ساخت الاچیق با پالت چوبی و با کمترین میزان هزینه

چیدو پلاس 28 مرداد 1401 ،

حتما شما هم این را قبول دارید که لذت نشستن زیر آلاچیق و خوردن یک صبحانه یا عصرانه دلچسب، نفس کشیدن در هوای آزاد و دوری از چهاردیواری خانه حتی برای دقایق و ساعاتی و پناه بردن به فضای باز آلاچیق و گل و گیاه های اطراف آن با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست. ساخت الاچیق با پالت چوبی این امکان را به شما می دهد تا با کمتری هزینه بتوانید آلاچیق مخصوص خود را داشته باشید و از سپری کردن اوقات تان در آن لذت ببرید. حال شاید این سوال برای تان پیش بیاید که چرا ساخت الاچیق با پالت چوبی را به شما پیشنهاد می دهیم؟ این متن را تا انتها بخوانید تا جواب سوال خود را بدست آورید. همچنین در این متن به سوالات زیر پاسخ داده می شود:

  • چرا ساخت الاچیق با پالت چوبی پیشنهاد خوبی است؟
  • پالت های چوبی چه ویژگی هایی دارند که از آنها در ساخت الاچیق با پالت چوبی استفاده می شود؟
  • ساخت الاچیق با پالت چوبی به چه صورت است؟
  • معایب ساخت الاچیق با پالت چوبی کدام است؟
  • تزیین و زیبا سازی آلاچیق پالت چوبی چگونه انجام می شود؟

در پاسخ به اولین سوال یعنی اینکه چرا ساخت الاچیق با پالت چوبی پیشنهاد خوبی به شمار می رود باید گفت یکی از راه های ساخت الاچیق با کمترین هزینه استفاده از پالت های چوبی است. این پالت ها که در رنج قیمتی 350 تا 450 هزار تومان به فروش می رسند، به صورت حاضر و آماده قابل خریداری هستند و فقط می ماند طراحی و نصب و سر هم کردن آنها، که آن هم توسط خودتان قابل انجام است. نکته دیگر درباره ساخت الاچیق با پالت چوبی آن است که به دلیل ابعاد پالت های چوبی از پیش آماده شده، ساخت آلاچیق با سرعت بالاتری انجام می شود و در واقع می توان گفت شما در مدت زمان کوتاهی می توانید صاحب یک آلاچیق زیبا شوید.

پالت های چوبی چه ویژگی هایی دارند که از آنها در ساخت الاچیق با پالت چوبی استفاده می شود؟

هدف از ساخت پالت های چوبی ساده کردن حمل و نقل و نگهداری اجسام سنگین، کیسه های بزرگ، جعبه ها و دیگر وسایل است. اما این کاربرد در سال های اخیر گسترده تر شده و در بخش هایی مانند طراحی و معماری فضای باز و حتی دکوراسیون داخلی هم وجود دارد. پالت های چوبی از چوب خام ساخته شده اند و دوام و استحکام خوبی هم دارند. وزن بالا را به خوبی تحمل می کنند و به هین دلیل از آنها در ساخت تخت خواب هم استفاده می شود. یکی از ویژگی های پالت که از آنها در ساخت ساخت الاچیق با پالت چوبی استفاده می شود موضوع از پیش آماده بودن و ابعاد آنها است. همانطور که پیش تر هم گفته شد این موضوع باعث می شود که ساخت الاچیق با کمترین هزینه و بیشترین سرعت انجام گیرد. همچنین برای افرادی که در ساخت چنین سازه هایی تازه کار هستند، کار با چوب و فلز ممکن است سخت باشد. اما پالت چوبی کار را برای مبتدی ها هم آسان کرده است. و در نهایت باید گفت که به دلیل فرم و نوع ساخت پالت ها و وجود فضای باز بین تخته های چوبی که در پالت موجود است، نور و هوا به راحتی از آن عبور می کند و احساس هماهنگی و نزدیکی به طبیعت بیشتر ایجاد می گردد.

ساخت الاچیق با پالت چوبی
ساخت الاچیق با پالت چوبی
ساخت الاچیق با پالت چوبی
ساخت الاچیق با پالت چوبی
ساخت الاچیق با پالت چوبی
ساخت الاچیق با پالت چوبی

