بهترین طراحی برای اتاق لباس به نحوی که همه چیز با نظم و ترتیب در جای خود قرار گیرد

چیدوپلاس 06 بهمن 1399

در بیشتر خانه های لوکس و مدرن فضاهایی جداگانه برای نگهداری و تعویض لباس وجود دارد. این اتاق ها فضاهای کوچکتری در ادامه اتاق خواب مستر هستند که درب آنها به سمت اتاق خواب باز می شوند، داخل این اتاق ها کمد دیواری های بسیار بزرگی طراحی می شوند که شما قادر خواهید بود وسایل و پوشاک تان را به هر ترتیبی که مایلید در آنها قرار دهید. این اتاق ها که به اسم اتاق لباس یا واکینگ کلوزت شناخته می شوند، مشکل کمبود فضای کاربردی را حل کرده و این امکان را می دهند تا همه چیز با نظم و ترتیب در جای خود قرار گیرند.

اتاق لباس یا واکینگ کلوزت چیست؟

همانگونه که گفته شد اتاق لباس یا واکینگ کلوزت فضایی دارای کمدها، دراورها، قفسه ها، کشوها و طبقه هایی است که برای نگهداری لباس ها، کفش و کیف و دیگر پوشاک به کار می رود. اتاق لباس یا واکینگ کلوزت معمولا دارای یک یا چند آینه بزرگ و قدی و همچنین یک مبل یا نیمکت مناسب برای نشستن و پوشیدن کفش ها است. در بعضی از اتاق های لباس بسته به ابعاد اتاق، میز آرایش نیز در نظر گرفته می شود.

ویژگی های یک اتاق لباس یا واکینگ کلوزت خوب چیست؟

اولین ویژگی مهم بهترین اتاق لباس آن است که دارای کمد ها و کشو ها و قفسه های کافی برای قرار دادن تمام لباس های تان باشد. این کمد ها و کشو ها باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که برای هر کدام از لباس های مجلسی، دم دستی، کفش ها، کیف ها، اکسسوری ها، مانتو و شال و غیره فضایی مجزا و مناسب در نظر گرفته شود. هنگام ساخت کلوزت روم باید تعداد لباس های خود را در نظر داشته باشید. اگر کسی هستید که دارای لباس های شب و مجلسی به تعداد زیاد است، بخش مربوط به لباس های بلند را باید بزرگ تر انتخاب کنید. همینطور اگر کفش های زیاد و متنوعی دارید، باید فضای بیشتری را برای قرار دادن کفش های تان در نظر بگیرید.

یکی دیگر از مواردی که تاثیر مهمی در بهتر شدن اتاق لباس دارد، رنگ کمد ها و به طور کلی فضای رنگی اتاق لباس یا واکینگ کلوزت است. عموما رنگ های سفید، خاکستری و قهوه ای رنگ هایی هستند که در این کار از آنها استفاده می شود ولی بهترین انتخاب، رنگ سفید خواهد بود. رنگ سفید باعث می شود تا رنگ های دیگر به خوبی خودنمایی کنند. به این معنی که رنگ لباس ها و کفش و کیف تان را در زمینه سفید بهتر می توانید مشاهده کنید. نکته مهم دیگر برای داشتن یک اتاق لباس خوب، نورپردازی آن است. میزان نور در اتاق لباس باید به حدی باشد که تمام جزییات به خوبی دیده شود. نور کافی در کلوزت روم کمک می کند تا شما در هنگام پرو لباس بتوانید طرح آن، رنگ لباس، تمیز یا کثیف بودن و دیگر موارد را به خوبی متوجه شوید. برای اتاق لباس می توانید از چندین لامپ کم مصرف با رنگ های زرد و سفید به طور مساوی استفاده کنید تا نوری کافی و مناسب برای این اتاق فراهم شود.

وجود آیینه هایی در ابعاد مختلف به کاربردی تر شدن اتاق لباس کمک می کند. پیشنهاد می شود از دو آیینه قدی رو به روی هم در اتاق لباس استفاده کنید. با این کار در هنگام پوشیدن لباس می توانید پشت و جلوی خود را به راحتی مشاهده کنید و در انتخاب لباس ها بهتر تصمیم گیری نمایید. همچنین آیینه هایی با ابعاد کوچکتر در قسمت های دیگر اتاق لباس به بزرگ تر شدن و روشن تر شدن فضا کمک می کنند.

واکینگ کلوزت چیست
واکینگ کلوزت چیست
واکینگ کلوزت چیست
واکینگ کلوزت چیست
واکینگ کلوزت چیست
واکینگ کلوزت چیست
واکینگ کلوزت چیست
واکینگ کلوزت چیست
واکینگ کلوزت چیست

می توانید از قفسه بندی روباز هم در اتاق لباس استفاده کنید، البته اینکار نیازمند نظم فراوان است اما چیدمان درست لباس ها و نمایش آنها می تواند ویوی لوکسی به اتاق لباستان بدهد.

