ساخت میز ناهار خوری با پالت چگونه است؟

چیدو پلاس 24 مرداد 1401 ،

آیا تا به حال ایده ساخت میز ناهار خوری با پالت به ذهن تان خطور کرده است؟ اصلا هیچ وقت به این فکر کرده اید که سازه های چوبی خانه نظیر میز غذا خوری یا تخت خواب و یا مبل راحتی را خودتان بسازید و از آنها استفاده کنید؟ ساخت این وسایل با پالت های چوبی امکان پذیر است و در واقع به کمک پالت های چوبی می توان به شکل آسان تری دست به ساخت میز ناهار خوری و دیگر وسایل زد. در این متن به موضوع ساخت میز ناهار خوری با پالت می پردازیم و تمام آن چیزی را که برای این کار نیاز خواهید داشت، بررسی می کنیم. تا انتهای این متن همراه ما باشید. همچنین در این متن خواهید خواند:

  • پالت چوبی چیست؟
  • ساخت میز ناهار خوری با پالت چوبی چه مزایایی دارد؟
  • ساخت میز ناهار خوری با پالت به چه صورت امکان پذیر است؟
  • روش ساخت میز ناهار خوری با پالت چوبی
  • تزیین و زیبا سازی میز ناهار خوری با پالت چوبی
  • برای میز ناهار خوری با پالت چوبی از چه صندلی هایی استفاده شود؟

پالت چوبی چیست؟

پیش از پرداختن به موضوع ساخت میز ناهار خوری با پالت باید بدانیم که اصلا پالت چوبی چیست و چه ویژگی هایی دارد که می توان از آن در ساخت میز ناهار خوری استفاده کرد. در واقع می توان گفت که پالت ها سازه هایی محکم هستند که از چوب، پلاستیک و غیره ساخته می شوند و به دلیل همین استحکام از آنها در صنعت، دکوراسیون داخلی و دیگر بخش ها استفاده می شود. پالت های چوبی در ابعاد مختلفی ساخته می شوند و شکل ظاهری آنها به این گونه است که فرمی شبیه به یک مکعب مستطیل تو خالی داشته که ارتفاع آن کوتاه و طول و عرض بیشتری دارد. بخش رویی پالت از چوب های خامی ساخته شده که به ترتیب و با فواصل معین در کنار هم میخ شده اند. نوع ساخت این پالت ها به گونه ای است که وزن بالایی را تحمل می کنند و به همین دلیل اجسام سنگینی نظیر یخچال فریزر را هم می توان بر روی آنها گذاشت. شاید در نگاه اول به پالت چوبی، آن را وسیله ای بی ارزش وکم اهمیت بدانید، اما با دانستن روش های تبدیل آن به وسایلی کاربردی، به ارزش این وسیله پی خواهید برد. همچنین پالت چوبی قابل بازیافت و فروش است.

ساخت میز ناهار خوری با پالت چوبی چه مزایایی دارد؟

امروزه استفاده از مصالح و متریال های مختلف در دکوراسیون داخلی رواج پیدا کرده است. یکی از همین متریال ها پالت چوبی است که در دکوراسیون های مدرن، مینیمال و از همه مهم تر چیدمان هایی که بر اساس راحتی، طبیعی بودن، استفاده از مواد بازیافتی و دور ریز و از این دست چیز ها شکل می گیرد، کاربرد دارد. ساخت میز ناهار خوری با پالت چوبی این امکان را می دهد که هم با هزینه کمتری یک میز ناهار خوری برای خانه تان فراهم کنید، هم دکوراسیونی مدرن و امروزی داشته باشید و هم در ساخت آن خودتان مشارکت داشته باشید. همچنین ساخت میز ناهار خوری با پالت این مزیت را دارد که در صورت خسته شدن از آن، می توانید کاربری اش را به وسیله ای دیگر نظیر تخت خواب تغییر دهید!

ساخت میز ناهار خوری با پالت به چه صورت امکان پذیر است؟

برای ساخت میز ناهار خوری با پالت چوبی اول از هر چیز باید انتخاب کنید که می خواهید پایه میز تان هم چوبی باشد یا پایه هایی فلزی را برای آن ترجیح می دهید. چنانچه پایه های چوبی را برای این کار انتخاب کنید، باید به نجاری ها و چوب بری ها مراجعه کرده و چهار قطعه چوب با قطر مشخص که توانایی تحمل وزن پالت را دارند، خریداری نمایید. پالت چوبی به دلیل شکل خاص خود نسبتا از وزن کمی برخوردار است. اما اگر پایه هایی فلزی را برای میز ناهار خوری پالتی خود انتخاب می کنید، به چهار عدد لوله آهنی دو سر هدیده نیاز خواهید داشت. برای روی میز هم می توایند از یک شیشه استفاده کنید و یا آنکه با چند تخته چوب دیگر فواصل باز بین چوب های پالت را پر نمایید.

