فرش راهرو چه ویژگی هایی دارد و چگونه انتخاب می شود؟

چیدو پلاس 11 آذر 1400

برای قسمت های مختلف خانه فرش ها و پوشش های کف متفاوتی وجود دارد. یکی از این پوشش ها فرش راهرو است که بنا به نامی که دارد، برای استفاده در راهرو ها کاربرد داشته و به فروش می رسد. فرش راهرو که به نام فرش کناره هم معروف است، دارای طول زیاد و عرض کم بوده و به همین دلیل در راهرو ها، راه پله ها و مکان های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. اگر در خانه راهرویی دارید که زیاد از حد کوچک و باریک نیست، می توانید از یک فرش راهرو برای آن استفاده کنید. همچنین فرش راه پله نیز برای پوشش پله ها مورد استفاده قرار می گیرد و برای این کار مناسب است. اگر دوست دارید با فرش راهرو و فرش راه پله بیشتر آشنا شوید، در این متن همراه ما باشید.

انواع طرح و رنگ فرش راهرو

باید گفت تنوع طرح و رنگ فرش راهرو بسیار زیاد است و تمامی سلایق را پوشش می دهد. این فرش ها با توجه به دکوراسیون خانه انتخاب می شوند و داری طرح و رنگی متناسب با طرح و رنگ دیگر اجزای چیدمان هستند. حتی طرح های فانتزی و رنگی این فرش ها که برای راهروی منتهی به اتاق کودکان استفاده می گردد نیز وجود دارد. سبک چیدمانی یکی دیگر از دلایل تنوع انواع فرش راهرو است. در ادامه هر کدام از موارد گفته شده مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

فرش راهرو کلاسیک

برای کسانی که خانه شان با سبک کلاسیک و سنتی و سلطنتی چیدمان شده است، استفاده از فرش راهرو با طرح های کلاسیک و سنتی بهترین پیشنهاد است. این فرش ها به صورت ست شده با فرش های اصلی به فروش می رسند هر چند که می توان از طرح و رنگ دیگری هم برای آنها استفاده نمود. فرش راهرویی کلاسیک دارای نقشه ای شبیه به دیگر فرش های سنتی است و از نقش و نگار ها و گل ها و طرح هایی در همان محدوده استفاده می شود. این فرش ها با چیدمان سنتی و کلاسیک خانه تناسب داشته و به عنوان بهترین گزینه در چیدمان این خانه ها به کار گرفته خواهند شد.

فرش راهرویی مدرن

تنوع طرح و رنگ در فرش راهرویی مدرن بسیار بالا است و شما با هر سلیقه ای می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. در این فرش ها محدودیتی برای استفاده از رنگ وجود ندارد و هر رنگی که فکرش را بکنید در ساخت این فرش ها به کار گرفته شده. فرش راهرو با طرح های فانتزی نیز در این دسته بندی قرار داند و فضای خانه را به سمت شاد و رنگی تر شدن پیش می برند. البته به شرطی که درست و بجا استفاده شوند و در چیدمان تناسب های رنگی و طرحی رعایت شود. طرح های مدرن فرش راهرو مدل های ساده، فرم های هندسی، شکل و فرم های فانتزی، طرح های ابر و بادی، فرش های پرز بلند و دیگر مدل ها را شامل می شوند. فرش راهرویی مدرن بهترین گزینه برای خانه هایی است که با این سبک چیدمان شده اند.

