دوخت رانر های خاص به روشی ساده برای کسانی که به کارهای هنری علاقه دارند

چیدوپلاس 03 اسفند 1399 ،

رانر نوعی رومیزی مدرن است. دوخت رانر حتی برای کسانی که به کارهای هنری علاقه دارند اما سر رشته زیادی در کار خیاطی ندارند هم کار بسیار آسان و راحتی است. با توجه به قیمت بالای مدل های خاص رانر در فروشگاه ها شاید این امکان برای همه وجود نداشته باشد که آنها را از بیرون خریداری کنند. برخی از افراد هم هستند که علاقه مند به انجام کارهای هنری و خیاطی بوده و دوست دارند خودشان در ساخت وسایل خانه شان نقشی داشته باشند. به این منظور ما در این متن سعی می کنیم تمام اطلاعات لازم را برای دوخت یک رانر زیبا در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر قصد ایجاد یک تغییر چشم گیر در دکوراسیون میز ناهار خوری، اپن آشپزخانه یا میز جلو مبلی تان را دارید، در این متن همراه ما باشید. قبل از هر چیز باید بدانیم رانر چیست و چه کاربردی دارد.

رانر چیست و در کجا کاربرد دارد؟

همانطور که گفته شد رانر نوعی رومیزی جدید است که بیشتر برای تزئین میز های ناهار خوری استفاده می شود. این رومیزی از یک پارچه باریک با طول بلند تشکیل شده که در درازا یا عرض میز پهن می گردد؛ رانر ها به تنهایی زیبایی زیادی دارند و علاوه بر جنبه کاربردی شان، نوعی عنصر دکوراتیو نیز محسوب می گردند. این نوع رومیزی ها برخلاف رومیزی های قدیمی که به طور کامل تمام قسمت های میز را می پوشاندند، به خاطر باریک بودن شان تنها یک بخش باریک از میز (به اندازه عرض رانر) را پوشانده و دو طرف میز خالی باقی می ماند. این یک مدل جدید و مدرن برای پوشاندن میزها بوده که چند سالی است در دکوراسیون داخلی باب شده است. رانر فقط برای استفاده بر روی میز ناهار خوری نیست و بر روی میزهای جلو مبلی، خصوصا آنهایی که مستطیل شکل هستند هم به کار می رود.

انواع مدل های رانر

به طور کلی از لحاظ طولی دو نوع رانر وجود دارد؛ رانر های بلند و رانر های کوتاه. رانر های بلند دارای طول زیادی هستند و دو طرف آنها از میز آویزان می شود اما رانرهای کوتاه با اینکه دراز و باریک هستند اما تمام شان بر روی میز قرار می گیرد. به لحاظ شکل و طرح پارچه هم تنوع بسیار زیادی در رانر ها وجود دارد و تقریبا برای هر نوع دکوراسیونی می توان رانر متناسب با آن را پیدا کرد. از رانرهای دوخته شده با پارچه های سنتی گرفته تا پارچه های جدید و طرح های چاپ شده بر روی آن. برای انتخاب بهترین پارچه برای رانر باید نوع دکوراسیون خود را در نظر بگیرید و پارچه متناسب با آن را خریداری کنید. پارچه های ضخیم، پارچه های نازک، پارچه توری، پارچه های گونی بافت، پارچه کتان، پارچه نخی و انواع دیگر پارچه ها برای دوخت رانر به کار می روند.

چه پارچه ای برای دوخت رانر خریداری کنیم؟

اگر قصد دوخت رانر را دارید و این سوال برای تان پیش آمده که از چه پارچه ای می توانید استفاده کنید، باید گفت بهتر است اول از همه نوع و رنگ دکوراسیون خانه تان را در نظر بگیرید. برای مثال اگر دکوراسیون خانه تان کلاسیک و سنتی است و میز ناهارخوری تان استیل بوده و طرحی سنگین و لوکس دارد، پارچه های ترمه و پر نقش و نگار انتخاب های خوبی هستند. اما اگر چیدمان خانه تان به سبک های مدرن تر نزدیک است، می توانید از پارچه های کتان و نخی استفاده نمایید. اگر تصمیم دارید رانر بلندی بدوزید که از میز ناهار خوری تان آویزان بشود از پارچه های خیلی ضخیم استفاده نکنید و اگر قصد دوخت رانر کوتاه را دارید می توانید از گلیم های خیلی نازک نیز استفاده کنید.

