انواع سنگ برای کف سازی محوطه (سنگ لاشه، رودخانه ای، واش بتن و …)

چیدو پلاس 06 خرداد 1401 ،

محوطه سازی حیاط ساختمان با استفاده از مصالح و متریال مختلفی امکان پذیر است، یکی از متداول ترین این مصالح سنگ بوده که انواع مختلفی دارد و هر کدام نما و جلوه ای منحصر به فرد ایجادی می کند. محوطه سازی با سنگ رودخانه ای؛ محوطه سازی با واش بتن؛ محوطه سازی با سنگ لاشه پیشنهاد هایی در رابطه با کاربرد سنگ در کفسازی حیاط و ویلا هستند. همچنین در کف سازی حیاط و محوطه می توان از ترکیب سنگ های مختلف یا ترکیب سنگ و چمن استفاده نمود.

انواع سنگ برای کف سازی محوطه کدام سنگ ها هستند؟

سنگ هایی که برای ساخت محوطه حیاط آپارتمان ها و ویلا ها مورد استفاده قرار می گیرند باید از دوام و استحکام کافی برخوردار باشند. ضخامت این سنگ ها باید به اندازه ای باشد که در اثر حرکت ماشین دچار شکستگی نشوند و برای سال ها بتوان از آنها استفاده نمود. سنگ هایی نظیر سنگ آهک، سنگ لوح، سنگ قلوه، سنگ های رودخانه ای، گرانیت و غیره برای کف سازی محوطه مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر سنگ های طبیعی از سنگ های پلیمری سخت نیز که ظاهری شبیه به سنگ های طبیعی دارند هم در محوطه سازی استفاده می شود.

محوطه سازی با سنگ رودخانه ای

حتما سنگ های رودخانه ای یا قلوه سنگ های صیقل خورده را دیده اید. این سنگ ها در ابعاد مختلفی وجود دارند که بعضی از آنها کوچک و ریز بوده و بعضی دیگر درشت هستند. این سنگ ها جلوه ای طبیعی داشته و به همین دلیل است که خیلی از افراد به محوطه سازی با سنگ رودخانه ای روی می آورند. محوطه سازی با سنگ رودخانه ای هم به تنهایی و هم در ترکیب با سنگ های دیگر قابل اجرا است. با کمی جستجو در اینترنت خواهید دید که چه ایده هایی در مورد استفاده از سنگ رودخانه ای برای کف سازی محوطه وجود دارد و با ایده گرفتن از آنها می توانید حیاط زیبا و جذابی برای ساختمان تان ایجاد کنید.

محوطه سازی با سنگ رودخانه ای یا قلوه سنگ ها به همراه چمن، درختچه های تزیینی، بوته های گل و دیگر گیاهان به زیبایی قابل اجرا است. خوبی این سنگ ها آن است که به طور کلی کف حیاط و باغچه را می پوشانند و در صورتیکه به گیاهان و درختان آب بدهید به مانند یک محافظ عمل کرده و از تبخیر زود هنگام آب جلوگیری می نمایند. به این ترتیب خاک دیرتر خشک می شود و نم موجود در آن موجب تازه ماندن بیشتر گیاهان و گل ها می شود.

محوطه سازی با واش بتن

واش بتن یا بتن شسته یک نوع موزاییک است که در آن از سنگ ریزه های طبیعی استفاده شده است. در واقع هر قطعه موزایک واش بتن با استفاده از یک قالب ساخته شده که مقداری سنگریزه و بتن در آن ریخته می شود و پس از خشک شدن یک قطعه موزاییک سفت و سخت تشکیل می شود. با استفاده از موزاییک های واش بتن می توان یک راه در میان چمن ها ایجاد کرد و بر روی آنها قدم زد. موزاییک های واش بتن در رنگ های مختلفی ساخته می شوند که رنگ آنها بر اساس رنگ سنگریزه ها تعیین می گردد.

