مدل های کاربردی کابینت زیر گاز صفحه ای + ابعاد و قیمت

چیدوپلاس 31 خرداد 1400

تا همین چند سال پیش که هنوز گاز های رومیزی به بازار نیامده بودند و در واقع کابینت زیر گاز صفحه ای در آشپزخانه ها وجود نداشت، از اجاق گاز های زمینی فر دار و یا بدون فر استفاده می شد که در محلی بین کابینت ها قرار می گرفت. این نوع اجاق گاز ها و قرار گیری آنها در آشپزخانه دارای مزایا و معایبی بودند. اگر اجاق گاز دارای فر بود، همین داشتن فر مزیت بزرگی به شمار می رفت و دیگر نیازی به خرید یک فر به صورت جداگانه نبود. اما از معایب آن، موضوع کمتر شدن تعداد کابینت ها برای قرار دادن وسایل و ظروف بود. در سال های اخیر بیشتر از گاز های رومیزی در آشپزخانه ها استفاده می شود و در هنگام طراحی و نصب کابینت ها محل قرار گیری گاز مشخص می گردد.

کابینت های آشپزخانه و خصوصا کابینت زیر گاز صفحه ای موضوعی است که به دلیل نکات قابل توجهی که دارد، می تواند مورد بحث و بررسی قرار گیرد. اینکه در زیر گاز صفحه ای از چه مدل کابینتی استفاده شود؟ آیا برای زیر گاز صفحه ای کابینت مناسب تر است و یا کشو کارایی بهتری دارد؟ کابینت زیر گاز صفحه ای چه ابعاد و اندازه ای دارد؟ کشو یا کابینت زیر گاز صفحه ای باید دارای چه تقسیم بندی ها و چه چیدمانی باشد؟ چه ظروف، وسایل و یا موادی باید در کابینت زیر گاز صفحه ای قرار گیرند؟ و در نهایت قیمت کابینت زیر گاز صفحه ای چقدر است؟ سوالاتی است که در این بار مطرح می شود و به این سوالات در متن حاضر پاسخ داده خواهد شد.

از چه مدل کابینتی برای زیر گاز صفحه ای استفاده می شود؟ (مدل های مختلف کابینت زیر گاز صفحه ای)

امروزه در آشپزخانه ها از کابینت های ام دی اف به عنوان کابینت زیر گاز صفحه ای استفاده می گردد. این کابینت ها می توانند ساده و یا از نوع های گلاس باشند. کابینت زیر گاز صفحه ای هم باید همانند سایر کابینت ها و از همان جنس و رنگ باشد، و هیچ تفاوتی در جنس و رنگ کابینت زیر گاز صفحه ای با کابینت های دیگر قسمت های آشپزخانه وجود ندارد. اما اینکه این کابینت باید چه طرحی داشته باشد موضوع دیگریست که به آن می پردازیم.

در قسمت زیر گاز صفحه ای می توان از یک کابینت معمولی دو درب همانند کابینت های دیگر استفاده نمود. برای افزایش کارایی می توان یک یا چند کشو را نیز به آن اضافه کرد تا جای بیشتری برای قرار دادن وسایل در اختیار قرار گیرد. حتی می توان کابینت را حذف کرده و تمام محل زیر گاز صفحه ای را کشو طراحی کرد تا استفاده از آن محل آسان تر گردد. استفاده از کشو این مزیت را دارد که بیرون کشیدن و در جای خود قرار دادن آن بسیار آسان تر از باز و بسته کردن درب کابینت است. همچنین با وجود چندین کشو به جای یک کابینت فضا برای قرار دادن وسایل کوچک بسیار بیشتر خواهد بود.

