عکاسی از دکوراسیون خانه، ترفندهایی برای زیباتر شدن عکس هایتان

چیدوپلاس 02 اسفند 1397 ،

احتمالا تا به حال تصاویر زیادی از دکوراسیون و چیدمان زیبای بسیاری از خانه ها در سایت های مختلف و یا در شبکه‌های اجتماعی همانند اینستاگرام دیده اید؛ تمامی این تصاویر در چشم بیننده بسیار زیبا و فریبنده به نظر می رسد و حتی این زیبایی می‌تواند باعث شود شما آن عکس‌ها را ذخیره کرده و بخواهید چیدمان خانه تان را همانند آن عکس بچینید. باید بدانید این عکس ها به صورتی گرفته شده اند که دقیقا بتوانند همین تاثیر را بر شما بگذارند و اگر صاحب عکس شما را به خانه خود و یا فضایی که عکس را از آنجا گرفته است دعوت کند شاید به اندازه دیدن عکس آن هیجان زده نشوید. همانطور که گفته شد تمامی این عکسها تحت شرایط و یا همراه با ویژگی و نکات عکاسی خاصی گرفته شده اند که با رعایت کردن آنها می توان حتی یک فضایی معمولی را بسیار ویژه جلوه داد. اینگونه عکاسی نیازمند رعایت نکاتی می باشد؛ در این مطلب به چند مورد از این نکات اشاره می شود تا با رعایت کردن آنها بتوانید یک عکس خاص و دیدنی از فضای داخلی خانه تان بگیرید و حسن سلیقه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، بطور کلی برای هر سبک عکاسی از عکاسی کودک گرفته تا عکاسی دکوراسیون ، ترفندهایی قابل توجه وجود دارد که همواره باید آنها را مدنظر قرار داد؛ نور، زاویه قرار گیری دوربین، چیدمان و سوژه عکاسی از مواردی است که در تمامی سبک های عکاسی باید رعایت شود:

از نور طبیعی استفاده کنید :  اولین کلید طلایی در برداشت یک عکس خوب از فضای خانه استفاده از نور طبیعی می‌باشد؛ نور طبیعی حس زنده بودن بسیار زیادی را به عکس منتقل می‌کند و در واقع یکی از عواملی که باعث میشود عکس در نگاه بیننده جذاب و رنگ ها تازه تر به نظر برسد تاثیر نور طبیعی در آن است، بنابراین تمامی چراغ های کوچک و بزرگ را خاموش کنید و از فضای گرم و پرانرژی که نور طبیعی به وجود می آورد نهایت استفاده را ببرید. اگر بخواهید عکاسی را در شب و یا در زمانی که امکان استفاده از نور طبیعی را ندارید انجام دهید، می توانید با استفاده از نورپردازی های مناسب در جهت سوژه عکاسی عکس برداری را انجام دهید. بهتر است قبل از گرفتن عکس اصلی، یکی دو عکس تست برای تنظیم بهترین نورپردازی برداشته شود.

فضا را تمیز کنید :  در حالی که همه ما به اهمیت تمیزی فضا قبل از عکسبرداری، واقفیم، اما باز هم اغلب متوجه تاثیر جزئیات نیستیم. قبل از عکاسی اطمینان حاصل کنید که فضای اتاق را تا آنجا که ممکن است تمیز کنید تا از لحاظ بصری فضای بازتری ایجاد شود. تمام سطوح مسطح مثل میزها، مبلمان و تخت خواب باید کاملا مرتب و تمیز باشند، اقلام مورد استفاده روزانه مانند کنترل از راه دور، کابل های مزاحم، لوازم آشپزخانه کوچک و ظروف کثیف باید جمع شوند. به ویژه به میزها، اپن آشپزخانه و میز تلوزیون و کلیه جاهایی که می تواند به عنوان مرکزی برای جمع شدن وسایل اضافه مناسب باشد توجه کنید. کوسن ها را مرتب کنید، گرد و خاک روی کمد را بگیرید و یا کمی مواد براق کننده به آن بزنید، این کار باعث می شود عکس نهایی بسیار زیباتر شود و توجه بیشتری را جذب کند.