اتاق لباس کوچک
اتاق لباس کوچک
اتاق لباس کوچک

چیدمان اتاق لباس

قفسه بندی، تعداد کمدها و کشو ها و غیره در اتاق لباس بستگی زیادی به متراژ آنجا دارد. اما با وجود هر ابعادی چیدمان درست و مناسب اتاق لباس نقش زیادی در کاربردی تر شدن و همچنین زیباتر شدن اتاق ایفا می کند. برای یک چیدمان درست باید بدانید که بهترین جا برای هر وسیله چه جایی است. چیدمان را کفش ها شروع می کنیم. بهترین مکان برای قرار دادن کفش ها طبقه هایی است که به خوبی در معرض دید قرار دارند. چیدمان کفش ها باید به گونه ای باشد که شما با یک نگاه تعدادی از کفش ها را با هم مشاهده کنید تا بتوانید در انتخاب یکی از آنها بهتر تصمیم گیری نمایید. کفش ها را بر اساس اسپرت و یا مجلسی بودن آنها طبقه بندی کنید. همچنین هر دسته از کفش های تان را می توانید با توجه به رنگ بندی آنها در کنار هم قرار دهید. به این ترتیب در موقع انتخاب نیازی به گشتن و پیدا کردن هر کفش ندارید و با یک نگاه بهترین کفش را انتخاب خواهید کرد.

چیدمان بعدی درباره لباس های مجلسی است. پیراهن های شب و مجلسی عموما دارای قدی بلند هستند و باید در کمد های عمودی و در بسته قرار گیرند. سعی کنید هر لباس را بر روی یک چوب رختی بگدارید و لباس ها را بر روی یکدیگر سوار نکنید. هر نوع لباس را در کمد مخصوص خود بگذارید. برای مثال پیراهن های بلند در یک کمد، پیراهن کوتاه، دامن ها، شلوار ها، شومیز ها و غیره هر کدام کمد های مخصوص خود را داشته باشند. حتی می توانید بر روی هر کمد با چسباندن یک اتیکت، لباس داخل آن کمد را مشخص نمایید.

لباس های مردانه و کت و شلوارها نیز به همین ترتیب باید در جای مناسب خود قرار گیرند. پیراهن های مردانه را می توانید بر اساس رنگ آنها در کنار همدیگر قرار دهید. برای لباس های مردانه باید رگالی جهت آویزان کردن کراوات ها هم در نظر گرفته شود. اکسسوری هایی که در هنگام پوشیدن کت و شلوار استفاده می شود، مانند دکمه سر دست و سنجاق کراوات، باید در کشوهای نزدیک به کراوات ها قرار داده شوند و در نزدیک آنها حتما یک آیینه نصب شود. برای قرار دادن کیف ها هم بهتر است جایی نزدیک به کفش ها را برای آنها در نظر بگیرید. معمولا کیف و کفش ها با هم ست می شوند پس اگر نزدیک به هم گذاشته شوند بهتر می توان آنها را انتخاب کرد.

اتاق لباس کوچک

بهترین نوع دکوراسیون برای اتاق لباس کوچک به شکلی است که فضاهای اضافی حذف می شوند و بیشتر فضاها به کمد ها و کشوها اختصاص می یابد. در یک اتاق لباس کوچک شاید مجبور باشید نیمکت یا مبل را حذف کنید و برای پوشیدن کفش از تخت یا مبل داخل اتاق خواب کمک بگیرید. در مورد آیینه قدی هم همین مشکل پیش می آید. به دلیل فضای محدود می توانید آیینه قدی را بر روی قسمت داخلی درب اتاق لباس نصب نمایید. همچنین به دلیل اینکه تعداد کمد ها و کشوها و طبقه ها کمتر است، شاید مجبور باشید لباس ها را با تراکم بیشتری در کمد ها آویزان کنید  و طبقه ها را تا سقف بالا ببرید. در این صورت دسترسی شما برای وسایلی که بالا گذاشته اید سخت می شود، پیشنهاد می کنیم آن دسته از کفش و کیف های تان را که کمتر استفاده می کنید یا لباس هایی که مربوط به فصل نمیشود را در طبقات بالایی قرار دهید.

در اتاق های لباس کوچک حتما نور کافی را ایجاد کنید زیرا نور کمتر به گرفته تر شدن فضای اتاق منجر می شود. بهترین رنگی که برای اتاق لباس کوچک می توان انتخاب کرد رنگ های روشن مانند سفید و کرم و رنگ چوب است. هرگز از رنگ های قهوه ای تیره برای این مورد استفاده نکنید.

اتاق لباس کوچک
اتاق لباس کوچک
اتاق لباس کوچک

کمد عمیق

در خیلی از خانه ها اتاق اضافی و بزرگی برای اختصاص دادن به واکینگ کلوزت وجود ندارد، اما وجود کمدهای بزرگ و عمیق هم نعمتی است که میتوانید با یک چیدمان و قفسه بندی مناسب به بهترین نحو از ان استفاده کنید، عکس های زیر می تواند در ایده دادن به شما کمک کمد، برای بزرک تر دیده شدن عکس ها بر روی آنها کلیک کنید.

اتاق لباس کوچک
اتاق لباس کوچک
اتاق لباس کوچک

داشتن اتاق لباس یا کلوزت روم کمک می کند تا فضای اتاق تان مرتب تر و تمیز تر باشد و شما را از داشتن کمد ها و دراور های کوچک در قسمت های دیگر خانه و بر هم خوردن زیبایی چیدمان تان نجات می دهد.

خانه ایده آل خود را بسازید:

طراحی بهینه و کاملا کاربردی کمد دیواری اتاق خواب برای نظم دادن به تمامی وسایل شماچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<