گلدان حصیری، ساده ترین گیاهان را جذاب و دوست داشتنی می کند

چیدوپلاس 27 اردیبهشت 1400

گلدان های حصیری و یا کاور های حصیری که جهت پوشش گلدان مورد استفاده قرار می گیرند چند سالی است که وارد بازار شده اند و مورد استقبال مردم قرار گرفته اند. گلدان حصیری دو نوع است. نوع اولی گلدانی است که از پلاستیک ساخته شده و شکلی حصیری دارد، و نوع دوم گلدان هایی که با حصیر و برگ گیاهانی مانند نخل بافته می شوند و به عنوان کاور گلدان مورد استفاده قرار می گیرند. این کاورهای حصیری به منظور زیبایی و با هدف بهتر شدن چیدمان طراحی و ساخته شده اند.

گلدان حصیری پلاستیکی

این گلدان ها پلیمری هستند و طراحی رویه آنها به سبک حصیر انجام شده است. به خاطر استفاده از مواد پلاستیکی قیمت ارزان تری دارند و ظاهر آنها از دور کاملا شبیه به حصیر واقعی و طبیعی است. برای کسانی که گلخانه کوچکی دارند و یا در خانه خود از گلدان هایی به تعداد زیاد استفاده می کنند، خرید این محصولات مقرون به صرفه تر خواهد بود. گلدان های حصیری پلاستیکی در اندازه های مختلف از کوچک گرفته تا گلدان های بزرگ که برای فضای بیرونی و باغ مناسب اند، ساخته می شوند.

کاور گلدان حصیری

وقتی سخن از گلدان حصیری طبیعی به میان می آید، در واقع منظور همین کاور گلدان حصیری است. این کاور ها سبد هایی هستند که با حصیر و برگ گیاهان ساخته می شوند و گلدان گل درون آنها قرار می گیرد. دستان هنرمند سازندگان این کاور های گلدان حصیری، آنها را در شکل های گوناگون و در اندازه های مختلف، مناسب برای هر نوع گیاهی می سازند. ویژگی خوب و مهم کاور گلدان حصیری این است که از دل طبیعت ساخته و به طبیعت نیز باز می گردد. بر خلاف محصولات پلیمری که زیست تجدید پذیر نیستند، این کاور های حصیری گلدان به راحتی تجزیه و به طبیعت باز می گردند.

آیا گلدان حصیری برای نگهداری گیاهان مناسب است؟

شاید این سوال برای تان پیش بیاید که حصیر چگونه می تواند وزن گیاه را تحمل کند. در پاسخ باید گفت که گیاه به صورت مستقیم درون گلدان یا کاور حصیری قرار نمی گیرد. زیرا به خاطر بافت حصیر، خاک و آب از درون آن بیرون می زند. همچنین رطوبت خاک در طولانی مدت به گلدان حصیری آسیب وارد می کند. بنابراین گلدان اصلی که پلاستیکی یا سفالی است، درون کاور حصیری جای می گیرد و در واقع گلدان حصیری نوعی لباس و پوشش برای گلدان اصلی محسوب می شود. به این ترتیب در صورت دلخواه و در هر زمان می توان گلدان را بیرون آورد و کاور را تعویض کرد.

چرا کاور گلدان حصیری بخریم؟

اگر از گلدان های تکراری خسته شده اید و می خواهید نوعی تغییر در گل و گیاهان خود ایجاد کنید، این تنوع با کاور گلدان حصیری اتفاق می افتد. با خرید تعدادی از این کاور ها با اشکال گوناگون منظره گلدان های خود را زیباتر نمایید. همچنین کاور گلدان حصیری به دلیل طبیعی بودن با گیاهان سبز ارتباط معنایی و فیزیکی زیادی دارد و همین ارتباط آنها را دوست داشتنی تر می کند. اما دلیل دیگری که پیشنهاد می شود از کاور گلدان حصیری استفاده کنید این است که این کاور ها معمولا توسط زنان و مردان روستایی در شمال و جنوب کشور بافته می شود. این مردمان بومی صنایع دستی زیبایی دارند که تنها یکی از آنها دست بافته های حصیری مانند گلدان است، با خرید این صنایع دستی از آنان حمایت می کنیم. همچنین این کاور های حصیری گزینه های خوبی برای هدیه نیز هستند. گلدان های حصیری در تهران از 40 هزار تومان تا 500 هزار تومان قیمت دارند.

