شوجی / پارتیشن ژاپنی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

چیدو پلاس 24 آبان 1402 ،

شوجی چیست و چه کاربردی دارد؟ شوجی یا پارتیشن ژاپنی نوعی جدا کننده است که می تواند بخش های داخلی خانه را از یکدیگر تفکیک نماید. در واقع پرده ها یا دیوار های شوجی بخشی اساسی از دکوراسیون داخلی سنتی ژاپنی هستند که به دلیل زیبایی و ویژگی های خوبی که دارند می توانند در خانه های دیگر مردم جهان نیز به کار برده شوند. این پارتیشن ژاپنی از چوب و کاغذ ساخته می شود و تنوع بسیار چشمگیر و زیادی در طرح و رنگ آن موجود است و می توان متناسب با دکوراسیون خانه بهترین و زیبا ترین نوع آن را انتخاب نمود. کاغذ های شفاف و نیمه شفاف به کار برده شده در این پارتیشن ها به گونه ای هستند که نور را از خود عبور داده و موجب تاریک شدن فضای خانه نمی شوند، اما در عین حال حریم خصوصی و فضای شخصی را حفظ می کنند. اگر دوست دارید بدانید که شوجی چیست و چه ویژگی هایی دارد و در چه قسمت هایی از خانه می توان از این پارتیشن ژاپنی زیبا استفاده نمود، در این متن همراه ما باشید.

شوجی چیست

همانطور که گفته شد شوچی یک جدا کننده است که در معماری سنتی ژاپنی به عنوان در، پنجره یا تقسیم کننده فضای اتاق استفاده می ‌شود. شوجی یا پارتیشن ژاپنی از ورقه‌ های شفاف (یا نیمه شفاف) روی یک قاب مشبک چوبی تشکیل شده است. در جاهایی که نیازی به انتقال نور نیست، از کاغذی به نام فوسوما که مات است، استفاده می شود. پرده یا پارتیشن شوجی را می توان به صورت در های کشویی ایستاده نصب کرد. شوجی در اکثر موارد به صورت کشویی ساخته می شود، اما ممکن است در سبک‌ های روستایی ‌تر گاهی آویزان یا لولا شود. این جدا کننده بسیار سبک وزن است، بنابراین می توان به راحتی آن را در جای خود حرکت داد و آن را باز یا بسته نمود.

شوجی چه کاربردی دارد

در بخش قبلی توضیح دادیم که شوجی چیست و چه شکلی دارد. اما حال می خواهیم بگوییم که کاربرد این نوع پارتیشن ژاپنی در کدام بخش های خانه است. در ژاپن ساختمان‌ های کاملاً سنتی ممکن است فقط یک اتاق بزرگ داشته باشند، بنابراین لازم است که فضا به طور انعطاف پذیری بر حسب نیاز افراد، توسط پانل های دیواری کشویی قابل جابجایی، تقسیم شود. در ساخت و ساز مدرن، فضای خانه شامل یک اتاق نیست و بخش های مختلف با دیوار های ثابت و یا دیوار کاذب از هم جدا می شوند اما می توان به جای بعضی از دیوار های کاذب از شوچی یا پارتیشن ژاپنی استفاده کرد. همچنین برای جدا کردن بخش هایی از سالن و یا ورودی خانه استفاده از شوخی جذاب و کاربردی است.

شوجی
شوجی
شوجی
شوجی
شوجی
شوجی

از شوجی در چه بخش هایی از خانه می توان استفاده کرد

شوجی یا پارتیشن ژاپنی برای جدا کردن بخش سالن از نشیمن خانه قابل استفاده است. همچنین برای جدا کردن آشپزخانه از سالن نیز می توان به جای دیوار، اپن یا استفاده از کانتر و جزیره از این نوع پارتیشن استفاده نمود. حتی فضای یک اتاق خواب بزرگ نیز با استفاده از شوچی می تواند به دو بخش تقسیم شود و هر بخش به کار مشخصی اختصاص یابد. مثلا می توانید تخت خواب و بخش استراحت خود را در یک طرف و میز تحریر و کتابخانه و بخشی که مربوط به کار و مطالعه تان است را در بخش دیگر شوجی قرار دهید. کاربرد دیگر این پارتیشن ژاپنی جدا کردن فضای تراس از اتاق است. برای مثال در ساخت ویلا می توانید به جای قرار دادن دیوار یا چهارچوب خاص برای جدا کردن تراس از اتاق یا سالن، از شوجی استفاده کنید. البته این را هم باید در نظر داشته باشید که در فصل سرما فضای داخلی خانه تان سرد خواهد شد. همچنین با استفاده از این جدا کننده می توانید فضای ورودی خانه تان را به گونه ای دیزاین کنید که با باز شدن درب، تمام قسمت های داخلی خانه دیده نشود.

