الگوی عروسک های نمدی (خرگوش، موش، خرس، جغد، سگ، پاندا و …)

چیدوپلاس 07 اسفند 1399 ،

عروسک های نمدی جزو عروسک هایی هستند که هم به خاطر دست ساز بودن شان ارزش هنری بالایی دارند و هم به دلیل طرح ها و شکل ها و مدل های گوناگونی که دارند، زیبا و جذاب به نظر می رسند. اگر یک یا چند تایی از این عروسک ها بسازید حتما مورد علاقه فرزندتان خواهد بود و آن را دوست خواهد داشت. در این متن شما را با الگو عروسک های نمدی مختلف آشنا می کنیم و به شما یاد خواهیم داد که چطور یک عروسک نمدی زیبا و با مزه برای کودک تان درست کنید.

الگوی عروسک نمدی خرگوش

عروسک خرگوش را به شکل های مختلف می توانید درست کنید. خرگوش خوابیده، خرگوش نشسته و یا ایستاده. برای این کار به پارچه نمدی سفید و صورتی، پنبه، مهره کوچک سیاه و براق، قیچی، نخ و سوزن و چسب نیاز دارید. ابتدا الگوی مورد نظر خود را که شامل یک بدن با دست و پا، یک سر و دو گوش است، بر روی کاغذ با اندازه های واقعی بکشید. سپس آن را بریده و بر روی پارچه نمدی بگذارید. دقت کنید که باید پارچه دولا باشد تا از هر الگو دو پارچه نمدی برش بخورد. پارچه را برش داده و دور تا دور هر قسمت را با نخ و سوزن به روش دندان موشی و یا کوک های محکم و منظم بدوزید. یک قسمت کوچک را دوخته نشده باقی بگذارید تا بتوانید پنبه ها را درون عروسک پر کنید. سپس توسط الگوی گوش، از نمد صورتی دو گوش کوچکتر برش داده و بر روی گوش بزرگتر که سفید است، بچسبانید. مهره های مشکی را در جای چشم ها و یک دکمه کوچک و یا مهره صورتی به جای بینی خرگوش بدوزید. با نخ چند سبیل سفید برای آن بگذارید. به همین راحتی عروسک نمدی خرگوش آماده است.

الگوی خرگوش نمدی
الگوی خرگوش نمدی
الگوی خرگوش نمدی
الگوی خرگوش نمدی
الگوی خرگوش نمدی
الگوی خرگوش نمدی

عروسک نمدی موش

عروسک هایی با طرح موش هم شکل های پیچیده تری دارند و هم آسان. ما به شما آسان ترین شکل ساخت عروسک نمدی موش را آموزش خواهیم داد. برای این کار به پارچه نمدی طوسی (تیره یا روشن)، مهره های کوچک مشکی برای چشم ها، چند تکه بسیار کوچک پارچه نمدی قرمز برای بینی و گوش ها، نخ و سوزن نیاز است. الگوی این عروسک به شکل یک مثلث بوده که ضلع ها، شکلی منحنی گرفته اند. برای گوش ها باید دو دایره کوچک داشته باشید که قسمت کوچکی از پایین آنها بریده شده است (برای اینکه گوش به بدن متصل گردد)، و یک نمد باریک و دراز برای دم گوش.

هر کدام از این الگوها را بر روی پارچه نمدی دولا گذاشته و برش دهید. هر دو پارچه را به هم دوخته و درون آن را با پنبه و یا الیاف پر کنید. با نمد قرمز دو دایره کوچکتر بریده و درون گوش ها بچسبانید. یک دایره خیلی کوچک با نمد قرمز برید و به جای بینی بچسبانید. مهره های مشکی و براق را جای چشم ها قرار دهید و با نخ چند تار سبیل برای موش تان درست کنید. از کنار نمدی طوسی رنگ به عرض چند میلیمتر یک نوار باریک بریده و به جای دم موش بدوزید.

الگوی موش نمدی
الگوی موش نمدی
الگوی موش نمدی

الگوی عروسک خرس نمدی

عروسک خرس نیز مانند دیگر مدل ها باید الگوی خود را داشته باشد. در تصاویر زیر الگوی خرس وجود دارد. از روی این الگو پارچه های نمدی به رنگ قهوه ای را برش دهید و مطابق الگو بدوزید. چشم ها و بینی را هم در جای درست خود بچسبانید. برای زیبا تر شدن عروسک نمدی خرس می توانید با یک پارچه چهارخانه کوچک یک پاپیون بامزه درست کرده و زیر صورت آن بچسبانید. این کار را با روبان قرمز و یا خالخالی نیز می توانید انجام دهید.