گلدان حصیری
گلدان حصیری
گلدان حصیری
گلدان حصیری
گلدان حصیری
گلدان حصیری
گلدان حصیری
گلدان حصیری
گلدان حصیری

گلدان های حصیری برای چه گیاهانی مناسب هستند؟

هر نوع گیاه آپارتمانی برای قرار گیری در گلدان حصیری مناسب است. گیاهانی با ساقه های بلند و ارتفاع زیاد مانند گیاه بنجامین، گیاهانی با شاخه های رونده مانند پوتوس، گیاهان پهن برگ مانند انجیری و آگلونما، و سایر گیاه های آپارتمانی برای قرار گیری در گلدان حصیری مناسب اند و هر کدام تصویری زیبا و منحصر به فرد خلق می کنند. حتی با داشتن کاور های حصیری گلدان در اندازه های کوچک می توانید گیاهانی نظیر کاکتوس یا سانسوریای کوتاه را در آن قرار دهید. رنگ کرم و قهوه ای این کاور های زیبا با رنگ سبز برگ گیاهان هماهنگی و زیبایی بی نظیری را ایجاد می کند.

گلدان حصیری یا کاور حصیری گلدان چه کمکی به چیدمان می کند؟

معمولا کسانی که در چیدمان خانه خود از وسایل و صنایع دستی زیاد استفاده می کنند، به سراغ این گلدان های حصیری می روند. هر چند که بیشتر انواع دکوراسیون با این کاور ها تناسب دارد. گلدان های حصیری یا کاور های حصیری کمک می کنند تا ظاهر گلدان هایی که در کنار هم قرار داده اید کمی نظم و ترتیب بگیرند. همچنین با داشتن کاور حصیری دیگر نگران بیرون ریختن خاک از داخل گلدان نخواهید بود، زیرا ارتفاع کاور گلدان کمی بالاتر از سطح گلدان اصلی درون کاور است. این ویژگی برای کسانی که حیوان خانگی دارند بسیار مفید خواهد بود.

برای داشتن چیدمانی جذاب با استفاده از کاور حصیری گلدان چند ایده وجود دارد. ایده اول اینکه قسمتی از سالن خود را نزدیک پنجره به قرار دادن گلدان های تان اختصاص دهید. هر گدان را درون یک کاور حصیری بگذارید، می تواند تمام کاور ها را شبیه به هم و یا متنوع انتخاب کنید. گلدان ها را از بلند به کوتاه بچینید و بر روی زمین شمع و یا چیزهای تزیینی مانند میوه کاج بگذارید. از ریسه های نوری برای تزیین بیشتر این مکان استفاده کنید.

ایده دوم قرار دادن گلدان ها بر روی میز ناهار خوری است. یک زیر بشقابی بزرگ حصیری و یا سفره حصیری تهیه کنید و در مرکز میز قرار دهید. چند گیاه کوچک مانند سانسوریا را درون کاور حصیری گذاشته و بر روی حصیر قرار دهید. در کنار آنها می توانید شمع های وارمر هم بگذارید. اما ایده دیگر استفاده از چهار پایه های چوبی است. گالدان های حصیری را بر روی چهار پایه های بلند و کوتاه قرار دهید و در گوشه ای از سالن بگذارید. چهار پایه ها را می توانید به رنگ طبیعی خود باقی بگذارید و یا آنها را متناسب با رنگ چیدمان خود، رنگ آمیزی کنید.

همچنین می توانید با خرید کاور حصیری گلدان دسته دار، آن را از دیوار یا سقف آویزان نمایید. برای گیاهان رونده مانند پوتوس که آویزان شدن شاخه ها و برگ ها به زیبایی آن اضافه می کند، آویختن گلدان حصیری از سقف و آبشار برگ های زیبای پوتوس از آن، زیبایی بی اندازه ای در خانه شما ایجاد می کند. یا توانید چند گلدان حصیری را به صورت بلند و کوتاه در کنار هم از سقف آویزان و کنید و یک چیدمان خاص و ویژه از گیاهان خود داشته باشید.

گلدان حصیری چه استفاده های دیگری در چیدمان دارد؟

از گلدان حصیری به عنوان سبد نیز می توان استفاده کرد. درون این سبد حصیری می توانید میوه بگذارید، و یا در اتاق خواب خود برس ها و سشوار تان را درون آن قرار دهید، همچنین از گلدان حصیری به عنوان محلی برای قرار دادن مجله ها و کتاب های دم دستی تان استفاده کنید. همانطور که گفته شد گلدان های حصیری در شکل های مختلفی ساخته می شوند، شما می توانید با توجه به کاربردی که از آن انتظار دارید، گلدانی با طرح مناسب خود را خریداری کنید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

یک دکوراسیون چشم گیر از دل تار و پود حصیر

مبل حصیری، انتخابی عالی برای خانه و باغچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<