با کمک رانر و زیر بشقابی میز شام را حرفه ای بچینید

خوردن غذا کاری لذت بخش است. اگر غذا به خوبی پخته شده شود و خوشمزه باشد، اما وقتی که میز ناهار خوری به زیبایی تزئین شده باشد لذت خوردن غذا چندین برابر می شود. این که آیا میز خود را فقط در موارد خاص می آرایید یا در همه زمان ها به زیبایی آن اهمیت می دهید، به زمان و سلیقه شما بستگی دارد اما الهام گرفتن از ایده های جدید تزیین میز باعث می شود یک میز ساده را در کمترین زمان به یک میز شیک تبدیل کنید. یکی از رازهای خلق زیبایی چشم نواز بر روی میزها ایجاد لایه است؛ لایه بندی کمک می کند تا ترکیبی از بافت، رنگ و طرح بر روی یک میز ایجاد شود که در نهایت آن را زیبا و جذاب می سازد. حال شاید این سوال برای تان پیش آمده باشد که ایجاد لایه چگونه امکان پذیر است؟ «رانر و زیربشقابی» پاسخ ما به شماست. یکی از راه های شیک کردن میز ناهار خوری استفاده از رانر است، رانرها با ابعاد کوچکتر بر روی کانتر آشپزخانه، میز جلو و یا کنار مبلی نیز قابل استفاده اند.

رانر چیست؟

رانر ها قطعه پارچه های تزیینی هستند که برای پوشش میز استفاده می شوند. آنها را می توان به اشکال مختلف بر روی میز استفاده کرد. این قطعه های پارچه ای به طرز شگفت آوری باعث جذابیت میز غذای شما می شوند. مدت ها پیش میزهای ناهارخوری به طرز خسته کننده ای با رومیزی های سفید و توری پوشانده می شدند. اما در طراحی های جدید تر، از رانر ها و زیر بشقابی ها به جای رومیزی استفاده می شود که معمولا تنها قسمتی ​​از میز را پوشش می دهند و کل آن را نمی پوشانند. رانر ها در رنگ ها، الگوها و پارچه های مختلف موجود هستند و می توانید آنها را به صورت آماده خرید کنید. اما دوختن رانر نیز کار آسانی است و نیاز به صرف زمان زیادی ندارد. برای خرید یا دوخت رانر میز ناهارخوری، شما باید طول و عرض میز خود را بدانید، معمولا رانرها در مرکز قرار می گیرند و یک خط بصری مرکزی ایجاد می کنند در این حالت باید حدود ۳۰ الی ۴۰ سانت از لبه های میز فاصله داشته باشد، البته رانر ها را می توان در عرض میز نیز پهن کرد.

در طراحی عالی میز ناهارخوری با استفاده از رانر، به کارگیری تزیینات دیگری مانند شمع، گل طبیعی، دستمال سفره و غیره مهم است که این وسایل هم رنگ و هماهنگ با رانر انتخاب می شوند. در ادامه پیشنهادهایی برای استفاده از رانر در کنار دیگر وسایل میز ناهار خوری ارائه می شود. همچنین از عکس های زیر هم می توانید برای ایده گرفتن در تزیین میز ناهارخوری یا میز آشپزخانه استفاده کنید و آنها را تازه و مدرن نمایید.

آشنایی با انواع متنوع رانر

انتخاب مدل رانر بستگی خیلی زیادی به دکوراسیون خانه تان و نوع مبلمان و میز ناهار خوری شما دارد. برای مثال اگر دارای دکوراسیونی سنتی هستید و مبلمان و میز ناهار خوری تان فرمی کلاسیک دارد، استفاده از رانر های ترمه انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. همین مورد درباره دکوراسیونهای مدرن هم صدق می کند. وجود رانر مناسب بر روی میز ناهار خوری تاثیر زیادی بر روی جلوه میز و مبلمان دارد.

رانر های پارچه ای

بیشتر رانر ها از جنس پارچه دوخته می شوند. خوبی رانر های پارچه ای آن است که می توان در طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی آنها را تهیه کرد. این پارچه ها بسته به محل قرار گیری میز ناهار خوری متفاوت خواهند بود. مثلا برای میز هایی که در سالن پذیرایی هستند باید دارای رانر هایی با پارچه های سنگین و متناسب با فضای سالن پذیرایی باشند. این رانر ها معمولا از پارچه ای شبیه به پارچه مبلمان انتخاب می شوند. اما اگر میز ناهار خوری در آشپزخانه قرار گرفته است، از پارچه های فانتزی تر و یا چهارخانه نیز می توان استفاده کرد.

