رنگ کردن موزاییک های کف خانه و پارکینگ

معمولا کف حیاط و پارکینگ و حتی پوشش کف خانه های قدیمی از موزاییک هستند و طبیعی است که پس از مدتی دچار آسیب شوند و نیاز به ترمیم و بازسازی داشته باشند. آسیب هایی که بر اثر اصطکاک ایجاد شده از حرکت ماشین و رفت و آمد افراد پیش می آیند می توانند به وسیله رنگ کردن موزاییک ترمیم شوند و پوشش کف ظاهری نو پیدا کند. رنگ آمیزی موزاییک کف کمک می کند تا با صرف هزینه ای کم پوششی جدید و تازه داشته باشید. ما در این متن موضوع رنگ کردن موزاییک فضا های خارجی و داخلی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مزایای رنگ کردن موزاییک

باید گفت رنگ آمیزی موزاییک کف نه تنها باعث می ‌شود که فضای مورد نظر تان جدید و نو شود، بلکه باعث می ‌شود تا هزینه های شما برای تعویض کفپوش نیز به حداقل برسد. استفاده از رنگ مناسب موجب می ‌شود تا موزاییک هایی که رنگ شان تغییر کرده و یا در اثر مرور زمان رنگ و رو رفته شده اند، ظاهری تازه به خود بگیرند، و نیازی نباشد شما مجددا کفپوش خود را تغییر بدهید. تعویض موزاییک ها با دردسر ها و هزینه های زیادی همراه است. کندن موزاییک های قدیمی و خرید و نصب موزاییک های جدید هم زمان بر است، هم سر و صدا و کثیفی زیادی دارد و هم بودجه ای بالا را نیاز خواهد داشت. بنابراین رنگ کردن موزاییک یک راه حل عالی برای نوسازی خانه، حیاط و پارکینگ خواهد بود.

برای رنگ کردن موزاییک از چه رنگ هایی استفاده می شود؟

انواع مختلفی از رنگ ها برای پوشش دهی موزاییک های حیاط و پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرند. این رنگ ها عبارتند از رنگ های پایه روغن و رنگ های پایه آب که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. نوع رنگ و چگونگی رنگ آمیزی موزاییک کف نیز در نتیجه کار بسیار موثر خواهد بود. به عنوان مثال انواع مختلف رنگ های مخصوص شامل رنگ های اپوکسی، رنگ های اکریلیک و رنگ لاتکس وجود دارند که هر کدام از آن ها ویژگی ‌ها و مشخصات منحصر به فرد خود را داشته، و میزان مختلفی از دوام و ماندگاری را ارائه می دهند. پس از انتخاب رنگ مناسب جهت رنگ کردن موزاییک باید به نکات مختلفی توجه کرد. یکی از این نکات مربوط به قیمت رنگ مورد نظر است. انواع مختلف رنگ ها در قیمت های متفاوتی نسبت به کیفیت و ماندگاری که دارند در بازار موجود بوده و قابل خریداری هستند. مورد بعدی دارا بودن تنوع رنگ در محصول مورد نظر شما است. به عنوان مثال رنگ های اپوکسی در عین حال که دارای قیمت بالاتر و دوام و ماندگاری بیشتری هستند، تنوع رنگی کمتری دارند و انتخاب های محدودی را پیش روی شما قرار می دهند. این در صورتی است که رنگ لاتکس و اکریلیک تنوع رنگی بیشتری نسبت به اپوکسی دارند.

رنگ کردن موزاییک حیاط و پارکینگ در مقایسه با موزاییک های داخلی خانه

در بخش های خارجی همانند حیاط و پارکینگ که محل رفت و آمد ماشین است و افراد با کفش بر روی آنها راه می روند، باید از پوشش های رنگی مقاوم تری استفاده نمود. همچنین ضخامت رنگ مورد استفاده نیز باید بیشتر باشد تا آسیب کمتری به آن وارد شود. شما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که در اثر حرکت ماشین ممکن است رنگ موزاییک کنده شود و یا بر روی موزاییک های رنگ شده خراش ایجاد شود. اما در مورد رنگ کردن موزاییک های داخلی خانه کار کمی آسان تر خواهد بود. البته به این نکته هم باید توجه داشت که قرار دادن مبلمان و میز و صندلی بر روی موزاییک های رنگ شده، آسیبی به رنگ آن وارد نکند. برای جلوگیری از این آسیب های احتمالی دو راه را می توان در پیش گرفت. راه اول استفاده از پرایمر پیش از رنگ زدن و راه دیگر چسباندن تکه ای موکت به زیر پایه های مبل ها و میز ها است. این کار باعث می شود که در اثر حرکت آنها بر روی زمین هم صدای کمتری ایجاد شود و هم رنگ موزاییک ها از بین نرود.

