اگر به دکوراسیون سنتی و ایرانی علاقه مندید این مطلب برای شماست

چیدوپلاس ۲۱ تیر ۱۳۹۹ ،

فرهنگ ما پر از رنگ ها و اتفاقات جذابی است که امروزه در دنیای دکوراسیون طرفداران زیادی دارد. همه ی ما دوست داریم قسمتی از گذشته را در منزل خودمان به یادگار داشته باشیم. بخصوص ایرانی ها که از اصیل ترین مردمان و وارث یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان هستند همیشه به دنبال زنده نگه داشتن سنت و فرهنگ خود هستند. برای داشتن چیدمان سنتی منزل ایرانی در این مطلب با ما همراه باشید.

مهمترین کار در دکوراسیون سنتی و ایرانی استفاده از وسایل و هنر های دستی اصیل ایرانی است که هویت و قدمت زیادی دارند. اهمیت این موضوع به حدی است که گردشگران هرساله به دنبال نفیس ترین و خوش رنگ و لعاب ترین تزئینات ایرانی هستند تا به خانه ی خود روح جدیدی ببخشند. هنر های دستی ایرانی به حدی در دنیا معروف اند که فرش زیبای ایرانی و انواع حصیربافی و قلم زنی ها در خانه ی مردم دیگر کشورها به چشم میخورد. تاریخ غنی ما نشانگر استفاده ی هنرمندانه و پر شور رنگ ها در کنار هم است. هنرمندان ایرانی در ترکیب رنگ ها بسیار مهارت دارند و اوج هنر آنها ترکیب رنگ در نقوش فرش ها است مانند فرش لاکی یا اناری که هیچوقت از دنیای مد و دکوراسیون حذف نمیشوند.

داشتن یک فرش با نقوش اصیل سنتی یک تنه میتواند خانه ی شما را از این رو به آن رو کند. برای انتخاب فرش باید به مبلمان خود توجه کنید که همرنگ با رنگ ثانویه ی بکار رفته در فرش باشد تا ترکیب مبلمان و فضای شما بهم نخورد. فرش لاکی، کهنه نما و فرش های نقش ترنج از سنتی ترین و زیباترین گزینه ها برای دکوراسیون ایرانی هستند.

آجر از گذشته در معماری ایرانی استفاده می شده است؛ استفاده از آجر باعث ایجاد فضایی خاص در دکوراسیون داخلی می شود، اگر بخواهیم آجر را در یک کلمه توصیف کنیم، گرم و دلنشین است و منزل شما را خاص و منحصربه‌فرد می‌کند. آجر در سبک کلاسیک و سنتی در همه فضاها از آشپزخانه گرفته تا نشیمن و راهرو ها مورد استفاده قرار می گیرد. آجر هیچ گاه شما را خسته نمی کند و همیشه جذابیت خود را حفظ می کند. اگر خواهان استفاده از بافت آجر در منزل خود هستید، توصیه ما این است که اصلا سراغ آجر مصنوعی نروید.

چیدمان سنتی منزل
چیدمان سنتی منزل
چیدمان سنتی منزل

فراموش نکنید که ظرف و بشقاب های ایرانی تاریخ طولانی و زیبایی خیره کننده ای دارند و جزو اکسسوری های دکوراسیون سنتی هستند و در تغییر دکوراسیون معجزه میکنند. درست مثل استفاده از ظروف مسی در رستوران های ایرانی به همراه کوزه های سفالی برای نوشیدنی است که حس و حال سنتی در فضا ایجاد میکند. برای داشتن دکوراسیون سنتی ایرانی می توانید از ظروف گل سرخی و مسی استفاده کنید. صدای قل قل سماور قدیمی مسلما از خاطره هایی است که همیشه آروزی تکرارشان را داریم و مارا یاد صفای کودکی می اندازد. پس سماور و استکان های کمر باریک را از قلم نیاندازید.

