میز بار خانگی و ایده هایی برای ساخت و استفاده از آن

میز بار یکی از اجزای دکوراسیون محسوب می شود که هم کاربردی است و هم جنبه دکوراتیو دارد. در واقع کاربرد اصلی میز بار یا کانتر بار برای سرو نوشیدنی ها و مشروبات است اما می توان استفاده های دیگر هم از آن داشت. میز های بار با سبک های مختلفی ساخته می شوند و میز بار مدرن و کلاسیک طرفداران زیادی برای خود دارند. هر کدام از این سبک ها در ادامه به طور ویژه بررسی می گردند. اگر برای دکوراسیون خانه خود به دنبال میز بار مشروب مدرن هستید و یا قصد ساخت میز بار را دارید، در این متن همراه ما باشید.

  • میز بار چیست و چه کاربردی دارد؟
  • میز بار در چه قسمتی از خانه قرار می گیرد؟
  • چه سبک هایی برای ساخت میز بار استفاده می شود؟
  • انواع مختلف مدل های میز بار کدام است؟

میز بار چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از لوازم و وسایل پذیرایی در بعضی از خانه های امروزی، میز بار است که کاربرد اصلی آن سرو نوشیدنی است. البته از این میز ها به عنوان میز غذا خوری هم استفاده می شود. این میز ها در کافه ها، رستوران ها و هتل ها هم وجود دارند که البته در آنها نوشیدنی های دیگر مانند انواع نوشابه ها و آبمیوه ها و قهوه و چنین نوشیدنی هایی سرو می شود. میز بار از یک میز بلند مانند جزیره یا اپن آشپزخانه تشکیل شده است که چند صندلی بلند در یک یا دو طرف آن قرار می گیرد، افراد پشت این میز نشسته و به صرف نوشیدنی مشغول می شوند.

همانطور که گفته شد کانتر بار میزی شبیه به جزیره است که معمولا دارای کمد در زیر آن بوده و می توان لیوان ها و نوشیدنی ها را درون آن گذاشت. در واقع می توان گفت که مجموعه کانتر بار شامل یک میز ساده و یا کمد دار است که تعدادی صندلی در کنار آن قرار می گیرد، در قسمت پشت آن یعنی جایی که بار من می ایستد باید کمد یا قفسه هایی برای قرار دادن نوشیدنی ها و لیوان ها وجود داشته باشد و در بالای میز هم چراغ های آویزی برای زیبا تر شدن و ایجاد حس و حال خوب نصب شود. البته بسته به مدل کانتر بار و مدرن یا کلاسیک بودن آن، ممکن است تفاوت هایی وجود داشته باشد. مثلا در بعضی از مدل های میز بار مدرن قسمتی به عنوان کمد در زیر میز یا کانتر وجود ندارد و زیر آن خالی است. در ساخت میز بار سعی می شود که برای همه قسمت ها از میز اصلی گرفته تا قفسه های پشت سر و دیگر بخش ها از یک نوع چوب و با رنگ و طرح مشابه استفاده گردد.

موضوع نورپردازی میز بار مدرن و یا کلاسیک هم اهمیت زیادی در جلوه و نمای آن دارد. وجود لوستر هایی در بالای میز، استفاده از ریسه نوری در بخش های زیرین و در قفسه های پشت میز، انتخاب رنگ مناسب و متناسب با دیگر وسایل برای میز بار مشروب مدرن و کلاسیک، انتخاب طرح خاص و جذاب برای قفسه های نوشیدنی، قرار دادن سیستم صوتی و پخش موزیک در هنگام استفاده از بار همگی به ایجاد فضایی دلچسب و عالی برای گذران ساعاتی از شبانه روز کمک خواهد کرد.

میز بار در چه قسمتی از خانه قرار می گیرد؟

کانتر بار بر حسب نظر افراد ممکن است در ورودی آشپزخانه قرار گیرد یا اینکه بخش دیگری از خانه مانند یک فرو رفتگی یا بخشی از نشیمن به آن اختصاص یابد. برای کسانی که مهمانی های زیادی در خانه شان برگزار می کنند، بهتر است کانتر بار در قسمتی از سالن ساخته شود تا برای همه مهمانان دسترسی به آن آسان باشد. البته کانتر بار چرخدار به دلیل دارا بودن چرخ و حرکت دادن آن می تواند در هر قسمتی که لازم باشد، استفاده شود. در مورد ابعاد کانتر بار هم باید گفت که بسته به متراژ خانه و تعداد افرادی که از آن استفاده می کنند، ابعاد میز بار مشروب مدرن یا کلاسیک متفاوت است. اگر برای جمع های خودمانی و دوستانه چند نفره به دنبال ساخت میز بار هستید، فضایی به اندازه 3 تا 4 متر مربع هم برای تان کافی خواهد بود. البته اگر به سبک های کلاسیک علاقه دارید باید فضایی بزرگ تر برای آن داشته باشید.

