قالیبافی در منزل ؛ آموزش بافت فرش در خانه

چیدو پلاس 13 آذر 1400

قالیبافی از آن دست کارهایی است که می توان در خانه انجام داد و علاوه بر آنکه یک اثر هنری تولید کرد، از آن کسب درآمد هم نمود. قالیبافی در منزل برای کسانی مناسب است که بیشتر دوست دارند در خانه بمانند و این کار هنری و مهم را در منزل شان انجام دهند. ما در این متن تا جای ممکن سعی می کنیم تا درباره بافتن قالی، آموزش بافت فرش، وسایل قالی بافی، نقشه تابلو فرش سایز کوچک و همه چیز هایی که برای انجام کار قالیبافی در منزل به آن نیاز است صحبت کرده و نکات مهم را به شما آموزش دهیم. لطفا تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

قالیبافی در منزل به چه وسایلی نیاز دارد؟

  • دار قالی

دار قالی یک چهارچوب است که در واقع از اصلی ترین وسایل قالیبافی به شمار می رود. دار قالی در دو نوع افقی و عمودی ساخته می شود اما نوع عمودی آن که به دیوار تکیه داه می شود برای کار قالیبافی در منزل مناسب تر است. برای کسانی که به تازگی شروع به کار آموزش بافت فرش کرده اند، دار قالی کوچک با ابعاد 40 در 40 سانتی متر استفاده می شود.

  • چله

پس از بر پا کردن دار قالی باید کار چله کشی انجام گیرد. چله به تار هایی می گویند که فرش بر روی آنها بافته می شود. امروزه از نخ های پنبه ای برای چله کشی استفاده می گردد. این کار باید با دقت و توجه زیادی انجام گیرد زیرا در غیر این صورت فرش یا قالی بافته شده کیفیت و ظرافت مورد انتظار را نخواهد داشت.

  • خامه فرش و نقشه

در کار قالیبافی به نخ هایی که بر روی تار یا دور آن گره می خورند و بدنه فرش با طرح های مورد نظر را تشکیل می دهند، خامه می گویند. این نخ ها یا خامه ها از جنس پشم یا ابریشم هستند که می توانند به صورت تنها و یا در ترکیب با همدیگر بر روی تار ها بافته شوند. نقشه فرش نیز همان طرحی است که فرد قالیباف با نگاه کردن به آن گره ها را سر جای خود زده و کم کم طرح اصلی را بر طبق آن نقشه ایجاد می کند. کسانی که به تازگی کار قالیبافی در منزل را شروع کرده اند و تحت آموزش بافت فرش هستند، از نقشه های ساده استفاده می کنند.

  • قلاب قالیبافی

از دیگر وسایل قالیبافی، قلاب است که وسیله ای آهنی بوده و برای سوا کردن و پیش کشیدن تار و گره زدن خامه استفاده می شود.

  • دفه

دفه یک وسیله آهنگی و نسبتا سنگین است که کار کوبیدن گره ها و پود های فرش توسط آن انجام می گیرد. این وسیله دارای تیغه های آهنی است اما معمولا دسته آن چوبی یا پلاستیکی ساخته می شود.

  • کاردک یا چاقو

پس از ایجاد هر گره باید به وسیله کاردک یا چاقو نخ اضافی بریده شد.

  • قیچی قالیبافی

بعد از یک یا دو رج گرده زدن، برای بریدن پرز های اضافی نیاز به قیچی تیز و محکمی است.

قالیبافی در منزل
قالیبافی در منزل
قالیبافی در منزل
قالیبافی در منزل
قالیبافی در منزل
قالیبافی در منزل

آموزش بافت فرش – چله کشی و پود کشی

در این آموزش بافت قالی به صورت خلاصه و تیتر وار گفته می شود. قطعا با تمرین کردن های مکرر و دیدن فیلم ها و تصاویر آموزشی می توانید کار آموزش بافت فرش را به سرانجام برسانید. کار آموزش بافت فرش جزئیات و ریزه کاری های فراوانی دارد که حتما باید زیر نظر یک مربی یاد گرفته شود. اما با خواندن این متن می توانید اطلاعات ابتدایی و عمومی خود را در این باره افزایش دهید.