کابینت گاز صفحه ای
کابینت گاز صفحه ای
کابینت گاز صفحه ای

برای زیر گاز صفحه ای کابینت مناسب تر است و یا کشو کارایی بهتری دارد؟

اینکه کابینت زیر گاز صفحه ای مناسب تر است و یا به عبارتی برای زیر گاز صفحه ای کابینت بهتر است یا کشو بستگی زیادی به این دارد که شما چه وسایل و مواد غذایی را در آن قسمت قرار می دهید و در واقع هنگام آشپزی به چه مواد و وسایلی بیشتر نیاز دارید و می خواهید به اصطلاح دم دست تان باشد. اگر می خواهید قابلمه و ظروف بزرگ نزدیک گاز باشد برای زیر گاز صفحه ای از کابینت یا دو کشو با ارتفاع زیاد استفاده کنید و اگر می خواهید وسایلی مانند قاشق و چنگال و یا مواد غذایی نظیر ادویه جات نزدیک دست تان باشد، برای زیر گاز صفحه ای از کشو های کوچک تر استفاده نمایید.

کابینت زیر گاز صفحه ای چه ابعاد و اندازه ای دارد؟

ابعاد کابینت زیر گاز صفحه ای متناسب با ابعاد گاز رومیزی در نظر گرفته می شود. اما در آپارتمان های امروزی به دلیل استفاده از گاز های صفحه ای ۵ شعله ای با ابعاد حدود ۸۶ در ۵۰ سانتی متر، ابعاد کابینت زیر گاز نیز متناسب با همین اعداد خواهد بود. برای ساخت کابینت زیر گاز صفحه ای قسمت زیرین گاز را اندازه می گیرند و رویه کابینت را برش می زنند. در هنگام این کار از هر طرف چندین سانتی متر فضا را بین دیوار، قسمت جلویی گاز و دو طرف در نظر می گیرند. زیرا باید فضایی برای قرار دادن حداقل یک ظرف در اطراف گاز وجود داشته باشد تا کار آشپزی راحت تر گردد.

به طور کلی اندازه استاندارد برای کابینت زیر گاز صفحه ای با جنس ام دی اف، طولی برابر با ۹۰ سانتی متر و عرض ۶۰ سانتی متر را دارا است. صفحه رویی کابینت که برش خورده و گاز صفحه ای بر روی آن قرار می گیرد نیز دارای ابعاد ۸۲ سانتی متر در ۴۷ سانتی متر است. ارتفاع آن نیز ۹۰ سانتی متر و برابر با ارتفاع سایر کابینت ها خواهد بود. اینکه این کابینت دارای کشو باشد و یا خیر، در ابعاد گفته شده تاثیری نخواهد داشت. در صورت اضافه کردن کشو قسمت درونی کابینت مورد استفاده قرار می گیرد.

کابینت زیر گاز صفحه ای برای آشپزخانه های کوچک

در آشپزخانه های کوچک همواره این مشکل وجود دارد که جا برای قرار دادن وسایل، ظروف و مواد غذایی کم است. بنابراین معمولا طراحان کابینت با اجرای ایده هایی سعی بر این دارند که تعداد کابینت ها و کشو ها را به گونه بیشتر کنند تا جا برای هه وسایل فراهم گردد. کابینت زیر گاز صفحه ای می تواند کمک زیادی در جهت حل این مشکل داشته باشد. به طور کلی برای اینکه مشکل کمبود جا در آشپزخانه های کوچک کم شود با کمی خلاقیت کشو های بیشتری را درون کابینت ها و کشو های قبلی تعبیه می نمایند. برای مثال کابینت های یک طرف آشپزخانه را تا سقف بالا برده و در بعضی از آنها به جای دو طبقه، فضا را به سه طبقه تقسیم می نمایند. یا آنکه در یک کابینت قسمتی از فضا را به کشو اختصاص می دهند به گونه ای که شما با باز کردن درب کابینت، علاوه بر فضای بزرگ تر به یک یا دو کشو هم دسترسی پیدا می کنید.

اما برای کابینت زیر گاز صفحه ای هم می توان از همین ترفند ها استفاده نمود تا جای بیشتری برای قرار دادن وسایل پیدا کرد. به این ترتیب که در نزدیک ترین فاصله به گاز یک کشو بزرگ ساخته شود و درون این کشو یک کشوی کوچک تر نیز قرار داده شود. به این ترتیب شما می توانید ادویه جات را درون کشوی کوچک تر کنار هم بچینید و در کشوی بزرگ تر هم وسایل آشپزی بزرگ تر خود را مانند قاشق ها و ملاقه ها و غیره را بچینید. در زیر کشو نیز یک کابینت در نظر بگیرید و درون آن وسایل بزرگ تر خود را به صورت ایستاده قرار دهید. با چنین ایده ای به کمک کابینت زیر گاز مشکل کمبود فضا در آشپزخانه کوچک تا حدی بر طرف خواهد شد.

