نکات چیدمان میز شام به صورت سلف سرویس

چیدوپلاس 08 مهر 1397 ، ،

در سال‌های اخیر بسیاری از جشن ها و مهمانی های خانوادگی که در خانه ها برگزار می شود از قالب سنتی خود خارج شده و رنگ و بویی جدید به خود گرفته اند، این تغییر در نوع پذیرایی نیز قابل مشاهده است، در بسیاری از مهمانی های خانوادگی، پذیرایی از مهمان دیگر با پهن کردن سفره و نشستن بر روی زمین صورت نمی گیرد و مخصوصا در صورتی که تعداد مهمان ها زیاد باشد، پذیرایی به روش سلف سرویس انجام می شود؛ میز بوفه یکی از روش های جدید پذیرایی از مهمان ها است که دردسر میزبان را برای پذیرایی کمتر می کند. در میزهای سلف سرویس چندین مدل غذا، پیش غذا، دسر و نوشیدنی قرار دارد و مهمان براساس علاقه از میان آن ها انتخاب می‌کند و دیگر نیاز نیست میزبان به تعارفات معمول پذیرایی بپردازد. برای اینکه این میزهای بوفه زیباتر به نظر بیایند و آن حس پذیرایی را که وظیفه میزبان می باشد را به مهمان منتقل کند باید یک چیدمان مناسب و صحیح داشته باشند، علاوه بر آن یک چیدمان صحیح به مهمان ها در برداشت غذاها از روی میز کمک می کند و باعث می شود به هنگام کشیدن غذا دچار سردرگمی نشوند.

برای این که بتوانید یک میز بوفه با چیدمان درست داشته باشید باید چند نکته را رعایت کنید؛ به طور کلی دو مدل میز بوفه و یا سلف سرویس وجود دارد؛ ساده و طبقاتی. بوفه ساده مناسب برای میزهای بزرگ و یا سفره های کم حجم می باشد و نوع طبقاتی مناسب برای میزهای کوچک و تعداد نفرات بیشتر است. موردی که در هر دو نوع چیدمان میز مهم است شیوه صحیح جایگذاری میز می باشد، به طور مثال اگر شما میز را در کنار دیوار قرار دهید در واقع مهمان های خود را به سمت دیوار هدایت می کنید و این موضوع باعث می‌شود مهمان ها پس از برداشتن غذا دچار سردرگمی شوند و در اطراف میز ازدحام و تجمع به وجود آید، پس بهتر است با توجه به شرایط خانه تان میز را در مکانی قرار دهید که مهمان ها بتوانند در اطراف آن به راحتی رفت و آمد داشته باشد. البته اگر تعداد مهمانانتان کم باشد می توانید میز را کنار دیوار قرار دهید اما برای مهمانان بیشتر از ده نفر بهتر است میز با فاصله از دیوار قرار بگیرد.

نکته اصلی بعد از جایگذاری میز، چیدمان روی میز می باشد. عوامل بسیار زیادی بر روی کیفیت این موضوع تاثیر گذار هستند؛ استفاده از رومیزی های متنوع، وسایل دکوری مختلف همچون گلدان ها و شمع ها می تواند زیبایی میز شما را دوچندان کند. قبل از هر مورد دیگری بهتر است با اصلی ترین وسیله مورد نیاز شروع کرد؛ بشقاب ها مهمترین و اولین وسیله ای هستند که در این نوع پذیرایی مورد استفاده قرار می گیرند. بهتر است بشقاب ها را در قسمت ابتدایی میز قرار دهید تا دسترسی به آن آسان باشد. بعد از برداشتن ظرف نوبت به انتخاب پیش غذا می رسد؛ متداول ترین پیش غذای مورد استفاده ما ایرانیان انواع سوپ ها هستند، بدین منظور ظرف سوپ و سایر پیش غذاها را باید بلافاصله بعد از بشقاب ها قرار داد. بعد از پیش غذاها نوبت غذاهای اصلی است که شامل غذاهای سرد و گرم همچون دیس های برنج، انواع خورش ها و یا غذاهای فرنگی می باشد. بهتر است غذاها با دسته بندی بر روی میز قرار بگیرند؛ به طورمثال غذایی مانند خورش که به برنج احتیاج دارند در کنار هم و غذاهای دیگر مانند غذاهای فرنگی که متفاوت تر می باشند در بخش دیگری از میز قرار بگیرد. توصیه می شود حتما در میز سلف سرویس خود از یک غذای متفاوت استفاده کنید تا تاثیرگذاری میزتان بیشتر باشد، بعد از چیدمان غذاهای اصلی نوبت به دسر و میوه ها می رسد؛ دسر معمولا بخش زیبای میز می باشد که همراه با ظروفی خاص و مجلل ارائه می‌شود. در کنار دسرها بهتر است ظروف مربوط به آن را قرار داد تا مهمان برای برداشتن دستر به ابتدای میز بازنگردد. در آخرین قسمت میز نیز می توان وسایلی همچون قاشق و چنگال ها را قرار داد؛ قرار دادن قاشق و چنگال در ابتدای میز نیز ممکن است.

وسایلی همچون دستمال سفره و سطل زباله نیز از ملزومات اصلی میز بوفه است و باید در دسترس باشند بدین منظور بهتر است سطل زباله را در مکانی که دسترسی راحتی داشته باشند و دستمال ها در جاهای مختلف میز قرار بگیرند. برای کمیت وسایل و ملزومات نیز توصیه می شود مقدار ظروف، قاشق و چنگال و دستمال های سفره را بیشتر از تعداد مهمان ها در نظر گرفت تا مشکلی در خلال پذیرایی پیش نیاید. یکی دیگر از نکاتی که معمولاً در چیدمان میز بوفه رعایت نمی‌شود اختصاص دادن فضای جدا برای نوشیدنی ها است، نوشیدنی ها شامل انواع آبمیوه، نوشابه و نوشیدنی های گرم باشد که به دلیل استفاده مکرر و حجم استفاده بیشتری که دارند بهتر است در یک میز کوچک به طور جداگانه و نزدیک به آشپزخانه باشد تا میزبان به راحتی بتوانند محفظه های خالی نوشیدنی ها را پر کند. چیدمان میز به صورت طبقاتی معمولا برای تعداد غذاهای بیشتر استفاده می شود، اگر می‌خواهید این نوع چیدمان را اجرا کنید باید چند پایه بر روی میز قرار داده تا حالت طبقاتی به وجود آید و پس از آن با همان نکات چیدمان میز بوفه ساده، آن را چیدمان کنید. برای پر کردن طبقات بالا و پایه ها نیز می توانید از دسرها و وسایل دکوری و ملزومات پذیرایی استفاده کنید. چیدمان درست میز بوفه می‌تواند بسیار در روند مهمانی هم به میزبان و هم به مهمان کمک کند و مهمانی خاطره انگیز را رقم بزنند.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

برگزاری مهمانی تابستانی؛ یک عصر به یاد ماندنی و دلپذیر

ویدیو: جدیدترین مدل های سرویس چینیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<