محوطه سازی باغ رستوران و آشنایی با اصول و نکات مهم در این کار

چیدو پلاس 04 آبان 1401 ،

میل کردن غذا در باغ رستوران با حس و حالی دلچسب و لذت بخش همراه است. محوطه سازی باغ رستوران و فضای سبزی که در آن وجود دارد، همچنین نزدیکی به طبیعت و فضای باز و هوای آزاد اشتهای آدم را برای خوردن غذا بیشتر می کند و لذت صرف یک ناهار یا شام در این رستوران ها را افزایش می دهد. اگر شما در حال راه اندازی یک باغ رستوران سنتی و یا حتی مدرن هستید و درباره محوطه سازی باغ رستوران و همینطور ورودی باغ رستوران به راهنمایی ها، ایده ها و پیشنهاد هایی نیاز دارید، این متن به شما کمک خواهد کرد. با ما همراه باشید و یک باغ رستوران تک و منحصر به فرد در تمام شهر بسازید!

محوطه سازی باغ رستوران باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

بهترین نوع محوطه سازی برای یک باغ رستوران باید فضایی طبیعی، سر سبز، خوش آب و هوا و زیبا ایجاد کند. محوطه سازی باغ رستوران باید به شکلی انجام شود که افراد پس از ورود به آن از شهر و تمامی شلوغی ها، آلودگی ها، سر و صدا ها و مشغله های ذهنی و کاری خود رها شوند و چند ساعتی را با لذت و آرامش در باغ رستوران به خوردن غذا و تمدد اعصاب مشغول شوند. در این کار باید فضایی پر از گل و گیاه، درخت، آب و زندگی فراهم کنید و تصویری رویاگونه از یک بهشت را در رستوران خود خلق نمایید. این فضا که هم شامل ورودی باغ رستوران است و هم فضای بیرونی و داخلی آن را شامل می شود، به شکلی طراحی و چیدمان می گردد که در ذهن مشتری باقی مانده و برای دفعات بعد نیز به آنجا مراجعه می کند.

محوطه سازی باغ رستوران شامل چه بخش هایی است؟

در کار محوطه سازی باغ رستوران باید فضایی صاف و یکدست برای ورودی باغ رستوران و مسیر رفت و آمد و همچنین قرار دادن میز و صندلی ها، تخت ها یا آلاچیق ها داشته باشید. این فضا با کفپوش های مناسب و صاف پوشیده شده اند و اطراف آن توسط باغچه کاری و دیگر موارد تزیین می شوند. این بخش های صاف که برای راه رفتن مشتریان و رفت و آمد کارکنان رستوران است، می تواند با سنگ یا چوب پوشش داده شوند. سنگ های مختلفی با طراحی های گوناگون برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند. از لاشه سنگ ها گرفته تا سنگ های موزاییکی که در میان آنها چمن روییده اند، برای این کار مناسب به نظر می رسند. در مقابل، بخش اصلی محوطه سازی باغ رستوران که مربوط به درختکاری ها و باغچه کاری ها است، با پوشش های گیاهی مناسب و زیبا ایجاد می شود و فضایی سرسبز و پر طراوت به وجود می آورد. در کنار این فضای سبز وجود یک حوض آب و فواره های همیشه روشن، هم حس و حالی دلچسب را خلق می کند و هم در فصل تابستان به خنک شدن هوا کمک خواهد کرد.

 

 

پیشنهاد هایی برای محوطه سازی باغ رستوران

از طرح های مختلف و متنوعی برای این کار می توان استفاده کرد که این طرح ها بر اساس متراژ و بزرگی و کوچکی فضا، فرم و شکل فضایی که در اختیار دارید، شهر محل سکونت و منطقه جغرافیایی و آب و هوایی، نوع پوشش گیاهی خاص آن شهر و دیگر مواردی از این دست انتخاب می شوند. برای مثال در بعضی از شهر های گرم باید از پوشش های گیاهی که به این آب و هوا عادت دارند، استفاده کرد و یا در شهر های ساحلی می توان از امکانات ایجاد شده توسط دریا در محوطه سازی باغ رستوران استفاده نمود.

  • طرح باغ ایرانی

یکی از راه های عالی برای محوطه سازی باغ رستوران آن است که از طرح باغ ایرانی برای این کار کمک بگیرید. همانطور که می دانید باغ ایرانی شامل یک حوض، مسیر های آبی، درختکاری در اطراف و چهار گوشه و یک عمارت در بالای باغ است. شما می توانید باغ رستوران خود را به گونه ای بسازید که یک باغ ایرانی را تداعی کند.