کابینت گاز صفحه ای
کابینت گاز صفحه ای
کابینت زیر گاز صفحه ای
کابینت گاز صفحه ای
کابینت گاز صفحه ای
کابینت گاز صفحه ای
کابینت گاز صفحه ای
کابینت گاز صفحه ای
کابینت گاز صفحه ای

کشو یا کابینت زیر گاز صفحه ای باید دارای چه تقسیم بندی ها و چه چیدمانی باشد؟

اگر قصد داشتن کابینت زیر گاز صفحه ای را دارید که تقسیم بندی فضای درونی آن مانند سایر کابینت ها است. اما اگر می خواهید برای زیر گاز صفحه ای از کشو استفاده کنید، چند حالت برای این کار وجود دارد. حالت اول برای وقتی است که می خواهید ظروف بزرگ را درون آن قرار دهید. در این صورت تنها دو کشو با ارتفاع بلند کافی است. برای افزایش فضا نصب یک کشوی باریک در بالاترین محل نزدیک به گاز صفحه ای نیز پیشنهاد می گردد. در حالت بعدی اگر می خواهید وسایل کوچکتری را درون کشو بگذارید از کشو های بیشتر با ارتفاع های کمتر استفاده می کنید. حتی می توانید کشو زیر گاز صفحه ای را به گونه ای سفارش ساخت دهید که درون هر کشو، یک کشوی مخفی هم قرار داشته باشد تا قاشق های چای خوری و وسایلی در این ابعاد را درون آنها بگذارید. با همه این ها در صورت امکان وجود کابینت زیر گاز صفحه ای و کشو در کنار هم کارایی را به میزان قابل توجه تری افزایش می دهد.

نکته مهم درباره چیدمان وسایل و مواد غذایی در کابینت زیر گاز صفحه ای و یا کشوی زیر گاز آن است که همیشه این فضا را تمیز و مرتب نگه دارید. اگر وسیله ای را بر می دارید و از آن استفاده می کنید دوباره سر جای خود بگذارید و نظم را همواره رعایت کنید. این کار برای آن است که در حین آشپزی که با شعله گاز سر و کار دارید، هم باید ایمنی به خوبی رعایت شود هم سرعت عمل تان برای طبخ غذا کم نشود. بنابراین وجود نظم و ترتیب در کابینت زیر گاز صفحه ای و کشو ها اهمیت فوق العاده ای دارد.

چیدمان ظروف درون کابینت زیر گاز صفحه ای

پیش از هر چیز به این فکر کنید که می خواهید درون کابینت زیر گاز صفحه ای چه وسایلی را قرار دهید. اگر تصمیم به گذاشتن قابلمه های تان یا ماهیتابه ها را دارید، می توانید آنها را بر اساس اندازه های شان مرتب نموده و درون کابینت زیر گاز صفحه ای بگذارید. توجه داشته باشید که هر چه قرار گیری آنها به گونه ای باشد که برداشتن شان از درون کابینت راحت تر باشد، بهتر است و دردسر کمتری خواهید داشت. درون کابینت ها را نیز خیلی شلوغ نکنید تا در هنگامی که آشپزی می کنید و سریعا به یک ظرف مناسب نیاز دارید، تمام ظرف هایی که روی هم سوار کرده اید، به بیرون نریزند. برای درب های قابلمه ها نیز می توانید از نگهدارنده های درب قابلمه که بر روی درب کابینت نصب می شوند، استفاده کنید. این نگهدارنده ها به گونه ای هستند که شامل وسیله ای شبیه قلاب یا محل خاص بوده که به قسمت درونی درب کابینت وصل می شوند و با باز کردن درب کابینت می توانید درب قابلمه مورد نظر تان را از جای خود بردارید.