  • از یک فرد خبره و کارشناس برای چله کشی دار قالی خود کمک بگیرید و دار قالی را با رعایت اصول صحیح و یکدست بر پا کنید.
  • پس از چله کشی نوبت به کشیدن پود نازک و پود ضخیم است. برای پود کشی از وسیله ای به نام سیخ پودکشی استفاده می شود. روش کار به این صورت است که در فاصله دم کار تا زیگزاک، سیخ پود کشی را از سمت قلاب دار به آرامی، از کنار قالی به داخل چله ها ( بین چله های زیر و رو) عبور داده و سر پود را به قلاب سیخ درگیر نموده و سیخ را به عقب می کشند. با این عمل نخ پود از لابه لای چله های زیر و رو عبور کرده و عرض قالی را طی می نماید. سپس به وسیله دفه پود را بدون چین خوردگی به طرف پایین هدایت می نمایند. ابتدا به آرامی و بعد محکم به روی آن می کوبند و این عمل را در عرض چله انجام می دهند، به طوری که نخ پود روی تمام ریشه های یک رج دم کار قرار گیرد.
  • مرحله بعدی کنترل ارتفاع فرش است. این کار با رج شمار انجام می شود و باید از همان ابتدا به طور مرتب کنترل شود.

آموزش بافت فرش – گره ترکی

این گره بر روی دو تار رو و زیر به کار می رود. بدین ترتیب که بافنده، خامه یا پرز را در دست چپ گرفته و به صورت عمود یا خط مستقیم بر روی تار های رو و زیر قرار می دهد. هر یک از دو سر خامه به پشت یکی از تار ها رفته و پس از پیچیدن به دور آنها از بین دو تار بیرون آمده و به طرف بافنده کشیده می شود. این نوع گره که ترکی یا متقارن نامیده می شود بیشتر به کمک قلاب انجام می گیرد و نسبت به سایر بافت ها محکم تر است. گرة ترکی در ترکیه و آذربایجان و همدان و دیگر مناطق ترک نشین به کار می رود.

این گره با استفاده از قلاب تبریزی بدین صورت انجام می شود که ابتدا یک جفت چلة زیر و رو را به کمک قلاب جلو کشیده، بخشی از خامة مورد نظر را در دست چپ گرفته یک سر خامه را به کمک قلاب بین دو چله برده و آن را از پشت تار اول بیرون آورده از روی دو تار عبور می دهیم. سپس آن را پشت تار دوم برده و بعد از آن سر خامه را از بین دو تار مجدداً بیرون می آوریم و هر دو سر را با هم بطرف پایین می کشیم و در نهایت اضافه آنرا با لبة تیز قلاب قطع می کنیم. (بافندگان حرفه ای به نحوی عمل می کنند که از یک سمت نیاز به بریدن سر پرز دیگر گره نباشد و تقریباً پرز به اندازه مورد نیاز بیرون آمده و فقط قسمت بلند آنها بریده می شود). در ضمن باید دقت شود که در موقع جلو کشیدن دو سر گره اندازه آنها یکسان باشد و یکی کوتاه تر و دیگری بلند تر نباشد.

قالیبافی در منزل
قالیبافی در منزل
قالیبافی در منزل
قالیبافی در منزل
قالیبافی در منزل
قالیبافی در منزل

نقشه تابلو فرش سایز کوچک

کار قالیبافی در منزل و برای کسانی که تازه به بافت قالی مشغول شده اند معمولا از نقشه تابلو فرش سایز کوچک استفاده می شود. این نقشه ها دارای طرح های ساده ای هستند که افراد مبتدی کم کم شروع به یادگیری بافت آنها می کند. برای مثال نقشه هایی که دارای 201 گره، 256 رج، 49 رنگ هستند و یا نقشه ای که دارای 149 گره، 200 رج و 25 رنگ است جهت کار قالیبافی در منزل برای افراد تازه کار مناسب است. معمولا نقشه تابلو فرش سایز کوچک که در کار آموزش بافت فرش مورد استفاده قرار می گیرد طرح هایی نظیر گل، پرنده، اسب و دیگر طرح های ساده را شامل می شوند. با این نقشه ها آموزش بافت قالی راحت تر پیش می رود.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

فرش دستباف ابریشمی، زیبا و گرانبهاچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<