چرخ گوشت دستی چه کاربردی دارد و چه مدل هایی در ایران موجود است؟

چیدوپلاس 16 آبان 1400

خیلی از افراد به گوشت های چرخ شده آماده که در فروشگاه ها به فروش می رسند اعتماد ندارند و ترجیح می دهد خودشان در خانه گوشت مورد نظر شان را چرخ کرده و به مصرف برسانند. برای این کار دو مدل چرخ گوشت وجود دارد که می توان از آنها استفاده نمود. مدل اول یک چرخ گوشت برقی است که اندازه و حجم آن به نسبت بزرگ است و به وسیله آن می توان مقادیر بیشتری از گوشت را چرخ نمود. اما مدل دوم که مورد بحث ما در این مطلب است، چرخ گوشت دستی است که اندازه و ابعاد کوچک تری دارد و چرخ گوشت رومیزی نامیده می شود. چرخ گوشت های دستی از جنس پلاستیک، فلز و یا تلفیق هر دوی آنها ساخته می شوند.

ویژگی های چرخ گوشت دستی

  • ابعاد چرخ گوشت دستی : یکی از مهم ترین و بارز ترین ویژگی های چرخ گوشت دستی خانگی و یا رومیزی اندازه کوچک آن است. ابعاد حدودی این چرخ گوشت های دستی در حدود ۲۰ سانتی متر است و وزن آنها نیز در حدود ۰٫۵ تا ۲٫۵ کیلوگرم است. این بدان معنی است که به راحتی می توانید آن را بر روی میز قرار داده و کار چرخ کردن گوشت را با آن انجام دهید.
  • جنس بدنه  : این چرخ گوشت ها از جنس پلاستیک و فلز ساخته می شوند. در نوع چرخ گوشت دستی پلاستیکی بدنه آن تماما از جنس پلاستیک بوده و ممکن است تنها در قسمت هایی از چرخ گوشت مانند دسته آن از فلز استفاده شده باشد. در چرخ گوشت دستی فلزی، تمامی قسمت ها از فلز ساخته شده است و طراحی بسیار ساده ای دارد.
  • جنس تیغه ها : در تمامی چرخ گوشت های رومیزی پلاستیکی و فلزی جنس تیغه ها از فلز است و معمولا از استیل ضد زنگ برای تیغه های آن استفاده می شود. تیغه های تیز این چرخ گوشت ها را پس از انجام کار می توان جدا کرد، شست و سپس در جای خود قرار داد.
  • استفاده برای مواد دیگر : از چرخ گوشت دستی برای خرد کردن سبزیجات هم می توان استفاده کرد. پس اگر به یک خرد کن و یک چرخ گوشت نیاز دارید، لازم نیست دو وسیله تهیه کنید. با خرید یک چرخ گوشت دستی رومیزی هر دو کار را انجام دهید.

نگهداری از چرخ گوشت دستی

چرخ گوشت دستی به خاطر ابعاد کوچک خود و کار کردن بدون برق قابل استفاده در همه جا و همه شرایطی است. پس این یک مزیت بزرگ برای این محصولات به شمار می رود. اما همین ابعاد کوچک می تواند یکی از معایب این چرخ گوشت ها نیز محسوب گردد. با چرخ گوشت دستی حجم کمی از گوشت، چرخ و آماده می شود و در واقع برای مصارف روزانه از چرخ گوشت دستی رومیزی استفاده می گردد. برای نگهداری صحیح از چرخ گوشت دستی تیغه های آن پس از هر بار استفاده باید به دقت شسته شوند تا آثار گوشت باقیمانده بر روی آنها موجب کاهش کیفیت و برندگی تیغه ها نشود. با اینکه تیغه ها از جنس استیل ضد زنگ هستند اما پس از هر بار شستن باید به خوبی خشک شوند و سپس درون دستگاه قرار گیرند. برای هر بار استفاده، گوشت باید به تکه های کوچک تر بریده شده و سپس درون دستگاه ریخته شود. در نهایت اگر از چرخ گوشت دستی برای خرد کردن مواد دیگر استفاده می کنید باید مطمئن باشید که این مواد بیش از سفت و سخت نیستند. چون ممکن است به تیغه ها آسیب وارد شود.