ساخت میز ناهار خوری با پالت
ساخت میز ناهار خوری با پالت
ساخت میز ناهار خوری با پالت
ساخت میز ناهار خوری با پالت
ساخت میز ناهار خوری با پالت
ساخت میز ناهار خوری با پالت

روش ساخت میز ناهار خوری با پالت چوبی

در ابتدا تعداد لازم از پالت های چوبی را تهیه کنید. برای یک میز ناهار خوری یک پالت 120 در 80 یا 110 در 110 سانتی متر کافیست و اگر می خواهید میز بزرگ تری داشته باشید دو عدد از این پالت ها را تهیه کنید. البته پالت چوبی با ابعاد 100 در 100 سانتی متر هم موجود است. برای ساخت میز ناهار خوری بزرگ این دو پالت باید به وسیله چسب و بست های بسیار محکم و قوی به یکدیگر چسبیده شوند. برای اطمینان از اتصال محکم دو پالت، می توانید چند تخته چوب را از زیر به گونه ای به پالت ها پیچ کنید که آن دو را به خوبی در کنار هم نگه دارد. مرحله بعدی آن است که پالت ها به خوبی تمیز و سطح رویی آنها سمباده یا صیقل زده شود. اگر کار ساخت میز ناهار خوری با پالت چوبی را در خانه انجام می دهید، قطعا وسایل نجاری لازم برای صاف کردن سطح آن را ندارید. پس می توانید از سمباده های معمولی برای این کار استفاده کنید.

مرحله بعدی در ساخت میز ناهار خوری با پالت چوبی آن است که پایه های میز را به پالت وصل کنید. جهت انجام این کار لوله های فلزی دو سر هدیده یا رزوه شده ای را که تهیه کرده اید را بردارید و یک طرف آنها را بوشن بزنید. سپس 4 عدد فلنج که از قبل خریداری نموده اید را به چهار گوشه زیرین پالت ها پیچ کنید. در نهایت لوله های رزوه شده را درون فلنج ها بگذارید و بپیچید تا سفت و محکم شوند. به این ترتیب شما کار ساخت میز ناهار خوری با پالت چوبی را به انجام رسانده اید و یک میز غذاخوری ساده و جذاب خواهید داشت.

تزیین و زیبا سازی میز ناهار خوری با پالت چوبی

همانگونه که گفته شد پالت های چوبی از چوب های خام ساخته می شوند و بنابراین برای استفاده از آنها در دکوراسیون داخلی باید به طریقی زیبا سازی شوند. بسته به سلیقه و انتخاب شما در این باره می توانید از روش های مختلفی برای زیبا و تزیین کردن آن استفاده نماید. مثلا اگر طرفدار سادگی هستید، از روغن جلا استفاده نموده و با کمک قلمو یک یا دو لایه روغن به آن بزنید. این کار هم به زیبا تر شدن میز تان کمک می کند و رنگ ها و فرم های طبیعی چوب را بهتر نشان می دهد، و هم از نفوذ رطوبت به آن جلوگیری می نماید. اما چنانچه رنگی خاصی را برای میز غذا خوری خود در نظر دارید، قبل از استفاده از روغن جلا، رنگ اکریلیک دلخواه تان را بر روی آن بزنید. اگر می خواهید رنگ روشنی را برای آن استفاده کنید، پیشنهاد می شود اول یک دست رنگ سفید بر روی آن بزنید و سپس دو دست رنگ مورد نظر تان را بر روی آن بیاورید.

برای میز ناهار خوری با پالت چوبی از چه صندلی هایی استفاده شود؟

به دلیل آنکه پالت وسیله ای ساده محسوب می شود و میز ناهار خوری ساخته شده با آن نیز شکل و شمایلی ساده دارد، برای صندلی های آن می توان از چهار پایه های معمولی چوبی استفاده نمود. اما اگر می خواهید صندلی هایی شکیل تر برای آن داشته باشید استفاده از صندلی های چوبی ساده، صندلی های پایه فلزی، و یا حتی نیمکت چوبی برای یک طرف میز پیشنهاد های خوبی در این باره به شمار می روند.

ساخت میز ناهار خوری با پالت
ساخت میز ناهار خوری با پالت
ساخت میز ناهار خوری با پالت
ساخت میز ناهار خوری با پالت
ساخت میز ناهار خوری با پالت
ساخت میز ناهار خوری با پالت

خانه ایده آل خود را بسازید:

با میز ناهارخوری استیل، یک میزبانی مجلل و لوکس داشته باشید

چه میز ناهارخوری ای برای خانه کوچکم مناسب است؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<