نکات مهم درباره خرید پارچه برای دوخت رانر

در هنگام خرید پارچه برای دوخت رانر طول میز مورد نظر خود را در نظر داشته باشید و متاسب با آن پارچه بخرید. همیشه مقداری (در حدود ۱۰ یا ۲۰ سانتی متر) پارچه اضافه تر خریداری کنید تا اگر در هنگام دوخت رانر دچار مشکلی شدید پارچه کم نیاورید. همچنین برای قسمت هایی از دوخت که پارچه تو گذاشته می شود، باید چند سانتی متر (از هر طرف ۲ یا ۳ سانتی متر) پارچه بیشتر داشته باشید. درباره پارچه انتخابی تان هم باید گفت که این پارچه نه خیلی ضخیم و آهار دار باشد که به سختی از میز آویزان شود و نه خیلی نرم و نازک باشد که دائم از جای خود حرکت کند. مورد دیگر درباره خرید پارچه برای دوخت رانر آن است که اگر برای دور رانر و یا قسمت ابتدا و انتهای آن به نوار های رنگی، نخ قیطان تزیینی و یا منگوله نیاز داشتید در حالی که پارچه را با خود همراه دارید، آنها را خریداری نمایید.

مدل های مختلف دوخت رانر

دوخت رانر تک لایه

رانر را می توان هم به صورت یک لایه و هم دو لایه دوخت. برای دوخت رانر یک لایه کافیست مقداری پارچه به اندازه مورد نظرتان خریداری کرده و پس از برش دادن، دور تا دور آن را تو گذاشته و بدوزید. به این ترتیب یک پارچه مستطیل و باریک و دراز خواهید داشت که می توانید آن را بر روی میز خود پهن کنید. این یک رانر ساده است که به خاطر تک لایه بودن ممکن است بر روی میز تکان خورده و منظم و مرتب قرار نگیرد. البته در صورتیکه پارچه نازک باشد. پارچه های ضخیم تر کمتر دچار این مشکل می شوند. اما برای تمیز تر و حرفه ای تر شدن رانر بهتر ست آن را دو لایه بدوزید و یک لایه آستری برای رانر خود در نظر بگیرید.

دوخت رانر دو لایه یا دو طرفه

همانطور که گفته شد اگر می خواهید یک رانر حرفه ای تر داشته باشید، پیشنهاد می شود از یک پارچه دیگر برای زیر رانر استفاده کنید. برای این کار پارچه ای با رنگی متناسب با پارچه اصلی را تهیه کرده و دو پارچه را به هم بدوزید، به طوری که دوخت ها دیده نشوند ( به این شکل که پارچه ها را به رو بر روی یکدیگر قرار داده و سه طرف آن را بدوزید، به این ترتیب یک کیسه مستطیل شکل دوخته اید. سپس آن را برگردانده و ضلع باقیمانده را نیز بدوزید و اتو بزنید). با دوخت این نوع رانر هم می توانید از یک طرف رانر به عنوان رویه اصلی و یک طرف به عنوان آستر، و یا از هر دو طرف رانر استفاده کنید و یک رانر دو طرفه داشته باشد. با این رانر دو طرفه تنوعی در رنگ و در نهایت چیدمان خانه تان ایجاد کرده اید. دقت کنید که اگر قصد دوخت رانر دو طرفه را دارید هر دو پارچه باید از جنس خوب انتخاب شوند. اما اگر طرف دوم را به عنوان آستر می دوزید، می توانید از یک پارچه نخی معمولی برای آن استفاده کنید.

دوخت رانر با ابتدا و انتهای مثلثی

مدل دیگری که می توانید در دوخت رانر از آن استفاده کنید، به این شکل است که دو طرف رانر را به صورت مثلثی بدوزید. الگوهای دوخت رانر بیشتر به دو شکل وجود دارد که در بالا به آنها اشاره شد. الگوی مستطیلی و الگوی مستطیلی با ابتدا و انتهای مثلثی شکل. الگوهای پیچیده تر مثلا طرح های منحنی و قوس دار هم وجود دارد که دوخت آنها ساده است اما باید با دقت بیشتری همراه شود. دوخت رانر با ابتدا و انتهای مثلثی شکل هم بسیار ساده است تنها باید در اندازه گیری ها دقت بیشتری داشته باشید تا هر دو طرف رانر متقارن و شبیه به هم دوخته شوند. اگر قصد دوخت رانر با طرح های منحنی و دایره ای، طرح های بت جقه ای، طرح اسلیمی و غیره را دارید تنها کافیست الگوی طرح مورد نظر خود را بر روی کاغذ پیاده کرده، برش دهید و روی پارچه بیاندازید. در هنگام دوخت هم تا جای ممکن سعی بر تمیز دوختن داشته باشید.

