چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم | ساخت پروژکتور خانگی

چیدو پلاس 30 بهمن 1402

آیا می دانید چگونه می توان از اشیاء روزمره یک پروژکتور ساخت؟ خوب، در این متن یاد می گیریم که چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم و با آن فیلم تماشا کنیم. ساخت پروژکتور در خانه کار سختی نیست و با چند وسیله ساده و ابتدایی می توان این کار را انجام داد. همچنین یاد گیری نحوه ساخت پروژکتور در خانه بسیار جالب است و برای آن شب هایی که دوست دارید فیلم را مانند یک سینمای خانگی نگاه کنید، عالی است. برای بعضی از فعالیت های هنری مانند نقاشی نیز می توان از این وسیله استفاده کرد. بنابراین اگر فکر کرده اید که چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم به جای درستی آمده اید!

بدون هیچ مقدمه دیگری، در اینجا یک راهنمای گام به گام برای ساخت پروژکتور در خانه آورده شده است. برای ساخت این پروژکتور موقت برای گوشی ‌ها، جعبه ‌ای می ‌سازید که نور را از صفحه نمایش گوشی شما به سمت یک ذره ‌بین هدایت می ‌کند. سپس یک نسخه بزرگ شده از تصویر را روی دیوار پخش می نماید. برای این کار فقط به چند شیء ساده نیاز دارید. برخی از آنها اختیاری هستند، اما داشتن آنها روند ساخت پروژکتور در خانه را آسان تر کرده و نتایج بهتری به شما می دهد. آنچه برای این کار به آن نیاز دارید:

جعبه مقوایی مستطیلی (مثل جعبه کفش)

ذره بین

کاغذ مات مشکی ضخیم (به عنوان جایگزین: قلم مو و رنگ مشکی)

نوار چسب معمولی یا دو طرفه

قیچی یا کاتر

آینه

نقاله (اختیاری اما مفید)

خط كش

مداد

یک گوشی موبایل هوشمند

حال به شما خواهیم گفت که چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم

مرحله 1: جعبه را برش دهید

اولین کاری که در ساخت پروژکتور در خانه باید انجام دهید این است که قسمتی از جعبه که لنز را نگه می‌ دارد جدا کنید. این به خاطر آن است که می توانید فوکوس را با نزدیک کردن یا دورتر کردن لنز از تصویر تنظیم کنید. برای این کار یکی از اضلاع کوتاه جعبه را ببرید.

مرحله 2: داخل جعبه را بپوشانید

اکنون، باید داخل پروژکتور را تیره کنید. این کار از پخش شدن و بازتاب نور به داخل تصویر جلوگیری می کند و در نتیجه کیفیت بهتر تصویر را تضمین می نماید. در حالت ایده آل، شما باید این کار را با کاغذ ضخیم انجام دهید (می توان از مقوای فابریانو استفاده کرد). این کار همچنین به پایداری بیشتر پروژکتور شما هم کمک می کند، زیرا دیواره ها ضخیم تر می شوند و استحکام آن بیشتر می گردد. در صورت تمایل می توانید از رنگ مشکی نیز استفاده کنید. فقط قبل از ادامه کار، مطمئن شوید که رنگ تان کاملا خشک شده است.

مرحله 3: لنز را قرار دهید

لنز ذره بین چیزی است که ساخت پروژکتور در خانه را به سمت کامل شدن پیش می برد. روی تکه مقوایی که در مرحله اول برش دادید، دور تا دور ذره بین را بکشید، سپس با استفاده از کاتر یا قیچی آن را با دقت برش دهید. بهتر است در هنگام برش دایره ای که ترسیم کرده اید را کمی کوچکتر ببرید تا ذره بین کاملا در آن جا بیفتد و محکم شود. اگر دسته ذره بین تان خیلی بلند است، شاید لازم باشد دسته آن را باز کنید. به خاطر داشته باشید که اندازه و کیفیت شیشه ذره بین بر وضوح تصویر ارائه شده تأثیر زیادی می گذارد.

مرحله 4: یک پشتیبانی برای لنز بسازید

در حال پاسخ به این سوال هستیم که چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم و تا اینجای متن نیمی از راه را رفته ایم. در ادامه باید گفت که حمایت صحیح از لنز ذره بین ضروری است. برای ایجاد این حمایت، با استفاده از مقوای سیاه رنگ چهار دیواره برای مقوایی که لنز روی آن نصب شده، درست کنید. شکل نهایی شبیه به یک جعبه سیاه رنگ خواهد شد که دیواره انتهایی آن دارای ذره بین است. این کار هم به ذره بین تان ثبات می دهد، و هم کمک می کند که بتوانید آن را به عقب و جلو ببرید تا فوکوس مناسب را پیدا کنید.

