چطور یک نمای چوبی عالی برای ویلا داشته باشیم؟

چیدوپلاس 30 شهریور 1400

اولین چیزی که در یک ساختمان توجه مان را به سمت خود جلب می کند، نمای بیرونی آن است. به خاطر همین موضوع نمای خانه اهمیت فوق العاده ای دارد و به اندازه سایر جزییات خانه، باید به آن توجه داشت. اگر نمای خانه خوب و زیبا انتخاب و ساخته شده باشد تاثیر خاصی بر روی بیننده می گذارد و بیشتر به سمت آن خانه یا ویلا جذب می شود. بر خلاف گذشته امروزه به طراحی نمای خانه ها یا ویلا ها اهمیت بیشتری داده می شود و از متریال های مختلف برای طراحی و ساخت آن استفاده می گردد. یکی از این متریال ها چوب است که علاوه بر خانه های موجود در شهر ها، برای ساخت نمای چوبی ویلا ها هم مورد استفاده قرار می گیرد. نمای چوبی ویلا بسیار شیک و زیباست، و داشتن چنین نمایی مزایا و حسن های خود را دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

نمای چوبی ویلا چه ویژگی هایی دارد؟

  • متفاوت بودن

یکی از ویژگی های نمای چوبی ویلا خاص و متفاوت بودن آن است. به دلایل مختلف همه به دنبال داشتن نمای چوبی برای ویلای خود نیستند و به همین دلیل تعداد ویلاهایی با این مدل نما کمتر است. پس اگر شما قصد ساخت یک ویلا را دارید، نمای چوبی ویلا می تواند به عنوان یک گزینه تک و منحصر به فرد مورد انتخاب قرار گیرد.

  • هارمونی با طبیعت

نمای چوبی ویلا نوعی هماهنگی و هم خوانی را با محیطی که در آن به ساخت ویلا مشغول هستید ایجاد می کند. معمولا افراد مکان های ییلاقی و خوش آب و هوا مانند شمال کشور و یا شهرستان ها و روستا ها را برای ساخت ویلا انتخاب می کنند. استفاده از چوب در نمای ویلا باعث می شود تا ساختمان شما با طبیعت اطراف نوعی هماهنگی و هارمونی را ایجاد کند و این نکته ای بسیار عالی محسوب می شود.

  • مدرن بودن

ویژگی دیگر نمای چوبی ویلا مدرن بودن آن است. با اینکه قرن ها است از چوب به عنوان یکی از مصالح ساخت خانه استفاده می شود اما باید گفت دیگر دوره استفاده از چوب به شکل سنتی در ساختمان ها گذشته است و امروزه طراحان و معماران به شکلی کاملا مدرن نمای چوبی ویلا را طراحی کرده و شکلی امروزی به آن می بخشند. پس اگر مایل به داشتن یک ویلای مدرن و جذاب هستید، از مدل های جدید ویلا ها با نمای چوبی دیدن کنید و از بودن در چنین ویلایی لذت ببرید.

  • گرم و لذت بخش بودن

یکی دیگر از ویژگی های نمای چوبی ویلا آن است که چوب هرگز به مانند سنگ و گچ و مصالح دیگر سخت و بی روح نیست و باعث می شود تا محیطی گرم و دوست داشتنی پدید آید. وقتی شما از چوب در نمای ساختمان استفاده می کنید، بهتر است در طراحی داخلی ویلا نیز از چوب بهره مند شوید تا هماهنگی بیرونی و درونی در ویلای شما شکل گیرد. استفاده از چوب چه در نمای ویلا و چه در فضای داخلی باعث می شود تا خانه ای صمیمی، با اصالت و دلپذیر داشته باشید.

برای ساخت نمای چوبی ویلا از چه چوبی استفاده می شود؟

چوبی که برای ساخت نمای ویلا، ساختمان های شهری و یا آلاچیق ها مورد استفاده قرار می گیرد، با نام ترمو وود (Thermowood) شناخته می شود. در واقع ترمو وود چوبی است که در برابر مقدار زیادی از حرارت بخار آب قرار گرفته و بسیار مقاوم شده است. دلیل آنکه به چوب حرارت می دهند آن است که این گرمای زیاد موجب از بین رفتن موجودات میکروسکوپی می شود که در واقع عامل تجزیه و پوسیدگی چوب هستند. همچنین با حرارت دهی رزین چوب از آن خارج می شود، زنجیره های سلولزی چوب شکسته می شوند، و در نهایت چوب در برابر حشرات، پوسیدگی، رطوبت، تغییرات دمایی و غیره مقاوم می گردد. در واقع چوبی که در ساخت نمای چوبی ویلا به کار برده می شود، یا همان ترمو وود، دارای این ویژگی ها بوده و استفاده از جای هیچ نگرانی را نخواهد داشت.

