لذت خوردن غذایی خوشمزه در دیگ سنگی یا پذیرایی در ظروف سنگی

چیدوپلاس 11 اردیبهشت 1400 ،

ظروف سنگی یکی از ظروف غذا خوری و آشپزی است که قدمت فوق العاده زیادی نسبت به سایر ظروف داشته و هم اکنون دوباره با قدرت به چرخه مد بازگشته اند. زیبایی و ارزش بالای ظروف سنگی، این ظروف را از سایر ظروف متمایز کرده است. تا به حال درباره ظروف شیشه ای، چوبی، پیرکس، سرامیکی، چدنی و دیگر ظرف های خوراک پزی و سرو غذا مطالبی خوانده اید، اما این بار پیشنهاد می کنیم تا با ما همراه شوید و درباره ظروف سنگی هم اطلاعاتی را کسب کنید.

دیگ سنگی

هَرَکارِه یا دیگ سنگی نوعی ظرف خوراک پزی است که از سنگ ساخته می شود. سنگی که برای ساخت دیگ سنگی مورد استفاده قرار می گیرد با وجود مقاومت بالا، اما در برابر ابزار و وسایل سازندگان این ظروف، نرم و قابل تراش است. از سنگ هرکاره علاوه بر دیگ سنگی، برای ساخت ظروف دیگری نظیر بشقاب سنگی، هاون، قندان، گلدان و ظروف دیگر استفاده می شود. از ویژگی های اصلی و مهم هرکاره یا همان سنگ مورد استفاده در ساخت این ظروف، به تحمل بسیار زیاد در برابر حرارت و در واقع نسوز بودن، و همچنین قابلیت چکش خواری و قلم کاری می توان اشاره نمود. این سنگ ها در گذشته با ابزار هایی مانند فرز، تیشه، سوهان و غیره پرداخت می شدند، اما امروزه در کارگاه های جدید کار پرداخت سنگ و تبدیل آن به ظروف مختلف توسط دستگاه های تراش سنگ انجام می گیرد.

ظرف دیزی سنگی

این ظرف همان دیگ سنگی است که برای پخت یک غذای محبوب و خوشمزه ایرانی به نام دیزی از آن استفاده می شود. پختن دیزی درون ظرف دیزی سنگی باعث می شود تا خواص مواد در خود ظرف و در غذا باقی بماند و هم غذا خوشمزه تر شود و هم تاثیرات مثبتی بر سلامتی بدن داشته باشد. خوردن این غذای سنتی در ظرفی اصیل می تواند بسیار لذت بخش باشد. به همین دلیل است که بعضی از رستوران های سنتی و قدیمی همچنان از ظرف دیزی سنگی برای پخت دیزی استفاده می کنند. ظروف دیزی سنگی دارای پنج اندازه یک نفره، چهار نفره، شش نفره، هشت نفره، ده نفره و دوازده نفره هستند. که برای مثال دیگ سنگی هشت نفره دارای وزن 4 کیلوگرم بوده و ابعاد آن 21 × 21 × 13 سانتی متر است. قیمت یک عدد دیگ سنگی برای پخت دیزی و یا خورشت و غذاهای دیگر در حدود 180 هزار تومان است.

ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی

خواص و مزایای ظروف سنگی

 • عدم وجود مواد شیمیایی: مهم ترین ویژگی مثبت ظروف سنگی این است که بر خلاف ظروف دیگری مانند تفلون، چدن، مسی و غیره، هیچ گونه ماده ای که برای سلامتی انسان مضر باشد، وارد غذا نمی کند. بنابراین می توان سالم ترین انواع غذاها را با ظروف سنگی آماده کرد. همه می دانید که قابلمه های تفلون پس از مدتی که دچار استهلاک شدند، دیگر قابل استفاده نیستند و یا باید تفلون کف آنها ترمیم شود و یا با ظرفی جدید جایگزین گردد. زیرا با هر بار پختن غذا مواد سمی و پلیمری از آن خارج شده و وارد غذا می شود. اما این مورد درباره ظروف سنگی وجود نخواهد داشت.
 • دوام و ماندگاری: روکش ظروف غذا پزی و قابلمه های دیگر پس از مدتی دچار آسیب می شود، این اتفاق درباره کف قابلمه هایی نظیر تفلون که در بالا گفته شد نیز می افتد. ظروف شیشه ای ممکن است در اثر برخورد با زمین بشکنند، ظروف مسی در اثر ضربه غر می شوند و به طور کلی برای هر نوع ظرف دیگر امکان رخ دادن آسیب هایی وجود دارد. اما ظروف سنگی دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارند. برای سال های سال می توانید از آنها استفاده کنید و در آنها غذا های خوشمزه ای مانند دیزی بپزید.
 • پخت مناسب غذا: غذا در ظروف سنگی به آرامی پخته می شوند و در واقع می توان گفت ظرف سنگی مانند یک آرام پز عمل می کند. این موضوع باعث می شود تا غذا به خوبی پخته و جا بیوفتد. اگر بین پخته شدن غذا و خاموش کردن شعله تا سرو غذا مدت زمانی به طول بی انجامد، غذا سرد نمی شود. به عبارت دیگر ظروف سنگی حرارت را برای مدتی در خود نگه می دارند. همچنین این ظروف سنگی هرگز غذا را نمی سوزانند.
 • شستن و تمیز کردن آسان: به دلیل عدم وجود مواد و پوشش های شیمیایی درون این ظروف، شستن آنها بسیار آسان و راحت است، و نگرانی از بابت کشیدن سیم ظرفشویی به داخل آن وجود ندارد. همچنین درون ظروف سنگی هیچ گاه خط و خش نمی افتد. جنس این ظروف به گونه ای است که چربی به مانند ظروف دیگر به آن نمی چسبد و به راحتی نیز از روی آن شسته می شود.