جزئیات بیشتری اضافه کنید : پس از اینکه فضا را کاملا تمیز کردید می توانید جزئیات مورد علاقه تان را برای عکس برداری اضافه کنید. بسیاری از عکس های معماری که تاکنون دیده اید شاید در واقعیت به همان صورت چیدمان نشده باشند، برای عکس برداری معماری شما باید کمی طراحی صحنه و چیدمان نیز انجام دهید. در هنگام افزودن جزئیات چند قدم به عقب بروید و به فضای کلی نگاه کنید تا تعیین کنید که آیا کلیه وسایل با فضا در تناسب است؟ و آیا جزئیات بیشتری مورد نیاز است یا نه؟ هنگامی که مطمئن نیستید، از اضافه کردن وسایل تزئینی اضافی خودداری کنید. یک فضای باز و تمیز همیشه بهتر از یک فضای شلوغ و پر وسیله است. چرخه رنگ را در هنگام اضافه کردن جزئیات همواره در ذهن داشته باشید. فکر کنید که چه وسایلی را می خواهید در فضا قرار دهید و از آنها برای کمک به چیدمان تکه های کوچک پازل خود استفاده کنید. به طور مثال اگر میخواهید جزئیات بیشتری به میز جلو مبلی اضافه کنید، می توانید از گل های طبیعی، چند کتاب و قهوه روی میز استفاده کنید یا یک کاسه لیمو به همراه مقداری گلبرگ را روی میز ناهار خوری قرار دهید و عکس های شگفت انگیزتری خلق کنید، بدانید که گرفتن یک عکس خوب ارزش جا به جا کردن وسایل را دارد.

به زاویه قرارگیری دوربین توجه کنید:  یکی از چیزهایی که عکس های شما را از کسانی که تجربه کمتری در عکاسی داخلی دارند متمایز میکند، انتخاب زاویه عکس است، بهترین زاویه برای عکسبرداری از یک پلان باز زاویه مستقیم است، یعنی به صورتی که دوربین وسط کادر عکاسی قرار بگیرد. این زاویه عکس را واقعی تر نشان می دهد و همچنین این امکان را به بیننده می دهد تمامی بخش‌های فضا را به وضوح و با اندازه های واقعی خودشان با جزئیات کامل ببیند. زاویه عکس برداری همچنین می تواند به صورت بسته گرفته شود؛ این کار را معمولاً برای نشان دادن یک قسمت خاص از فضا و یا نشان دادن جزئیات آن انجام می دهند. عکس های معماری در زاویه‌ای پرسپکتیوی نیز برداشته می‌شود، اما معمولاً آنها را در زاویه های دقیق مثل زاویه ۴۵ درجه به صورتی که ابعاد وسایل غیر واقعی به نظر نرسد قرار می دهند، بیشتر عکس های منتشر شده در شبکه های اجتماعی زوایایی بسته یا پرسپکتیوی دارند.

از دوربین حرفه ای تری استفاده کنید : در صورت امکان از دوربین حرفه ای و سه پایه استفاده کنید، به خصوص در شرایطی که نور طبیعی زیادی وجود نداشته باشد. در این شرایط می توانید ISO خود را کم (حدود 200) نگه دارید و همچنان عکسی زیبا و واضح دریافت کنید. یکی از مسائل مکرر در عکاسی داخلی، کار با نور کم است، ثبات اضافی سه پایه، شما را قادر می سازد تا عکس ها را با سرعت شاتر کمتری بدون ایجاد اختلال ناشی از حرکات طبیعی بدن خود هنگام فشار دکمه شاتر بگیرید.

عکس های مختلف بگیرید: فراموش نکنید که هر فضا یک داستان برای گفتن دارد، عکس های بزرگ می توانند شخصیت فضا را تعریف کنند، و جزئیات می توانند داستان شما را کامل کنند. بنابراین در یک مجموعه، عکس های گسترده، شامل عکاسی از پلان های باز، و عکس های همراه با جزئیاتی همانند بافت ها و رنگ ها داشته باشید. عکس های خود را مرور کنید و آنچه را که دوست ندارید از زوایای دیگر و با جزئیات متفاوتی به ثبت برسانید . یک عکس خوب و متفاوت به سختی در اولین شات به دست می آید بنابراین دست از تلاش برندارید. عکاسی هنری بسیار شیرین است و استفاده از آن برای نشان دادن یک هنر دیگر ارائه ای بسیار هنرمندانه می باشد؛ با رعایت این نکات گفته شده می توانید هنر چیدمان خود را ثبت کنید و آن را به دیگران نشان دهید.چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<