نمای چوبی ویلا
نمای چوبی ویلا
نمای چوبی ویلا
نمای چوبی ویلا
نمای چوبی ویلا
نمای چوبی ویلا
نمای چوبی ویلا
ویلای چوبی مدرن
نمای چوبی ویلا

مزایای استفاده از ترمو وود در نمای چوبی ویلا

ترمو وود قابلیت استفاده در تمامی مناطق آب و هوایی را دارد. از شهرهای کم باران و گرم و خشک گرفته تا شهر های مرطوب مثل شمال کشور. ترمو وود در برابر رطوبت تغییر شکل نخواهد داد و رطوبت به آن جذب نمی شود، پس برای ساخت ویلا در شمال استفاده از نمای ترمو وود هیچ اشکالی در پی نخواهد داشت. همچنین چنانچه گفته شد این چوب در برابر نفوذ حشرات و انواع عواملی که موجب پوسیدگی می شوند، نیز مقاوم است. از دیگر مزایای استفاده از ترمو وود در نمای چوبی ویلا آن است که این چوب وزن پایینی دارد، به راحتی برش می خورد، نصب آن به آسانی و با پیچ و مهره قابل انجام است، قابلیت رنگ و برش خوردن در اشکال مختلف را دارد، مقاومت خوبی در برابر آتش داشته و در نهایت ظاهری شیک و مدرن به ویلا می بخشد.

چطور یک نمای چوبی عالی برای ویلا داشته باشیم؟

قدم اول برای داشتن یک نمای چوبی عالی آن است که با مشاهده تصاویر ویلاهای چوبی در اینترنت و مشورت با متخصصان این حوزه به یک نمای منحصر به فرد که با سلیقه و شخصیت شما در هماهنگی است، دست یابید. ویلا در محیط جنگلی بنا شده است و یا در روستایی در مرکز کشور، و همینطور عوامل دیگر در طراحی نمای چوبی ویلا موثر هستند. در این مرحله باید سبک مورد علاقه خود را نیز بدانید. آیا به سبک های مدرن و ویلاهایی با طراحی های کاملا امروزی علاقه دارید یا طرح های کلاسیک را بیشتر دوست دارید؟ آیا به ویلاهای لوکس علاقمندید یا بیشتر در پی سادگی هستید؟ جواب هر کدام از این پرسش ها در طراحی نمای چوبی ویلا موثر خواهد بود.

قدم بعدی در طراحی نمای چوبی ویلا آن است که یک رنگ مناسب را برای آن انتخاب کنید. طیف های مختلف رنگ چوب از قهوه ای بسیار روشن یا کرم که رنگ چوب خام است تا قهوه ای های بسیار تیره یا سوخته همگی می توانند در نمای ویلا به کار روند. این با شماست که کدام را انتخاب می کنید. پس از آن به مشورت با معمار و طراح بپردازید و نمای دلخواه خود را داشته باشید. طراحی نمای چوبی ویلا بر اساس متراژ ویلا نیز صورت می گیرد. اگر ویلای شما بزرگ است و اطراف آن فضای خالی زیادی دارد، می توان از طرح های مدرن و پیچیده تری برای آن استفاده نمود. مثلا می توان بخشی از نمای چوبی ویلا را برجسته نمود، می توان پله هایی را در قسمت های مختلف ایجاد کرد، و یا ایده های دیگری که در ساخت نمای چوبی ویلا مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین کاربرد فلز و شیشه در نمای چوبی ویلا نیز به عنوان پیشنهادی خوب مطرح می گردد. نمای چوبی ویلا به این معنا نیست که باید صرفا و تنها از چوب برای نما استفاده نمود. کاربرد فلز و شیشه و حتی سنگ در کنار چوب منجر به داشتن یک نمای فوق العاده برای ویلا می گردد. کاربرد هنرمندانه و خلاقانه این متریال در کنار هم باعث می شود تا یک نمای ویژه و لوکس و در عین حال مدرن پدید آید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

ساخت ویلای چوبی مدرن و لوکس برای نزدیکی هر چه بیشتر به طبیعت

ویلای چوبی پیش ساخته، مراحل ساخت و هزینه لازمچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<