رانرهای گلدوزی شده

برای دوخت رانر و برای زیبا تر شدن آن می توانید کارهای خلاقانه ای هم انجام دهید. برای مثال با یک پارچه کتان سفید یا کرم یک رانر ساده بدوزید و سپس بر روی آن طرح هایی را گلدوزی کنید. لازم نیست طرح های گلدوزی تان خیلی پیچیده و پر نقش و نگار باشد، همین که یک کار دستی و هنری انجام داده اید ارزش فراوانی خواهد داشت. این گلدوزی را هم با نخ های گلدوزی و هم با روبان های باریک می توانید انجام دهید. روبان دوزی یک کار زیبا و جذاب است که از آن برای تزیین لباس، کیف، رومیزی و غیر استفاده می شود. از نخ های کاموا رنگی هم برای ایجاد طرح و نقش بر روی رانر می توان استفاده کرد. برای این کار علاوه بر کاموا به یک سوزن لحاف دوزی هم نیاز خواهید داشت.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

دوخت رانر توری و پارچه گونی بافت

برای دوخت زیباترین رانر های توری می توانید از پارچه های کنفی یا گونی بافت استفاده کنید. ترکیب پارچه کنف و تور به خاطر نوع بافت و پارچه اش، حس و حال خوبی ایجاد می کند. برای این کار می توانید به مقدار مورد نیاز پارچه کنفی تهیه کنید، سپس به دلخواه در دو طرف یا وسط آن از پارچه توری استفاده نمایید. با این روش یک رانر منحصر به فرد خواهید داشت که در خانه های دیگر یافت نمی شود. البته دوخت رانر توری و کنفی برای مواقعی است که این پارچه ها با دکوراسیون خانه تان هماهنگ باشد. مثلا در خانه ای که از وسایل چوبی زیاد استفاده شده، خانه ای با گل و گیاه های سبز و طبیعی، خانه ای با چیدمان کرم و قهوه ای و رنگ چوب، داشتن یک رانر توری و کنفی انتخابی عالی خواهد بود.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

رانر مکرومه بافی

روش بعدی در دوخت رانر، مکرومه بافی است. مکرومه بافی هنری دستی است که با بافتن نخ های ضخیم یا کامواهای مخصوص به هم ایجاد می شود. در این هنر انواع مختلف گره ها وجود دارد و در نتیجه طرح های متفاوتی ایجاد می شود. باید بدانید که بافت مکرومه چندان سخت نیست و با کمی آموزش می توانید زیباترین رانرها را برای خانه تان تهیه کنید. رانر های مکرومه بافی شده برای دکوراسیون های کلاسیک و مدرن مناسب هستند. رنگ این رانر ها هم متفاوت است و نخ های رنگی مختلفی برای دوخت رانر مکرومه بافی می توان استفاده کرد. رانر مکرومه بافی سفید، کرم، شکلاتی روشن، طوسی و غیره زیبا کننده دکوراسیون خواهند بود.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

دوخت رانرهای دو تکه

برای دوخت رانر می توان از الگوهای ساده و یا تکه دوزی شده استفاده نمود. در الگوی ساده تنها از یک پارچه استفاده می شود و در الگوی تکه دوزی شده از دو پارچه که به هم دوخته شده است، می توان استفاده نمود. در این روش هر دو پارچه را با تم رنگی شبیه به هم تهیه کنید، پارچه ای که در وسط رانر کار می شود طرح دار و پارچه اصلی باید ساده باشد. با کمی سرچ در اینترنت و دیدن مدل های متنوع رانر می توانید پارچه دلخواه و مورد علاقه خود که با چیدمان خانه تان هم هماهنگ است را پیدا کنید.

دوخت رانر تکه دوزی

پارچه های تکه دوزی شده بسیار زیبا و خاطره انگیز هستند و انواع این پارچه ها را در خانه های قدیمی دیده ایم. چه خوب است اگر از این پارچه های سنتی را وارد دکوراسیون مدرن خانه خود کنیم. البته با داشتن پارچه هایی با طرح های امروزی می توان یک پارچه تکه دوزی شده مدرن داشت. دوخت رانر تکه دوزی به این شکل است که پارچه های مختلف را به اندازه های کاملا یکسان برش بزنید و آنها را با دست و یا چرخ خیاطی به هم بدوزید. دقت کنید که طول رانر به تعداد تکه هایی که برش زده و به هم دوخته اید بستگی دارد. سپس از یک پارچه ساده برای لایه زیرین یا آستر آن استفاده کنید و پارچه تکه دوزی شده را به آن بدوزید تا هم رانری شکیل تر داشته باشید و هم دوام و ماندگاری رانر تان بیشتر شود.

