دکوراسیون آبی و سفید، یک چیدمان آرامش بخش

چیدوپلاس 12 اردیبهشت 1400

در طراحی دکوراسیون خانه معمولا رنگ یا رنگ های مورد استفاده بر حسب سلیقه صاحب خانه انتخاب شده و سعی می گردد که تمامی وسایل خانه براساس آن تم رنگی طراحی گردد. این متن درباره خانه ای با دکوراسیون آبی و سفید خواهد بود. هر دو این رنگ ها در گروه رنگ هایی قرار می گیرند که خاصیت آرامش بخش دارند و چیدمان خانه با استفاده از آنها مخصوص کسانی است که دوست دارند خانه شان یک مکان راحت و دلنشین  باشد.

ویژگی های رنگ آبی و سفید چیست؟

اگر شما هم جزو علاقه مندان به رنگ آبی هستید، حتما می دانید که آبی نماد آسمان و دریا، و بنابراین نمادی از آرامش است. این آرامش رنگ آبی، صداقت و حقیقت را نیز با خود به همراه دارد. آبی روشن نوعی آسایش، سکوت و وفادار بودن را با خود به همراه دارد پس کسانی که آبی روشن را انتخاب می کنند دارای چنین ویژگی هایی هستند. شاید به همین دلیل هم هست که گنبد مساجد را از رنگ آبی روشن یا آبی فیروزه ای می سازند. بنا بر نظریه ای رنگ آبی سرعت ضربان قلب را کاهش داده و همین امر موجب ایجاد نوعی آرامش و کاهش استرس و اضطراب می شود.

در کنار آبی رنگ سفید را داریم که نشانه ای از صلح، خلوص، کمال، پاکی، سادگی و عدالت است. این رنگ محیط را سرشار از آرامش می کند، و نوعی حالت روحانی و معنوی با خود به همراه دارد و نماد پاکی و معصومیت به شمار می رود. رنگ سفید، رنگ تابستان است زیرا فرد حتی با دیدن آن احساس خنکی می کند. پس اگر ویلا یا خانه ای در یک نقطه گرمسیر دارید، در چیدمان آن از رنگ سفید استفاده نمایید.

اثرات دکوراسیون آبی و سفید در خانه

استفاده از رنگ آبی به تنهایی زیاد جالب نیست، چشم انسان را خسته می کند و دیدن همه جای خانه با رنگ آبی نیاز به داشتن تنوع دیداری را از بین می برد. همچنین اگر از آبی تیره استفاده کنید فضای خانه گرفته و کوچک به نظر می رسد. پس چه بهتر است که رنگ سفید را نیز در کنار آبی قرار دهید تا فضا به تعادل برسد. استفاده از هر کدام از این رنگ ها به تنهایی باعث می شود تا فضا بی روح به نظر برسد اما یک دکوراسیون آبی و سفید فضایی سر زنده با خود به همراه دارد. این رنگ ها نشانه هایی از پاکیزگی هستند، پس می توان از آنها در کاشی های آشپزخانه و سرویس بهداشتی نیز استفاده نمود. طیف های مختلف رنگ آبی شامل 25 رنگ است. این رنگ ها از آبی آسمانی، فیروزه ای، آبی دریایی، آبی سیر گرفته تا سرمه ای و لاجوردی و آبی نفتی همگی می توانند با رنگ سفید ترکیب شوند. در دکوراسیون آبی و سفید اگر از طیف های روشن آبی در کنار رنگ سفید استفاده شود، فضای خانه روشن و نورانی خواهد شد و اگر طیف های تیره تر آبی را در کنار سفید استفاده کنید، انتخابی جسورانه تر، پر کنتراست تر و در نهایت جذاب تر خواهید داشت.

مبلمان در دکوراسیون آبی و سفید

برای انتخاب رنگ مبلمان در دکوراسیون آبی و سفید با گزینه های مختلفی رو به رو هستید. برای مثال می توانید تمام مبل ها را از رنگ آبی انتخاب کرده و تنها میز جلو مبلی را به رنگ سفید قرار دهید. یا اینکه کاناپه را به رنگ آبی و مبل های تک را از پارچه طرحدار آبی و سفید انتخاب کنید. در یک ایده دیگر می توان تمام مبل ها را سفید انتخاب کرد و تنها یک مبل را با پارچه طرح دار آبی و سفید روکش کرد. در تمام این مدل ها وجود کوسن و طرح و رنگ آن می تواند به شدت مهم باشد.

وقتی سخن از مبلمان می شود به این معنی است که رنگ پرده ها، دیوار ها و تزیینات دکوری نیز باید با آن هماهنگ شود. پیشنهاد می شود برای پرده ها از حریر سفید استفاده کنید. دیوار ها را نیز سفید نگه دارید و یکی از آنها را کاغذ دیواری رنگی یا طرح دار کنید. گلدان گل را فرموش نکنید و گل های رنگارنگ و تازه درون آن بگذارید. از وسایل دکوری رنگی مانند شیشه های قرمز رنگ، شمعدان، دکوری هایی به رنگ زرد یا لیمویی، و تابلوهای نقاشی با این ترکیبات رنگی حتما استفاده نمایید.

