ابعاد و بهترین محل نصب فر توکار + نکات مهم نصب

چیدوپلاس 31 خرداد 1400 ،

با پیشرفت صنعت تولید اجاق گاز و تغییر دکوراسیون آشپزخانه ها استفاده از اجاق گاز های فر دار کمتر شد و این گاز ها جای خود را به گاز های رومیزی و صفحه ای دادند. گاز صفحه ای با همه زیبایی های ظاهری و کارایی اش یک اشکال دارد و آن هم عدم داشتن فر برای پخت برخی از غذا ها است. اکثر کسانی که گاز صفحه ای در آشپزخانه دارند به صورت جداگانه یک فر توکار خریده و در محل مناسبی نصب می نمایند.

فر توکار وسیله ای برقی و یا گازی است و عملکرد خوبی برای پخت غذا دارد. این فر ها دارای یک فن جهت یکنواخت کردن حرارت در تمام محفظه فر هستند و در آنها غذا با دمایی یکسان در تمام نقاط طبخ می شود. همچنین معمولا فر توکار ویژگی خود تمیز شوندگی دارد به طوری که چربی های غذا از دیواره ها و بدنه داخلی آن فرو ریخته و به مانند موادی ترد مانند در کف فر جمع می شوند، که به راحتی قابل تمیز کردن است.

ابعاد فر توکار چقدر است؟

اندازه و ابعاد فر توکار موضوع مهمی است زیرا خریدار این نوع فر باید بداند که فضای کافی برای قرار دادن فر در آشپزخانه اش موجود است یا خیر. ابعاد فر توکار بر اساس برند تولید کننده ممکن است متفاوت باشد اما معمولا کابینت ساز ها اندازه های استاندارد برای قرار گیری وسایل برقی از جمله فر توکار را از قبل می دانند و بر اساس آنها برش های لازم بر روی کابینت ها را ایجاد می کنند. فر توکار دارای طول 59 سانتی متر در عرض 57.5 سانتی متر است که این فر عمق 54.8 سانتی متر را نیز داراست. ابعاد داخلی فر توکار نیز 56.5 در 54 سانتی متر است. کابینت ساز ها برش لازم را کمی متفاوت تر از این ابعاد در نظر می گیرند تا فر توکار به راحتی بتواند در محل مناسب خود قرار گیرد.

همانطور که گفته در فر های مختلف این ابعاد کمی متفاوت است. مثلا فر توکار اخوان دارای ابعاد بیرونی 60 در 60 سانتی متر و عمق 55 سانتی متر است. فر توکار استیل البرز نیز دارای ابعاد 60 در 60 سانتی متر و با عمق54 سانتی متر است. فر توکار آلتون ابعاد 59 در 57.7 سانتی متر و عمق 54.8 را دارد. و در نهایت فر توکار ایلیا استیل ابعادی معادل 59.3 در 59 سانتی متر و عمق 57 سانتی متر را دارد.

محل نصب فر توکار

محل قرارگیری و نصب فر توکار با توجه به ابعاد آشپزخانه و همینطور چیدمان وسایل دیگر مشخص می شود. هیچ محلی در آشپزخانه وجود ندارد که بگوییم بهترین مکان برای نصب فر توکار است. میزان استفاده تان از فر توکار، متراژ آشپزخانه، نوع کابینت هایی که دارید و همچنین مدل و ظرفیت فر توکار محل نصب آن را در آشپزخانه های مختلف، متفاوت خواهد کرد.

  • نصب فر توکار بر روی کابینت بلند

همانطور که گفته شد یکی از مواردی که محل نصب فر توکار را مشخص می کند، نوع کابینت ها است. اگر آشپزخانه تان دارای کابینت های بلند باشد، فر تو کار را جایی از کابینت نصب می کنند که اولا نزدیک به کابینت های زمینی و ثانیا هم ارتفاع با کابینت های زمینی باشد. به این معنی که اگه غذای داغ و پخته شده را از فر بیرون آوردید، کمترین فاصله با کابینت زمینی وجود داشته باشد و به سرعت غذا را بر روی یک سطح مطمئن قرار دهید. مزیت قرار گیری فر توکار در کابینت بلند این است که اگر کودک در خانه دارید، نگران باز کردن درب فر توسط او نخواهید بود.

  • نصب فر توکار در جزیره

اصولا جزیره در آشپزخانه برای افزایش فضا جهت قرار دادن وسایل است. یکی از چیزهایی که می تواند در جزیره تعبیه شود، فر توکار است. کسانی که چیدمان آشپزخانه شان به گونه ای است که دوست ندارند همه وسایل شان دیده شود، از این مکان برای نصب فر توکار استفاده کنند. خوبی این مکان آن است که شما می توانید به محض بیرون آوردن غذا از فر، سریعا آن را بر روی کانتر قرار دهید. با نصب فر توکار در جزیره، از این فضا به صورت بهینه ای استفاده نموده اید. البته این کار مستلزم آن است که جزیره به اتصالات برق و گاز دسترسی خوبی داشته باشد.

