رنگ کاری مبل استیل در خانه ؛ انتخاب رنگ و آموزش قدم به قدم

آیا شما هم مبل استیل دارید و از رنگ آن خسته شده اید؟ آیا دوست دارید تغییری در دکوراسیون خانه تان ایجاد کنید؟ رنگ کاری مبل استیل در خانه یک راه عالی برای ایجاد تغییرات بزرگ در چیدمان است. این کار با هزینه پایینی انجام می شود و نیازی به تجهیزات خاصی هم ندارد. برای رنگ کردن مبل های استیل به کمی رنگ، قلمو، چسب و مقدار زیادی دقت و ظرافت و سلیقه نیاز دارید که حتما در شما یافت می شود. ما هم سعی می کنیم در این متن آموزشی کامل و مرحله به مرحله به شما ارائه دهیم تا در این کار کاملا موفق شوید. پس اگر قصد رنگ کاری مبل استیل در خانه را دارید، همراه ما باشید.

برای رنگ کاری مبل استیل در خانه از چه رنگی استفاده می شود؟

دو رنگ اکریلیک و رنگ روغن برای رنگ کاری مبل استیل در خانه مورد استفاده قرار می گیرند. اما هر کدام ویژگی های خاصی دارند که شما طبق انتظاری که دارید می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. رنگ اکریلیک بعد از خشک شدن مات می شود و رنگ روغن براق می گردد. پس اگر می خواهید مبل استیل تان دارای چوبی براق باشد می توانید از رنگ روغنی استفاده نمایید. البته چنانچه از رنگ اکریلیک استفاده کرده اید، می توانید با زدن یک لایه روغن جلا بر روی آن، مبل را براق نمایید. از طرف دیگر رنگ اکریلیک خیلی زود تر از رنگ روغنی خشک می شود. اگر در رنگ کردن مبل ها عجله دارید، رنگ اکریلیک گزینه بهتری برای تان خواهد بود. همچنین رنگ اکریلیک بدون بو است و می توانید کار رنگ کاری مبل استیل در خانه را بدون بردن مبل ها به فضای باز انجام دهید. این در حالیست که رنگ روغنی که دارای حلال تینر است، بوی نا مطبوع داشته و برای رنگ کردن مبل ها حتما باید آنها را به فضای باز منتقل کنید و یا اتاقی را دربست به رنگ کردن مبل ها اختصاص دهید.

آموزش رنگ کاری مبل استیل در خانه – مرحله اول: آماده سازی مبل

در قدم اول از رنگ کاری مبل استیل در خانه باید مبل را برای این کار آماده کنید. جهت آماده سازی لازم است که تمام قسمت های جدا شونده از مبل را جدا کرده و در جایی بگذارید. برای مثال اگر هر کدام از نشیمن، پشتی یا کوسن ها قابل برداشتن بود، آنها را بر دارید و جای دیگری بگذارید. سپس به وسیله جاروبرقی و با کمک سری های باریک جارو تمام قسمت های مبل را تمیز کنید. هیچ گونه آلودگی و گرد و غباری نباید در آن وجود داشته باشد. خصوصا گوشه های مبل و قسمت های فرو رفته باید به خوبی جارو شوند. آنگاه با کمک دستمال نم دار بخش های چوبی مبل را به خوبی پاک کنید. هر گونه لکه و یا آلودگی دیگر باید از روی چوب ها برداشته و پاک شود. هنگامی که این کار به خوبی انجام شد از چسب کاغذی کمک گرفته و تمام بخش های پارچه ای مبل را که در تماس با چوب هستند، چسب کاری کنید. برای این کار از کیسه پلاستیکی هم می توانید کمک بگیرید. حتما این قسمت ها پوشیده شوند تا اگر اتفاقی قلمو با بخش پارچه ای برخورد کرد، آن را کثیف و رنگی نکند. پس از انجام همه این کار ها مبل برای رنگ شدن آماده است و می توانید کار را آغاز نمایید.

مرحله دوم: ترمیم بخش های آسیب دیده

اگر بخواهید رنگ کاری مبل استیل در خانه را انجام دهید خوب است که همه کار های لازم انجام شود تا نتیجه کار با کیفیت و حرفه ای از آب در بیاید. به همین دلیل اگر بخش هایی از مبل تان دچار ترک یا شکستگی شده است، پیش از شروع رنگ کاری حتما آن بخش ها را ترمیم کنید. برای این کار می توانید از چسب چوب و خمیر بتونه استفاده نمایید. برای مثال اگر جایی از چوب مبل ها دارای ترک بود با کمک سرنگ و چسب چوب، آن ترک را از چسب پر کنید و اجازه دهید تا خشک شود. اگر میزان شکستگی و ترک بیشتر بود از خمیر بتونه کمک بگیرید و آن بخش ها را اصلاح کنید. پس از خشک شدن با سمباده روی آنها بکشید تا با قسمت های دیگر هم سطح و هم شکل شوند.