انتخاب کوسن مناسب در دکوراسیون آبی و سفید

در یک مبلمان به رنگ آبی و سفید، رنگ کوسنی که بر روی مبل قرار می گیرد بهتر است مخالف با رنگ مبل باشد. مثلا اگر مبل شما به رنگ آبی است، پیشنهاد می شود کوسن را از پارچه ای انتخاب کنید که دارای رنگ غالب سفید است. این حالت برعکس هم اتفاق می افتد، به این معنی که اگر مبل تان سفید است، کوسن های آبی رنگ بر روی آن قرار دهید. استفاده از کوسن هایی با پارچه های طرح دار نیز به شدت توصیه می شود. شما در انتخاب طرح پارچه کوسن دستت تان باز تر است و می توانید انتخاب های گسترده تری داشته باشید. پس از این راحتی استفاده کنید و دست به انتخاب های جسورانه تری بزنید. مثلا اگر قرار است بر روی کاناپه 5 عدد کوسن بگذارید، 4 تای آنها را از پارچه های ساده و طرح دار آبی و سفید و یکی از آنها را به رنگ سرخابی یا زرد انتخاب کنید.

دکوراسیون آبی و سفید
دکوراسیون آبی و سفید
دکوراسیون آبی و سفید
دکوراسیون آبی و سفید
دکوراسیون آبی و سفید
دکوراسیون آبی و سفید
دکوراسیون آبی و سفید
دکوراسیون آبی و سفید
دکوراسیون آبی و سفید

آشپزخانه در دکوراسیون آبی و سفید

آشپزخانه یکی از مکان هایی است که دکوراسیون آبی و سفید خیلی خوب در آنجا خود نمایی خواهد کرد. یک ایده برای آشپزخانه این است که کابینت ها را به رنگ سفید و کاشی های بین کابینتی را آبی انتخاب کنید. کاشی های آبی رنگ در مدل ها و طرح های مختلف در بازار موجود است. بعضی از آنها دارای طرح های سنتی ایرانی به رنگ آبی لاجوردی هستند که زیبایی خیره کننده ای هم دارند. کاشی های دیگر در اشکال شش ضلعی هم جزو جدید ترین کاشی های بازار بوده که در رنگ های آبی و سبز-آبی جلوه ی بی نظیری در آشپزخانه خواهند داشت.

دکوراسیون آبی و سفید
دکوراسیون آبی و سفید
دکوراسیون آبی و سفید

اتاق خواب در دکوراسیون آبی و سفید

با اینکه می گویند آبی رنگ پسر است و صورتی رنگ دختر اما لزوما اینگونه نبوده و اصولا رنگ عنصری وابسته به جنسیت نیست. بنابراین هم در اتاق خواب زوج و هم در اتاق خواب دختر و پسر می توان از ترکیب رنگی آبی و سفید استفاده کرد. برای زیباتر شدن اتاق یکی از دیوار ها را به رنگ آبی، نقاشی کنید و باقی آنها را سفید بگذارید. می توانید دیوار پشت تخت خواب را آبی کنید. رو تختی هایی با طرح های متنوع شامل رنگ های آبی و سفید وجود دارد که دارای پارچه های ساده و طرح دار هستند. قرار دادن یک یا دو تابلوی نقاشی در اتاق خواب تان را نیز فراموش نکنید.

نکته ای که در مورد اتاق خواب وجود دارد این است که معمولا بهترین رنگ هایی که برای چیدمان اتاق خواب به کار می رود، رنگ های گرم هستند. دکوراسیون آبی و سفید کمی سردی و سکون را در اتاق خواب به وجود می آورد. برای اینکه فضا را به تعادل برسانید می توانید از لکه رنگ هایی در چند جای اتاق استفاده کنید. مثلا قرار دادن گلدان های رنگی در اتاق، چیدمان شیشه های عطر رنگی بر روی میز آرایش، استفاده از چوب در قسمت هایی از اتاق خواب و ایده هایی از این دست که می تواند مفید باشد.

دکوراسیون آبی و سفید
دکوراسیون آبی و سفید
دکوراسیون آبی و سفید

خانه ایده آل خود را بسازید:

اتاق خواب آبی و ترکیب آن با رنگ های مکمل

ویدیو: استفاده از رنگ آبی در دکوراسیوندیدگاه کاربران

  1. مریم جعفری در

    رنگ های آبی و سفید واقعا قشنگن و ترکیب شون کنار همدیگه آرامش بخشه 💙

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<