چیدمان سنتی منزل
چیدمان سنتی منزل
چیدمان سنتی منزل

به انباری بروید و خاک وسایل را پاک کنید. چمدان، چرخ خیاطی، رادیو یا تلفن قدیمی و هر وسیله ی نوستالژی دیگری را به خانه بیاورید  و به عنوان یک وسیله ی تزئینی گوشه ای از فضای خود را دیزاین کنید. نیازی به رفتن به گذشته ی بسیار دور و استفاده از شمشیر و چلچراغ قدیمی نیست فقط ابزاری را انتخاب کنید که روی میز یا زمین قرار میگیرند. صندوق هایی که در دوران قدیم برای نگهداری لباس و بقچه استفاده میشد، امروزه خیلی بکار می آیند و حتی میشود از آنها با قراردادن یک صفحه ی شیشه ای به عنوان میز استفاده کرد.

چیدمان سنتی منزل
چیدمان سنتی منزل
چیدمان سنتی منزل

کاشی ها با نقش های سنتی پرکاربردترین عناصر دکوراسیون ایرانی هستند و به راحتی میتوانید قسمتی از فضای بالای کابینت یا دیوار آشپزخانه و نشیمن خود را با آنها تزئین کنید. رنگ های تند و تیره مثل فیروزه ای و سبز پررنگ و زرشکی از رنگ های مورد علاقه ی ایرانیان از دوران قدیم تا به امروز هستند پس برای استفاده از رنگ ها وسواس به خرج ندید و با جرات تمام، پرده های سورمه ای یا قرمز تیره را برای خانه ی خود انتخاب کنید.

چیدمان سنتی منزل
چیدمان سنتی منزل
چیدمان سنتی منزل

پارچه های گلدار عضو جدانشدنی لباس سنتی ایران است که میتوانید در منزل خود استفاده کنید. پارچه ی ترمه از بهترین ابزار تزئین برای خانه شماست و تنوع در رانر و رو میزی دارد که طرح های بته جقه و پولک دوزی های زیبا شما را وادار به استفاده میکند. ترمه خاص ترین وسیله برای دیزاین میز مخصوص شماست. از سنت های قدیمی ما  ایرانیان دید و بازدید به صرف چایی و شیرینی است که از قدیم سماور و خوراکی ها در گوشه ای از فضای نشیمن با ظروف زیبا کنار پشتی های اناری رنگ قرار داشت در دکوراسیون سنتی تان میتوانید یک میز مخصوص گرد با رومیزی ترمه داشته باشید و ظرف های آجیل و خرما را کنار سماور قرار دهید و احتمالا فضایی خواهید داشت که تمام روز را در آنجا سپری کنید.

زمستان سرد و کرسی گرم که میتواند همه ی خستگی و سرما را از تن انسان پاک کند از جذابیت های دکوراسیون سنتی است که با پارچه های گل دار رنگی و بالشتک های گرد فضای دور همی فوق العاده ای برای ما بوجود می آورد. همچنین مبلمان های چوبی محبوبیت زیادی دارند، در حقیقت گرمای چوب را در فراموش نکنید و وسایل فلزی را کنار بذارید. چرا که برای داشتن دکور سنتی، مبلمان فلزی جایگاهی ندارند و رنگ چوب طبیعی بهترین ترکیب با رنگ های سبز و زرشکی است. روی مبلمان چوبی یا تخت سنتی خود از کوسن هایی با نقش های قدیمی زیبا استفاده کنید. کوسن های شما میتواند گرد با روکش سفید یا کوسن های مربعی پوشیده با انواع هنر های بافتنی ایرانی باشد.

تابلو فرش ابریشمی با طرح آیات قرآنی و یا جمله ای از بزرگان ادبیات و کتاب های قدیمی یا طرحی از یک کوچه باغ از جمله وسایل نسبتا گرانی هستند که ما را به دنیای سنت و اصالت میبرند. از آلات موسیقی سنتی مثل سه تار و سنتور نیز بعنوان وسایل دکوری می توان استفاده کرد. در آخر با همه ی ابزار و رنگ هایی که از فرهنگ غنی خود به یادگار داریم میتوانیم دنج ترین و دلنشین ترین خانه ی سنتی را داشته باشیم.

خانه ایده آل خود را بسازید:

چگونه از گبه در طراحی داخلی یک خانه مدرن استفاده کنیم؟

راهنمای دکوراسیون با فرش قرمز لاکی

فرش مدرن یا سنتی؟ ماشینی یا دستباف؟ کدام یک را برای خانه ام بخرمچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید