ویدیو : مدل های مختلف سبد لباس چرک و روش ساخت مدل کنفی

چیدوپلاس 23 بهمن 1397 ، ،

سبد لباس های چرک یکی از اقلامی است که کمتر توجهی به آن می شود اما این وسیله در خانه بسیار کاربردی است و داشتن یک مدل کارآمد و زیبا از آن می تواند جزئی از دکوراسیون اتاق به حساب بیاید. سبد لباس های چرک معمولا در نزدیکی حمام قرار می‌ گیرد تا فرد بتواند به راحتی در نزدیک ترین فاصله به حمام لباس های خود را تعویض کند. سبد لباس های چرک علاوه بر آنکه باید به حمام نزدیک باشد باید با وزن مناسب، قابلیت جابجایی بین فضای حمام و محلی که ماشین لباسشویی در آن قرار دارد را نیز داشته باشد.

سبد لباس چرک پلاستیکی

سبد لباس چرک در معمولی ترین حالت از جنس سبد های پلاستیکی حصیری شکل ساخته می شوند و مدل ها و طرح های متفاوتی همانند مدل درب دار، چرخدار و مدل های خاصی که مناسب قرار گیری در کابینت ها باشد دارند. سبد های پلاستیکی وزن کمی دارند، شست و شوی آنها راحت تر است، قیمت آن ها مناسب است و رنگ بندی های متنوعی نیز دارند. سبدهای پلاستیکی معمولاً به صورت حصیری و مشبک شکل درست می شوند تا لباس ها بوی بد و رطوبت را داخل خود نگه ندارند و دچار کپک زدگی نیز نشوند.

اگر سبد لباس چرک را درون حمام قرار می دهید بهتر است از نوع پلاستیکی آنها استفاده کنید تا آب و رطوبت حمام آسیبی به سبد لباس وارد نکند. اگر سبد های پلاستیکی از نوع با کیفیتی انتخاب شوند دارای طول عمری بالاتری نسبت به انواع دیگر هستند. سبد های لباس چرک پلاستیکی دارای طراحی های جدیدی نسبت به گذشته هستند و امروزه شما می توانید طرح های مدرن تری از این سبد ها را در اختیار داشته باشید. همچنین این سبد ها در اندازه های مختلفی ساخته می شوند که با توجه به حجم لباس های چرکی که در طول هفته ایجاد می شود، می توان اندازه مناسب را خریداری کرد. قیمت سبد لباس چرک پلاستیکی با توجه به ابعاد آنها متغیر است. اما همانطور که گفته شد این سبد ها دارای قیمت ارزان تری نسبت به دیگر انواع سبدهای لباس چرک هستند. به طور حدودی می توان گفت که ساده ترین شکل سبد لباس پلاستیکی بدون درب چیزی در حدود 40 هزار تومان قیمت دارد و انواع درب دار آنها دارای قیمتی در حدود 100 هزار تومان هستند.

سبد لباس چرک
سبد لباس چرک
سبد لباس چرک

سبد لباس چرک حصیری

نوع دیگر از سبد های لباس چرک، مدل حصیری است. این سبد ها معمولاً طراحی زیباتری نسبت به سبد های پلاستیکی دارند و این موضوع توانسته طرفداران بیشتری را برای آنها به وجود بیاورد. سبد های حصیری دارای پوشش داخلی پارچه ای هستند که این پوشش آستر دوزی شده باعث می شود تا حصیرهای سبد به بافت لباس ها آسیبی وارد نکنند. نکته مثبت دیگر این سبد ها طبیعی بودن متریال آنها است. حصیر بو را در فضای سبد نگهداری نمی کند و موجب بو گرفتن و از بین رفتن لباس ها نیز نمی شود. در مورد این سبد ها شاید فکر کنید که دارای مقاومت کافی نیستند و شکننده اند. اما باید گفت که این سبد های حصیری دارای استحکام کافی بوده و از این بابت جای هیچ نگرانی وجود ندارد. همچنین بعضی از مدل های این نوع سبد ها، قابلیت استفاده به عنوان یک صندلی نشیمن را نیز دارند و وزن های زیر ۱۰۰ کیلو را به راحتی تحمل می کنند.

