رنگ یا کاغذ دیواری کدام یک برای دیوار های خانه بهتر است؟

حتما این سوال برای شما هم پیش آمده که رنگ یا کاغذ دیواری کدام یکی برای دیوار های خانه بهتر و مناسب تر است؟ ما در این متن می خواهیم مقایسه ای جامع و کامل بین رنگ و کاغذ دیواری انجام دهیم تا شما بتوانید با خیال راحت تری دست به انتخاب بزنید. اگر سوال هایی مانند اینکه رنگ بهتره یا کاغذ دیواری و یا مثلا کاغذ دیواری ارزونتره یا رنگ و یا حتی این سوال که ایا باید کل خانه را کاغذ دیواری کرد یا نه؟ در ذهن تان دارید، پس حتما این متن را تا انتها بخوانید، چون به همه سوال های تان پاسخ داده خواهد شد.

رنگ یا کاغذ دیواری کدام یک برای دیوار های خانه بهتر است؟

برای پاسخ به این سوال باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. هر کدام از این متریال ها ویژگی های خاصی دارند و البته ویژگی های خاصی را هم به چیدمان خانه می بخشند. شما پیش از انتخاب هر کدام باید بدانید که دقیقا چه چیزی را از دکوراسیون خانه تان انتظار دارید و در واقع چه نوع چیدمانی را در خانه بیشتر می پسندید.

 • آیا فضایی ساده و یکدست را می پسندید یا دوست دارید بافت، طرح و نقش هم در خانه ببینید؟

پاسخ این سوال می تواند راه را برای شما روشن کند که رنگ یا کاغذ دیواری کدام یک برای تان بهتر است. در واقع باید گفت که اگر سادگی را دوست دارید و می خواهید دیوار های خانه تان بدون هیچ طرحی باشد، رنگ برای تان بهتر است. اما اگر می خواهید کمی طرح و بافت را به دیوار ها اضافه کنید و از امکاناتی که این طرح و بافت ایجاد می کند در جهت بهبود چیدمان استفاده نمایید، کاغذ دیواری را انتخاب کنید. پس در پاسخ به این سوال که رنگ بهتره یا کاغذ دیواری حتما این موضوع را در نظر بگیرید.

 • آیا خانه تان بزرگ است یا کوچک؟

فکر می کنید برای خانه های کوچک کاغذ دیواری بهتر است یا رنگ و کدام یک فضای خانه را بهتر می کند؟ در پاسخ باید گفت که برای خانه هایی با متراژ کوچک استفاده از رنگی یکدست و روشن بهتر است و کاربرد کاغذ دیواری بافت دار یا طرح دار می تواند موجب کوچک تر به نظر رسیدن خانه شود. اما اگر خانه تان دارای متراژ متوسط و بزرگ است، حتما کاغذ دیواری می تواند گزینه خوبی برای دیوار ها باشد. البته در پاسخ به این سوال که ایا باید کل خانه را کاغذ دیواری کرد یا نه؟ باید گفت که در خانه های کوچک می توان یک دیوار را کاغذ دیواری کرد.

 • آیا به دنبال ایجاد فضایی رسمی و جدی هستید یا کمی راحت بودن را در خانه می پسندید؟

اگر می خواهید فضای خانه تان کاملا رسمی باشد بهترین پیشنهاد برای دیوار ها رنگ است، اما وجود کاغذ دیواری می تواند کمی راحتی و صمیمیت را در محیط ایجاد کند. حتی کاغذ دیواری های کلاسیک با طرح های رسمی می توانند کمی از سنگینی فضا بکاهند و خانه را گرم و دوست داشتنی کنند. کاغذ دیواری هایی با طرح های مدرن و کمی فانتزی فضای خانه را بسیار دلپذیر و دلچسب می کنند.

 • خانه خودتان یا خانه ای دیگر؟

چنانچه خانه ای دارید که اجاره داده اید و هر سال ممکن است فرد جدیدی با وسایل جدید به آن خانه نقل مکان کند، رنگ برای دیوار ها بهتر است. زیرا سادگی و یکدست بودن رنگ با هر نوع چیدمانی چه مدرن و چه کلاسیک، چه رنگی و چه غیر رنگی، چه ساده و چه طرح دار ست می شود.