الگوی خرس نمدی
الگوی خرس نمدی
الگوی خرس نمدی

الگوی عروسک جغد نمدی

برای درست کردن یک عروسک جغد نمدی به دو چشم بزرگ، دو گوش مثلثی کوچک، یک نوک مثلثی و دو بال کوچک نیاز دارید. الگوی اصلی بدن جغد را از روی کاغذ به پارچه منتقل کنید و برش زده و بدوزید. درون آن را با الیاف پر کنید. دو دایره سفید نسبتا بزرگ را بریده و به جای چشم ها قرار دهید. درون چشم ها دو مهره کوچک مشکی بدوزید. دو گوش مثلثی شک را به بالای سر و بال ها در دو طرف بدن بدوزید. بال ها را می توانید شبیه به اشک برش دهید و به بدن جغد متصل کنید.

الگوی جغد نمدی
الگوی جغد نمدی
الگوی جغد نمدی

الگوی عروسک سگ نمدی

شکل سگ ها با هم خیلی متفاوت است و شما باید انتخاب کنید چه سگی را می خواهید عروسک کنید. اینکه گوش های سگ کوچک هستند یا آویزان، دم سگ کوتاه است یا بلند، رنگ آن چه رنگی است؟ ساده است یا خالدار، همه اینها در الگوی شما باید لحاظ گردد. پارچه های نمدی را نیز باید مطابق با رنگ هایی که در نظر دارید خریداری کنید. ساخت عروسک سگ نیز مانند بقیه عروسک های نمدی است. الگو بر روی پارچه انداخته شده و برش داده می شود، پارچه ها به هم دوخته و درون آنها از الیاف پر می شوند. چشم ها و بینی و گوش های سگ در جای خود قرار می گیرند.

felt-craft-pattern 21
felt-craft-pattern 20
felt-craft-pattern 19

عروسک پاندای نمدی

پاندا ها سفید و سیاه هستند. سر شان با نمد سفید ساخته می شود و دو دایره نمدی مشکی بزرگ به جای چشم ها بر صورت چسبانده می شود. در قسمت بالای نمد مشکی باید دو مهره کوچک سفید بدوزید. دو گوش مشکی در دو طرف سر و یک بدن که نیمی از آن سفید و نیمی مشکی است نیز باید درست کنید. پاهای پاندا نیز کره های نمدی مشکی هستند که در پایین بدن وصل می شوند.

الگوی عروسک فرشته نمدی

یک عروسک فرشته نمدی دارای یک بدن مخروطی شکل، دو دست در رو به رو، یک سر و دو بال در پشت سر هستند. برای درست کردن این عروسک باید یک نمد سفید، یک نمد کرم رنگ برای صورت و یک نمد قهوه ای برای موهای عروسک داشته باشید. پارچه ها را مطابق الگو بریده و بدوزید. دست ها را در جای خود نصب کنید. برای ساخت سر و صورت فرشته یک کره نمدی که با پنبه یا الیاف پر شده است درست کنید و چشم ها و دهان فرشته را با یک ماژیک نازک بر روی آن بکشید. برای موها هم از نمد قهوه ای و هم از کامواهای رنگی می توانید استفاده کنید. دو بال را نیز مانند الگو برش داده و در پشت فرشته بچسبانید. در انتها می توانید یک حلقه طلایی (مثلا یک انگشتر طلایی بدلی) را بر روی سر فرشته بچسبانید.

الگوی فرشته نمدی
الگوی فرشته نمدی
الگوی فرشته نمدی

عروسک بابانوئل نمدی

بابانوئل ها ریش و سبیل پر پشت سفید دارند، لباس شان قرمز است و یک کلاه بوقی قرمز بر سر می گذارند. پس برای ساخت به الگویی شبیه به این ها نیاز دارید. بدن بابانوئل را می توانید شبیه به یک استوانه که از بالا کمی جمع شده است و دو دست از دو طرف به آن متصل شده، بکشید و پارچه قرمز را مطابق همین شکل برش داده و بدوزید. برای پاها دو کره نمدی پر شده به رنگ مشکی درست کرده و در پایین بدن بچسبانید. سر بابانوئل شبیه به یک بیضی پر شده است که ریش و سبیل های سفید نمدی مطابق شکل بر روی آن چسبانده می شوند. چشم ها می توانند مهره های ریز و مشکی باشند و کلاه نیز که یک مخروط قرمز رنگ است در بالای چسبانده شود.دستکش های بابا نوئل نیز با نمد سفید به دست ها چسبانده می شوند.

felt-craft-pattern 22
felt-craft-pattern 23
felt-craft-pattern 24

خانه ایده آل خود را بسازید:

ساخت طرح های مختلف کاردستی با چوب بستنی برای افزایش خلاقیت کودکاندیدگاه کاربران

  1. رومینا در

    اگه میشه الگوهای ببشتری بزارید

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<