موکت اتاق کودک چه ویژگی هایی دارد و چگونه انتخاب می شود؟

چیدو پلاس 20 دی 1400 ،

اگر برای اتاق کودک خود به دنبال بهترین پوشش کف می گردید، موکت تمامی انتظارات شما را برآورده خواهد کرد. موکت اتاق کودک با رنگ ها و طرح های کودکانه پوششی ایمن و مناسب برای اتاق بچه خواهد بود. این متن درباره موکت اتاق کودک است و در آن موکت اتاق کودک دخترانه و پسرانه به طور جداگانه بررسی خواهد شد. اینکه موکت اتاق بچه باید دارای چه ویژگی هایی باشد و بهترین رنگ و طرح برای آن کدام است، چگونه می توان موکت اتاق کودک را با دیگر وسایل ست نمود و غیره موضوعاتی هستند که در متن پیش رو ارائه و توضیح داده می شود. پس با ما همراه باشید.

موکت اتاق کودک باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

یکی از مهم ترین مسائلی که باید درباره موکت اتاق بچه رعایت شود موضوع ایمنی آن است. البته موضوع ایمنی باید در تمامی اجزاء دکوراسیون اتاق کودک لحاظ شود و تمامی محدودیت های روانی و حرکتی کودک مورد توجه قرار گیرد. برای اتاق بچه هرگز نباید از پوشش هایی سخت و سفت استفاده شود و تا جای ممکن سعی شود که این پوشش نرم و قابل انعطاف باشد. موکت اتاق کودک این ویژگی را داراست و به همین دلیل یکی از بهترین گزینه ها خواهد بود. موضوع نرم و قابل انعطاف بودن پوشش کف که موکت اتاق بچه این ویژگی را دارد، می تواند از آسیب های جدی که ممکن است به کودک وارد شود به میزان زیادی جلوگیری نمیاد. کودک در هنگام بازی ممکن است به زمین بخورد و دست و پا و حتی سر او با زمین برخورد کند. در صورت وجود یک موکت نرم نگرانی از بابت ضربه های ناشی از زمین خوردن کودک وجود نخواهد داشت. دیگر ویژگی های لازم برای موکت اتاق کودک در زیر بیان می شود:

  • وجود الیاف نرم و ضد حساسیت در موکت
  • مقاوت بالای موکت به لکه پذیری
  • وجود ثبات رنگی بالا در رنگ و طرح موکت اتاق کودک
  • استفاده از طرح ها و رنگ های شاد و بچگانه برای موکت اتاق کودک

موکت اتاق کودک دخترانه

معمولا از طرح و رنگ های متفاوتی برای وسایل اتاق دختر بچه ها و پسر بچه ها استفاده می شود. موکت اتاق کودک دخترانه معمولا دارای رنگ های گرم و روشن است. رنگ هایی نظیر لیمویی، صورتی روشن، سرخابی، نارنجی و رنگ های دیگری که در این گروه قرار می گیرند، برای دختر بچه ها دوست داشتنی تر هستند. همچنین موکت اتاق کودک دخترانه دارای طرح های است که بیشتر مورد پسند دختر خانم ها است. طرح هایی مثل شخصیت های کارتونی دخترانه مانند شاهزاده خانوم ها، کیتی کت، طرح های فانتزی دخترانه و غیره در موکت اتاق کودک دخترانه استفاده می شود.

موکت اتاق کودک پسرانه

برای پسر بچه ها بیشتر از رنگ های سرد مانند آبی یا سبز استفاده می شود. آبی های روشن و تیره به عنوان موکت اتاق کودک پسرانه با دیگر وسایل او از جمله رو تختی اش ست می شود و فضایی جذاب را برای او پدید می آورد. همچنین برای اتاق پسر بچه ها می توان از موکت سبز رنگ هم استفاده کرد که شکلی شبیه به چمن فوتبال ایجاد گردد. برای پسر بچه هایی که عاشق فوتبال هستند این مدل موکت سبز ساده بسیار هیجان انگیز است. اما اگر به دنبال خرید یک موکت اتاق کودک پسرانه طرح دار هستید، طرح های کارتونی مانند مینیون ها، طرح های ابر قهرمانی و غیره پیشنهاد های خوبی برای اتاق پسر بچه ها خواهند بود. در انتخاب طرح و رنگ موکت حتما از خود کودک نیز مشورت بخواهید تا این کار مطابق با سلیقه او صورت گیرد.