رانر های پارچه ای با طرح های چاپ شده

بعضی از رانر ها در بازار همراه با طرح های چاپ شده بر روی آنها وجود دارد که زیبایی بسیار زیادی هم دارند. این طرح ها تنوع بسیار بالایی دارند زیرا از هر طرحی می توان استفاده کرد. از طرح های سنتی مانند  خوشنویسی و طرح های کاشی کاری مساجد اصفهان و گل های شاه عباسی و نقوش مینیاتوری گرفته تا طرح های مدرن تر مانند اشکال هندسی و گل و برگ و طرح های جدید. این رانر ها معمولا جنس و کیفیت خوبی دارند و طرح های چاپ شده آنها در اثر شستشو از بین نمی روند.

رانر های قلاب بافی

شاید تصور کنید که قلاب بافی تنها مربوط به گذشته است و دیگر دوره هنر قلاب بافی به پایان رسیده است. اما باید گفت که در اشتباهید! امروزه هنرمندان زیادی با استفاده از این روش وسایل مختلفی را با طرح های امروزی می بافند. یکی از این وسایل رانر است. رانر های قلاب بافی با رنگ های مختلف جلوه ای سراسر لطافت و اصالت به میز ناهار خوری می بخشند. در خانه هایی با دکوراسیونی به رنگ کرم، رانر قلاب بافی به همین رنگ انتخابی عالی خواهد بود.

نحوه شستشو و نگهداری رانر

رانر ها معمولا از پارچه هایی ظریف تر انتخاب می شوند بنابراین در هنگام شستشو باید دقت زیادی کرد. بهتر است رانر با دست شسته شود اما اگر از ماشین لباس شویی هم استفاده کردید، دمای آب را بالا نبرید و به همراه آن لباس ها و پارچه های حساس را درون ماشین لباس شویی قرار دهید و نوع شستشو را برای لباس های حساس تنظیم کنید. برای اتوکشی هم این کار را زمانی که رانر هنوز مرطوب است با دمای متوسط انجام دهید.

رانر
رانر
رانر
رانر
رانر
رانر
زیر بشقابی
رانر
رانر

زیر بشقابی

زیر بشقابی یکی از اجزای سرویس ناهار خوری محسوب می شود و در خانه ها و هنگام صرف غذا مورد استفاده قرار می گیرد. زیر بشقابی برای محافظت از میز در برابر حرارت غذا نیست و تنها به عنوان وسیله ای برای زیبایی و همچنین تمیزی میز به کار گرفته می شود. زیر بشقابی ها نیز می توانند یک لایه اضافی بر روی میز ایجاد کنند و انتخاب خوبی برای چیدمان های شیک و مدرن باشند، مخصوصا زمانی که می خواهید یک تم خاص را به میز ناهارخوری تان اضافه کنید. مهم است که زیر بشقابی ها را در یک رنگ یا الگوی متضاد با رنگ میز انتخاب کنید تا جلوه بیشتری داشته باشند. زیر بشقابی ها معمولا مدل های گرد و مستطیل شکل دارند، اندازه استاندارد زیر بشقابی مستطیل ۳۵×۵۰ سانتی متر و قطر زیر بشقابی گرد معمولا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر است.

نکات مهم در انتخاب زیر بشقابی

مهم ترین نکته در انتخاب زیر بشقابی شکل ظاهری آن و هماهنگی با سایر اجزای میز ناهار خوری است. برای مثال اگر سرویس غذا خوری تان به رنگ صورتی روشن بود، می توانید از زیر بشقابی هایی به رنگ های صورتی تیره تر، سبز های سر زنده و شاد، آبی و دیگر رنگ های متضاد استفاده کنید. اگر بشقاب های تان به رنگ سفید و کرم بودند، انتخاب زیر بشقابی راحت تر است. تمام رنگ های زیبا و جذاب پالت رنگی انتخاب هایی عالی برای زیر بشقابی به شمار می روند. نکته دیگر در انتخاب زیر بشقابی جنس و کیفیت آن است. باید توجه داشته باشید که حرارت غذای گرم و داغ هنگام ریختن در بشقاب به زیر بشقابی منتقل می شود، اگر زیر بشقابی از جنس خوبی انتخاب نشود، با کمترین استفاده از بین می رود. نکته مهم بعدی در هنگام خرید زیر بشقابی آن است که قابل شستشو باشد. زیر بشقابی ها وسایلی یک بار مصرف نیستند هر چند که انواع یک بار مصرف آنها نیز وجود دارند. اگر آنها را از نوع غیر یک بار مصرف تهیه کردید باید مطمئن شوید که در اثر شستشو تغییر شکل نمی دهند و نسبت به گرمای اتو هم مقاوم هستند.

انواع مختلف زیر بشقابی

زیر بشقابی ها در جنس ها و طرح های مختلفی در بازار موجود است. رایج ترین انواع زیر بشقابی پارچه ای، چرمی، پلاستیکی، حصیری، چوبی و کاغذی هستند. از بین انواع نامبرده شده، نوع پارچه ای بیشترین کاربرد و محبوبیت را داراست. همچنین زیر بشقابی هایی با طرح ها و رنگ های مخصوص کودک هم وجود دارد که با تهیه آنها می توانید کودک خود را به خوردن غذا تشویق نمایید.