مزیت های شوجی

همانگونه که پیش تر هم گفته شد به دلیل استفاده از کاغذ های شفاف و نیمه شفاف در ساخت شوچی استفاده از آنها در فضای خانه موجب تاریک شدن این مکان نمی شود. در واقع این یکی از مزیت های استفاده از این پارتیشن ژاپنی است. اگر شوجی به عنوان دیوار های بیرونی در ویلا یا اتاقک های داخل باغ یا حیاط استفاده شود، شوجی نور خورشید را به داخل خانه پخش می کند و در صورتی که به عنوان پارتیشن های داخلی بین اتاق ها به کار برده شود، نور طبیعی را به عمق فضای داخلی وارد می کند. مزیت دیگر شوجی آن است که در حالی که شوجی ورود باد را مسدود می کند، اما به طرز جالبی مانع ورود هوا نمی شود و فضای داخلی که با شوجی احاطه شده، دارای هوایی مطبوع خواهد بود. این نوع پارتیشن ژاپنی مانند پرده ها حریم خصوصی بصری خوبی را ایجاد می کنند، اما صدا ها را مسدود نمی کنند. همچنین تصور می ‌شود که شوجی ساکنان خانه را تشویق می‌ کند تا آرام و با ظرافت صحبت و حرکت کنند. ویژگی مهم دیگر شوچی آن است که درهای کشویی به طور سنتی نمی توانند قفل شوند. اما اگر این سوال برای تان پیش آمده که معایب شوجی چیست باید گفت که ساختار سنتی چوب و کاغذ بسیار قابل اشتعال است.

انواع شوجی

پارتیشن های ژاپنی که با نام شوجی شناخته می شوند، به طور کلی دارای دو نوع مختلف اند. در نوع اول این پارتیشن به مانند یک دیوار سرتاسری ساخته شده و فضا را به صورت کامل به دو بخش تقسیم می کند. این دیوار چوبی و کاغذی دارای یک درب کشویی بوده که می توان آن را باز و بسته نمود و از آن عبور کرد. این نوع شوجی برای جایی به کار می رود که شما بخواهید دو بخش کاملا مجزا داشته باشید. اما نوع دیگری از این پارتیشن ها نیز وجود دارند که دارای ابعاد کوچک تری هستند و تنها به عنوان نوعی مانع برای دیده نشدن بخشی از فضا مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال شاید در اتاق خواب نیاز به فضایی خصوصی تر برای تعویض لباس داشته باشید، یا مثلا بخواهید وسیله ای را در پشت یک دیوار سبک و قابل حمل مخفی کنید. در این صورت می توانید از انوع شوجی قابل حمل که حتی قابلیت تا شدن هم دارند، استفاده نمایید. در تصاویر موجود در این متن می توانید هر دو نوع پارتیشن ژاپنی را مشاهده کنید.

جمع بندی و بیان نکات مهم درباره شوجی

با مطالعه این متن تا این جای کار باید کاملا متوجه شده باشید که شوجی چیست و چه کاربردی دارد. اگر دوست دارید با ویژگی های این نوع پارتیشن بیشتر آشنا شوید باید بگویم که:

  • یکی از مهم ترین ویژگی های این پارتیشن که آن را از دیگر انواع پارتیشن جدا می کند، طرح های خاص استفاده شده در آن است. نقش و نگار ها و نقاشی های سنتی ژاپنی، شکوفه های گیلاس، نماد های کشور ژاپن و دیگر طرح های سنتی این کشور موجب شده تا این جدا کننده از دیگر انواع آن متمایز شود.
  • شوچی می تواند محیطی آرام و فضایی لطیف را ایجاد کند. عبور نور ملایم از آن باعث ایجاد چنین فضایی می شود.
  • اگر این پارتیشن از متریال خوبی ساخته شود و از آن به خوبی نگهداری گردد، می تواند طول عمر بالایی داشته باشد.
  • اگر به دنبال ایجاد فضایی زیبا و منحصر به فرد هستید، می توانید از پارتیشن های سنتی ژاپنی در خانه تان استفاده کنید.
شوجی
شوجی
شوجی
شوجی
شوجی
شوجی

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: انواع مدل های پارتیشن و جدا کننده برای منزل و محل کار

دیوار کاذب چوبی و آشنایی با انواع مختلف آنچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<