ایده های ناب برای برگزاری جشن عقد و نامزدی در خانه

چیدو پلاس 19 اسفند 1402

نامزدی، ازدواج و شروع زندگی می تواند شیرین ترین اتفاق برای هر کسی محسوب شود و جشن گرفتن در این روز سهیم کردن اطرافیان و دوستان در این شادی است. در گذشته ها مراسم عقد در منزل انجام می شد و حتی جشن عروسی هم در حیاط خانه برگزار می شد اما امروزه با صرف هزینه های زیاد و تا حدی چشم و هم چشمی های بی مورد این مراسم ها بزرگ تر و پر هزینه تر برگزار می گردد. گرفتن مراسم عقد در منزل و یا مراسم جشن نامزدی در منزل هم در کاهش هزینه ها به شما کمک می کند و هم خاطره شیرین تری را در ذهن شما و خانواده و دوستان تان به جای می گذارد. اگر شما هم جزو طرفداران سادگی هستید و از جشن های بزرگ و با شکوه و پر زرق و برق دوری می کنید، پس ایده های ما را درباره مراسم عقد در منزل همچنین جشن نامزدی در منزل و تزیین میز نامزدی ساده در منزل دنبال کنید.

مزیت های گرفتن مراسم عقد در منزل

خیلی ها به خاطر آنکه دوست دارند همه چیز آماده و مهیا باشد و در واقع افراد متخصص این کار عهده دار برگزاری مراسم باشند، جشن عقد و نامزدی را در تالار یا باغ و یا مکان های دیگر خاص این جشن ها برگزار می نمایند. اما خیلی های دیگر هم هستند که بیشتر دوست دارند همه چیز ساده و خودمانی باشد و فضای صمیمانه تر و دوستانه تری برای جشن شان ایجاد گردد. یکی از مزیت های گرفتن مراسم عقد در منزل آن است که می توانید خانواده، فامیل درجه یک و دوستان نزدیک را دعوت کنید و دیگر مجبور نیستید از فامیل های دور و کسانی که حتی آنها را نمی شناسید پذیرایی نمایید. جمع خودمانی و نزدیکی که در کنار شما در روز جشن یا نامزدی حضور دارند، این مراسم را صمیمانه تر، دوست داشتنی تر و لذت بخش تر خواهند کرد. مزیت دیگر مراسم عقد در منزل و یا حتی جشن نامزدی در منزل آن است که در هزینه های تان به میزان زیادی صرف جویی خواهد شد، زیرا هم تعداد مهمانان کمتر می شود و هم هزینه ورودی تالار و باغ و مخارج اضافی مربوط به آن حذف می گردد.

برگزاری مراسم عقد در منزل

اگر تصمیم دارید مراسم عقد در منزل تان برگزار گردد باید شرایط لازم برای این کار را داشته باشید. در صوریتکه خانه تان دارای سالنی با اندازه کافی برای مهمانان است و یا حیاطی با صفا جهت برگزاری جشن نامزدی در منزل را دارید، در این کار شک نکنید و خاطره ای خوب برای خود و دیگران بسازید. برای مراسم عقد در منزل لازم است مواردی را در نظر بگیرید. این موارد به صورت زیر هستند:

 • درست کردن سفره عقد
 • گل آرایی
 • تهیه گیفت برای مهمانان
 • تزیین میز نامزدی ساده در منزل
 • مشخص کردن تعداد مهمان ها
 • تهیه میز و صندلی برای مهمانان و چیدمان آنها
 • تهیه غذا و دیگر خوردنی ها و نوشیدنی های لازم
 • هماهنگی با عاقد برای آمدن به خانه

برای برگزاری مراسم عقد در منزل و جشن نامزدی در منزل اولین کار آن است که تعداد مهمان های خود را مشخص کنید و ببینید که اصلا خانه تان گنجایش لازم برای تعداد مهمان های دعوتی را دارد یا خیر. اگر پاسخ مثبت بود حال می توانید به سراغ کارهای لازم دیگر بروید. قدم بعدی در برگزاری این مراسم تهیه میز و صندلی مناسب برای مهمانان است. جهت گرفتن مراسم عقد در منزل و یا جشن نامزدی در منزل بهتر است مبل های خود را جمع آوری کنید و از میز و صندلی های مخصوص این مراسم ها کمک بگیرید. این وسایل را می توانید از فروشگاه های مخصوص این کار یعنی لوازم مجالس تهیه نمایید. پس از تهیه این میز و صندلی ها باید آنها را در فضایی که در اختیار دارید چیدمان کنید. برای این کار لازم است که ابتدای محل نشستن عروس و داماد و مبل یا صندلی های خاص آنها مشخص شود و سپس کار چیدمان صندلی های مهمانان صورت گیرد.

