انواع نرده چوبی و بررسی ویژگی ها و قیمت آنها

چیدو پلاس 16 تیر 1401

نرده ها از نظر جنس و متریال انواع مختلفی شامل نرده فرفورژه، نرده شیشه ای، نرده استیل و … دارند، نرده های چوبی به خاطر شکل و جنس و حال و هوای طبیعی که دارند، یکی از محبوب ترین و مورد استقبال ترین ها محسوب می شوند و خیلی از افراد برای راه پله و حتی بالکن خود نرده چوبی با مدل ها و رنگ های مختلف سفارش ساخت می دهند. رفت و آمد از راه پله هایی با نرده های چوبی زیبا و مدرن و همچنین ایستادن در بالکنی با نرده چوبی و گلدان های گل طبیعی و با طراوت حس و حال خوبی به فضا می دهد که به سادگی می توان آنها را تجربه کرد.

مواردی که در این متن خواهید خواند:

  • نرده های چوبی از چه جنس چوب ساخته می شوند و چه ویژگی هایی دارند؟
  • قیمت نرده چوبی چقدر است؟
  • مدل های مختلف نرده های چوبی کدام است؟
  • رنگ نرده چوبی راه پله و بالکن چگونه انتخاب می شود؟
  • چطور می توان نرده چوبی بالکن را زیباتر نمود؟

نرده های چوبی از چه جنس چوب ساخته می شوند و چه ویژگی هایی دارند؟

انواع چوب های مورد استفاده در ساخت نرده های چوبی عبارتند از: چوب روسی، چوب راش و چوب بلوط. ویژگی مهم چوب مورد استفاده در ساخت نرده های چوبی میزان دوام و استحکام آن است. برخی ویژگی های دیگر از جمله ضد رطوبت بودن ، نفوذ ناپذیری در برابر حشرات، قابلیت تمیز کاری و شستشو و دیگر موارد به کمک مواد شیمیایی انجام می گیرد که سطح چوب توسط آنها پوشش داده می شود.

نوع چوب مورد استفاده در ساخت نرده چوبی راه پله ویژگی ها
چوب روسی قیمت پایین، نقش و موج زیبای موجود در بافت چوب و بافت نرم
چوب راش چگالی و استحکام بالا، نقش و موج کم موجود در بافت چوب
چوب بلوط نقش و طرح و موج زیبا، استحکام و چگالی بالا، قیمت بالا

مهم ترین عامل در انتخاب چوب، میزان تردد و انتخاب نوع پایه و نوع رنگ است:

  • تردد : اگر برای فروشگاه یا رستوران از نرده استفاده می کنید، نرده با چوب روسی انتخاب نکنید
  • نوع پایه نرده : اگر مدل نرده ای که منبت می باشد انتخاب کرده اید از چوب چنار و چوب روسی نباید استفاده کنید و دلیل آن ایجاد پرز روی این مدل نرده ها است.
  • نوع رنگ : اگر نرده با رنگ سفید می خواهید از چوب روسی به دلیل زرد شدن آن بعد از یک مدت استفاده نکنیدو همچنین اگر نرده ای با رنگ قهوه ای روشن می خواهید از چوب راش به دلیل تیره بودن ذاتی آن استفاده نکنید.

 

قیمت نرده چوبی چقدر است؟

قیمت نرده چوبی با توجه به نوع و جنس چوب و همینطور طرح آن با یکدیگر متفاوت است. برای مثال قیمت نرده چوبی ساده با تراش کاری بسیار معمولی ارزان تر از قیمت نرده چوبی با تراش کاری کلاسیک و طرح های مختلف است. هزینه خرید نرده ها به دو قسمت پایه نرده و دسته نرده تقسیم می شود ولی به طور کلی می توان گفت قیمت تمام شده نرده های صاف با احتساب جنس، هزینه نصب و هزینه رنگ به طور کامل از یک میلیون تومان به ازای هر متر طول شروع می شود.

1. پایه نرده: پایه نرده به قسمتی از نرده اطلاق می شود که دسته نرده یا hand rail روی آن نصب می شود. پایه نرده ها به طور منظم و با فاصله ای معین از یکدیگر قرار می گیرند و فاصله هر پایه تا پایه دیگر حدودا 12 تا 15 سانتی متر می باشد. پایه نرده ها در مدل های گوناگون و در دو نوع ساده و منبت از جنس چوب های راش، روسی، بلوط و چنار تولید می شوند. امروزه پایه نرده ها را با دستگاه های CNC تولید می کنند، این دستگاه باعث تنوع مدل های نرده شده و همچنین خطا و هم شکل نبودن نرده ها را در تولید سری از بین برده است، در جدول زیر قیمت پایه نرده چوبی براساس تعداد آورده شده است:

نرده چوبی راه پله و نرده چوبی بالکن قیمت پایه نرده چوبی
پایه نرده تو خالی از چوب روسی ۱۰۸ هزار تومان
پایه نرده مدل جام از چوب راش ۱۹۰ هزار تومان
پایه نرده مدل شمعدان ۲۶۵ هزار تومان
پایه نرده مدل جامی دوبل از چوب روسی ۳۰۶ هزار تومان
پایه نرده مدل انگلیسی چوب روسی ۴۹۰ هزار تومان
پایه نرده مدل شیر منبت کاری شده چوب راش ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
پایه نرده سلطنتی چوب راش ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

 

2. دسته نرده: دسته نرده یا Hand rail به قسمتی از نرده گفته می شود که روی پایه نرده ها نصب می شود و به صورت شاخه های سه متری به فروش می رسند.