فرش راهرو
فرش راهرو
فرش راهرو
فرش راهرو
فرش راهرو
فرش راهرو

فرش راه پله

بعضی از افراد در خانه هایی زندگی می کنند و یا ویلا هایی دارند که دارای راه پله است. این راه پله ها ممکن است تنها از سه یا چهار پله تشکیل شده باشد و یا آنکه پله های بیشتری را شامل شود. برای پوشاندن این پله ها می توان از فرش های مخصوص آن استفاده نمود. این فرش ها سبک و نازک هستند و به راحتی بر روی پله ها قرار می گیرند. البته برای فیکس کردن آنها از بست های خاصی استفاده می گردد. فرش راه پله نیز درست همانند فرش راهرو باید از طرح و رنگی متناسب با دیگر قسمت های خانه انتخاب شود. نباید فکر کنید که فرش راه پله چیزی جدا از سایر اجزای چیدمان است و می تواند از هر رنگ و نقشی باشد. برای آنکه دکوراسیون خانه تان کامل، زیبا و حرفه ای به نظر برسد باید توجه و دقت کافی برای انتخاب هوشمندانه طرح و رنگ صورت پذیرد. برای راه پله های کوتاه هم فرش پله مناسبی می توان انتخاب کرد. این فرش نیز با اینکه ممکن است کوچک باشد و خیلی به نظر نرسد، اما باید دقت لازم برای بهترین انتخاب به کار گرفته شود. برای راه پله های بلند در خانه از فرش های رولی هم می توان استفاده نمود. این فرش ها درست به اندازه طول پله ها بریده و در جای خود نصب می شوند.

فرش راهرو دارای چه ویژگی هایی است؟

مهم ترین ویژگی فرش راهرو ابعاد آن است که در ابتدای متن به آن اشاره شد. ابعاد مختلفی از جمله 2 در 1 متر، 3 در 1 متر، 4 در 1 متر و حتی بیشتر برای فرش راهرویی وجود دارد. ویژگی دیگر درباره فرش راهرو ضخامت آن است. این فرش ها معمولا با ضخامت کمتری نسبت به فرش های اصلی خانه بافته می شوند زیرا راهرو جزو قسمت های غیر اصلی خانه به شمار می رود و نیازی به پهن کردن یک فرش با ضخامت بالا را ندارد. برای این کار از گلیم هم به عنوان فرش راهرو می توان استفاده کرد. از دیگر ویژگی های فرش راهرویی به جنس و کیفیت آن اشاره می شود. با وجود آنکه گفته شد ضخامت فرش راهرو بالا نیست، اما از فرشی با جنس و کیفیت خوب استفاده کنید. زیرا راهرو مکانی است که رفت و آمد در آن بیشتر صورت می گیرد و عبور و مرور های مکرر باعث آسیب رسیدن به بافت فرش می شود. پس فرش راهرو باید کیفیتی قابل قبول در این رابطه داشته باشد. این موضوع درباره فرش راه پله نیز وجود دارد زیرا فرش پله نیز درست به همین شکل تحت رفت و آمد های زیاد ممکن است به زودی دچار آسیب گردد.

چه فرشی برای استفاده در راهرو مناسب است؟

این سول را به گونه دیگری هم می توان مطرح کرد و آن این است که چه فرشی برای استفاده در راهرو ها مناسب نیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که فرش های پرز بلند برای راهرو یا راه پله مناسب نیستند. مخصوصا استفاده از این فرش ها در راه پله اصلا توصیه نمی شود زیرا ممکن است در هنگام بالا یا پایین رفتن از پله ها بر اثر اتفاق پای تان به پرز های بلند این فرش ها گیر کرده و زمین بخورید. به خصوص در خانه هایی که کودک دارند، استفاده از فرش پله پرز بلند اصلا پیشنهاد نمی شود.

برای راهرو از فرش دستبافت استفاده شود یا ماشینی؟

خرید فرش دستبافت یا ماشینی بسته به سلیقه شما و با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید صورت می گیرد. اگر برای هزینه های بالای خرید فرش دستبافت مشکلی ندارید چه بهتر که از فرش ایرانی دستبافت حمایت کرده و زیبایی خانه خود را دو چندان کنید. اما در غیر این صورت فرش های ماشینی با کیفیتی هم برای این کار وجود دارند. خوبی فرش راهرویی یا فرش پله ماشینی آن است که قیمت بسیار کمتری دارد و در صوت خراب شدن و یا خسته شدن از طرح و رنگ آن، امکان تعویض کردنش برای تان آسان تر خواهد بود. هچنین راهرو یا راه پله مکانی است که رفت و آمد زیادی در آن صورت می گیرد و فرش بیشتر دچار آلودگی می گردد. شستشوی فرش ماشینی آسان تر از فرش دستبافت بوده و هزینه کمتری را هم در پی دارد.

فرش راهرو
فرش راهرو
فرش راهرو
فرش راهرو
فرش راهرو
فرش راهرو

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

راهنمای استفاده از فرش سفید

راهنمای استفاده از فرش طوسیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<