موکت اتاق کودک
موکت اتاق کودک
موکت اتاق کودک
موکت اتاق کودک
موکت اتاق کودک
موکت اتاق کودک

نحوه ست کردن موکت اتاق کودک

برای آنکه اتاق کودک به زیبایی هر چه تمام تر چیدمان شود اول از همه باید یک موکت نرم برای اتاق کودک تهیه و نصب شود. رنگ موکت را بر اساس سن کودک، سلیقه او و دیگر موارد انتخاب نمایید. مثلا اینکه رنگ موکت اتاق کودک به گونه ای باشد که لکه ها و کثیفی ها را خیلی زود نشان ندهد (به این ترتیب رنگی مانند سفید برای موکت اتاق کودک مناسب نیست). پس از انتخاب رنگ و نصب یک موکت نرم برای اتاق کودک نوبت یه انتخاب رنگ سایر وسایل می رسد. برای این کار پیشنهاد می شود که رنگ رو تختی را با رنگ موکت ست نمایید. مثلا اگر رنگ موکت اتاق کودک دخترانه را سرخابی انتخاب کرده اید، رو تختی را صورتی با طرح های سرخابی تهیه کنید. رنگ پرده را نیز به همین ترتیب و با همین انتخاب نمایید. یا اگر برای موکت اتاق کودک پسرانه رنگ سبز چمنی را در نظر گرفته اید، رو تختی را نیز سبز طرح دار انتخاب کنید تا بهترین هماهنگی در اتاق ایجاد گردد.

آیا برای اتاق کودک باید از فرش استفاده کرد؟

شاید این سوال در ذهن تان وجود داشته باشد که با وجود موکت اتاق بچه آیا نیازی به وجود فرش هم هست؟ باید گفت که این نیاز وجود ندارد و تنها یک موکت ساده یا طرح دار در اتاق کودک کافی خواهد بود. موکت های طرح دار یا موکت فرش یا طرح های بچگانه برای همین به بازار آمده اند تا با داشتن آنها هم اتاق سر و شکلی جذاب پیدا کند و هم در هزینه ها صرفه جویی شود. وجود یک موکت نرم برای اتاق کودک باعث می شود که وجود فرش بی معنی شده و کودک از تمامی نقاط اتاقش برای بازی کردن استفاده نماید.

به طور کلی از چه رنگ هایی برای موکت اتاق بچه استفاده می شود؟

اینکه کودک در چه سنی به سر می برد در انتخاب رنگ موکت و دیگر وسایل اتاق او موثر است. معمولا بهتر است برای اتاق نوزاد از رنگ های روشن و محدود استفاده شود. موکتی به رنگ لیمویی، کرم، آبی روشن، صورتی روشن و سبز روشن برای اتاق نوزاد مناسب تر است و رنگ دیوار ها را نیز می توان به همین ترتیب انتخاب نمود. اگر کودک تان سن بیشتری دارد می توانید از رنگ های تند تری هم برای موکت اتاق او استفاده نمایید. رنگ های مثل صورتی تیره، سرخابی، نارنجی، سبز و بنفش برای کودکان بزرگ تر استفاده می شود. اما به صورت کلی پیشنهاد می شود از رنگ های بسیار شارپ و تند و تیز و همچنین تیره برای اتاق کودک و نوجوان استفاده نگردد زیرا این رنگ ها بر روحیه او تاثیر مثبتی نخواهد داشت.

برای اتاق کودک موکت رول مناسب تر است یا موکت تایل؟

همانطور که می دانید موکت ها در دو شکل رول و تایل به فروش می رسند. موکت های رولی در اندازه های مختلفی مانند 3 در 2 متر و به بالا تولید می شوند و کف اتاق به صورت یکدست موکت می شود. اما موکت های تایل که به آنها موکت سرامیکی هم گفته می شود، به صورت تایل های مربعی و مستطیلی تولید و در کنار هم بر روی زمین چسبانده می شوند. با توجه به مدلی که انتخاب کرده اید می توانید موکت را به شکل رول یا تایل تهیه کنید. اما موکت های تایل ممکن است بر اثر مرور زمان و از بین رفتن چسب شان از گوشه ها کمی بلند شوند و پای کودک در حین بازی به آنها گیر کند. بنابراین پیشنهاد می شود تا جای ممکن از موکت های رول برای اتاق کودک استفاده کنید تا نگرانی از این بابت نداشته باشید.

موکت اتاق کودک
موکت اتاق کودک
موکت اتاق کودک
موکت اتاق کودک
موکت اتاق کودک
موکت اتاق کودک

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

نکاتی مهم در انتخاب پرده اتاق کودک

پوستر اتاق کودک و دیوار هایی متفاوت و جذابچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<