انواع سنگ برای کف سازی محوطه
انواع سنگ برای کف سازی محوطه
انواع سنگ برای کف سازی محوطه
انواع سنگ برای کف سازی محوطه
انواع سنگ برای کف سازی محوطه
انواع سنگ برای کف سازی محوطه

محوطه سازی ویلا با سنگ لاشه

به انواع سنگ های معدنی خورد شده که در اشکال مختلفی وجود دارند، سنگ لاشه یا لاشه سنگ گفته می شود که امروزه برای اجرا در انواع محوطه سازی ویلا، کف حیاط، جوی آب، برکه های مصنوعی و انواع مدل های آب نما کاربرد دارد. در محوطه سازی ویلا با سنگ لاشه معمولا از انواع سنگ های آتشفشانی، ورقه ای و یا مالون استفاده می شود و کاربرد آنها معمولا به این صورت است که تمامی سطح زمین را پر کرده و فواصل آنها با سیمان پر می شود. حتی می توان از روی هم قرار دادن این سنگ ها، دیوار هایی با ارتفاع کم برای نشستن و یا اطرف باغچه ایجاد نمود.

مصالح کف سازی محوطه

علاوه بر انواع سنگ برای کف سازی محوطه از مصالح دیگری نیز برای این کار می توان استفاده نمود. برای مثال از سنگ فرش های آجری نیز جهت محوطه سازی استفاده می شود. برای این کار آجر ها را با طرح های خاصی در کف حیاط چیدمان می کنند و با سیمان در جای خود محکم می نمایند. اما به طور کلی می توان گفت مهم ترین مصالح کف سازی محوطه و حیاط انواع سنگ است که با اشکال و روش های مختلفی در ویلا ها و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

الگو های اجرای کف سازی محوطه

سنگ های معرفی شده در بالا مهم ترین و پر طرفدار ترین انواع سنگ برای کف سازی محوطه هستند، اما اینکه برای اجرای آنها از چه الگوهایی استفاده شود بستگی به خلاقیت طراح و داشتن ایده های مختلف دارد. برای مثال در ساده ترین شکل می توان سنگ های موزاییکی مانند واش بتن و یا موزاییک های سنگ لوح را با فواصل معینی در کف حیاط قرار داده و مابین هر کدام را با چمن پر کرد. این ایده با الگوهای متفاوتی قابل اجراست. مثلا می توان تمام کف محوطه را به این روش پوشش داد و یا آنکه تنها یک راه باریک برای عبور و مرور ایجاد کرد.

در روش دیگر می توان از سنگ هایی با رنگ های مختلف استفاده کرده و فضایی رنگی در کف حیاط ایجاد نمود. این دیگر بستگی به سلیقه شما دارد که ترجیح می دهید از سنگ هایی با یک تم رنگی استفاده کنید و یا آنکه با رنگ های مختلف فضایی فانتزی در محوطه ساختمان خود پدید آورید. همچنین می توان از انواع سنگ برای کف سازی محوطه در کنار یکدیگر و با تلفیق و ترکیب آنها با هم استفاده کرد. یعنی به طور همزمان و با چیدمانی خاص از سنگ های قلوه یا سنگ های رودخانه ای در کنار سنگ لاشه استفاده نمود. هیچ محدودیتی برای این کار وجود ندارد و تنها خلاقیت شماست که می تواند فضایی جذاب و دلنشین را پدید آورد.

انواع سنگ برای کف سازی محوطه
انواع سنگ برای کف سازی محوطه
انواع سنگ برای کف سازی محوطه
انواع سنگ برای کف سازی محوطه
انواع سنگ برای کف سازی محوطه
انواع سنگ برای کف سازی محوطه

نکات مهم در استفاده از انواع سنگ برای کف سازی محوطه

  • توجه داشته باشید که از سنگ های سالم و بدون ترک در محوطه سازی استفاده کنید. اگر سنگی دارای ترک و شکستگی باشد با چند بار رد شدن ماشین از روی آن این شکستگی بیشتر می شود و شاید مجبور باشید آن را عوض کنید.
  • در اجرای سنگ ها بر روی زمین هنگامی که از سیمان برای پر کردن فضای بین سنگ ها استفاده می نمایید، دقت کنید که سیمان تمامی فضاها را پر کرده باشد. زیرا در صورت خالی ماندن بعضی قسمت ها، گیاهان خود رو از آنجا رشد کرده و مشکلاتی را به همراه می آورند.
  • در محوطه سازی با سنگ باید تمامی سنگ ها تراز باشند و سطحی صاف به وجود آید. اگر یکی از سنگ ها بالا و دیگری پایین نصب شوند، عبور و مرور بر روی آنها سخت می شود.
  • قبل از سنگ کاری به اجرای درست زهکشی محوطه دقت کنید؛ منظور از زهکشی کنترل سطح آب زیرزمینی و خارج کردن آب های ناشی از بارندگی می باشد.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

طرح سنگ کاری لابی و همه نکاتی که باید درباره آن بدانیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<