نرده چوبی
نرده چوبی
نرده چوبی
نرده چوبی
نرده چوبی
نرده چوبی

مدل های مختلف نرده چوبی کدام است؟

نرده های چوبی می توانند جلوه فوق العاده خاص و متفاوت و زیبایی را به خانه شما ببخشند. برای همین است که خیلی ها در هنگام انتخاب نرده برای پله ها و بالکن خانه خود به سراغ نوع چوبی آن می روند. این نرده ها دارای مدل ها و طرح های بسیار متنوعی هستند که بعضی از آنها طرح هایی شبیه به سبک کلاسیک دارند و بعضی دیگر یک نرده چوبی مدرن محسوب می شوند. در واقع شکل و فرم نرده و نوع تراش کاری چوب به کار رفته آن را تبدیل به نرده چوبی مدرن یا کلاسیک می کند. هر کدام از این دو نوع دارای تنوع بسیار گسترده ای از طرح و مدل هستند. برای مثال نرده های چوبی کلاسیک دارای طرح های منبت کاری شده فراوانی از جمله طرح شیر، طرح فرشته، طرح بال پرنده، طرح گل و غیره بوده که البته مدل های ساده تر آن شامل طرح های جامی، شمعدانی، پیچ انگور، برگ انگور، شیاری و غیره هستند. این مدل نرده های چوبی هم برای راه پله و هم به عنوان نرده چوبی بالکن مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در خانه های دوبلکس با چیدمان کلاسیک نیز استفاده از مدل نرده های چوبی کلاسیک نام برده، بهترین انتخاب ها خواهند بود.

اما نرده چوبی مدرن نیز به عنوان دسته بندی دیگر دارای تنوع طرح و مدل فوق العاده ای است، ساده ترین مدل نرده چوبی مدرن نرده های استوانه ای ساده و یا چهار تراش هستند که عاری از هر گونه تزیین و خراطی و تراش کاری اضافی بوده و در ساده ترین شکل ممکن بر راه پله نصب می شوند. هم در خانه های مدرن و هم در ویلا ها از این طرح نرده های مدرن استفاده می گردد که فضای امروزی تری را ایجاد می کنند. باید گفت هزینه خرید نرده چوبی مدرن از نوع کلاسیک آن کمتر است زیرا عملیات محدودتری برای آماده سازی و ساخت نرده بر روی آن به کار رفته است.

رنگ نرده چوبی راه پله و بالکن چگونه انتخاب می شود؟

رنگ نرده چوبی راه پله یک موضوع مهم دیگر است که در هنگام انتخاب و خرید به آن توجه می شود. معمولا رنگ نرده چوبی راه پله بر اساس رنگ به کار رفته بر روی دیوار و کف پله ها انتخاب می گردد. برای مثال اگر برای راه پله دوبلکس خانه تان به دنبال خرید نرده های چوبی کلاسیک هستید، معمولا رنگ آنها را با رنگ سایر وسایل چوبی خود از جمله مبلمان، میز کنسول، میز ناهار خوری و غیره ست می کنید. البته که این یک قانون نیست. اما در مورد نرده های چوبی مدرن به دلیل آنکه استفاده از رنگ های متنوع از ویژگی های سبک مدرن است، می توانید رنگ نرده چوبی راه پله خود را با دست باز تری انتخاب نمایید و حتی از رنگ های نامتعارف تری هم برای آن استفاده کنید. البته انتخاب رنگ بستگی به تم رنگی خانه شما دارد.

در مورد رنگ نرده چوبی راه پله در فضای مشاع ساختمان معمولا از چوب هایی با رنگ قهوه ای تیره مانند بلوطی و یا قهوه ای سوخته استفاده می شود تا کثیف شدن آن نیز زیاد به چشم نیاید. در مورد نرده چوبی بالکن نیز باید گفت رنگ و متریال مورد استفاده در ساخت نمای ساختمان عامل مهمی در انتخاب رنگ نرده چوبی بالکن است. البته که به طور معمول برای فضاهای باز و مشاع از رنگ های تیره تری برای چوب استفاده می گردد.

چطور می توان نرده چوبی بالکن را زیباتر نمود؟

نرده های چوبی به خودی خود زیبا و چشم نواز هستند و به دلیل طبیعی بودن، اصالت و حس و حال خاصی را در انسان پدید می آورند. اما هنگامی که شما از نرده های چوبی برای بالکن خود استفاده می کنید می توانید با استفاده گلدان های گل این نرده ها را زیباتر و جذاب تر نمایید. برای این کار گلدان های گل را با پایه های مخصوص بر روی نرده ها قرار دهید و داخل آنها را با گل های رنگی پر کنید. گل هایی مانند شمعدانی، نسترن، گل های باغچه ای و گیاهان سبزی مانند کاج، شمشاد، نخل های تزیینی و غیره برای این کار مناسب اند. این نوع چیدمان حتما نمای خانه تان را رویایی و فانتزی می کند و تاثیر زیادی بر روحیه افراد ساختمان خواهد گذاشت.

نرده چوبی
نرده چوبی
نرده چوبی
نرده چوبی
نرده چوبی
نرده چوبی

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

نرده راه پله ؛ معرفی و انتخاب بهترین نرده برای راه پله ها

چه نرده ای برای بالکن خانه مناسب است؟ فلزی، چوبی، شیشه ای یا …چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<