کار تکه دوزی را با انواع طرح ها و الگو ها می توان انجام داد. مدل گفته شده در بالا ساده ترین آنهاست. شما می توانید الگوی خاصی را برای برش پارچه ها و در کنار هم قرار گیری آنها داشته باشید. انواع مدل ها هم با به کارگیری خلاقیت شخصی تان و هم با استفاده از طرح های متنوع موجود در اینترنت قابل اجرا هستند. در دوخت رانر تکه دوزی شده رنگ بندی و هارمونی رنگی پارچه ها هم اهمیت زیادی دارند. سعی کنید از پارچه هایی با یک تم رنگی استفاده کنید و پارچه های ساده و طرح دار را با چیدمان خاصی در کنار هم بدوزید.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

دوخت رانر با نوار و منگوله

با تغییر شکل ظاهری رانر می توانید کمی تنوع هم ایجاد کنید. به عنوان مثال می توانید در ابتدا و انتهای رانر چند منگوله آویزان کنید تا زیبایی بیشتری به رانر دوخته شده خود بدهید. همچنین می توانید دور تا دور رانر را با یک نوار باریک تزیین نمایید یا اینکه از روبان ها و یراق های مختلف در اطراف و یا در وسط رانر برای زیبایی بیشتر آن استفاده کنید. با سر زدن به مغازه های خرازی با طیف وسیعی از انواع روبان ها، یراق ها، نخ های قیطان رنگی و طلایی و نقره ای، منگوله های بزرگ و کوچک در رنگ های مختلف و چیزهایی از این دست مواجه خواهید شد. با صرف کمی خلاقیت و سلیقه می توانید یک رانر با این اکسسوری ها بدوزید از دیدن آن لذت ببرید.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

دوخت رانر به کمک چاپ و نقاشی روی پارچه

یک راه دیگر برای درست کردن یک رانر خاص و زیبا آن است که بر روی پارچه نقاشی کنید و یا طرحی را بر روی آن چاپ نمایید. برای این کار از رنگ های اکریلیک استفاده کرده و پس از انداختن نقش مورد نظر بر روی پارچه نخی و یا کتان، اجازه دهید تا کاملا خشک شود. سپس آن را با آب سرد بشویید و اتو کنید. طرح انتخابی شما می تواند مانند طرح زیر بسیار ساده باشد. همچنین با کمک وسایل مختلف مانند برش لیمو، برگ های درختانی مانند چنار و یا درختان دیگر، و هر وسیله دیگری که دارای شکل و فرم و بافت خاصی باشد (مثلا زیر لیوان) می توانید طرح خاصی را بر روی پارچه رانر چاپ کنید. حتی می توانید با استفاده از برش سیب زمینی یک مهر با طرح دلخواه تان درست کنید و با آن یک رانر جذاب بسازید.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

دوخت رانر چهار خانه و طرح های دیگر

یکی از مدل های بسیار جذاب رانر مدل چهار خانه است، کافی است یکی از مدل های پارچه چهارخانه را تهیه کنید و آن را با ابعاد مورد نظرتان بدوزید. رانر چهارخانه بیشتر برای فضاهایی نظیر آشپزخانه و یا میز غذا خوری که در فضای باز برپا کرده اید، مناسب است، زیرا طرحی فانتزی محسوب می شود. مخصوصا طرح چهارخانه سفید و قرمز که هم زیبا و جذاب است و هم بسیار پر طرفدار. دیگر مدل های پارچه چهارخانه خصوصا اگر دارای تم رنگی کرم و قهوه ای باشند، شکلی رسمی تر و شکیل تر دارند. به غیر از چهارخانه انواع پارچه های طرح دار، گل دار، خال خال، پارچه با طرح میوه و غیره برای دوخت رانر های فانتزی مناسب اند.

الگوی رانر
الگوی رانر
الگوی رانر

خانه ایده آل خود را بسازید:

با کمک رانر و زیر بشقابی میز شام را حرفه ای بچینیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<