رنگ یا کاغذ دیواری
رنگ یا کاغذ دیواری
رنگ یا کاغذ دیواری
رنگ یا کاغذ دیواری
رنگ یا کاغذ دیواری
رنگ یا کاغذ دیواری

دیگر مواردی که در انتخاب رنگ یا کاغذ دیواری موثر هستند:

 • اگر هر چند وقت یک بار تغییر دکوراسیون می دهید، رنگ گزینه بهتری برای دیوار های تان خواهد بود. زیرا تغییر رنگ دیوار ها آسان تر از تعویض کاغذ دیواری ها است. برای تعویض کاغذ دیواری باید کاغذ های قدیمی کنده شوند و کاغذی نو به دیوار چسبانده شود. با جدا کردن کاغذ دیواری های قدیمی ممکن است به دیوار آسیب بخورد و نیاز به زیر سازی وجود داشته باشد. اما در صورتی که دیوار ها را رنگ کنید، رنگ جدید بر روی رنگ قدیمی می آید و نیازی به زیر سازی هم وجود ندارد.
 • اگر در تغییر دکوراسیون خانه امکان تعویض وسایل را ندارید، بهترین پیشنهاد برای دیوار ها کاغذ دیواری است. زیرا هر چند وقت یک بار می توانید کاغذ دیواری ها را عوض کنید. تعویض کاغذ دیواری تاثیر بسیار زیادی بر دکوراسیون می گذارد و فضا را به کلی دگرگون می کند.
 • اگر از دردسر های رنگ کردن و بوی نا مطبوع آن و کثیف شدن زمین و ریختن رنگ بر روی آن فراری هستید، دیوار های تان را کاغذ دیواری کنید. زیرا کار نصب کاغذ دیواری هم سریع انجام می شود و هم فاقد بوی نامطبوع و کثیفی خاصی است.

با خواندن مطالبی که گفته شد و با پاسخ دادن به سوالاتی که مطرح گردید احتمالا پاسخ این سوال که برای خانه تان رنگ بهتره یا کاغذ دیواری را پیدا کردید. در واقع رنگ یا کاغذ دیواری هر کدام خوبی ها و مزایا و البته معایب خاص خود را دارند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب رنگ یا کاغذ دیواری می پردازیم.

مزایا و معایب رنگ

 • معمولا برای خانه ها از رنگ سفید یکدست استفاده می شود. خوبی رنگ سفید آن است که با هر دکوراسیونی هماهنگ می شود.
 • برای تغییر رنگ تنها کافیست که رنگ جدید بر روی رنگ قدیمی بیاید و نیاز به کار دیگری نیست.
 • کاتالوگ رنگ ها متنوع است و رنگ های بی شماری هستند که می توانند بر روی دیوار ها زده شوند. اما کاتالوگ کاغذ دیواری در مقایسه با رنگ محدود است.
 • برای رنگ کردن دیوار خودتان هم می توانید دست به کار شوید و با غلطک این کار را انجام دهید اما برای کاغذ دیواری کردن نیاز به نصاب حرفه ای است.
 • رنگ کردن دیوار ها زمان بر ست و ممکن است چند روز بوی نامطبوعی داشته باشد. همچنین احتمال ریختن رنگ بر روی زمین زیاد است.

مزایا و معایب کاغذ دیواری

 • نصب کاغذ دیواری سریع و آسان است و آلودگی چندانی ایجاد نمی کند. پس از کاغذ دیواری کردن و با گذشت چند ساعت می توانید وسایل خانه را بچینید.
 • کاغذ دیواری ها طرح های متنوعی دارند و فضای خانه را گرم و صمیمی می کنند.
 • اگر دیوار های خانه تان نیاز به زیرسازی دارد و بودجه این کار را در اختیار ندارید، کاغذ دیواری می تواند روی آسیب های جزیی مثل ترک های ریز یا سوراخ میخ را بپوشاند.
 • اگر بخواهید کاغذ دیواری ها را جدا کنید و دیوار را رنگ بزنید باید حتما کار زیرسازی دیوار را انجام دهید.

سوالات مهم درباره رنگ یا کاغذ دیواری

 • ایا باید کل خانه را کاغذ دیواری کرد ؟ خیر. شما می توانید تنها یک دیوار را کاغذ دیواری کنید و سایر دیوار ها را رنگ بزنید.
 • کاغذ دیواری ارزونتره یا رنگ ؟ اگر از کاغذ دیواری ایرانی استفاده کنید، قیمت رنگ و کاغذ دیواری تقریبا یکی است. اما اگر از کاغذ دیواری خارجی با کیفیت بالا استفاده کنید، رنگ ارزان تر خواهد بود.
 • از نظر ماندگاری کاغذ دیواری بهتر است یا رنگ ؟ هر دو این متریال ها بعد از مدت زمانی تغییر رنگ می دهند. اما تغییر رنگ کاغذ دیواری خارجی با کیفیت کمتر است. در مقابل امکان کنده شدن یا پاره شدن کاغذ دیواری در اثر برخورد ضربه بیشتر ست.
 • از نظر سرعت انجام کار رنگ بهتره یا کاغذ دیواری ؟ کاغذ دیواری با سرعت بیشتری نصب می شود.
رنگ یا کاغذ دیواری
رنگ یا کاغذ دیواری
رنگ یا کاغذ دیواری
رنگ یا کاغذ دیواری
رنگ یا کاغذ دیواری
رنگ یا کاغذ دیواری

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

کاغذ دیواری مناسب برای اپارتمانهای کوچک

استفاده از کاغذ دیواری کلاسیک برای پذیرایی و اتاق خوابچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<