میز بار
میز بار
میز بار
میز بار
میز بار
میز بار

چه سبک هایی برای ساخت میز بار استفاده می شود؟

بسته به نظر و سلیقه افراد ساخت میز بار مشروب مدرن و کلاسیک با طرح ها و مدل های متنوع همراه است. بعضی از افراد به چیدمان های مدرن علاقه دارند و دوست دارند میز بار مدرن و ساده در خانه شان داشته باشند. برای این افراد میز هایی بسیار مینیمال و ساده که از یک تخته چوب و پایه هایی فلزی یا چوبی تشکیل شده بسیار مناسب است. همچنین فضای کمی را هم اشغال می کنند و اگر خانه ای دارای متراژ کم باشد، میز بار مشروب مدرن انتخاب بهتری خواهد بود. اما برای کسانی که فضای کافی در اختیار دارند و از طرفی می خواهد کانتر باری با ظاهر کلاسیک، شیک و با شکوه داشته باشند، به نحوی که بیشترین شباهت با بار های جذاب و لوکس و دیدنی خارج از کشور ایجاد شود، سبک کلاسیک را برای کانتر بار خود انتخاب می کنند. در این میز ها استفاده از چوب، تزیینات خاص سبک کلاسیک، رنگ های قهوه ای و قرمز و ماهگونی، صندلی های چرمی و حجم بزرگ میز و تجهیزات وابسته به آن از مشخصه های اصلی کانتر بار کلاسیک است.

انواع مختلف مدل های کانتر بار کدام است؟

همانگونه که گفته شد میز بار مشروب مدرن و کلاسیک دو مدل کلی میز های بار محسوب می شوند. اما هر کدام از این دسته بندی ها دارای زیر مجموعه هایی نیز هست. برای مثال میز بار مدرن می تواند تمام چوبی باشد یا از تلفیق چوب و فلز ساخته شده باشد. طرح و مدل آن نیز می تواند کاملا ساده باشد یا اینکه از تلفیق فلز و چوب در آن استفاده شده باشد. در مدل های میز بار مدرن از نورپردازی به وسیله ریسه های نوری در بعضی از قسمت های آن استفاده شده، همچنین کاربرد تخته چوب هایی با فرم طبیعی، استفاده از صندلی های حصیری در اطراف آن و یا کاربرد شیشه برای رویه میز از ویژگی های دیگر میز بار مشروب مدرن است.

یکی از انواع میز های بار مدل میز بار چرخدار است که نه تنها برای سرو نوشیدنی که برای هر نوع پذیرایی دیگر هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد. میز بار چرخدار از یک میز کوچک یک طبقه با دو طبقه تشکیل شده است که دارای چهار چرخ در زیر برای به حرکت درآمدن آن و یک دسته برای گرفتن و هل دادن آن است. بر روی این میز خوراکی ها، نوشیدنی ها و یا ظروف غذا را قرار می دهند و از آشپزخانه به سمت سالن و یا محل خوردن غذا می برند. همچنین در انتها ظرف های کثیف را بر روی آن گذاشته و به آشپزخانه منتقل می کنند. از میز بار چرخدار هم در خانه و برای پذیرایی از مهمانان استفاده می شود هم در ابعاد بزرگ تر در رستوران ها و هتل ها به کار گرفته می شود. خوبی میز بار های چرخدار آن است که حمل و جابجایی خوراکی ها و وسایل را آسان تر کرده و این یک مزیت بزرگ برای آن محسوب می گردد.

میز بار
میز بار
میز بار
میز بار
میز بار
میز بار

خانه ایده آل خود را بسازید:

میز ناهار خوری پایه فلزی با رویه استیل، شیشه ای یا چوبی

چگونه یک میز ناهار خوری زیبا داشته باشیم؟ راهنمای دکوراسیون میز ناهار خوریچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<