طرح سنگ کاری لابی و همه نکاتی که باید درباره آن بدانید

چیدو پلاس 25 اردیبهشت 1401 ،

مهم ترین جز در طراحی لابی ساختمان مربوط به کف لابی است، از آنجایی که کف یک سطح بسیار بزرگ است؛ انتخاب درست طرح آن تاثیر زیادی بر چشم انداز بصری ما از لابی و همچنین حسی که از فضا می گیریم می گذارد. نوع سنگ فرش تا حد زیادی به عنوان پایه و اساس هر سبک طراحی محسوب می شود، پس از این مهم غافل نشوید و در انتخاب طرح و مصالح برای این مکان دقت زیادی به کار برید، انتخاب یک کفپوش نامناسب برای لابی می تواند باعث دلگیر و تاریک شدن فضا شده و مکان را از آن چه که هست کوچک تر جلوه دهد. اگر می خواهید یک لابی شیک و زیبا داشته باشید، در طراحی و انتخاب طرح و متریال سنگ کاری لابی دقت زیادی بنمایید.

از چه سنگ هایی در لابی استفاده می شود؟

از آنجایی که لابی محل رفت و آمد افراد زیادی است باید از سنگی مقاوم و مناسب استفاده گردد. این سنگ باید بر اثر عبور و مرور مکرر دچار ترک خوردگی، شکستن، تغییر رنگ، لکه شدگی، کدر شدن و مسائلی از این دست نشود. سنگ لابی معمولا از سنگ های گرانیت، مرمریت و تراونیکس انتخاب می شود. این سنگ ها در رنگ های مختلفی موجود هستند که با ترکیب دو یا چند رنگ مختلف می توان طرح سنگ کف لابی را با مدل های مختلف ایجاد نمود.

معمولا برای کفپوش لابی از رنگ های روشن و گرم استفاده می گردد. البته انتخاب رنگ سنگ بستگی زیادی به تم رنگی دیگر قسمت ها دارد. در صورتی که ساختمان مدرن بود، می تواند از رنگ های طوسی و سفید استفاده کرد. اما در بیشتر موارد سعی می گردد تا سنگ لابی از رنگ های گرم و روشن مانند رنگ های کرم، نسکافه ای، شیری، سفید به صورت یکدست و یا در ترکیب با قهوه ای و رنگ های دیگر از این دست استفاده گردد.

طرح سنگ کاری لابی و طرح های متنوع آن

طرح ها و مدل های متنوعی برای سنگ کاری لابی وجود دارد که انتخاب هر کدام از آنها بستگی به سبک طراحی ساختمان دارد. در سبک های مدرن و برای پرهیز از شلوغی کف سالن به صورت یکدست با سنگی روشن و ساده در ابعاد 60 در 60 و یا بزرگ تر سنگ کاری می شود و برای حاشیه و دور تا دور سالن از سنگی تیره تر استفاده می گردد. در سبک های کلاسیک و پر کارتر طرح سنگ کاری لابی به صورت طرحی مرکزی است؛ طرح های معرق بسیار زیبا و چشم نواز که نقطه ای کانونی در مرکز لابی ایجاد می کنند؛ این سنگ ها درست همانند یک پازل در کنار هم نصب می شوند تا در انتها طرح اصلی آنها دیده شود.

طرح سنگ لابی بر اساس شکل و معماری سالن

یکی از مواردی که در طرح سنگ کاری لابی موثر است، شکل و فرم سالن لابی است. اینکه لابی ساختمان شما فرمی مربعی یا دایره ای دارد و یا از یک مستطیل باریک تشکیل شده، در طرح سنگ کف لابی تاثیر گذار است. در سالن های مستطیلی و باریک از یک طرح مستطیلی مرکزی استفاده می کنند. به این نحو که اطراف سالن با سنگ ساده و یکدست پوشیده می شود و در مرکز یک طرح مستطیلی با سنگی که دارای رنگ متفاوت است، قرار می گیرد. طرح ها و مدل های بسیار متنوعی برای این کار وجود دارد که در طرح سنگ کاری لابی می توان از آنها استفاده نمود. به این موضوع توجه کنید که هر چه از سنگی با ابعاد بزرگ تر در لابی استفاده کنید، سطح تمام شده کار زیباتر خواهد بود.

