغییر شکل ظاهری رانر می توانید کمی تنوع هم ایجاد کنید، به عنوان مثال می توانید در ابتدا و انتهای رانر چند منگوله آویزان کنید تا زیبایی بیشتری به رانر دوخته شده خود بدهید. همچنین می توانید دور تا دور رانر را با یک نوار باریک تزیین نمایید یا اینکه از روبان ها و یراق های مختلف در اطراف و یا در وسط رانر برای زیبایی بیشتر آن استفاده کنید.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

چاپ و نقاشی روی پارچه

یک راه دیگر برای درست کردن یک رانر خاص و زیبا این است که بر روی پارچه نقاشی کنید و یا طرحی را بر روی آن چاپ کنید. برای این کار از رنگ های اکریلیک استفاده کرده و پس از انداختن نقش مورد نظر بر روی پارچه نخی و یا کتان، اجازه دهید تا کاملا خشک شود. سپس آن را با آب سرد بشویید و اتو کنید. طرح انتخابی شما می تواند مانند طرح زیر بسیار ساده باشد.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

چهار خانه

یکی از مدل های بسیار جذاب رانر مدل چهار خانه است، کافی است یکی از مدل های پارچه چهارخانه را تهیه کنید و آن را با ابعاد مورد نظرتان بدوزید.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

خانه ایده آل خود را بسازید:

با کمک رانر و زیر بشقابی میز شام را حرفه ای بچینیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید