ساخت کلبه چوبی ارزان چگونه امکان پذیر است؟

چیدو پلاس 24 تیر 1401 ،

آیا لذت سفر و سکونت در یک کلبه چوبی را تجربه کرده اید؟ کلبه های ساخته شده از چوب به دلیل آنکه یادآور نزدیکی به طبیعت هستند و حس و حال خانه های قدیمی و اولیه را دارند، همیشه جزو محبوب ترین ها و پر طرفدار ترین ها برای سکونت به شمار می روند. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک کلبه چوبی را خودتان بسازید؟ ساخت کلبه چوبی ارزان آن هم در منطقه ای خوش آب و هوا می تواند یک مکان عالی برای استراحت های آخر هفته تان باشد و انگیزه ای برای گذران روزهای خسته کننده کاری را فراهم کند. ما در این متن به شما خواهیم گفت که ساخت کلبه چوبی ارزان چگونه امکان پذیر است و نقشه ساخت کلبه چوبی به چه ترتیب طراحی می گردد. پس با ما همراه باشید.

  • مزایای ساخت کلبه چوبی ارزان
  • مهم ترین موارد در ساخت کلبه چوبی ارزان
  • انواع چوب برای ساخت کلبه چوبی ارزان
  • رعایت نکات ایمنی در ساخت کلبه چوبی ارزان
  • نقشه ساخت کلبه چوبی کوچک

مزایای ساخت کلبه چوبی ارزان

داشتن یک ویلا یا کلبه کوچک در جایی مثل شمال کشور آرزو و رویای خیلی ها است و امروزه به دلیل قیمت های بسیار بالای اجاره ویلا همه به دنبال راه هایی برای خرید یا ساخت یک ویلا به روشی ارزان و مقرون به صرفه هستند. یکی از مزایای ساخت کلبه چوبی ارزان کوچک آن است که شما می توانید با صرف هزینه ای معقول مکانی هر چند محدود و کوچک برای سفر های آخر هفته خود ایجاد کنید. اینکه مطمئن باشید جایی از آن خود در شهری خوش آب و هوا دارید، برای تان قوت قلب خواهد بود. مزیت دیگر این کار آن است که با استفاده از متریالی طبیعی خانه ای متناسب با محیط و منطقه جغرافیایی که در آن قصد ساخت ویلا را دارید، خواهید ساخت. یک مزیت مهم دیگر در ساخت کلبه چوبی ارزان کوچک آن است که همه چیز در مورد نما و متریالی که باید استفاده کنید روشن است و دیگر خبری از صرف هزینه های بالا برای طراحی و ساخت به متریال هایی نظیر سنگ و غیره وجود ندارد. دیگر مزایای ساخت کلبه چوبی ارزان کوچک به صورت زیر است:

  • سرعت بالای اجرا و صرف زمان کمتر برای ساخت کلبه چوبی ارزان
  • امکان بازسازی راحت و ارزان
  • ایجاد حس و حال طبیعی و دوست داشتنی

مهم ترین موارد در ساخت کلبه چوبی ارزان

اگر می خواهید کلبه چوبی ارزان کوچکی داشته باشید اما از دردسر های آن فراری هستید، می توانید خرید کلبه های چوبی پیش ساخته را امتحان کنید. کافیست که متراژ و نقشه پیشنهادی خود را برای کلبه دلخواه تان به شرکت سازنده اعلام نمایید تا این شرکت بر اساس نقشه و با مشورت شما در مورد رنگ و طرح و چوب و دیگر موارد، کار ساخت کلبه چوبی ارزان کوچک را انجام دهد. در انتها کلبه ساخته شده به محل مورد نظر شما حمل می شود و در جای خود نصب می گردد. البته باید گفت که در هنگام نصب خیلی از قطعات بر روی هم مونتاژ می شوند و کلبه سر و شکل نهایی خود را بدست می آورد. مورد دیگر در ساخت کلبه چوبی ارزان انتخاب و میزان چوب مورد استفاده در آن است. در ساخت کلبه چوبی ارزان دو را در پیش روی خواهید داشت که در زیر به آنها اشاره می شود:

  • ساخت کلبه چوبی ارزان روستیک: راه اول آن است که کلبه را به صورت روستیک یعنی تماما با متریال طبیعی چوب بسازید. در این کار برای زیر سازی ها نیز از مواد و مصالح صنعتی استفاده نمی شود. تقریبا مشابه با چیزی که از خانه های بسیار قدیمی در ذهن دارید. البته که امروزه طراحی و ساخت آنها با روش های جدید تر و مهندسی تری انجام می گردد.
  • کلبه های چوبی گوتیک یا ترکیبی: در این روش از ترکیب چوب با دیگر مصالح صنعتی استفاده می شود. در واقع سازه اصلی خانه و زیر ساخت ها از مصالح دیگر است و نمای داخلی و خارجی از چوب ساخته می شود. مزیت این کلبه ها آن است که مقاومت بیشتری در برابر زلزله دارند و قابل ساخت در تعداد طبقات بیشتری هستند.

