پرده مینیمال چه نوع پرده ای است و برای چه دکوراسیونی مناسب است؟

چیدو پلاس 28 اسفند 1401 ، ،

هنگامی که صحبت از پرده مینیمال می شود منظور پرده هایی هستند که ساده اند، رنگی یکدست و نسبتا روشن دارند و یا اگر دارای طرح هستند، طرح شان کم رنگ و بی تاثیر است. از پرده مینیمال هم در خانه هایی با دکوراسیون مینیمال و هم در خانه های مدرن با دیگر سبک ها می توان استفاده کرد. این پرده ها با سادگی شان زیبایی خاصی را به محیط اضافه می کنند و تاثیر فوق العاده ای بر چیدمان خانه می گذارند. این متن به موضوع پرده های مینیمال و انواع مدل ها و رنگ های آن اختصاص دارد. همراه ما باشید تا با این پرده ها بیشتر آشنا شوید.

ویژگی های پرده مینیمال

مهم ترین ویژگی پرده مینیمال سادگی آن است. بر خلاف پرده های کلاسیک و نیمه کلاسیک که در آنها از پارچه های پرده ای ضخیم تر و والان هایی رنگی و بعضا طرح دار استفاده می شود، و حتی در مواردی والان آنها چند لایه است، در پرده های مینیمال یا والان به کلی حذف می گردد و یا آنکه از والانی بسیار ساده برای آن استفاده می شود. در نصب پرده مینیمال از اکسسوری ها و یراق های تزیینی که بعضا در پرده های کلاسیک مشاهده می شود خبری نیست و تنها پرده و نوار پرده است که به هم دوخته شده اند. همچنین این پرده ها گاهی به شکلی دوخته می شوند که می توان آنها را باز یا بسته کرد و وضعیت قرار گیری شان را به این شکل تغییر داد.

انواع مدل های پرده مینیمال

پرده های مینیمال دارای مدل های مختلفی هستند. بعضی از آنها پارچه ای اند و بعضی دیگر از جنس پرده های زبرا هستند. هر کس با توجه به متراژ خانه و نوع دکوراسیون خود می تواند مدل پرده مینیمال دلخواه خود را انتخاب کند. تمامی مدل های پرده های مینیمال ساده اند و در هیچ کدام از آنها نمی توانید ردی از تزیینات و زرق و برق های اضافی را مشاهده کنید. از این مدل پرده هم در سالن پذیرایی و هم در اتاق خواب ها و حتی آشپزخانه هم می توان استفاده کرد. در واقع سادگی مدل های پرده مینیمال باعث شده تا با هر نوع چیدمانی در هر مکانی سازگار باشد. حتی اگر دکوراسیون خانه تان نئوکلاسیک است، باز هم پرده های مینیمال گزینه های خوبی برای پنجره های تان هستند. انواع مدل های پرده مینیمال شامل مدل های زیر است:

 • پرده های حریر ساده
 • پرده های پارچه ای ساده
 • پرده های پلیسه ای
 • پرده های پانچی
 • پرده های زبرای ساده
 • پرده های شید رول

البته نکته مهم آن است که در مدل های پلیسه، پانچ، زبرا و شید رول باید از پارچه های بسیار ساده استفاده نمود تا پرده مینیمال داشت. اگر از پارچه های طرح دار و رنگی استفاده شود در آن صورت پرده مینیمال نخواهد بود.

مزایا و ویژگی های مثبت پرده مینیمال

یکی از مهم ترین مزایای پرده مینیمال آن است که به خاطر سادگی اش فضای کمی را اشغال می کند. هم به لحاظ فیزیکی و هم از نظر بصری این موضوع وجود دارد. به همین دلیل در خانه هایی با متراژ کم بهترین گزینه استفاده از پرده های مینیمال است. با داشتن پرده مینیمال دسترسی شما به فضا ها بیشتر است. مزیت مهم دیگر در مورد پرده مینیمال آن است که همانگونه که گفته شد این پرده ها با هر نوع دکوراسیونی هماهنگ و سازگار هستند. حتی در یک چیدمان کاملا کلاسیک نیز می توانید از پرده حریر ساده ای بر روی پنجره ها استفاده نمایید. حتی اگر روزی به فکر تغییر دکوراسیون و تغییر تم رنگی چیدمان خانه تان افتادید، لازم نیست پرده ها را هم عوض کنید چون این پرده ها با هر تم رنگی ست می شوند. علاوه بر همه این مواردی که گفته شد پرده مینیمال با سادگی و زیبایی که دارد با همه سلیقه ها جور می شود و همه آن را دوست دارند. به دلیل استفاده نکردن از رنگ ها و طرح ها و اکسسوری های مختلف، نوعی آرامش در آن نهفته است که به شما نیز منتقل خواهد شد.

