تاتامی چیست ؛ ویژگی های تاتامی های سنتی و مدرن و کاربرد آنها

وقتی به یک خانه سنتی ژاپنی فکر می کنیم، بیشتر مردم به طور خودکار به یاد ساختمان های چوبی با سقف های شیروانی، در های کشویی یا شوجی و کف پوش های سنتی ژاپنی یا تاتامی می افتند. اما تاتامی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ تاتامی یک نوع تشک حصیری سنتی است که قرن ها به عنوان کف پوش مورد استفاده قرار می گرفته است. این تشک‌ ها در خانه ‌های ژاپنی بسیار رایج بوده ‌اند و اندازه اتاق‌ ها با تعداد تاتامی ‌هایی که درون آن قرار می‌ گرفته اندازه‌گیری می شده است، البته این رسم تا به امروز هم باقی مانده است. امروزه از تاتامی بیشتر در باشگاه های ورزشی استفاده می شود و این نوع کف پوش فومی شکل و رنگ متفاوتی نسبت به تاتامی های سنتی دارد. اگر مایل هستید که بدانید تاتامی چیست و چه کاربردی دارد، همچنین کف پوش ورزشی که با نام تاتامی شناخته می شود چه قیمت و رنگ بندی دارد، در این متن با ما همراه باشید.

تاتامی چیست | تاریخچه تاتامی

در تاریخ اولیه تاتامی، این کفپوش، آن تشک سختی نبود که امروزه شناخته می شود. در عوض، تاتامی ها نسبتاً نازک و قابل تا شدن بودند. tatamu به معنای تا کردن یا انباشتن است. برای مدت طولانی، حصیر های بافته شده در انحصار اشراف ثروتمند ژاپن بود و حتی کف تمام اتاق‌ های آنها به طور کامل با تاتامی پر نشده بود. در واقع مردم عادی ژاپنی تا اواخر قرن هفدهم نمی توانستند از تاتامی مناسب در خانه های شان استفاده کنند. امروزه خانه‌ های مدرن ژاپنی معمولاً تنها یک اتاق تاتامی دارند که به معنای واقعی کلمه یک اتاق به سبک ژاپنی نامیده می ‌شود. در این اتاق از وسایل سنتی و اصیل ژاپنی استفاده می شود. در ژاپن مدرن، مرسوم است که یک اتاق از خانه – واشیتسو یا اتاق سنتی – اتاق تاتامی باشد. تشک ‌های تاتامی در این اتاق در جای خود گذاشته می‌ شوند. این اتاق معمولاً دارای دکوراسیون و ویژگی ‌های سنتی است، مانند درب ‌های کاغذی برنجی شوجی، توکونوما (طاقچه) با آویز دیواری یا طومار، و چیز های تزیینی مانند چیدمان گل ‌های ikebana.

سایز و چیدمان تاتامی چیست

جالب است بدانید که اندازه تشک های تاتامی بسته به جایی که هستید متفاوت است. در توکیو، تشک‌ های تاتامی را می ‌بینید که کمی کوچک‌ تر از تاتامی ‌های کیوتو هستند. همانطور که گفته شد تاتامی می تواند اندازه یک اتاق را به شما بگوید، علاوه بر تعیین اندازه یک اتاق، چیدمان تشک های تاتامی فردی نیز مهم است. در اتاق ‌های چای‌ خوری، این چیدمان نسبت به فصول تغییر می‌ کند و حصیر اجاق گاز در فصل زمستان در وسط قرار می ‌گیرد تا اتاق را زیبا و دنج نگه دارد. البته این در اتاق های سنتی ژاپنی است و امروزه به دلیل استفاده های متنوع تری که از این کفپوش می شود، می توان چیدمان های بسیار متفاوت تری را برای آن در نظر گرفت.

جنس تاتامی چیست

تاتامی قبلا از کاه برنج درست می شد. در اصل، حتی هسته تشک ها نیز از این ماده تشکیل شده بود، در حالی که امروزه معمولاً تخته های چوبی یا فوم پلی استایرن در داخل کفپوش ها یافت می شود. پوشش نرم کفپوش های سنتی از نی نرم بافته شده یا نی ایگوسا است و همان ماده ای است که تاتامی را برای نشستن، راه رفتن و خوابیدن بسیار راحت می کند. امروزه تاتامی توسط ماشین ساخته می ‌شود، اما در بیشتر طول تاریخ آن، مردم نی ایگوسا را ​​با دست می ‌بافند. کف پوش فومی یا کف پوش ورزشی همانگونه که گفته شد با فوم پلی استایرن که یک نوع پلیمر است، ساخته می شود و به دلیل نرم بودن و خاصیت ضربه گیری در هنگام ورزش کردن مورد استفاده قرار می گیرد.