  • نصب فر توکار زیر گاز صفحه ای

یکی دیگر از بهترین محل های نصب فر توکار، درست در زیر گاز صفحه ای است. به این ترتیب دو وسیله اصلی پخت و پر یعنی گاز و فر در یک مکان قرار داشته و این تمرکز در بهبود روند آشپزی به شما کمک خواهد کرد. نصب فر توکار در زیر گاز رومیزی مخصوصا برای آشپزخانه های کوچک مناسب و کاربردی است. تنها مشکلی که ممکن است وجود داشته باشد، برای خانواده هایی است که فرزند کوچکی در خانه دارند. زیرا ممکن است به دلیل ارتفاع پایینی که فر قرار گرفته، کودک در حین بازی درب آن را باز کند. اما مزیت این کار نیز در آن است که اتصالات برق و گاز در نزدیک ترین جای ممکن قرار دارند و دسترسی کافی برقرار است.

  • نصب فر توکار در کنار مایکرو ویو

در بعضی از آشپزخانه ها ترجیح داده می شود که فر توکار و مایکرو ویو نزدیک به هم قرار گیرند. به همین دلیل معمولا یکی را بالا و دیگری را پایین، و در یک راستا بر روی کابینت نصب می کنند. این شکل از نصب فر توکار هم زیبایی خاصی دارد و شیک به نظر می رسد، مخصوصا وقتی فر توکار و مایکرو ویو از یک برند و در یک سبک و رنگ خریداری شده باشند.

  • نصب فر توکار در داخل کابینت

برای کسانی که می خواهند فر توکار شان دیده نشود و یکپارچگی کابینت های آشپزخانه شان بر هم نخورد، قرار دادن فر توکار در داخل کابینت پیشنهاد می شود. همچنین برای کسانی که از فر توکار زیاد استفاده نمی کنند، این محل مناسب به نظر می رسد. تنها مشکلی که ممکن است در این صورت رخ دهد آن است که اگر در حین پخت و پر درب کابینت بسته باشد، امکان خوب انجام نشدن تهویه وجود دارد.

بهترین محل نصب فر توکار
بهترین محل نصب فرتوکار
بهترین محل نصب فر توکار
بهترین محل نصب فر توکار
بهترین محل نصب فر توکار
بهترین محل نصب فر توکار

نکات مهم در مورد بهترین محل نصب فر توکار

همانگونه که پیشتر گفته شد در انتخاب محل مناسب برای نصب فر توکار باید چند مورد به خوبی در نظر گرفته شود. مورد اول استفاده آسان از فر توکار است. محل انتخابی باید به گونه ای باشد که برای استفاده هر باره از فر (مخصوصا کسانی که از فر توکار زیاد استفاده می کنند) به زحمت نیفتید و این کار برای تان سخت نباشد. مورد بعدی درباره نزدیکی محل نصب فر توکار با اتصالات برق و گاز است. مثلا اگر فر توکار از شیر گاز فاصله زیادی داشته باشد، مجبور به استفاده از شلنگ طویل تری برای آن هستید، که این کار ایمنی را پایین می آورد. برق کشی و نصب سیم های برق نیز دردسر های مخصوص خود را دارد و ممکن است سیم کشی ها دیده شوند و در زیبایی چیدمان آشپزخانه تاثیر بگذارند.

مورد دیگر درباره ارتفاع مناسب برای نصب فر توکار است. ارتفاع محل نصب را نه آنقدر بالا بگیرید که برای استفاده از آن مجبور باشید از چهارپایه یا صندلی استفاده کنید، و نه آنقدر پایین که ایمنی فرزند کوچک تان به خطر افتد. بهترین ارتفاع برای نصب فر توکار، ارتفاعی است که تسلط کامل بر فر را داشته باشید. در نهایت زیبایی آشپزخانه و داشتن چیدمانی عالی، دسترسی به کانتر و استفاده حداکثری و بهینه از فضای آشپزخانه و کابینت ها نکات مهم دیگر در انتخاب بهترین محل نصب فر توکار است.

خانه ایده آل خود را بسازید:

بهترین مارک فر توکار ایرانی و خارجی به همراه قیمت و مشخصات

مایکروفر، سولاردام یا فر برقی کدام یک را برای خانه ام تهیه کنم ؟ کدام برند ها بهتر اند؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<