ظروف سرو سنگی

ظروف سنگی تنها محدود به دیگ سنگی و ظروف پخت غذا نیست و ظروف سرو سنگی نیز برای سرو کردن غذا وجود دارد. بشقاب سنگی، کاسه های سنگی، تخته سرو، ست اردور خوری و ست مزه خوری ،… ظروفی هستند که عموما از سنگ های مرمریت و با همان تکنیک ها ساخته می شوند. شما می توانید با خرید یک دست کامل از ظروف سرو سنگی از مهمانان خود به زیبایی هر چه بیشتر پذیرایی کنید. ظروف سنگی هم در طرح های ساده و بی لبه و هم تراش خورده با دستگاه سی ان سی ساخته می شوند. همچنین ترکیب این ظروف با فلز طلایی به عنوان پایه یا دسته زیبایی و ظرافت خاصی را به نمایش میگذارد.

چرا ظرف سرو سنگی بخریم؟

مهم ترین چیزی که می توان در رابطه با ظروف سنگی و تاثیرات آن بر سلامتی انسان گفت موضوع طبیعی بودن آن است. حتما به این موضوع باور دارید که ارتباط انسان با طبیعت می تواند موجب پدید آمدن احساسات مثبت در او شود. این ظروف از دل طبیعت بیرون آمده اند و خصوصا اگر توسط دست ساخته شده باشند، انرژی و حس خوبی را از دستان استاد کارِ سازنده آن ظرف، با خود به همراه دارند. پس حتما تاثیری که بر بدن و روح فرد می گذارند با ظروف کارخانه ای دیگر قابل مقایسه نیست.

به غیر از بحث سلامتی و تاثیرات مثبت این ظروف از نظر طبیعی بودن، یکی از دلایلی که می تواند ما را مجاب به خرید این ظروف کند این است که یکی از زیباترین میزهای پذیرایی با کمک این ظروف قابل چیدن است.

انواع ظروف و محصولات سنگی

 • سینی های سنگی هم به عنوان ظرفی برای پذیرایی و سرو میوه و غذا و هم به عنوان دکور روی میز برای قرار دادن عطر، ساعت، زیورآلات و غیره …
 • شیرینی خوری سنگی
 • اردور خوری سنگی
 • ظرف مزه سنگی
 • ماگ و لیوان
 • گلدان سنگی
 • جا شمعی سنگی
 • زیر لیوانی سنگی
 • زیرسیگاری سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی
ظرف سنگی

نکات مهم درباره ظرف سرو سنگی

 • خطوط و رگه های سفید که بر روی ظروف سنگی هستند، تاثیری بر روی کیفیت آنها ندارند و در واقع مربوط به بافت خود سنگ هستند.
 • در هنگام خرید ظروف سنگی دقت نمایید که ترک بر روی آن وجود نداشته باشد.
 • برای جابجا کردن راحت تر این ظروف، ظروف سنگی دسته دار را انتخاب کنید.
 • بالافاصله پس از شستن این ظروف آنها را خشک کنید تا لکه آب بر روی آنها باقی نماند.

خانه ایده آل خود را بسازید:

مدل های مختلف ظروف چوبی و بامبو برای یک آشپزخانه ی ایده آل

راهنمای انتخاب بهترین مارک سرویس چینی برای جهیزیهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<