نرده شیشه ای ؛ مزایا و معایب به همراه لیست قیمت

چیدو پلاس 17 تیر 1401 ،

شاید تا چند سال پیش ایده استفاده از شیشه به عنوان نرده یا محافظ پله ها فکری عجیب و دور از ذهن به نظر می رسید. اما باید گفت امروزه به دلیل پیشرفت هایی که در صنعت ساختمان اتفاق افتاده و در ادامه به خاطر خلاقیت هایی که در استفاده از متریال صورت گرفته است، شیشه به عنوان یکی از گزینه های مهم در ساخت نرده راه پله به شمار می رود. استفاده از نرده شیشه ای با مزایا و معایب مختلفی همراه است که در این متن به آنها پرداخته می شود. اگر قصد خرید نرده شیشه ای برای راه پله یا بالکن خانه خود را دارید و می خواهید با ویژگی ها آن بیشتر آشنا شوید، همچنین به دنبال دانستن قیمت نرده شیشه ای هستید، در این متن همراه ما باشید.

از نرده شیشه ای برای چه پله هایی استفاده می گردد؟

شاید اولین سوالی که در رابطه با نرده شیشه ای به ذهن تان می رسد این باشد که این نرده ها در چه مکان هایی کاربرد دارند؟ در واقع می توان گفت که استفاده از نرده شیشه ای در ساختمان های مسکونی و راه پله های داخلی خانه (مانند پله های دوبلکس) کاربرد بیشتری دارد. البته در ساخت راه پله های مشاع ساختمان نیز می توان از این جنس نرده استفاده نمود که ممکن است با نگرانی هایی هم همراه باشد. اما به غیر از پله ها از نرده شیشه ای بالکن به عنوان حفاظ شیشه ای هم استفاده می شود که در نوع خود جالب و پر کاربرد است. همچنین در ویلا های مدرن از نرده شیشه ای بالکن یا حفاظ شیشه ای برای تراس و هینطور حفاظ دور استخر می توان استفاده نمود.

در ساخت نرده شیشه ای از چه نوع شیشه هایی استفاده می شود؟

در ساخت نرده شیشه ای از شیشه های لمینیت و شیشه های سکوریت استفاده می شود. این شیشه ها دارای ویژگی های مناسب برای استفاده در چنین کاربردی هستند. اگر به دنبال ایجاد امنیت بیشتری هستید از شیشه لمینیت برای نرده و حفاظ ساختمان خود استفاده کنید، اما اگر زیبایی و شفافیت شیشه برای تان بیشتر اهمیت دارد، شیشه سکوریت بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

  • شیشه سکوریت: شیشه ها بعد از برش و سنگ ‌زنی در داخل کوره‌ قرار می‌گیرند و تحت عملیات حرارتی مقاومت شان تا سه برابر افزایش می‌ یابد. همچنین این شیشه ها قابلیت تحمل تغییرات حرارتی تا 300 درجه سانتی گراد را پیدا می‌کنند.پس از عملیات سکوریت کردن شیشه رنگ، شفافیت، میزان عبور نور، سختی، هدایت حرارتی، ضریب انبساط و نقطه نرم شدن شیشه ثابت می ماند و مقاومت پیچشی و کششی، مقاومت در برابر ضربه و استرس های حرارتی، الگوی شکست شیشه بعد از شکسته شدن (شیشه سکوریت درصورتی که تحت ضربه شدید قرار بگیرید به قطعات ریز و بی ‌خطری تبدیل می‌شود) بهبود می یابد.
  • شیشه لمینت: این شیشه از دو یا چند‌ لایه شیشه سکوریت ساخته می ‌شود که به وسیله لایه‌ های طلق پلی ‌وینیل ‌بوتیرات (PVB) به هم متصل شده‌اند. این لایه ‌های پلی ‌وینیل ‌بوتیرات باعث می ‌شوند که علاوه بر افزایش مقاومت شیشه در برابر شکستن، عایق خوبی در برابر صدا هم ایجاد شود. همچنین از عبور درصد بالایی از اشعه UV نیز جلوگیری می کند. معمولا از شیشه لمینت با ضخامت ۷۶ میکرومتر یا ۱۵۲ میکرومتر به عنوان نرده یا حفاظ استفاده می شود.
نرده شیشه ای
نرده شیشه ای
نرده شیشه ای
نرده شیشه ای
نرده شیشه ای
نرده شیشه ای
نرده شیشه ای
نرده شیشه ای
نرده شیشه ای