خدمات برش سنگ یا سرامیک با واترجت چگونه است؟

یکی از روش های ایجاد طرح بر روی سنگ یا سرامیک واترجت است، برش سنگ با دستگاه واترجت که یک نوع دستگاه برش سرد است، انجام می گیرد، نحوه ی کار دستگاه واتر جت بر مبنای فشار آب قوی است، این دستگاه آب را از طریق یک نازل با قطر خیلی کم بر روی سنگ هایی با ضخامت 0.5 میلی متر تا 300 میلی متر، با دقت بسیار بالا می پاشد و طرح های مورد نظر را بر روی سنگ ایجاد می کند. طرح سنگ توسط نرم افزارهایی مانند اتوکد یا کتیا کشیده شده و سپس به سیستم کامپیوتری دستگاه واترجت متصل می شود. برش واتر جت قدرت بسیار بالایی دارد و بدون آسیب رساندن به سنگ طرحی صاف و تمیز و با کیفیت تحویل می دهد.

اینکه طرح سنگ در کدام قسمت لابی به کار رود به سلیقه ی طراح بستگی دارد، اما استفاده ی درست از آن در مکانی مناسب، فضایی زیبا و خاص ایجاد می کند.

عوامل موثر بر قیمت کف لابی

ابعاد، نوع، درجه و کیفیت فرآوری سنگ و همچنین طرح کف بر قیمت تمام شده کف لابی موثرند. قیمت سنگ های ساختمانی با هم متفاوتند و البته برند معادن نیز در بحث قیمت گذاری تفاوت هایی ایجاد می کند. از نظر سایز بندی نیز هر آنچه ابعاد سنگ مورد استفاده بزرگ تر باشد به نسبت قیمت آن بیشتر می شود.

طرح سنگ کاری لابی
طرح سنگ کاری لابی
طرح سنگ کاری لابی
طرح سنگ کاری لابی
طرح سنگ کاری لابی
طرح سنگ کاری لابی

اهمیت وجود نور کافی در بهتر دیده شدن طرح سنگ کاری لابی

سنگ کاری لابی خصوصا اگر طرح ویژه ای مد نظر باشد با هزینه های زیادی همراه است. اگر می خواهید هزینه های تان هدر نرود و طرح لابی به خوبی به چشم بیاید، حتما موضوع نورپردازی را جدی بگیرید. وجود نور کافی باعث می شود تا درخشندگی و طرح های زیبای کف بهتر و بیشتر دیده شوند و فضای لابی ساختمان به سمت زیباتر، دلبازتر و لوکس تر دیده شدن پیش برود. پس استفاده از لامپ های هالوژن، لوستر، چراغ های دیوار کوب و نور های مخفی  را حتما در طراحی دکوراسیون لابی ساختمان خود فراموش نکنید.

هماهنگی طرح سنگ کاری لابی و دیوار ها

در خیلی از ساختمان ها علاوه بر پوشش کف برای دیوار ها نیز از سنگ استفاده می گردد. معمولا از همان سنگی که برای کف ساختمان استفاده شده در دیوار ها نیز به کار برده می شود. در این صورت بهتر است که طرح سنگ کاری لابی با طرح دیوار ها هماهنگ باشد. ایده های مختلفی برای این کار وجود دارد. مثلا می توانید یک ردیف سنگ تیره را بر روی زمین طراحی کنید و امتداد این سنگ های تیره را بر روی دیوار ها تا سقف نیز ادامه دهید. پیشنهاد دیگر آن است که اگر در لابی ساختمان ستون یا ستون هایی وجود دارد، رنگ و طرح سنگ ستون ها را با رنگ و طرح سنگ ها تیره در طرح سنگ کاری لابی هماهنگ و مشابه انتخاب نمایید. به عنوان ایده ای دیگر می توان گفت که بر روی یکی از بزرگ ترین دیوار های لابی سنگ اسلبی با ابعاد بزرگ به همراه نورپردازی های ویژه به کار ببرید.

طرح سنگ کاری لابی
طرح سنگ کاری لابی
طرح سنگ کاری لابی
طرح سنگ کاری لابی
طرح سنگ کاری لابی
طرح سنگ کاری لابی

خانه ایده آل خود را بسازید:

سنگ کف پارکینگ بر چه اساسی انتخاب می شود؟

ساب کف پارکینگ چیست و چگونه انجام می شود؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<