رنگ کردن موزاییک
رنگ کردن موزاییک
رنگ کردن موزاییک
رنگ کردن موزاییک
رنگ کردن موزاییک
رنگ کردن موزاییک

مراحل مختلف رنگ کردن موزاییک

رنگ آمیزی موزاییک کف طی چند مرحله انجام می شود که در زیر هر کدام از این مراحل به طور مجزا توضیح داده خواهد شد. پیش از آن در مورد وسایل و متریالی که جهت رنگ کردن موزاییک ها نیاز است باید گفت که به قلمو، غلطک، سطل یا سینی، رنگ مورد نظر و پرایمر نیاز خواهد بود. چنانچه بخواهید از غلطک برای رنگ آمیزی موزاییک های کف استفاده کنید می توانید از یک میله باریک مانند دسته جارو استفاده کرده و غلطک را به سر آن ببندید. به این ترتیب به صورت ایستاده می توان موزاییک ها را رنگ کرد و کار ساده تر خواهد شد.

مرحله اول – تمیز کاری: پیش از رنگ کردن موزاییک باید سطح زمین به خوبی تمیز شود. برای این کار اول زمین را کاملا جارو بزنید و سپس آن را بشویید. اگر در جایی از کف زمین چیزی ریخته و سطحی برجسته ایجاد کرد است، باید خراشیده و کنده شود. همچنین تمام خاک و گرد و غبار از روی زمین پاک شود تا در حین رنگ آمیزی مانعی وجود نداشته باشد. پس از شستشوی کف کار آغاز خواهد شد.

مرحله دوم – استفاده از پرایمر: پرایمر ماده ای شبیه به رنگ است که از رنگ فروشی ها قابل خریداری است. پرایمر باعث می شود که رنگ به خوبی به سطح بچسبد و دوام بیشتری پیدا کند. به همین دلیل پیش از رنگ زدن سطوحی که در فضای خارجی قرار دارند، از یک لایه پرایمر استفاده می شود. هنگامی که موزاییک ها را با یک لایه پرایمر آغشته کردید و زمان کافی برای خشک شدن کامل آن هم سپری شد می توان به رنگ آمیزی موزاییک های کف پرداخت.

مرحله سوم – رنگ کردن موزاییک ها: رنگ مورد نظر خود را در سطل ریخته و مقدار لازم از حلال خاص آن را اضافه کنید. معمولا نسبت رنگ به حلال بر روی ظرف رنگ نوشته شده است اما شما به غلظت رنگ نیز توجه داشته باشید. غلظت رنگ را نه آن قدر کم بگیرید که رقیق و آبکی باشد و نه آنقدر زیاد که حرکت قلمو یا غلطک بر روی زمین سخت شود. پس از آماده سازی رنگ از یک سمت کار را آغاز کنید و با حرکات بالا به پایین یا راست به چپ کار رنگ آمیزی موزاییک کف را پیش ببرید.

نکات مهم درباره رنگ کردن موزاییک

  • برای آنکه در حین رنگ زدن دیوار ها کثیف و رنگی نشوند می توانید از چسب کاغذی در محل اتصال دیوار به زمین استفاده کنید.
  • برای رنگ آمیزی موزاییک کف و قسمت های نزدیک به دیوار و همینطور گوشه ها از قلمو با سایز کوچک تر استفاده کنید.
  • جهت رنگ کردن موزاییک ها می توانید از ایده های خلاقانه ای هم استفاده نمایید. مثلا به جای آنکه تمامی کف زمین را با رنگی یکدست پوشش دهید، می توان هر کدام از موزاییک ها را با رنگی متفاوت رنگ کرد. به این ترتیب فضایی شاد و پر انرژی به وجود می آید.
  • رنگ کردن موزاییک ها و زمان لازم برای خشک شدن آنها ممکن است چند روز طول بکشد. بنابراین لازم است پیش از شروع کار با همسایه های تان هماهنگ شوید.
رنگ کردن موزاییک
رنگ کردن موزاییک
رنگ کردن موزاییک
رنگ کردن موزاییک
رنگ کردن موزاییک
رنگ کردن موزاییک

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ساب کف پارکینگ چیست و چگونه انجام می شود؟

سنگ کف پارکینگ بر چه اساسی انتخاب می شود؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<