مرحله 5: آینه را قرار دهید

حالا که لنز را آماده کردید، بیایید روی طرف دیگر پروژکتور کار کنیم. چگونه با گوشی خود در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم و تصویر را درست و دقیق ببینیم؟ اینجاست که آینه وارد می شود. اگر تلفن خود را مستقیماً به سمت لنز قرار دهید، تصویر وارونه نمایش داده می شود و از چپ به راست برگردانده می شود. این به دلیل آن است که پرتو های نور از صفحه به عدسی می روند و مخروطی را تشکیل می دهند. آنها در ذره بین همگرا می شوند و در یک مخروط معکوس به سمت دیوار شکسته می شوند. در این فرآیند، تصویر برگردانده می شود. این شبیه به آنچه در دوربین عکاسی اتفاق می افتد نیز هست، به همین دلیل است که دوربین های DSLR آینه هایی در خود دارند تا تصویر را در منظره یاب ببینید. بنابراین، برای تصحیح تصویر، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک آینه بین گوشی هوشمند و لنز قرار دهید. باید آینه را در پشت جعبه (در مقابل لنز) با زاویه 45 درجه قرار دهید. برای دانستن زاویه مناسب می توانید از نقاله استفاده کنید. اگر نه، می توانید با نگاه کردن به آینه و اطمینان از اینکه لنز را می بینید، تقریبی به دست آورید.

مرحله 6: درب را برش دهید

این مرحله برای کسانی که می خواهند یاد بگیرند چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم که دستگاهی محکم باشد و لنز و گوشی و اینه را به طور ایمن نگه دارد، بسیار مهم است. قبل از قرار دادن درب، باید یک سوراخ برای صفحه نمایش گوشی هوشمند خود ایجاد کنید. آن را در قسمت انتهایی و در بالای آینه قرار دهید تا تصویر ال سی دی گوشی بر آینه بیوفتد.

هنگام برش درب جعبه برای گوشی، مطمئن شوید که فقط اندازه ال سی دی گوشی را اندازه گیری کرده اید نه تمام گوشی را، زیرا در غیر این صورت گوشی شما می افتد. اگر گوشی شما صفحه نمایش با اندازه کامل دارد، سوراخ را چند میلی متر کوچکتر کنید – فقط به اندازه ای که گوشی را در بالا نگه دارد.

چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم
چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم
چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم
چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم
چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم
چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم

مرحله 7: کارهای پایانی

ساخت پروژکتور در خانه تقریباً تمام شده است!

درب جعبه را بگذارید و مطمئن شوید که همه چیز خوب است. طبیعی است که ممکن است مجبور شوید کارهای تکمیلی انجام دهید. مثلا کاغذ های اضافی را که نیاز به برش دارند جدا کنید، فضا ها یا سوراخ هایی که باید بپوشانید تا از نشت نور جلوگیری کنید را بررسی کنید و غیره. همین، پروژکتور خانگی شما آماده است! می توانید نمایش را شروع کنید.

مطمئن شوید که حالت خواب را در گوشی هوشمند خود غیرفعال کرده اید تا صفحه نمایش خاموش نشود. سپس پروژکتور خانگی خود را به سمت یک دیوار سفید و خالی بگیرید. اگر تصویر خیلی واضح نیست، با حرکت دادن لنز ذره بین خود به عقب و جلو، فوکوس را تنظیم کنید. همچنین می توانید برای یافتن نقطه مناسب، کل جعبه پروژکتور را به دیوار نزدیک یا از آن دور کنید.

سوالات متداول درباره موضوع چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم

  • آیا پروژکتورهای ساخته شده در خانه واقعاً کار می کنند؟

بله. البته بدیهی است که کیفیت آن به خوبی یک پروژکتور فروشگاهی نخواهد بود.

  • چرا پروژکتور خانگی من تار است؟

از آنجایی که از ذره بین استفاده می کنید و از عدسی خوش ساخت استفاده نمی کنید، این احتمال وجود دارد که شیشه مقداری انحنا داشته باشد و یا مقداری انحراف رنگی ایجاد کند. متأسفانه، هیچ راه حل ارزانی برای این مسائل وجود ندارد. با این حال، می ‌توانید از لنز های پروژکتور های قدیمی کار کرده به جای ذره بین استفاده نمایید.

  • چگونه می توانم پروژکتور خود را شفاف تر کنم؟

برای دریافت واضح‌ ترین تصویر ممکن از پروژکتور خانگی، مطمئن شوید که روشنایی گوشی خود را به حداکثر رسانده اید. هر گونه نشت نور از جعبه را به حداقل برسانید و پروژکتور خود را خیلی دور از دیوار قرار ندهید. همچنین می توانید با استفاده از یک لنز با کیفیت بالا پروژکتور خود را شفاف تر کنید. نقص های کوچک مانند خراش و خاک می توانند بر کیفیت تصویر تأثیر بگذارند.

چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم
چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم
چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم
چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم
چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم
چگونه در خانه ویدیو پروژکتور بسازیم

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ایده رنگ آمیزی اتاق خواب و روش های خلاقانه رنگ کردن دیوار اتاق

رنگ آمیزی نرده آهنی راه پله و تمامی نکات مهم مربوط به آنچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<