پرده مینیمال
پرده مینیمال
پرده مینیمال
پرده مینیمال
پرده مینیمال
پرده مینیمال

سوالات مهم درباره پرده مینیمال

 • از پرده مینیمال در چه خانه هایی می توان استفاده کرد؟

چه خانه تان بزرگ است و چه کوچک می توانید از پرده مینیمال برای پنجره ها استفاده نمایید. چه پنجره های خانه تان نورگیر است و چه نیست، باز هم پرده مینیمال گزینه خوبی برای پنجره ها است. اما اگر پنجره های نورگیری دارید و در طول روز از نور طبیعی خورشید بهره مند هستید، یک پرده حریر بسیار ساده بهترین گزینه برای تان خواهد بود. این پرده مینیمال اجازه می دهد نور وارد خانه شود و فضایی رویایی و زیبا را ایجاد می کند. اگر هم پنجره خانه تان زیاد نورگیر نیست، باز هم چنین پرده مینیمالی کمک می کند تا فضا بیش از حد گرفته و تاریک نشود.

 • از چه پارچه هایی برای درست کردن پرده مینیمال می توان استفاده کرد؟

پارچه های پرده ای نظیر حریر ساده به رنگ سفید یا کرم، تور های ساده، پارچه های ضخیم تر و دارای بافت، پارچه های بدون طرح و پارچه هایی با رنگ های روشن بهترین گزینه ها برای دوخت یک پرده مینیمال هستند.

 • آیا می توان از پارچه طرح دار برای دوخت پرده مینیمال استفاده کرد؟

پارچه های طرح داری که دارای طرح محدود و ساده ای هستند یا طرح آنها بسیار کمرنگ و آبرنگی است، می توانند برای دوخت پرده مینیمال مورد استفاده قرار گیرند.

 • آیا پرده مینیمال امکان جابجایی و تغییر حالت دارد؟

پرده های مینیمال که با نوار پرده پانچی دوخته می شوند به راحتی در چوب پرده حرکت می کنند. پرده هایی که به شکل پلیسه و با نوار پرده معمولی دوخته شوند هم اگر به نوعی در چوب پرده قرار گیرند که امکان حرکت داشته باشند، می توان پرده ها را باز یا بسته نمود. پرده های زبرا و شید رول نیز به خودی خود قابل جابجایی ساخته می شوند و امکان تنظیم آنها وجود دارد؟

 • در مناطق سردسیر می توان از مدل های پرده مینیمال استفاده کرد؟

اگر در منطقه ای سردسیر زندگی می کنید می توانید از پرده ای ساده با ضخامت بالا استفاده کنید. راه دیگر آن است که یک پرده حریر به عنوان پرده اصلی و یک والان ضخیم که قابلیت باز شدن کامل را داشته باشد برای زمانی که هوا کاملا سرد است نصب کنید. یا اینکه یک پشت پرده ای ضخیم برای پشت پرده حریر تان در نظر بگیرید. برای پشت پرده حریر از یک شید رول هم می توان استفاده کرد تا جلوی ورود سرما را تا حدی بگیرد.

دکوراسیون خانه ای با پرده مینیمال

همانگونه که گفته شد پرده مینیمال با هر نوع دکوراسیونی ست است. اما بیشترین هماهنگی زمانی اتفاق می افتد که شما چیدمانی مدرن و یا مینیمال داشته باشید. هنگامی که یک پرده مینیمال بر پنجره نصب می کنید می توانید یک دست مبل راحتی یا چوبی ساده یا طرح دار، یک فرش مینیمال ساده و دیوار هایی کاغذ دیواری شده داشته باشید. البته اگر دکوراسیون خانه تان مینیمال است، همه چیز در عین سادگی و خلوت بودن و میزان حداقلی خواهد بود. زیبایی پرده های مینیمال به زیبا تر شدن دکوراسیون خانه تان کمک می کنند و باعث می شوند تا چیدمانی بسیار شیک و البته لوکس داشته باشید.

پرده مینیمال
پرده مینیمال
پرده مینیمال
پرده مینیمال
پرده مینیمال
پرده مینیمال

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

پرده پذیرایی مدرن و بهترین طرح و رنگ و مدل نصب آن

پرده اتاق خواب مدرن دارای چه طرح و رنگی است؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<