ساخت الاچیق با پالت چوبی به چه صورت است؟

برای ساخت الاچیق با پالت چوبی قبل از هر کاری باید طرح سازه مورد نظرتان را در ذهن داشته باشید و سپس بر روی کاغذ بیاورید. پس از آن باید بر اساس ابعاد سازه آلاچیقی که می خواهید و ابعاد پالت های چوبی که قصد خرید آنها را دارید، محاسبه کنید که چند عدد پالت برای این کار نیاز است. همانطور که می دانید یک طرف سازه آلاچیق کاملا باز است و برای ساخت یک آلاچیق کوچک سه دیوار باید در نظر گرفت. در مورد ابعاد پالت باید گفت که این پالت های چوبی در ابعاد مختلفی تولید می شوند. پالت های اروپایی با طول و عرض 120 در 80 سانتی تر و قطر استاندارد 14 سانتی متر ساخته می شوند. پالت های آمریکایی و فنلاندی معمولا 120 در 100 سانتی متری هستند و پالت های آسیایی هم 110 در 110 سانتی متر اند. البته پالت هایی که در ایران ساخته می شوند ابعاد متنوعی دارند و شما پالتی با طول 130 سانتی متری هم می توانید پیدا کنید.

هنگامی که طراحی سازه مورد نظرتان را انتخاب کردید و پالت ها را به تعداد کافی خریداری نمودید، نوبت به نصب و ساخت آلاچیق می رسد. برای ساخت الاچیق با پالت چوبی ابتدا به پایه برای نگهداشتن پالت ها نیاز است. این پایه باید دارای قطر و ضخامت کافی و استحکام مناسب باشد تا بتواند وزن پالت ها را بر روی خود تحمل کند. پایه های چوبی را در زمین محکم کنید و یا با تسمه آنها را در جای خود ثابت نگه دارید. سپس کار نصب پالت ها به کمک بست ها و اتصالات فلز و پیچ و مهره های محکم را شروع کنید. کار را از پایین آغاز نمایید و به سمت بالا پیش بروید. برای این کار به دریل برای سوراخ کردن و پیچ کردن نیاز خواهید داشت. برای ساخت الاچیق با پالت چوبی حداقل به دو نفر نیاز است.

معایب ساخت الاچیق با پالت چوبی کدام است؟

همانطور که گفته شد یکی از راه های ساخت الاچیق با کمترین هزینه استفاده از پالت است. در کنار تمام مزایایی که پالت های چوبی دارا هستند و در بالا به آنها اشاره شد، اما معایبی نیز در این کار وجود خواهد داشت. یکی از معایب ساخت الاچیق با پالت چوبی آن است که شکل و طرح ظاهری آن معمولی و ساده خواهد شد. زیرا پالت ها از پیش ساخته شده اند و دست شما برای ایجاد طراحی های خاص بر روی آن زیاد باز نیست. دیگر موردی که به عنوان معایب ساخت الاچیق با پالت چوبی به آن اشاره می شود آن است که به دلیل سوار شدن پالت های سنگین بر روی هم، باید اتصالات بین آنها کاملا محکم انجام شود. اگر در جایی پیچ یا بستی شل شده باشد امکان ایجاد آسیب زیاد است.

تزیین و زیبا سازی آلاچیق پالت چوبی چگونه انجام می شود؟

مهم ترین کاری که بعد از نصب و ساخت الاچیق با پالت چوبی باید انجام می گیرد رنگ کردن یا روغن زدن آن است. این کار هم به زیبایی آلاچیق کمک می کند و هم از پوسیده شدن آن و نفوذ حشرات به داخل آن جلوگیری خواهد کرد. برای روغن زدن از روغن های جلا استفاده کنید و تمامی قسمت ها را به خوبی پوشش دهید. با این کار چوب رنگ واقعی خود را نشان می دهد. البته پیش از آن شاید لازم باشد که پالت ها را سمباده بزنید و با دستمال تمیز کنید. برای رنگ کردن نیز می توانید از رنگ های اکریلیک دلخواه تان استفاده نموده و تمامی قسمت ها را رنگ آمیزی نمایید. برای زیبا تر شدن آلاچیق وجود نورپردازی کمک زیادی خواهد کرد. استفاده از ریسه های نوری و چراغ های مخصوص فضای باز عالی است. همچنین قرار دادن گلدان های گل در اطراف آلاچیق به ایجاد فضایی پر طراوت کمک می کند. ساخت الاچیق با کمترین هزینه به کمک پالت چوبی و سپس اجرای ایده هایی برای زیباتر شدن آن یک راه عالی برای داشتن آلاچیقی جذاب و گذراندن ساعاتی دلپذیر خواهد بود.

ساخت الاچیق با پالت چوبی
ساخت الاچیق با پالت چوبی
ساخت الاچیق با پالت چوبی
ساخت الاچیق با پالت چوبی
ساخت الاچیق با پالت چوبی
ساخت الاچیق با پالت چوبی

خانه ایده آل خود را بسازید:

آلاچیق چوبی ؛ ابعاد و اندازه های استاندارد و بازه ی قیمتی

با پرگولا آشنا شوید و لذت یک دورهمی عالی را در آن تجربه کنیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<