  • طرح باغ رستوران مدرن

در مقابل باغ ایرانی که طرحی سنتی و اصیل است، می توان از طرح های مدرن و جدید برای محوطه سازی باغ رستوران استفاده نمود. در این طرح ها از معماری امروزی و طرح های مختص به آن استفاده می گردد. همچنین متریال های به روز تری نیز در کار محوطه سازی و ورودی باغ رستوران به کار می روند. این مدرن بودن در نوع نورپردازی و دیگر جزییات شامل میز و صندلی های رستوران نیز مشاهده می شود.

  • حفظ طرح طبیعی

گاهی اوقات باغ رستوران در محلی خارج از شهر واقع می شود که دارای ویژگی های طبیعی خاصی است و این ویژگی ها در محوطه سازی باغ رستوران به کار می روند. مثلا یک رودخانه از وسط باغ رستوران می گذرد و یا یک صخره سنگی به همراه تعدادی درخت وجود دارد که آن را در محوطه سازی باغ رستوران تان نگه می دارید. حفظ و استفاده از امکانات طبیعی، بدون تغییر و دخالت در آنها یکی از راه های عالی برای داشتن یک باغ رستوران جذاب و منحصر به فرد است.

 

 

ورودی باغ رستوران

یکی از مهم ترین بخش های هر مکانی ورودی آن است. زیرا اولین جایی است که توسط افراد دیده می شود و تاثیری که در اولین لحظه بر روی آنها می گذارد، بسیار مهم است. اگر محوطه داخلی و کیفیت غذا های آن عالی باشد اما به طراحی و زیبایی ورودی باغ رستوران اهمیت داده نشود، مشتریانی که اولین بار به آنجا می آیند تمایل کمتری برای ورود به رستوران خواهند داشت. برای وروردی باغ رستوران از باغچه کاری های زیبا و تزیینات مربوط به آن و همینطور نورپردازی مناسب استفاده کنید و سعی کنید این ورودی را به گونه ای طراحی نمایید که برای مردم دعوت کننده باشد. مثلا می توانید در ورودی باغ رستوران یک تونل فلزی بسازید و آن را با گیاهان سبز پوشش دهید و یا آنکه تونل را با ریسه های نوری، روشن و رویایی کنید. ایده های مختلفی برای داشتن یک ورودی عالی وجود دارد که در همه آنها وجود فضای سبز و نورپردازی مناسب در اولیت هستند.

درختکاری و باغچه کاری در محوطه سازی باغ رستوران

اگر در فضای بیرونی باغ رستوران تان درخت های قدیمی و کهنسال دارید شانس بزرگی آورده اید. این درختان بزرگ سهم زیادی در زیبایی محوطه باغ رستوران شما خواهند داشت و با سایه دلچسب و بی توقعی که بر روی تخت ها و میز و صندلی ها می اندازند، فضایی آرامش بخش و دوست داشتنی برای مشتریان فراهم می کنند. محوطه سازی باغ رستوران علاوه بر آن شامل کاشت درختان کوچک تر نیز هست. در میان انواع درختان آنهایی که پر شاخ و برگ هستند و سایه ایجاد می کنند گزینه های بهتری برای محوطه سازی باغ رستوران هستند. پیشنهاد می شود درختان ثمر ده یا میوه دار در رستوران خود نکارید.

در مورد باغچه کاری نیز باید گفت که ایجاد باغچه هایی با پوشش چمن، کاشت گیاهانی سبز مانند شمشاد و همچنین گل های رنگی و زیبا که با طراحی خاصی در زمین کاشته شده اند، فضایی بسیار دوست داشتنی و دلپذیر ایجاد می کنند. در باغچه ها می توانید از تکه سنگ ها و صخره های سنگی طبیعی استفاده کنید، در میان باغچه چراغ های حبابی بگذارید و نورپردازی ویژه ای درست کنید و اطراف حوض داخل باغ رستوران را نیز با گلدان های گل تزیین نمایید. نورپردازی برای اطراف و درون حوض را نیز فراموش نفرمایید.

 

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

انواع سنگ برای کف سازی محوطه (سنگ لاشه، رودخانه ای، واش بتن و …)

فلاور باکس بتنی و ایجاد فضایی مدرن در محوطه سبزچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<