مزایای استفاده از نرده شیشه ای پله یا حفاظ شیشه ای

  • مدرن بودن: یکی از ویژگی های نرده شیشه ای مدرن بودن آن است. اگر ساختمان یا ویلایی با سبک مدرن دارید، می توانید از این متریال برای نرده شیشه ای بالکن یا حفاظ شیشه آن استفاده نمایید. با این کار حال و هوایی کاملا امروزی و جدید به خانه خود بخشیده اید.
  • روشن کردن فضای داخلی: در واقع می توان گفت که وجود نرده های شیشه ای در داخل خانه (مثلا پله های دوبلکس) به دلیل شفاف بودن و عبور نور از آنها، موجب کوچک تر شدن فضای خانه نمی شود و به دل باز تر شدن آن نیز کمک می کند. پس اگر متراژ خانه تان محدود است، می توانید از این نرده ها برای پله های خانه استفاده کنید.
  • مانع نبودن در برابر دید: چنانچه مایل باشید که هیچ مانعی دربرابر نگاه شما از پنجره یا تراس خانه و ویلا وجود نداشته باشد، می توانید از حفاظ شیشه ای برای آنها استفاده کنید. لذت نشستن در یک تراس با نرده های شیشه ای و دیدن مناظر اطراف بدون آنکه بخشی از آن توسط نرده ها حذف شود، بیشتر خواهد بود.

معایب نرده شیشه ای

مهم ترین چیزی که به عنوان معایب نرده شیشه ای از آن ذکر می شود، موضوع امنیت آن است. با اینکه در ساخت حفاظ شیشه ای از شیشه هایی با استحکام بالا استفاده می شود، اما باید قبول کرد که استحکام آنها از نرده های فلزی و چوبی کمتر بوده و احتمال شکستگی و ایجاد مشکل در این شیشه ها بیشتر است. دیگر موردی که به عنوان یکی از معایب نرده شیشه ای از آن یاد می شود، قیمت بالای آن است. قیمت نرده شیشه ای از انواع فلزی آن بسیار بیشتر است. به عنوان مورد دیگر از معایب نرده شیشه ای می توان به سختی ترمیم آسیب دیدگی های آن اشاره کرد. هنگامی که یکی از میله های نرده فلزی یا چوبی دچار آسیب دیدگی شود، شما می توانید همان یک میله را تعویض نمایید. اما در نرده های شیشه ای به دلیل استفاده از قطعه های بزرگ شیشه ای، چنانچه تمام یا بخشی از آن دچار آسیب شود، باید کل قطعه تعویض گردد که هم زمان بر است و هم با هزینه هایی همراه خواهد بود. مورد دیگر تمیز کاری آن است. یک نرده یا حفاظ شیشه ای زمانی زیبا به نظر می رسد که همواره تمیز و بدون لک باشد. نیاز به تمیز کاری و شسشتوی مدوام آن نیز یکی از معایب نرده شیشه ای محسوب می گردد.

ضخامت شیشه برای استفاده به عنوان نرده یا حفاظ چقدر است؟

معمولا در پروژه های مسکونی که از نرده های شیشه ای استفاده می گردد، ضخامت استاندارد برای آن 10 تا 12 میلی متر خواهد بود. در پروژه های مسکونی و تجاری که حجم تردد و رفت و آمد بیشتر است، از شیشه های لمینیت دو لایه ای 6 تا 8 میلی متری و شیشه سکوریتی دو لایه ای 10 میلی متری استفاده می شود.

قیمت نرده شیشه ای

در مورد قیمت نرده شیشه ای علاوه بر موضوع خود شیشه به کار رفته؛ قیمت اتصالات و نگهدارنده های آن نیز مطرح می شود. شاید یکی از دلایلی که قیمت نرده شیشه ای را بالاتر از انواع دیگر برده است، همین موضوع باشد. اتصالات به کار رفته در این نرده ها از جنس آلومینیوم و استیل هستند و قیمت بالایی دارند. به صورت کلی عواملی که در تعیین قیمت نرده شیشه ای موثر هستند عبارتند از:

  1.  ارتفاع قیمت تمام شده نرده شیشه ای.
  2.  ابعاد و ضخامت جام های شیشه ای.
  3.  کیفیت شیشه های استفاده شده در دو نوع سکوریت یا لمینت.
  4. نوع اتصالات و یراق آلات.
ذکر این نکته حائز اهمیت است که اگر ارتفاع نرده شیشه ای کمتر از 100 سانتیمتر باشد مبنای قیمت گذاری بر اساس متر طول کار اجرا شده و در صورتی که این ارتفاع بیشتر باشد محاسبه قیمت نرده شیشه ای براساس مترمربع انجام می شود.

 

لیست قیمت نرده شیشه ای

 

پایه اسپیگوت (اسپیگات) 1 میلیون و 350 هزار تومان
فیکس پوینت (سینگل پوینت) از 150 تا 800 هزار تومان
اتصال هندریل استیل به شیشه از 300 تا 800 هزار تومان
شیشه سوپر کلیر سکوریت 12 میل با پایه اسپیگوت استیل با هندریل استیل هر متر طول 2 میلیون و 500 هزار تومان
شیشه لمینیت 2 لایه 6 میل با پایه اسپیگوت استیل و هندریل استیل هر متر طول 4 میلیون و 300 هزار تومان

 

نرده شیشه ای
نرده شیشه ای
نرده شیشه ای

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

معرفی مدل ها و ویژگی های پله شیشه ای دوبلکسچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<