ظروف میناکاری و استفاده از شکوه هنر ایرانی در دکوراسیون

ما در کشوری زندگی می کنیم که در هر گوشه ای از آن هنری نهفته است. در یک شهر ظروف میناکاری زیبا ساخته می شود و در شهری دیگر ظروفی مسی. مینا کاری یکی از هنر های دستی قدیمی و بسیار ارزشمند است که هنوز هم توسط استاد کارانی ماهر زنده نگه داشته شده است. ظروف میناکاری با رنگ های آبی و سبز جذاب و طرح های بسیار فریبنده ای که دارند، هدیه ای ارزنده محسوب می شوند و وجود آنها در دکوراسیون هر جایی از خانه گرفته تا محل کار، تاثیر زیادی بر چیدمان و زیبایی فضا خواهد داشت. اگر این متن را برای مطالعه انتخاب کرده اید و قصد آشنایی و خرید ظروف میناکاری را دارید، پس یک هنر دوست فرهیخته هستید و امیدواریم این متن برای شما راه گشا باشد. در این مطلب می خوانید:

 • ظروف میناکاری چگونه ساخته می شوند؟
 • انواع ظروف میناکاری کدام اند؟ ( گلدان مینا کاری ، بشقاب مینا کاری ، شکلات خوری مینا کاری و …)
 • قیمت ظروف مینا کاری چقدر است؟
 • نکاتی در مورد استفاده از ظروف میناکاری در دکوراسیون داخلی

همه ما از ارزش های مادی و معنوی ظروف میناکاری اطلاع داریم و می دانید که سالانه این محصولات به کشور های خارجی صادرات می شوند و یا توریست هایی که برای سفر به ایران آمده اند، این ظروف زیبا را به عنوان یادگاری خریداری کرده و با خود به کشورشان می برند. اهمیت ظروف مینا کاری به ریزه کاری های موجود در آن و زمان و انرژی فوق العاده ای است که سازندگان با عشق و علاقه برای ساخت آنها صرف می کنند. هر چه بیشتر بتوان از صنایع دستی در چیدمان خانه ها استفاده کرد، می توان حمایت بیشتری هم از کسانی انجام داد که این هنر ها را زنده نگه داشته اند.

ظروف میناکاری چگونه ساخته می شوند؟

نکته مهم درباره ظروف میناکاری آن است که این کار بر روی ظرف های مسی ایجاد می شود. یعنی پایه ظروف میناکاری ظرف های مسی است. ظرف مسی مورد نظر پس از آب دیده شدن یا به اصطلاح تابیدن، باید از هر نوع آلودگی به خوبی پاک شود. حتی اثر انگشت نیز نباید بر روی ظرف باقی بماند. برای این منظور ظرف مسی را با اسید سولفوریک جرم زدایی می کنند. پس از آن به ظرف مسی لعاب سفید می دهند و آن را در کوره می گذارند. در مرحله بعد طراحی مورد نظر بر روی ظرف مسی سفید شده انجام می شود و با استفاده از رنگ های نسوز و اکسید های فلزات مختلف، کار رنگ آمیزی نیز انجام می گردد. سپس دوباره ظرف را در کوره می گذارند تا رنگ ها براق و تثبیت شوند. به دلیل ظرافت ساخت این ظرف ها، قیمت ظروف مینا کاری نسبتا بالاست و جزو صنایع دستی گران قیمت محسوب می شود.

ظروف میناکاری
ظروف میناکاری
ظروف میناکاری
ظروف میناکاری
ظروف میناکاری
ظروف میناکاری

انواع ظروف میناکاری کدام اند؟ ( گلدان مینا کاری ، بشقاب مینا کاری ، شکلات خوری مینا کاری و …)

 • گلدان مینا کاری

ظرف های تزیینی مختلفی با استفاده از هنر مینا کاری ساخته می شود. گلدان مینا کاری یکی از این ظروف است که به خاطر زیبایی خیره کننده و کاربرد بیشتری که دارد، از محبوب ترین ظروف میناکاری به شمار می رود. گلدان مینا کاری در ابعاد و اندازه های متفاوتی ساخته می شود و از آن با توجه به ابعادش در قسمت های مختلفی از خانه می توان استفاده کرد. مثلا ممکن است گلدان مینا کاری دارای ارتفاع زیاد و حجم بزرگی باشد که می توان آن را در گوشه ای از سالن بر روی زمین قرار داد و یا ممکن است آنقدر کوچک باشد که بر روی یک میز عسلی گذاشته شود. به دلیل آنکه گلدان مینا کاری به تنهایی دارای زیبایی و ظرافت بی اندازه است، پیشنهاد می شود درون آن را خالی بگذارید و به تنهایی از آن در چیدمان استفاده کنید.

