کابینت بدون درب چیست و چه کاربردی در آشپزخانه دارد؟

چیدو پلاس 13 مرداد 1402

وقتی نوبت به زیبا سازی خانه‌ های مان می‌ رسد، آشپزخانه یکی از مکان هایی است که می توان با ذهن باز تر و توجه بیشتری به آن پرداخت. در چند سال گذشته، مدل های کابینت بدون درب بسیار محبوب بوده ‌اند اما در سال های اخیر کابینت های درب دار معمولی بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند. با این وجود ما می خواهیم انواع کابینت بدون درب را به شما معرفی کنیم زیرا این مدل نه تنها به فضای شما احساس راحتی و نشاط می بخشد، بلکه روشی جالب برای نشان دادن کاسه ها، لیوان ها و ظروف آشپزی شما است که البته بیشتر جنبه دکوراتیو دارند.

ویژگی های کابینت بدون درب

شاید باورش برای تان سخت باشد اما کابینت بدون درب می تواند به تنهایی و یا در کنار کابینت های درب دار دیگر در فضای آشپزخانه تان خود نمایی کند. موضوع بسیار مهمی که باید در استفاده از کابینت بدون درب در نظر داشته باشید آن است که فضای داخلی آن باید همیشه تمیز و مرتب باقی بماند زیرا در غیر این صورت نتیجه کار جز شلوغی و حس بد نخواهد بود. ما در ادامه نکات و مواردی را بیان خواهیم کرد که به شما کمک می کند تا آشپزخانه ای زیبا تر به کمک کابینت بدون درب داشته باشید. همراه ما بمانید.

ترکیب و مطابقت کابینت ها با هم

فقط به این دلیل که می خواهید کابینت بدون درب داشته باشید به این معنی نیست که باید تمام کابینت های آشپزخانه خود را بدون درب بسازید. در واقع می توانید تنها بخشی از کابینت ها را به این شکل طراحی کنید. ترکیب کابینت های بدون درب و درب دار در کنار همدیگر تصویری جذاب و دکوراتیو ایجاد می کند که هم فضای ذخیره سازی کافی برای وسایل شما فراهم می آورد و هم جایی برای نشان دادن ظروف دکوراتیو و همچنین وسایل کاربردی تر و دم دستی که از آنها بیشتر استفاده می کنید، ایجاد می نماید.

از چوب برای ساخت کابینت بدون درب استفاده کنید

گاهی اوقات می توان متریال کابینت درب دار را از نوع اپن یا بدون درب آن متفاوت انتخاب کرد. در این صورت می توانید کابینت بدون درب خود را چوبی طراحی کنید در حالی که دیگر کابینت های تان ام دی اف هستند. این موضوع درباره رنگ کابینت ها نیز صادق است. برای مثال اگر تمامی کابینت های تان به رنگ شیری یا استخوانی است، می توانید کابینت بدون درب را به رنگ قهوه ای چوبی طراحی کنید تا به خوبی خود را نشان دهد.

استفاده از پوشش دیواری خاص

همانطور که می دانید استفاده از پوشش های دیواری خاصی مثل آجر دکوراتیو و یا کاشی هایی با طرح و رنگ متفاوت می توانند به زیبا تر شدن کابینت بدون درب آشپزخانه شما کمک کنند. با کنار هم قرار دادن قفسه های کابینت بر روی یک دیوار آجری سفید رنگ، حال و هوای طبیعی جذابی را ایجاد نمایید.

نورپردازی

با کمک نور های مخفی می توانید بخش کابینت بدون درب خود را نورپردازی نموده و ظاهری متفاوت و بسیار زیبا به کابینت های آشپزخانه خود ببخشید. تا پیش از این از ریسه های نور مخفی در زیر کابینت ها استفاده می شد اما حال که بخشی از قسمت درونی کابینت از بیرون دیده می شود، چه بهتر که زیر هر طبقه را با نور مخفی، نورردازی نمایید.

فضای منفی را پر کنید

یکی از دلایلی که ما کابینت بدون درب را دوست داریم این است که چیدمان آشپزخانه را بدون به خطر انداختن ظاهر و احساس فضای منفی، بسیار مورد نیاز و کاربردی می سازد. در واقع شما با کمک این نوع از کابینت ها می توانید کاربردی و دکوراتیو بودن را به صورت همزمان در آشپزخانه خود تجربه نمایید.