سبدهای حصیری دارای ظاهری زیبا هستند و بنابراین به راحتی می توان آنها را در گوشه ای از اتاق قرار داد بدون آنکه به چیدمان اتاق آسیبی برسد. همچنین در ساخت این سبدهای حصیری از رنگ ها و پارچه های مختلفی استفاده می شود که زیبایی آنها را دو چندان می کند. برخی از این سبدهای لباس چرک حصیری دارای رنگ های قهوه ای و پارچه های چهارخانه جذابی هستند که در صورت کثیف شدن، نگران به چشم آمدن آلودگی ها نخواهید بود. بعضی دیگر این سبد های حصیری رنگ های روشنی مانند سفید دارند که با پارچه های گلدار و زیبا آستر دوزی می شوند. این سبد های لباس چرک حصیری انتخاب اول خیلی از نوعروسان برای تهیه جهیزیه خواهند بود.

سبد های لباس چرک حصیری به شکل مکعب مستطیل  و همینطور استوانه، دارای درب برای بستن آن پس از وارد کردن لباس چرک هستند. این سبد ها نیز اندازه های مختلفی دارند و در بعضی از آنها از پارچه هم استفاده نشده است. بنابراین برای خرید آنها می توانید از نوع پارچه دار و یا بدون پارچه انتخاب کنید. همچنین بعضی از سبدهای حصیری مخصوص اتاق کودک هستند که علاوه بر ریختن لباس های چرک کودک می توانید بعضی از اسباب بازی های کوچک او را هم درون سبد ها قرار دهید. این سبد های حصیری با طراحی های کودکانه معمولا دارای یک عروسک پارچه مانند خرس بر روی درب سبد هستند. سبدهای لباس چرک حصیری بر حسب اندازه و شکل آن دارای قیمت های مختلفی هستند. قیمت این سبد ها از حدود 80 تا 100 هزار تومان شروع شده و تا قیمت 400 هزار تومان ادامه می یابد. بیشتر سبد های حصیری که به طور معمول توسط افراد تهیه می شود دارای قیمت متوسط 80 تا 200 هزار تومان هستند.

سبد لباس چرک
سبد لباس چرک
سبد لباس چرک

سبد لباس چرک فلزی

یکی از کمیاب ترین و خاص ترین مدل های سبد لباس، مدل فلزی می باشد. این سبد بیشتر به دلیل متریال خاص اش مورد استفاده قرار می گیرد. جنس فلز آن ها از فلزات ضد زنگ می باشند تا بتوان از آنها در فضاهای مرطوبی همچون حمام نیز استفاده کرد.

سبد لباس چرک
سبد لباس چرک
سبد لباس چرک

سبد لباس چرک پارچه ای

آخرین مدل سبد های لباس چرک انواع پارچه ای آنها هستند. این مدل سبد ها الگوهای متنوعی دارند و با پارچه هایی از جنس پلی استر ساخته می شود. سبد های پارچه ای از انواع خلاقانه سبد لباس هستند و آنها را می توانید به سادگی در خانه و با هر طرح دلخواهی تهیه کنید. سبد های لباس چرک پارچه ای معمولا به شکل استوانه هایی ساخته می شوند که دارای دو دسته در کنار هستند. این سبد ها با پارچه های رنگی ساده و طرحدار ساخته می شوند و شکلی جذاب و فانتزی دارند.

همانطور که گفته شد سبد های لباس چرک پارچه ای از جنس پلی استر دوخته می شوند این جنس از پارچه مقاومت خوبی در برابر نم و رطوبت دارد و اگر لباسی نمدار درون آن قرار دهید آسیبی به سبد وارد نمی شود. همچنین این سبد ها ظاهری مستحکم دارند و بر خلاف چیزی که از اسم پارچه به ذهن می آید به راحتی در حالت ایستاده قرار می گیرند. سبد های لباس چرک پارچه ای می توانند به شکل درب دار هم ساخته شوند، به طوریکه این درب ها هم به صورت جداگانه بر روی سبد قرار گیرند و هم به کمک زیپ بر روی سبد بسته شوند. بعضی از سبد های لباس چرک هم به صورت کیسه های پارچه ای برای استفاده در پشت درب ساخته می شوند.