مراسم عقد در منزل
مراسم عقد در منزل
مراسم عقد در منزل
مراسم عقد در منزل
مراسم عقد در منزل
مراسم عقد در منزل

درست کردن سفره عقد

یکی از جذاب ترین بخش های برگزاری مراسم عقد در منزل درست کردن و تزیین سفره عقد است. برای این کار هم می توانید از کسانی که متخصص این کار هستند کمک بگیرید و هم خودتان دست به کار چیدن سفره عقد شوید. این مهم است که می خواهید سفره عقدی ساده داشته باشید و یا آنکه دوست دارید شکوه و زیبایی آن خیره کننده باشد. البته هنگامی که مراسم عقد در منزل برگزار می شود قطعا فضای کافی برای یک سفره عقد بزرگ و مجلل را نخواهید داشت اما با ایده هایی می توانید این سفره را با زیبایی هر چه تمام تر بچینید. برای این کار از بعضی چیزها کمک بگیرید:

 • استفاده از گل های طبیعی و گل آرایی سفره عقد
 • قرار دادن شمع با اندازه های مختلف
 • استفاده از ریسه های نوری بر روی سفره عقد
 • انواع نقل با اندازه ها و رنگ های مختلف
 • مهره های رنگی و کریستالی
 • استفاده از حریر و ساتن به عنوان سفره عقد

گل آرایی میز های مهمانان هم تاثیر زیادی بر زیبا تر شدن محیط دارد و حس خوبی را در آنها ایجاد می کند. هر چه از گل های طبیعی بیشتری بر روی میز ها، دیوار ها، ورودی خانه، گوشه های سالن و خلاصه هر جایی که امکان آن وجود دارد استفاده کنید، فضا زیبا تر، دلنشین تر و مثبت تر خواهد شد. همچنین گل آرایی میزی که بر روی آن کیک عقد و یا نامزدی گذاشته شده هم بسیار مهم و ضروری است.

تهیه غذا و خوردنی های لازم

در برگزاری مراسم عقد در منزل و همینطور جشن نامزدی در منزل یکی از مهم ترین بخش ها تهیه غذا و دیگر خوردنی ها است. در هنگام مراسم باید نوشیدنی های گرم و سرد مانند چای و آبمیوه و شربت به همراه شیرینی سرو شود. همچنین بر روی میز ها لازم است که ظرف میوه و بشقاب و کارد و چنگال به میزان کافی گذاشته شود. بسته به فصل برگزاری مراسم می توانید از خوردنی های دیگر همچون بستنی، قهوه و دیگر چیز ها استفاده کنید. معمولا مراسم عقد یا نامزدی همراه با شام است و بنابراین باید به فکر تهیه غذای مناسب هم باشید. کمتر کسی خودش تهیه و درست کردن غذا را بر عهده می گیرد و معمولا شام از رستوران و یا تهیه غذا خریداری می شود. اما اینکه چه غذایی و چند نوع غذا برای مراسم تان سفارش دهید، چیزی است که بستگی به بودجه شما دارد.

تزیین میز نامزدی ساده در منزل

در برگزاری مراسم جشن نامزدی در منزل میزی به عنوان میز نامزدی تهیه و دکور می شود که هم جنبه زیبایی دارد و هم وسایل و هدایای عروس و داماد بر روی آن میز قرار داده می شود. تزیین میز نامزدی ساده در منزل به آسانی و با کمک گل های طبیعی، مقداری حریر و روبان، ریسه های نوری، شمع و دیگر وسایل تزیینی انجام می شود. برای درست کردن این میز می توانید از حریر به عنوان رو میزی استفاده کنید و آن را به صورت نا منظم و چین دار بر روی میز قرار دهید، لا به لای آن ریسه نوری بگذارید، شمع هایی با اندازه های مختلف در قسمت های مختلف میز قرار دهید، دور تا دور میز را با گل های طبیعی تزیین کنید، کیکی نامزدی را در مرکز میز بگذارید و دور تا دور آن را با گل های طبیعی تزیین کنید. همچنین گیفت هایی که برای مهمانان در نظر گرفته اید را در یک سبد تزیین شده قرار دهید و بر روی یک میز کوچک در کنار میز اصلی بگذارید.

مراسم عقد در منزل
مراسم عقد در منزل
مراسم عقد در منزل
مراسم عقد در منزل
مراسم عقد در منزل
مراسم عقد در منزل

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

برگزاری مهمانی دوستانه و خودمانی در فضای پشت بام

برگزاری مهمانی عصرانه تابستانی؛ یک عصر به یاد ماندنی و دلپذیرچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<