زیر بشقابی پارچه ای

این زیر بشقابی ها معمولا در شکل های مربع و مستطیل ساخته می شوند و در دوخت آنها از پارچه های نخی، کتان و مقاوم استفاده می گردد. زیر بشقابی های پارچه ای هم با پارچه های ساده و هم با پارچه های طرح دار با تزییناتی مانند تور و روبان نیز در بازار موجودند. طرح های خال خال، راه راه و گلدار محبوب ترین طرح های انتخاب شده توسط مشتریان هستند. زیر بشقابی های پارچه ای با قیمت حدود 80 هزار تومان برای هر عدد به فروش می رسند.

زیر بشقابی حصیری

یکی از انواع بسیار جذاب زیر بشقابی نوع حصیری آن است. این زیر بشقابی ها که به عنوان یکی از صنایع دستی هم محسوب می شوند بسیار زیبا و مقاوم بوده و انتخاب بسیار خوبی برای این کار هستند. زیر بشقابی  های حصیری را هم می توانید از فروشگاه ها تهیه نمایید و هم در هنگام سفر به بعضی از استان های کشور، زیر بشقابی های ساخته شده توسط افراد بومی آن استان ها را خریداری نماید. با این کار علاوه بر داشتن یک میز زیبا، به کار دست هنرمندان احترام گذاشته اید و به رونق کسب و کار آنها نیز کمک کرده اید. زیر بشقابی های حصیری هم به شکل حصیرهای بافته شده به صورت دایره و هم به شکل ورقه های حصیری مستطیل شکل (مانند پرده های حصیری اما با حصیرهای نازک تر) موجود هستند. قیمت این حصیر های زیبا در بازار برای هر عدد از 30 هزار تومان تا 120 هزار تومان متغیر است.

زیر بشقابی کاغذی

نوع دیگری از زیر بشقابی، مدل کاغذی آن است. این زیر بشقابی ها به شکل های دایره و مستطیل ساخته می شوند که طرح هایی به عنوان تزیین بر روی آنها ایجاد شده است. این زیر بشقابی ها یک بار مصرف هستند و در بسته های چند عددی در بازار موجودند. در چیدمان میز خلاق باشید. مثلا می توانید با یک نخ ریسمان یا روبان، قاشق و چنگال را در دستمال سفره بپیچید و یک ویژگی خاص به سفره تان اضافه کنید. از ایده های موجود در عکس های زیر نیز می توانید الهام بگیرید و مهمانی شام بعدی خود را به یاد ماندنی تر نمایید.

زیر بشقابی
زیر بشقابی
زیر بشقابی
زیر بشقابی
زیر بشقابی
زیر بشقابی
زیر بشقابی
زیر بشقابی
زیر بشقابی

زیر بشقابی پلاستیکی

این زیر بشقابی ها هم به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. خوبی زیر بشقابی های پلاستیکی آن است که قابلیت چاپ طرح های مختلف بر روی آنها وجود دارد که شما می توانید با توجه به سلیقه تان آنها را خریداری نمایید. همچنین زیر بشقابی های پلاستیکی با شکل های مختلف هم در بازار موجود است. برای مثال زیر بشقابی هایی با طرح برگ انجیری و به رنگ سبز، زیر بشقابی های مستطیل و دایره به صورت شفاف و بی رنگ، زیر بشقابی با طرح سنگ مدل های متفاوتی از این وسیله کاربردی هستند. قیمت این زیر بشقابی ها چیزی در حدود 15000 تومان به بالا است.

زیر بشقابی چوبی

زیر بشقابی های چوبی هم به صورت قطعات چوب به هم چسبیده و هم به شکل صفحه های چوبی یک دست وجود دارد. این زیر بشقابی ها شکلی اصیل و با طراوت به میز ناهار خوری می دهند و هم در کنار ظروف غذا خوری چینی و هم بلور جلوه ای زیبا دارند. شما حتی می توانید خودتان هم زیر بشقابی های چوبی درست کنید. برای این کار نیاز به یک کنده درخت دارید. ارتفاع مورد نظر را برای درست کردن هر زیر بشقابی در نظر بگیرید و از یک نجار بخواهید با اره خود برش هایی نازک از کنده ایجاد نماید. هر برش یک زیر بشقابی بر روی میز ناهار خوری شما خواهد بود. بشقابی های موجود در بازار چیزی از حدود 6 هزار تومان به بالا برای هر عدد قیمت گذاری شده اند.

خانه ایده  آل خود را بسازید:

ویدیو: نکات طلایی در چیدمان میز ناهار خوریدیدگاه کاربران

 1. کیان در

  تشکر از سایت عالی شما

 2. پریسا معماری در

  خیلی باسلیقه چشم نواز دلم میخواد همه شو بخرم
  درود برشما.

 3. mina1961pbp در

  خیلی قشنگ هستند از چه طریقی میتونم سفارش بدم؟

 4. مریم صالح در

  عالی هستن چطور میشه سفارش داد

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<