فضایی تزیینی را ایجاد کنید

اگر فقط چند کابینت بدون درب در آشپزخانه خود دارید، از آنها برای به نمایش گذاشتن بهترین وسایل خود استفاده کنید. برای داشتن ظاهری خاص، سعی کنید ترکیبی از وسایل سرامیکی و شیشه ای را در کابینت بدون درب داشته باشید. مهم نیست اگر جزو وسایل کاربردی شما هستند یا خیر، وسایلی مانند ماگ ها، لیوان‌ های چای و قهوه، ظروف شیشه ‌ای هنری، گیاهان و حتی کتاب های آشپزی برای قرار دادن در این کابینت ها بدون درب عالی هستند.

کابینت بدون درب
کابینت بدون درب
کابینت بدون درب
کابینت بدون درب
کابینت بدون درب
کابینت بدون درب

کابینت بدون درب را با جزیره ست کنید

در صورتی که آشپزخانه تان دارای جزیره است، می توانید کابینت بدون درب را با آن ست نمایید و ترکیبی کاملا موزون و هماهنگ در این فضا داشته باشید. این ترفند طراحی کمک می کند تا زیبایی چیدمان آشپزخانه تان به بهترین شکل ممکن ایجاد گردد.

کابینت بدون درب برای زیر جزیره

کار دیگری که در رابطه با ایجاد کابینت بدون درب می توان انجام داد آن است که قسمت زیرین جزیره را تبدیل به کابینت بدون درب نمایید. به این ترتیب که در این فضا با ایجاد طبقه هایی که بر روی آنها وسایل مختلفی را قرار داده اید، جزیره تان را تبدیل به جایی برای نمایش این وسایل کنید. البته از وسایل کاربردی مانند ظرف های حبوبات و یا ادویه جات هم می توان استفاده کرد.

ساخت کابینت بدون درب با هزینه کم

آیا می خواهید کابینت بدون درب ایجاد کنید، اما بودجه لازم برای این کار را ندارید؟ با نصب یک یا دو عدد تخته ام دی اف با پهنای مورد نظر در قسمتی که مد نظر دارید، به سادگی یک کابینت بدون درب عالی برای آشپزخانه خود بسازید.

کنتراست ایجاد کنید

اگر به یک پالت رنگی با کنتراست بالا علاقه دارید، می توانید همان پالت رنگی را به کابینت های آشپزخانه خود منتقل کنید. ترفند این است که قفسه هایی را با رنگ های تیره انتخاب کنید و کابینت های دیگر را روشن بگیرید. این موضوع به شکل بر عکسش هم قابل انجام است.

ایجاد کابینت بدون درب معلق

برای آنکه کابینتی با ظاهر متفاوت و خاص داشته باشید می توانید بخش کابینت بدون درب خود را به صورت معلق از سقف آویزان نمایید. برای این کار نیاز به چند تخته یا طبقه و یک بند یا ریسمان محکم برای آویزان کردن آنها خواهید داشت.

جمع بندی و نکات مهم درباره کابینت بدون درب

  • یکی از معایب کابینت های بدون درب آن است که درون آن به طور کامل دیده می شود و بنابراین باید همیشه مرتب و تمیز باشد. همچنین گرد و خاک به درون آن راه می یابد و گرد گیری هر روزه به وظایف شما اضافه خواهد شد.
  • شما می توانید تمام کابینت های بالایی یا دیواری آشپزخانه خود را بدون درب بسازید و یا آنکه تنها بخشی از آنها را اینگونه طراحی کنید.
  • اگر متراژ آشپزخانه تان کوچک است و فضای کمی را در اختیار دارید، کابینت بدون درب می تواند موجب بزرگ تر به نظر رسیدن یا دل باز تر شدن این مکان گردد.
  • اگر تعدادی از وسایل آشپزخانه را به دفعات زیاد استفاده می کنید و باز و بسته کردن درب کابینت برای تان سخت و وقت گیر است، می توانید این وسایل را در کابینت های بدون درب تان قرار دهید تا دسترسی تان به آنها راحت تر شود.
  • ایده های زیادی برای طراحی کابینت های بدون درب وجود دارد. مثلا بخش مرکزی کابینت های بالایی، کابینت زیر جزیره، یک فضای مستطیلی عمودی در گوشه، تعدادی از کابینت های پایینی و غیره پیشنهاد هایی برای ساخت کابینت بدون درب هستند.
  • با استفاده از طراحی کابینت بدون درب در بین دیگر کابینت ها می توانید از خلاقیت بیشتری در چیدمان فضای آشپزخانه استفاده نمایید.
کابینت بدون درب
کابینت بدون درب
کابینت بدون درب
کابینت بدون درب
کابینت بدون درب
کابینت بدون درب

 

خانه ایده آل خود را بسازید:چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<