چرخ گوشت دستی فلزی

یک مدل چرخ گوشت دستی که از انواع قدیمی این چرخ گوشت های رومیزی به شمار می رود، نوع فلزی آن است. چرخ گوشت های دستی فلزی به دو شکل موجود هستند. در یک مدل چرخ گوشت بدون پایه بوده و نحوه استفاده از آن به این صورت است که چرخ گوشت را بر روی لبه میز گذاشته و از طریق پیچی که در زیر آن است، دستگاه بر روی میز محکم می شود. در مدل دیگر دو پایه فلزی در زیر چرخ گوشت وجود دارد که به راحتی بر روی میز قرار می گیرد. چرخ گوشت دستی فلزی طراحی بسیار ساده ای دارد. این چرخ گوشت ها از یک استوانه فلزی افقی تشکیل شده است که درون آن تیغه های برنده وجود دارد. یک ورودی قیف مانند در بالا و یک دسته فلزی در پشت چرخ گوشت تعبیه شده که با چرخاندن آن گوشت هایی که از قیف به درون ریخته شده اند، چرخ می شوند. یک یا دو مدل چرخ گوشت دستی فلزی در بازار موجود است که به طور اختصار معرفی می شوند.

چرخ گوشت دستی فلزی مدل NO-8

این چرخ گوشت رومیزی فلزی با وزن ۲٫۵ کیلوگرم و ابعاد ۳۰ در ۵ در ۲۰ سانتی متر یک چرخ گوشت از مدل بدون پایه بوده که به وسیله پیچ مخصوص بر روی میز محکم می شود. پس از اتمام کار با باز کردن پیچ می توان چرخ گوشت دستی فلزی را به طور کامل شست و در جای خود قرار داد. تمامی قسمت های این چرخ گوشت دستی از فلز ساخته شده و تنها قسمتی از دسته آن دارای چوب است که راحت تر بتوان آن را حرکت داد. چرخ گوشت دستی فلزی مدل NO-8 در حدود ۴۳۰ هزار تومان به فروش می رسد.

یک مدل دیگر از چرخ گوشت های دستی فلزی با نام NO-10 در بازار موجود است که وزن کمتری (در حدود ۲۰۰ گرم) نسبت به مدل قبلی دارد. ابعاد این چرخ گوشت دستی فلزی ۱۲ در ۲۵ در ۱۶ سانتی متر است، طراحی آن تقریبا مشابه با مدل قبلی بوده و بدنه آن نیز تماما فلزی است، بجز قسمتی از دسته که در آن از چوب استفاده شده است. بر خلاف سبک تر بودن این چرخ گوشت دستی فلزی، قیمت آن کمی بالا تر از مدل قبلی و در حدود ۴۵۰ هزار تومان است.

چرخ گوشت دستی
چرخ گوشت دستی
چرخ گوشت دستی

چرخ گوشت دستی پلاستیکی

در نسل جدید چرخ گوشت های رومیزی از پلاستیک برای بدنه آن استفاده شده و طراحی آن نیز نسبت به مدل های فلزی بسیار تغییر کرده است. ظاهر جذاب و رنگ بندی متنوع چرخ گوشت های دستی پلاستیکی و کارایی خوب و قابل قبول آنها باعث شده تا افراد زیادی به خرید این چرخ گوشت ها روی بیاورند. ابعاد و اندازه آنها نیز بسیار جمع و جور بوده و فضای زیادی از کابینت را اشغال نمی کنند. همچنین تمیز کردن شان بسیار راحت است و بعضی از مدل ها قابلیت قرار گرفتن در ماشین ظرفشویی را نیز دارند.

چرخ گوشت دستی گرین پاور مدل LH-22CW

این مدل یک چرخ گوشت پلاستیکی با طراحی زیباست که یک محصول خانگی و حتی مسافرتی است. ابعاد کوچک آن باعث شده تا شما بتوانید در صورت لزوم در هنگام سفر نیز آن را با خود ببرید. درباره ابعاد این دستگاه چرخ گوشت خانگی باید گفت که ۱۸ در ۱۳ در ۱۱ اندازه های این محصول بوده و وزن آن نیز کمتر از نیم کیلوگرم است. این چرخ گوشت دستی بدون برق کار می کند و عمل چرخ کردن گوشت تنها با چرخاندن دسته فلزی آن صورت می پذیرد. چرخ گوشت دستی گرین پاور دارای دو تیغه برنده ریز و درشت برای دو مدل چرخ کردن گوشت است. از این چرخ گوشت دستی برای مصارفی نظیر خرد کردن سبزیجات و یا پوره کردن غذا نیز می توان استفاده کرد. قیمت این چرخ گوشت دستی در حدود ۱۸۰ هزار تومان است.

چرخ گوشت دستی
چرخ گوشت دستی
چرخ گوشت دستی

خانه ایده آل خود را بسازید:

چرخ گوشت پارس خزر کدوم مدلش خوبه؟ یک مقایسه جامع و کامل

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<