قرار دادن برخی مواد غذایی درون کابینت زیر گاز صفحه ای

یک پیشنهاد دیگر برای کابینت زیر گاز صفحه ای آن است که بعضی از مواد غذایی نظیر بطری های روغن و موادی از این دست را در کابینت زیر گاز صفحه ای قرار دهید. این کار برای آن است که در هنگام آشپزی که به این مواد نیاز پیدا می کنید، سریعا به آنها دسترسی داشته باشید. موادی مانند روغن ها، بسته های ماکارونی، کیسه های نمک برای قرار گیری در این فضا پیشنهاد های خوبی هستند. این مواد می توانند آنهایی باشند که به صورت بسته بندی و یا به شکل فله خریداری می کنید. حتی ظرف برنج نیز به عنوان گزینه ای دیگر برای قرار گیری در کابینت زیر گاز صفحه ای پیشنهاد می شود. در این میان بدیهی است که مواد غذایی که در اثر حرارت ممکن است آسیب ببینند مثل آبلیمو، چاشنی های مایع، سس ها و غیره برای نگهداری در چنین فضایی مناسب نیستد.

چه ظروف، وسایل و یا موادی در کابینت زیر گاز صفحه ای قرار می گیرد؟

در بالا پیشنهاداتی در این باره مطرح شد اما به طور کلی اینکه از چه وسایلی در کابینت زیر گاز صفحه ای استفاده می کنید بستگی زیادی به خودتان و روش آشپزی تان دارد. همچنین اندازه کلی آشپزخانه تان نیز در این مورد موثر است. معمولا در کشو یا کابینت زیر گاز صفحه ای وسایل قرار داده می شود که استفاده بیشتری در هنگام آشپزی دارد. چاقو، قاشق و چنگال، کفگیر و ملاقه و غیره به علاوه قابلمه و ماهیتابه وسایلی هستند که می توانید در این قسمت قرار دهید. همچنین مواد غذایی مانند ادویه جات، نمک، روغن ها و هر ماده غذایی که در حین آشپزی به کار می آیند در این بخش قرار داده می شوند.

چیدمان وسایل در کشوی زیر گاز

همانگونه که گفته شد در کشو زیر کابینت می توان وسایل و مواد غذایی با اندازه های کوچک تر را گذاشت. برای مثال بالاترین کشو را که به گاز نزدیک است، به ادویه جات اختصاص دهید. اگر اهل آشپزی کردن باشید احتمالا تعداد زیادی ظرف ادویه دارید که می توانید آنها را به ترتیب و بر اساس میزان استفاده تان در کشو بچینید. جهت استفاده راحت تر از آنها درب شان را ببندید و همگی را به صورت اریب در کنار هم قرار دهید تا در هنگام استفاده سریعا متوجه شوید که کدام ادویه را می خواهید. با این کار سرعت تان در آشپزی بیشتر می شود چون هر چاشنی که نیاز داشته باشید را به سرعت می توانید انتخاب و مصرف کنید. همچنین مواد غذایی بسته بندی کوچک مانند نودل ها، غذا های نیمه آماده ای که نیاز به یخچال ندارند، ظرف پاستا و غیره نیز برای گذاشتن داخل کشو زیر گاز صفحه ای مناسب است.

قیمت کابینت زیر گاز صفحه ای چقدر است؟

قیمت کابینت زیر گاز صفحه ای در کنار دیگر کابینت ها و همراه با آنها به صورت کلی محاسبه می شود. این در صورتی است که شما کل کابینت های آشپزخانه را عوض می کنید و یا برای اولین بار آشپزخانه یک آپارتمان نو ساز را تجهیز می نمایید. اگر فقط کابینت زیر گاز صفحه ای را خریداری می کنید، قیمت این کابینت ۶۰% قیمت کابینت مشابه زمینی معمولی است. به عبارت دیگر اگر شما برای خرید یک کابینت زمینی معمولی برای یک متر قیمتی معادل ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه می کنید، برای کابینت زیر گاز صفحه ای ۹۰۰ هزار تومان را پرداخت خواهید کرد.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

بهترین مارک گاز صفحه ای ایرانی و خارجی به همراه قیمت و مشخصاتچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<