انواع چوب برای ساخت کلبه چوبی ارزان

به طور کلی می توان گفت در ساخت کلبه چوبی ارزان از چوب های سرو، صنوبر، سدر، بلوط و کاج استفاده می شود. البته به کارگیری این چوب ها ارتباط مستقیمی با اقلیم محل انتخابی شما برای ساخت کلبه دارد. در ساخت نماهای داخلی و خارجی کلبه های چوبی از چوب هایی با نام ترمو وود هم استفاده می گردد. این چوب ها که انواع با کیفیت آنها وارداتی هستند، به دلیل انجام برخی عملیات های حرارتی، شیمیایی و مکانیکی بر روی آنها، ویژگی های عالی از جمله مقاومت و استحکام بسیار بالایی را بدست آورده اند. از ترمو وود بیشتر در ساخت کلبه هایی استفاده می شود که به صورت گوتیک یا ترکیبی ساخته شده اند. البته ذکر این نکته هم ضروری است که چنانچه قصد ساخت کلبه چوبی ارزان را دارید، خرید ترمو وود با کیفیت با هزینه های بالایی برای تان همراه خواهد بود. ساخت کلبه چوبی با پالت نیز پیشنهاد دیگری برای این کار است. پالت ها تخته چوب هایی هستند که در کنار هم قرار گرفته و محکم شده اند. به دلیل استفاده از چوب کمتر در آنها، قیمت ارزان تری هم دارند و به همین دلیل از ساخت کلبه چوبی با پالت گرفته تا ساخت تخت خواب و مبل برای نشیمن نیز می توان از آنها استفاده کرد.

رعایت نکات ایمنی در ساخت کلبه چوبی ارزان

از نکات بسیار مهم در ساخت کلبه چوبی ارزان رعایت نکاتی است که به ایمنی آن کمک می کند. چوت متریالی اشتعال پذیر است و اگر در کلبه ای چوبی سکونت دارید، باید مراقب موارد و نکات ایمنی در آن باشید. برای مثال اگر در کلبه خود شومینه در نظر گرفته اید، این کار را با رعایت اصول مهندسی و ایمنی اجرا نمایید تا در آینده با مشکلی مواجه نشوید. در مورد چوب هایی که برای دیوار های داخلی استفاده می کنید، پوشش آنها با مواد شیمیایی مخصوصی که ضد اشتعال، ضد رطوبت و ضد حشرات هستند، لازم و ضروری است. همچنین در ساخت سازه کلبه رعایت مواردی که کلبه را در برابر زلزله مقاوم می نماید، حتما انجام گیرد.

نقشه ساخت کلبه چوبی

همواره در نظر داشته باشید که کوچک بودن به معنای محدودیت نیست. اگر نقشه ویلاهای کوچک چوبی به درستی انتخاب شوند، برای گذراندن یک آخر هفته عالی بسیار مناسب خواهد بود. طرح و نقشه برای ساخت کلبه چوبی فراوان است و حتی می توان ساخت کلبه چوبی ارزان کوچک را به صورت دوبلکس انجام داد اما معمولا برای آنکه هزینه های ساخت کمتر شود کلبه ای یک طبقه با یک اتاق خواب بهترین پیشنهاد است.

در ساخت کلبه چوبی مدرن از شیشه به میزان زیاد استفاده کنید؛ شیشه ارتباط شما را با طبیعت اطراف حفظ می کند. همچنین می توانید یک تراس چوبی در قسمت جلوی خانه داشته باشید و از نشستن در آن و دیدن مناظر اطراف لذت ببرید. با استفاده از تصاویر زیر می توانید ایده هایی برای ساخت کلبه چوبی ارزان کوچک بدست آورید.

ساخت کلبه چوبی ارزان
ساخت کلبه چوبی ارزان
ساخت کلبه چوبی ارزان
ساخت کلبه چوبی ارزان
ساخت کلبه چوبی ارزان
ساخت کلبه چوبی ارزان
ساخت کلبه چوبی ارزان
ساخت کلبه چوبی ارزان
ساخت کلبه چوبی ارزان
ساخت کلبه چوبی ارزان
ساخت کلبه چوبی ارزان
ساخت کلبه چوبی ارزان

خانه ایده آل خود را بسازید:

ساخت ویلای چوبی مدرن و لوکس برای نزدیکی هر چه بیشتر به طبیعت

ویلای چوبی پیش ساخته، مراحل ساخت و هزینه لازمچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<