استفاده از رنگ های پاستیلی در دکوراسیون، رنگ های نرم و مهربان

چیدوپلاس 08 آبان 1396 ،

رنگ ها می توانند به سرعت حال و هوا و اتمسفر یک خانه را تغییر دهند. به خاطر همین است که انتخاب یک رنگ درست برای دیوار ها و وسایل خانه بسیار مهم بوده و حرف ها و مطالب زیادی درباره آن وجود دارد. اگر شما هم به فکر رنگ کردن خانه یا خرید لوازم منزل هستید و از طرفی می خواهید رنگ ها خیلی پر رنگ و زننده نباشند و همچنین آرامش فضا را تحت تاثیر قرار ندهند، می توانید از رنگ های پاستیلی استفاده کنید. این رنگ ها فضای خانه را روشن و دل باز می کنند و از طرفی رنگ و لعاب خوبی به آن می بخشند. اگر به دنبال ایجاد یک فضای آرام و رویایی در خانه هستید، می توانید از انواع رنگ های پاستیلی مانند رنگ آبی پاستیلی ، رنگ سبز پاستیلی ، بنفش پاستیلی و دیگر رنگ هایی از این دست استفاده کنید.

رنگ های پاستیلی چه رنگ هایی هستند؟

تمامی رنگ ها (البته بجز طوسی و مشکی و قهوه ای تیره) می توانند به صورت پاستیلی مورد استفاده قرار گیرند. هنگامی که رنگی به صورت کم رنگ و آبرنگی به کار برده شود، می گویند که آن رنگ پاستیلی است. برای مثال رنگ صورتی کم رنگ، یک رنگ پاستیلی و صورتی تیره رنگی معمولی به شمار می رود. رنگ های پاستیلی رنگ هایی لطیف، آرام، مشتاق و مهربان هستند که بیننده را برای لمس خود وسوسه می کنند، چنین رنگ های ملایمی در یک ترکیب جذاب به خوبی با هم هماهنگ می شوند. با استفاده از رنگ های پاستیلی یک دکوراسیون هارمونیک به وجود می آید و این نوع دکوراسیون با وجود جریان داشتن انرژی های مثبت در آن از هر گونه انرژی بیش از حد و پر چالش به دور است. پس اگر به دنبال ایجاد محیطی آرام در خانه هستید، به سراغ کاربرد رنگ های پاستیلی در چیدمان بروید.

رنگ آب نبات های شفاف، بعضی بیسکوییت ها، گل های بهاری، غنچه های رز، آسمان و ابر های سفید پنبه ای در آن، گل های بنفش وحشی در دشت های سر سبز نمونه هایی از این رنگ ها هستند. مایه های کم رنگ صورتی صدفی، گلبهی، بنفش روشن، آبی پودری کم رنگ، کرم بیسکوییتی، لیمویی و سبز ملایم و ترکیبات سحر آمیز این رنگ ها روح و چشم را می نوازند. این رنگ ها همیشه با بهترین و معصومانه ترین دقایق زندگی انسان در ارتباط هستند، گویی انسان را وادار می کنند که لباس عروس، لباس بچه، کودکی، بستنی، آب نبات، کیک تولد و… را به یاد آورد.

از رنگ های پاستیلی در چه بخش هایی از خانه می توان استفاده کرد؟

رنگ های پاستیلی در واقع نماد چیز های تازه و جدید و تمیز و همچنین جلوه گر نرمی و لطافت و معصومیت اند. از رنگ های پاستیلی می توان در دکوراسیون نشیمن، اتاق خواب، آشپزخانه و یا حتی ظرف و ظروف استفاده کرد. نکته کلیدی در استفاده از این رنگ ها این است که درباره شکل و بافت لوازم باید بسیار ساده و بی پیرایه عمل کنید. مثلا در مورد پرده ساده ترین را انتخاب کنید، ممکن است این پرده ساده یک حریر نازک گلبهی رنگ باشد که بر پنجره قرار گرفته است اما نباید از والان های چند لایه و پر زرق و برق بر روی آن استفاده شود زیرا ماهیت آن یعنی لطافت و زیبایی و ملایمت را به کلی از بین می برد. انواع رنگ های پاستیلی از رنگ آبی پاستیلی گرفته تا بنفش پاستیلی و رنگ سبز پاستیلی و دیگر رنگ ها هم می توانند در بخش های بزرگ و مهم خانه مثل دیوار ها و مبلمان، و هم در جزییاتی مانند لوازم دکوری و بخش های کوچک تر مورد استفاده قرار گیرند.