 • بشقاب مینا کاری

یکی دیگر انواع ظروف میناکاری بشقاب مینا کاری است که به عنوان المانی تزیینی برای نصب بر روی دیوار به کار برده می شود. انواع بشقاب مینا کاری با اندازه های مختلف که عموما به شکل گرد و کنگره دار ساخته می شوند، دارای طرح های دل ربا و بی نظیری هستند که وجود شان زیبایی بخش هر چیدمانی است. بشقاب مینا کاری را می توان با دو عدد گلدان مینا کاری ست نمود و بر روی کنسول یا میز قرار داد. برای بشقاب باید از نگهدارنده های مخصوص این کار استفاده نمود. از مدل های مختلفی از بشقاب مینا کاری به عنوان هدیه ای گرانبها نیز استفاده می شود. این هدیه که کاملا رسمی است را می توانید در موقعیت های شغلی و هدیه های کاری و یا هدیه به کسانی که با آنها ارتباطی رسمی و مهم دارید، انتخاب کنید.

 • شکلات خوری مینا کاری

از دیگر ظروف میناکاری به شکلات خوری مینا کاری اشاره می شود. شما می توانید برای رسمی تر کردن سرویس پذیرایی خود از ست ظروف پذیرایی مینا کاری استفاده نمایید. شکلات خوری مینا کاری یکی از این ظروف است که می تواند با شیرینی خوری و کاسه ست شود. ظروف شکلات خوری مینا کاری معمولا به همراه درب ساخته می شوند و بعضی از آنها پایه دار و بعضی دیگر بدون پایه هستند. همچنین در بعضی از طرح ها این ظروف شامل قسمت های مسی هم هستند که تلفیق فلز مس قرمز رنگ به همراه مینا کاری های آبی رنگ نمایی بسیار زیبا و جذاب به آنها بخشیده است. طرح های کار شده بر روی ظروف شکلات خوری مینا کاری بسیار متنوع و دیدنی هستند و بجز آبی های روشن و تیره لاجوردی از رنگ های مختلف دیگری هم برای ساخت آنها استفاده شده است.

قیمت ظروف مینا کاری چقدر است؟

ظروف میناکاری دارای قیمت های متفاوتی هستند. بعضی از این ظروف گران بوده و این به دلیل آن است که دستان ظریف و هنرمندانه ای ساعت ها وقت برای ساخت آنها صرف می کنند. قیمت ظروف مینا کاری بر اساس نوع طرح، میزان ظرافت به کار برده شده در ساخت آنها، ابعاد ظروف میناکاری و کاربرد شان متفاوت است. برای مثال قیمت ظروف مینا کاری که در آنها طرح ها ریز تر و ظریف تری کار شده باشد، گران تر از ظرف هایی است که دارای طرح های درشت تری هستند. برای مثال می توان گفت که قیمت ظروف مینا کاری از جمله بشقاب مینا کاری در محدوده 210 هزار تومان تا 4 میلیون تومان متغیر است. مثلا قیمت یک ست کاسه و بشقاب مینا کاری با ابعاد 39 در 39 در 16 سانتی متر حدودا 4 میلیون و 800 هزار تومان است. در جدول زیر می توانید با چند مورد از قیمت ظروف مینا کاری آشنا شوید:

نوع ظرف قیمت
بشقاب مینا کاری با قطر 33 سانتی متر 1 میلیون و 200 هزار تومان
گلدان مینا کاری با ارتفاع 27 سانتی متر 550 هزار تومان
شکلات خوری مینا کاری با قطر دهانه 11 سانتی متر 1 میلیون و 270 هزار تومان
شیرینی خوری مینا کاری پایه دار با قطر دهانه 14.5 سانتی متر 380 هزار تومان

 

نکاتی در مورد استفاده از ظروف میناکاری در دکوراسیون داخلی

 • ظروف میناکاری به تنهایی کافی هستند و لازم نیست از چیز دیگری درون و یا روی آنها استفاده کرد (مثلا قرار دادن گل مصنوعی درون گلدان مینا کاری و …)
 • بشقاب های مینا کاری را بر روی دیوار نصب کنید و یا به وسیله پایه های نگهدارنده بر روی میز یا کنسول قرار دهید.
 • اگر چیدمان خانه تان مدرن و مینیمال است، یک ظرف میناکاری کوچک می تواند تاثیر فوق العاده ای بگذارد.
 • اطراف جایی که ظروف میناکاری را قرار داده اید با دیگر وسایل شلوغ نکنید تا زیبایی این ظروف به خوبی نمایان گردد.
ظروف میناکاری
ظروف میناکاری
ظروف میناکاری
ظروف میناکاری
ظروف میناکاری
ظروف میناکاری

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

خانه ای زیبا و اصیل با ظروف آنتیک و نحوه نگهداری از این ظروفچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<