مرحله سوم: شروع رنگ کاری مبل استیل در خانه

حال که مبل برای رنگ شدن آماده است اول باید رنگی که خریداری کرده اید را بسازید. برای این کار مقداری رنگ را درون ظرف بریزید و مقداری حلال به آن اضافه کنید. توجه کنید که حلال را کم کم به رنگ اضافه کنید تا بتوانید غلظت آن را کنترل نمایید. زمانی که رنگ به غلظت درست و مناسب رسید (نه خیلی رقیق و نه خیلی غلیظ) با کمک یک قلمو با سایز متوسط رنگ کردن مبل را آغاز نمایید. این کار را با دقت انجام دهید و در رنگی نشدن بخش های پارچه ای مبل دقت کنید. لایه اول که آستر نامیده می شود معمولا رنگ زیرین مبل را نمی پوشاند و باید حداقل یک دست رنگ دیگر بر روی آن بخورد. اما باید اجازه دهید که لایه اول کاملا خشک شود و سپس به رنگ کردن لایه دوم بپردازید. چنانچه در انتها بخواهید از روغن جلا استفاده کنید، لازم است که مبل ها به خوبی خشک شده باشند و سپس یک لایه روغن بر روی آن ها بزنید.

رنگ کاری مبل استیل در خانه
رنگ کاری مبل استیل در خانه
رنگ کاری مبل استیل در خانه
رنگ کاری مبل استیل در خانه
رنگ کاری مبل استیل در خانه
رنگ کاری مبل استیل در خانه

نکات مهم درباره رنگ کاری مبل استیل در خانه

  • برای گوشه های مبل و بخش هایی که دارای منبت کاری و خراطی هستند از قلمویی باریک و سایز کوچک استفاده کنید.
  • رنگ مبل ها را به اندازه بزنید. برداشتن حجم زیادی از رنگ با قلمو و زدن آن به مبل باعث می شود که رنگ شره کند و در همان حالت هم خشک شود. این موضوع ظاهر نا زیبایی را ایجاد می کند.
  • در هنگام رنگ کاری مبل استیل در خانه می توانید از دو رنگ برای مبل ها استفاده کنید. مثلا تمامی قسمت ها را سفید کنید و بخش های مربوط به تزیینات و منبت کاری ها را طلایی کنید.
  • پس از رنگ کردن مبل ها و خشک شدن آنها از یراق برای بخش های اتصال چوب به پارچه استفاده کنید تا ظاهر مبل شکیل تر و زیبا تر شود.

برای رنگ کاری مبل استیل در خانه چه رنگی را انتخاب کنیم؟

اینکه رنگ جدید برای مبل ها چه رنگی باشد خیلی به سلیقه و نظر خودتان بستگی دارد. مبل های استیل معمولا به رنگ های قهوه ای، طلایی، سفید و کرم، عاجی و استخوانی، بژ، طلایی یا نقره ای و رنگ هایی از این دست هستند. پس دایره انتخاب های تان در همین محدوده قرار می گیرد. برای ایجاد تنوع و تغییری چشمگیر می توانید رنگی کاملا متفاوت با رنگ قبلی مبل ها را انتخاب کنید. مثلا اگر تا پیش از این مبل های تان طلایی یا قهوه ای بودند، می توانید رنگ کاری مبل استیل در خانه را با رنگ استخوانی انجام دهید. ما در این متن تصاویری از مبل های استیل را برای شما قرار دادیم تا با مشاهده آنها برای رنگ جدید مبل تان ایده بگیرید. برای انتخاب رنگ مناسب جهت رنگ کاری مبل استیل در خانه باید رنگ پارچه های مبل ها را نیز در نظر بگیرید و از رنگی استفاده کنید که با رنگ و طرح پارچه روکش مبل ها هماهنگی داشته باشد.

رنگ کاری مبل استیل در خانه
رنگ کاری مبل استیل در خانه
رنگ کاری مبل استیل در خانه
رنگ کاری مبل استیل در خانه
رنگ کاری مبل استیل در خانه
رنگ کاری مبل استیل در خانه

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

انتخاب مبل استیل فرانسوی ؛ شکوه در نهایت ظرافت و زیبایی

خانه ای زیبا، جذاب و لوکس با مبل استیل سفید و طلاییچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<