انواع رنگ های پاستیلی و کاربرد آنها در دکوراسیون

رنگ صورتی و بنفش پاستلی

صورتی کم رنگ و بنفش یاسی در راس رنگ های پاستلی قرار دارند. ترکیب این رنگ ها با طوسی روشن و سفید بسیار زیبا می شود، و می توان از این ترکیبات در مبلمان و دیوار ها و همچنین پرده ها استفاده کرد. تنالیته های صورتی و بنفش روشن به ویژه در مبلمان و کوسن ها ظاهری زیبا در خانه ایجاد می کند، البته که این ترکیب رنگی نه تنها در مبلمان، بلکه به راحتی در فرش ها، اکسسوری ها و لوازم دکوری نیز قابل استفاده است. البته یادتان باشد که می توانید در بعضی از قسمت های کوچک مثل لوازم دکوری و هنری از رنگ های کمی تیره تر برای ایجاد تنوع بصری استفاده نمایید. برای مثال در خانه ای با رنگ بنفش پاستیلی و یا صورتی پاستیلی استفاده از یکی دو ظرف شیشه ای دکوری و یا بشقاب دیوار کوب به رنگ سرخابی یا بنفش تیره می تواند جذابیت زیادی ایجاد نماید.

رنگ آبی پاستیلی

با تماشای رنگ آبی احساس آرامش ذهنی و آسایش روحی در انسان افزایش پیدا می کند. آیا تا به حال از نگاه کردن به آبی بی نظیر آسمان یا آبی پر تلالو دریا احساس خستگی کرده اید؟ استفاده از رنگ آبی روشن برای ایجاد دکوراسیونی با تم طبیعت و دریا بسیار مناسب است و مبلمانی به رنگ آبی پاستیلی به همراه رنگ های خنثی مانند سفید و کرم روشن جلوه ای زیبا به شادابی طبیعت به منزل تان می بخشد. همانطور که گفته شد برای زیباتر کردن چیدمان می توانید از رنگ های خیره کننده و متضاد نیز استفاده کنید با این حال به یاد داشته باشید که رنگ های پاستیلی در دکورتان غالب باشد. رنگ آبی پاستیلی می تواند در پارچه روکش مبل ها هم به صورت ساده و هم در قالب پارچه ای طرح دار مورد استفاده قرار گیرد. تعدادی از دیوار ها نیز می توانند با آبی بسیار کم رنگی نقاشی شوند و یا از کاغذ دیواری با زمینه سفید و گل های آبی کم رنگ برای یکی از دیوار ها استفاده شود.

 رنگ سبز پاستلی

دیگر رنگی که می تواند فضایی آرام و رویایی و نزدیک به طبیعت ایجاد کند، رنگ سبز پاستیلی است. این رنگ یاد آور دشت های سر سبز در فصل بهار است که گل های وحشی به رنگ های صورتی و بنفش و لیمویی در آن رشد می کند و شکوه و زیبایی خیره کننده ای دارد. رنگ سبز پاستیلی به همراه صورتی پاستیلی و سفید ترکیبی زیبا و آرامش بخش ایجاد می کند که از آن در نشیمن و اتاق خواب می توان استفاده کرد. برای مشاهده کاربرد رنگ های پاستیلی در دکوراسیون خانه می توانید تصاویر موجود در این متن را ببینید. عکس های زیر می تواند در ایده دادن به شما موثر باشد. برای بزرگ تر دیده شدن عکس ها بر روی آنها کلیک کنید.

