راهنمای انتخاب تابلو فرش متناسب با دکوراسیون منزل، سلیقه و بودجه بندی شما

چیدوپلاس 14 آذر 1399 ،

تابلو فرش ها وسیله های تزیینی هستند که به جای تابلو های نقاشی یا عکس بر روی دیوار نصب می شوند. این تابلوها از تکه های کوچک فرش ساخته شده اند که دارای ظرافت بیشتری در بافت هستند. تابلو فرش ها انواع مختلفی دارند که مهم ترین تقسیم بندی آنها در رابطه موضوع و طرح شان است. بیشتر موضوعاتی که در بافت تابلو فرش مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر است:

  • تابلو فرش با تکه هایی از فرش های اصیل ایرانی و دستبافت
  • تابلو فرش با موضوع گل و گلدان
  • تابلو فرش چهره
  • تابلو فرش با موضوع طبیعت (مانند منظره کوچه باغ، مناظر طبیعی و کوچ عشایر)
  • تابلو فرش بافته شده از نقاشی های مینیاتور
  • تابلو فرش با موضوع آیه های قرآنی و مذهبی (و ان یکاد، تابلو فرش چهار قل، آیه الکرسی)
  • تابلو فرش با موضوع حیوانات (اسب سفید)
  • تابلو فرش با موضوع نقاشی های تاریخی و کلاسیک

در یک دسته بندی دیگر اینکه تابلو فرش در چه شهری بافته شده است هم دارای اهمیت است، تبریز، اصفهان، نایین، کاشان، کرمان، همدان همگی تابلو فرش‌هایی زیبا و خاص خود دارند که در بافت و رنگ متفاوتند، تابلو فرش های دستبافت به دلیل زمان زیادی که بر روی ساخت آنها صرف شده و همینطور انرژی که از دستان هنرمندان قالی باف و فرش باف بر تار و پود این تکه های فرش تنیده شده، از ارزش بسیار زیادی برخوردارند. خیلی از خانواده های ایرانی علاقه مند به این تابلو ها هستند و هزینه زیادی را صرف خرید این تابلو فرش های با ارزش می کنند. اما تصمیم گیری برای خرید تابلو فرش هم مانند دیگر اجزاء دکوراسیون نیازمند دقت و اطلاعات کافی است. این مقاله توضیحات کامل و جامعی پیرامون تابلو فرش و انواع آن ارائه می دهد.

در انتخاب تابلو فرش برای منزل خود باید چند موضوع مهم را در نظر بگیرید. متراژ خانه و اندازه دیوارها، هزینه تابلو فرش و بودجه شما برای خرید آن، سبک دکوراسیون منزل و از همه مهم تر سلیقه و علاقه مندی شخصی شما نسبت به موضوعی خاص. کسانی که برای اصالت و زیبایی فرش دستبافت ایرانی اهمیت خاصی قایل هستند، از تابلو فرش هایی با طرح های اصیل استفاده می کنند. این تابلو فرش ها به این صورت ساخته می شوند که تکه ای از یک فرش قدیمی و با نقشه ای چشم نواز بریده می شود، قاب شده و بر روی دیوار آویخته می شود. حتی از گلیم هایی با نقشه های مختلف که مربوط به نقاط مختلف ایران است هم می توان استفاده کرد. در بسیاری از موارد فرش هایی با طرح ها و نقشه های اصیل ایرانی با ابعاد کوچک بافته و قاب می شوند. با این کار گویی تکه ای از فرهنگ و هنر اصیل ایرانی را به دیوار آویزان کرده اید. حتی می توانید تابلو فرش را از طرحی هماهنگ و شبیه با فرشی که بر روی زمین پهن کرده اید انتخاب کنید. تابلو فرش هایی با این موضوعات بسیار خاص و منحصر به فرد بوده و کسانی که هنرمند هستند و به حوزه هنرهای والا و ارزشمند آشنایی و علاقه دارند، انتخاب شان این نوع از تابلو فرش ها است.

 

اما همانطور که گفته شد انواع دیگری از تابلو فرش هم در بازار موجود است. برای کسانی که به موضوع گل و گلدان های پر از گل علاقه دارند، تابلو فرش های زیبا با این طرح ها در بازار وجود دارند. این تابلو فرش ها از روی نقاشی های معروف کلاسیک و یا عکس هایی با موضوع گل بافته شده اند.

قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش

خیلی ها هم عاشق طبیعت و مناظر زیبایی از روستاها، کوچ عشایر، کوچه باغ ها، کلبه هایی در کنار رودها و درختان سبز و زیبا هستند. مناظری که هم نمونه واقعی از آنها وجود دارد و هم ساخته رویا و ذهن بافنده آن تابلو فرش است. حتی تابلو فرش هایی با طرح های زیبا از شهرهای معروف دنیا نظیر ونیز در ایتالیا وجود دارد. اگر به این موضوعات علاقه دارید نمونه های بسیار زیاد و متنوعی در دسترس شما قرار دارد.

قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش

نقاشی های نگارگری و یا مینیاتور به خودی خود پر از ظرافت و ریزه کاری است. وقتی دستان هنرمند بافنده، این ریزه کاری ها و جزییات را با نخ ببافد، شاهکار خلق کرده است. از آثار مینیاتور مخصوصا نقاشی های استاد فرشچیان تابلو فرش های زیادی بافته شده است که می توانید یک یا چندتایی از آنها را در خانه داشته باشید.

قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش

حیوانات خصوصا اسب ها هم موضوعات خوبی برای تابلو فرش هستند. اسب های زیبا و قدرتمندی که تصویرشان اگر بر یک تابلو فرش بزرگ بافته شوند و بر دیوار خانه شما آویزان شوند، ابهت و وقارشان حتما شما را مجذوب خود خواهد کرد. تابلو فرش اسب سفید یکی از تابلو فرش های پر طرفدار برای علاقه مندان است.

قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش

اما یکی دیگر از موضوعات بسیار رایج و محبوب بین طرفداران تابلو فرش، صحنه هایی از نقاشی های کلاسیک و قدیمی است. نقاشی هایی مانند شام آخر داوینچی، نقاشی های مربوط به مجالس رقص در اروپا، زنان و مردان زیبا روی فرانسوی و غیره. خیلی ها به این سبک از نقاشی ها علاقه مند هستند و همینطور دوست دارند تابلو فرش هایی با طرح این نقاشی ها در خانه داشته باشند. این تابلو ها با تنوع خیلی زیادی توسط فرش بافان ساخته و در ابعاد مختلفی قاب می شوند.

قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش

در بین تمام طرح های که برای تابلو فرش وجود دارد، موضوعات مذهبی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص می دهند. تابلوهای و ان یکاد و دیگر آیه های قرآنی و دعاها در بین مردم پر طرفدار است. آویختن تابلو فرش هایی با آیه قرآنی بر روی دیوار حال و هوای معنوی ویژه ای را در خانه ایجاد می کند. همچنین این تابلو ها برای هدیه دادن به کسانی که بسیار معتقد به مذهب و معنویت هستند، گزینه بی نظیری است.

قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش
قیمت تابلو فرش

بعضی ها علاقه مند به داشتن تابلو فرش با چهره افرادی خاص هستند. برای این کار می توانید چهره شخص مورد علاقه خود را به بافنده سفارش دهید. بافتن تابلو فرش با موضوع چهره نیازمند دقت و ظرافت خاصی است، به همین دلیل ارزش مادی بالایی هم دارد.

قیمت تابلو فرش

تابلو فرش ها بر اساس ابعاد و طرح بافته شده قیمت گذاری می شوند. به طور کلی قیمت تابلو فرش دستبافت به دلیل زحمت زیاد بافنده، پایین نیست. اما می توان تابلو فرش هایی با قیمت های مناسب هم پیدا کرد. بدیهی است که قیمت تابلو فرش هایی با موضوعات پیچیده و با ریزه کاری های زیاد و ابعاد بزرگ، بسیار گران خواهد بود. تابلو فرش های ماشینی هم معمولا قیمت مناسب تری دارند، به طور مثال یک تابلو فرش ماشینی 700 شانه منظره در ابعاد 100 در 80 با حدود قیمت 500 هزار تومان قابل خریداری است، اما همین تابلو در صورتی که دستباف باشد می تواند تا 15 میلیون تومان هم قیمت گذاری شود. میزان کاربرد نخ ابریشم هم کیی از گزینه‌هایی است که بر قیمت و کیفیت تابلو فرش تاثیر گذار است،  ابریشم نمای ظریف‌تر، دقیق‌تر، زیباتر و البته لوکس‌تری را برای تابلو فرش ایجاد کرده و به همان نسبت قیمت تابلو فرش را هم افزایش می‌دهد.

مرغوبیت تابلو فرش

بهترین تابلو فرش ها دارای شناسنامه هستند، و هر کس به راحتی با بررسی شناسنامه فرد می تواند به اطلاعات فرش دست پیدا کند، برای چک کردن مرغوبیت فرش درشتی، ریزی، یکنواختی و میزان فاصله بین گره‌ها را بررسی کنید، یک تابلو فرش مرغوب دارای گره‌های یک اندازه، منظم و پشت سر هم است و اگر اندازه گره‌ها متفاوت و نامنظم و در برخی از نقاط با فاصله بود یعنی تابلو فرش دارای کیفیت و اصالت بالایی نیست. همچنین میزان استفاده از رنگ های طبیعی و هماهنگی رنگ ها هم از نکاتی است که حتما باید به آ«ها توجه کنید.

انواع قاب برای تابلو فرش

عموما برای تابلو فرش ها از قاب های چوبی و سنگین استفاده می شود. فرش با هر ابعادی دارای وزن بالاتری نسبت به مقوا یا بوم نقاشی است. بنابراین قابی که برایش انتخاب می شود باید بتواند وزن فرش را تحمل کند. بهتر است از قاب هایی با طرح های کنده کاری شده، پهن و پر نقش و نگار استفاده کنید تا جلوه فرش بیشتر به چشم بیاید. البته شما می توانید طبق سلیقه خود از قاب ساده هم استفاده کنید.

چراغ تابلو فرش

وقتی تابلو فرشی بر روی دیوار نصب می شود برای جلوه بیشتر آن و همینطور برای بهتر دیده شدن جزییات آن می توان از چراغ هایی در بالاسر تابلو استفاده کرد. در بازار چراغ های خرطومی برای نصب بر روی دیوار، بالای سر تابلو وجود دارد. این چراغ ها نور متمرکزی را بر روی تابلو می اندازند و جلوه و زیبایی خاصی را به دکوراسیون منزل شما می بخشند. برای تابلوهای کوچک از یک چراغ و برای تابلوهایی با ابعاد بزرگتر از دو یا سه چراغ دیواری می توانید استفاده کنید. نقش نورپردازی بر روی تابلو را نیز از یاد نبرید؛ گاهی کم یا زیاد شدن شدت نور بر روی قاب ممکن است نتیجه‌ای متفاوت داشته باشد.

خانه ایده آل خود را بسازید:

تابلوهای نقاشی و خطاطی دریچه ای بر دنیای خیال

دیدنی ترین مدل های مکرومه بافیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<