آداب تاتامی چیست

این یک رسم رایج است و بسیاری از مردم می دانند که در هنگام ورود به خانه ژاپنی باید کفش های خود را در بیاورید و در عوض دمپایی های راحتی در داخل خانه بپوشند. اما در مورد تاتامی چطور؟ وقتی صحبت از تشک های حصیری سنتی می شود، تنها راه مناسب برای راه رفتن روی آن ها پا برهنه یا با جوراب است (حتی دمپایی هم مجاز نیست). این کار برای تمیز نگه داشتن تشک ها انجام می شود، زیرا به راحتی جاروبرقی یا گردگیری می شوند اما شستن آن ها بسیار سخت است. هر زمان که تاتامی را به عنوان کفپوش می بینید، آماده باشید که کفش های خود را در بیاورید! این مورد نه تنها درباره تاتامی های سنتی بلکه در مورد کف پوش فومی نیز صادق است و هیچ گاه با کفش بر روی کف پوش ورزشی نباید رفت.

تاتامی چیست
تاتامی چیست
تاتامی چیست
تاتامی چیست
تاتامی چیست
تاتامی چیست

امروزه از تشک های تاتامی چگونه استفاده می شود؟

تشک ‌های تاتامی سنتی معمولاً هنوز در فضا هایی که هنر ها و فعالیت ‌های سنتی ژاپنی رخ می‌ دهد، مانند جودو، کاراته، آیکیدو، مراسم چای (سادو)، گل ‌آرایی (کادو) و رستوران‌ های کلاسیک استفاده می ‌شوند. زیارتگاه ها و معابد نیز همچنان از تشک های تاتامی با بالاترین کیفیت استفاده می کنند. به خاطر ورود دکوراسیون های مدرن به خانه های ژاپنی، اتاق‌ های تاتامی رو به افول هستند. اما بسته به فعالیتی که قرار است در اتاق انجام شود، رفتار و زبان شما به هنگام ورود به اتاق قابل احترام و جدی می شود. وقتی در های شوجی را باز می کنید تعظیم می کنید و گاهی قبل از ورود یا در اتاق زانو می زنید (سیزا). در ژاپن اعتقاد دارند که وقتی بر روی تاتامی سنتی هستید، مثل این است که در حضور ارواح اجداد تان و همه خدایان شینتو و بودایی قرار گرفته اید.

اما همانگونه که گفته شد این روز ها کاربرد تاتامی و حتی شکل و رنگ آن متفاوت شده است و معمولا به انواع کف پوش فومی و یا کف پوش ورزشی تاتامی گفته می شود. اگر یک مسابقه کاراته، تکواندو یا جودو را از تلویزیون دیده باشید، متوجه می شوید که زمین مبارزه با کفپوش هایی عمدتا به رنگ های آبی یا قرمز و یا سفید و مشکی پوشیده شده اند. در باشگاه های ورزشی نیز برای انجام حرکاتی که نیاز به نشستن و یا خوابیدن دارند، از تاتامی استفاده می شود. همچنین چند سالی است که زمین های بازی کودکان در پارک ها با کف پوش فومی پوشیده می شوند زیرا این کف پوش ها خاصیت ضربه گیری دارند و اگر کودکی بر روی آنها به زمین بخورد، آسیبی نخواهد دید.

قیمت تاتامی چقدر و رنگبندی کفپوش تاتامی به چه صورت است؟

تاتامی های ورزشی بسته به جنس و کیفیت و همینطور ابعاد و اندازه شان دارای قیمت های متنوعی هستند. پازل تاتامی که از چند کف پوش فومی پازل مانند که در کنار هم چفت می شوند تشکیل شده است، دارای قیمتی در محدوده 100 تا 600 هزار تومان است. همانطور که گفته شد ابعاد و ضخامت می تواند تاثیر زیادی بر روی قیمت تاتامی داشته باشد. مثلا قیمت تاتامی با ابعاد بزرگ در حدود 100 در 100 سانتی متر در حدود 300 هزار تومان است. اما موردی همچون رنگبندی کفپوش تاتامی تاثیری بر قیمت آن نخواهد داشت. این کفپوش ها در رنگ های بسیار متنوعی ساخته می شوند. کف پوش فومی تاتامی در رنگ های زرد و قرمز و سبز و آبی و بنفش تا رنگ های سفید و طوسی و مشکی موجود هستند و می توان گفت که رنگبندی کفپوش تاتامی بسیار کامل است.

کاربرد های تاتامی چیست

همانطور که گفته شد امروزه بیشترین کاربرد تاتامی به عنوان کف پوش فومی یا کف پوش ورزشی است. اما از این تاتامی ها می توان استفاده های دیگری هم داشت. مثلا کسانی که دارای بچه کوچک هستند می توانند با خرید تعدادی از این تاتامی ها فضای بازی امن و راحتی را در اتاق برای آنها فراهم کرد. با این کار دیگر نگران آن نخواهید بود که بچه در حین بازی زمین بخورد و آسیب ببیند.

تاتامی چیست
تاتامی چیست
تاتامی چیست
تاتامی چیست
تاتامی چیست
تاتامی چیست

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

با اجرای کفپوش مناسب به خانه خود جلوه و طراوت دهیم

کدام رنگ پارکت / لمینیت یا کفپوش برای منزل ام مناسب است؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<