رنگ های پاستیلی و ترکیب آنها با همدیگر

حال که با رنگ های پاستیلی آشنا شدید خوب است بدانید که ترکیب کدام یک از آنها با همدیگر زیبا تر و دیدنی تر می شود و استفاده از کدام یک از رنگ های پاستیلی در کنار دیگری می تواند نتایج بهتری را در بر داشته باشد. برای بدست آوردن بهترین ترکیب رنگی لازم است اول بدانید که رنگ مورد علاقه تان چیست، کدام قسمت خانه را می خواهید با رنگ های پاستیلی چیدمان کنید و در نهایت دوست دارید چه فضایی را خلق کنید. در ادامه تمامی این موارد توضیح داده خواهد شد، اما پیش از پرداختن به این موضوع ذکر این نکته ضروری است که در استفاده از رنگ های پاستیلی شما می توانید از چندین رنگ در کنار هم استفاده کنید و محدودیت چندانی برای این کار ندارید. بهترین ترکیبات رنگی در رنگ های پاستیلی پیشنهاد های زیر هستند:

  • ترکیب بنفش پاستیلی و طوسی روشن یا سفید به همراه سبز
  • ترکیب رنگ آبی پاستیلی با لیمویی و سفید
  • ترکیب صورتی پاستیلی با رنگ آبی پاستیلی و سفید
  • ترکیب گلبهی و طوسی روشن
  • صورتی پاستیلی و گلبهی و سفید
  • ترکیب رنگ سبز پاستیلی و صورتی پاستیلی
  • ترکیب لیمویی و طوسی بسیار روشن و صورتی یا گلبهی

بعضی از ترکیب های رنگی برای فضایی مانند سالن پذیرایی مناسب تر هستند. مانند ترکیب های رنگی که در آنها از طوسی استفاده شده است. بعضی دیگر از ترکیب هایی که با رنگ های پاستیلی درست می شوند برای اتاق خواب عالی هستند مانند آنهایی که دارای صورتی و گلبهی اند. بعضی دیگر از ترکیب های رنگی نیز برای اتاق کودک و نوزاد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند مانند سفید و رنگ آبی پاستیلی و لیمویی و صورتی روشن. اما به طور کلی رنگ های پاستیلی برای کاربرد در تمامی بخش های خانه قابل استفاده هستند.

کاربرد رنگ های پاستیلی در کاغذ دیواری ها

یکی از کاربرد های رنگ های پاستیلی استفاده از آنها در کاغذ دیواری ها است. شما می توانید از رنگ های تیره و روشن بسیاری در خانه تان استفاده کنید و فقط کاغذ دیواری های آبرنگی با رنگ های پاستیلی بر دیوار ها داشته باشید. این به آن معناست که از رنگ های پاستیلی می توان به عنوان رنگ کمکی استفاده کرد و همیشه هم لازم نیست همه جای خانه با این رنگ ها پوشیده شوند. برای مثال یک مبل بنفش تیره در نشیمن که دیوار پشت سر آن با یک کاغذ دیواری سفید دارای گل های آبرنگی یاسی است، بی نهایت زیبا و جذاب به نظر می رسد.

استفاده از گل های طبیعی در خانه ای با رنگ های پاستیلی

اگر از رنگ های پاستیلی در دکوراسیون خانه تان استفاده می کنید نباید از جادوی گل های طبیعی در چیدمان غافل شوید. این گل ها و گیاهان می توانند برگ های سبز زنده و زیبا باشند و یا گلدانی از گل های رنگی و خوشبو بر روی میز ناهار خوری باشند، روح و انرژی فوق العاده بی نظیری را در محیط خانه پراکنده می کنند. یک نشیمن روشن و پر نور را تصویر کنید که دارای یک کاناپه به رنگ بنفش پاستیلی کم رنگ است و کوسن هایی به رنگ های پاستیلی دیگر بر روی آن قرار دارد، بر روی میز جلوی آن و یا میزی که در کنار آن قرار دارد، یک گلدان شیشه ای و یا سرامیک سفید گذاشته شده و درون گلدان با شاخه های گل رز صورتی و یا گل های آلستر با برگ های سبز روشن خود پر شده است. نور خورشید از پرده حریر به درون می تابد، عطر این گل ها در فضای نشیمن پیچیده و آرامشی محض در تمامی خانه موج می زند.

رنگ های پاستیلی در دکوراسیون
رنگ پاستیلی در دکوراسیون
رنگ پاستیلی در دکوراسیون
رنگ پاستیلی در دکوراسیون
رنگ پاستیلی در دکوراسیون
رنگ پاستیلی در دکوراسیون
رنگ پاستیلی در دکوراسیون
رنگ پاستیلی در دکوراسیون
رنگ پاستیلی در دکوراسیون


چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<