سبد لباس چرک
سبد لباس چرک
سبد لباس چرک
سبد لباس چرک
سبد لباس چرک
سبد لباس چرک

اما به غیر از سبد های پارچه ای انواع دیگر از طرح های خلاقانه وجود دارد که می‌توان به سادگی با استفاده از آن ها یک سبد لباس درست کنید؛ یکی از این طرح‌ها ساخت سبد لباس چرک با استفاده از مقوا و طناب کنفی می باشد. برای این کار نیاز به مقداری کنف طنابی، یک جعبه کارتون و چسب حرارتی دارید. ابتدا باید رو و کف کارتن را از دیواره های آن جدا کرده و سپس باقیمانده کارتون را به صورت لوله شده در آورید، کارتون را پس از لوله کردن، باز کنید و دو سر باز آن را توسط چسب به هم وصل کنید تا به حالتی استوانه ای در بیاید. کارتن را بر روی یکی از قسمت های برش خورده مقوا قرار دهید و طرف دیگر آن را توسط چسب به مقوا بچسبانید. دور مقوای چسبیده شده را به شکل خود کارتن در مقطع استوانه برش دهید. ساختار کلی سبد شما حاضر است، حال باید با استفاده از طناب های کنفی دور تا دور آن را پوشش دهید. این کار را بهتر است با استفاده از چسب حرارتی انجام دهید تا از اتصال آن مطمئن شوید. برای چسباندن طناب کنفی می توان از کف سبد و به صورت مدور این کار را شروع کرد. پس از اتمام چسباندن طناب ها نوبت به اضافه کردن دسته سبد می رسد، برای این کار نیز می‌توان از همان طناب های کنفی استفاده کرد. برای پوشاندن سطح داخلی سبد نیز می‌توانید از یک زیر پیراهنی مردانه استفاده کنید و با برش قسمت یقه و آستین آن باقی لباس را در سبد بچسبانید تا فضای داخلی سبد زیباتر به نظر برسد. سبد لباس شما حاضر است و می‌توانید آن را در حمام و یا دیگر فضاهای مورد نیاز مورد استفاده قرار دهید.

 

از این سبد نه تنها برای قرار دادن لباس های چرک، بلکه برای نگهداری سایر وسایل خود نیز می توانید استفاده کنید. برای مثال با ساختن یک سبد کنفی کوچک به این شکل و قرار دادن آن بر روی میز آرایش خود می توانید برس های تان را درون آن بگذارید. همچنین این سبدها برای ریختن اسباب بازی های اضافی کودکان هم مناسب است؛ اگر سبد ساخته شده را برای اتاق کودک تان در نظر دارید می توانید دور سبد را با تزییناتی مانند منگوله های کاموایی رنگی، مهره های رنگی و یا عروسک های کوچک بیارایید. همچنین با قرار دادن سبد کنفی در آشپزخانه می توانید از آن به عنوان سبد پیاز و سیب زمینی هم استفاده نمایید.

در روش دیگری که برای ساختن سبد لباس چرک به کار می رود از سبد های پلاستیکی میوه استفاده می شود. این سبد های پلاستیکی که در ظاهر دور ریختنی هستند، را می توانید از میوه فروشی ها و یا بازار های روز تهیه کنید. یکی از این سبد ها را به خوبی بشویید، سپس با استفاده از پارچه مناسب، یک کیسه پارچه بزرگ بدوزید و داخل سبد قرار دهید. لبه های کیسه پارچه ای را به لبه های سبد پلاستیکی بچسبانید. پس از این کار طناب کنفی را با چسب و مانند روش قبل با چسب حرارتی بر روی سبد پلاستیکی بچسبانید.

تزیین سبد های لباس آماده که در بالا معرفی شد هم یک روش جالب دیگر برای ساخت یک سبد لباس چرک زیبا است. شما با تهیه یک سبد لباس چرک پلاستیکی ارزان قیمت و مقداری پارچه طرحدار مناسب می توانید یک سبد لباس شیک برای خودتان درست کنید. کافیست دور تا دور سبد پلاستیکی را با پارچه بپوشانید و لبه های سبد را نیز با کنف و یا روبان تزیین کنید. توجه داشته باشید که در این روش بهتر است از پارچه ای استفاده شود که ورود و خروج هوا از آن به راحتی انجام گیرد. در این روش به جای پارچه برای دور سبد از پارچه های قلاب بافی و یا بافتنی هم می توانید استفاده کنید.



دیدگاه کاربران

  1. زهرا در

    بسیار از اموزش ساخت سبد لذت بردم موفق باشید

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<