پوشاندن سقف چوبی قدیمی با چه روش هایی امکان پذیر است؟

چیدو پلاس 09 مرداد 1401 ،

آیا خانه تان قدیمی است و سقف چوبی آن نیاز به بازسازی دارد؟ یا به دنبال راهی برای پوشاندن سقف چوبی قدیمی خانه تان هستید؟ این متن به سوالات شما در این باره پاسخ می دهد و راهکارهایی را در اختیار تان می گذارد. شما می توانید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید، بهترین راه حل را برای پوشاندن سقف چوبی قدیمی خانه و یا ویلای تان پیدا کنید و این مشکل را به آسانی حل نمایید.

رنگ کردن سقف چوبی قدیمی

راه ارزان و آسان اول رنگ کردن چوب های قدیمی سقف است. گاهی اوقات یک دست رنگ ساده و یا یک لایه روغن جلا می تواند تاثیر فوق العاده ای بر روی ظاهر و نمای سقف چوبی قدیمی بگذارد و آن را به کلی تغییر دهد. برای ان کار پیشنهاد می شود قبل از شروع رنگ آمیزی، به کمک بتونه قسمت های شکسته شده چوب ها را بتونه کاری کنید و اصلاح نمایید. سپس یک دست سمباده بزنید و در نهایت نقاشی کنید. البته این احتمال وجود دارد که با یک دست رنگ زدن، رنگ دلخواه تان بر روی چوب های قدیمی و کهنه ننشیند. این مشکل با یک یا دو دست رنگ دیگر قابل حل شدن است.

استفاده از سقف کاذب پی وی سی برای پوشاندن سقف چوبی قدیمی

تایل های پی وی سی که به عنوان سقف کاذب پی وی سی هم شناخته می شوند، یک راه حل عالی برای پوشاندن سقف چوبی قدیمی به شمار می روند. شما با صرف هزینه ای معقول می توانید این تایل ها را خریداری کرده و بر روی سقف نصب کنید. البته نصاب ماهر و متخصص این کار را برای شما انجام می دهد. خوبی این سقف های کاذب آن است که بعضی از آنها دارای طرح و رنگ چوب هستند و اگر می خواهید شکل و شمایل سقف خانه یا ویلای تان همچنان مشابه قبل باقی بماند، می توانید از این طرح ها استفاده کنید. البته با انتخاب طرح های متفاوت نیز حال و هوای جدیدی را در خانه ایجاد می کنید.

چوب پلاست و ترمووود راه هایی دیگر برای پوشاندن سقف چوبی قدیمی

چنانچه بودجه بیشتری برای کار پوشاندن سقف چوبی قدیمی خانه تان در اختیار دارید پیشنهاد می شود به سراغ پروفیل های چوب پلاست بروید. چوب پلاست نوعی پلیمر یا کامپوزیت است که طرح و رنگی مشابه چوب دارد اما هم از چوب ارزان تر است و هم وزن کمتری دارد. از طرفی ویژگی های عالی از جمله ضد آب و رطوبت بودن، ضد حشره بودن غیر قابل اشتعال بودن و مواردی از این دست را نیز در خود دارد. برای پوشاندن سقف چوبی قدیمی می توانید طرح های مختلفی را با چوب پلاست بر روی سقف خود اجرا نمایید. از پوشاندن تمام سقف با این متریال گرفته تا ایجاد طرح های مدرن و متفاوت همگی قابل اجرا و انجام خواهد بود. اما خرید و اجرای ترمووود با هزینه های بیشتری همراه است و از طرف مقابل زیبایی فوق العاده ای را هم به همراه دارد. پروفیل های ترمووود دارای ظاهر جذاب و خصوصیات عالی برای استفاده به عنوان سقف چوبی هستند.

کناف گچی و پوشاندن سقف چوبی قدیمی

سقف کاذب های گچی نیز راه های دیگری برای پوشاندن سقف چوبی قدیمی به شمار می روند. کناف ها هم به دلیل افزایش و بالا بردن زیبایی سقف مورد استفاده قرار می گیرند و هم برای آنکه اشکالات سقف های قدیمی و کهنه را پوشش دهند. با یک کناف یا سقف کاذب مناسب می توانید دکوراسیون داخلی ویلا یا خانه تان را به کلی دگرگون نمایید. استفاده از ریسه های نور مخفی و چراغ های ال ای دی بر روی کناف به زیبایی هر چه بیشتر آن خواهد افزود.

استفاده از پوشش های سقف کاذب مشبک

شماری از سقف های کاذب وجود دارند که با ورقه های فلزی و یا چوبی ساخته می شوند. این ورقه ها توسط دستگاه های برش مخصوص برش خورده و طرح های مختلفی بر روی آنها ایجاد شده است. زیر این شبکه های طرح دار نورپردازی انجام می شود و زیبایی فوق العاده ای ایجاد می کنند. برای پوشاندن سقف چوبی قدیمی یک راه عالی استفاده از همین سقف های کاذب است. این سقف ها در هر ابعادی قابل اجرا هستند و حال و هوای سنتی و قدیمی به خانه یا ویلا می بخشند.

سقف کاذب آسمان مجازی و پوشاندن سقف چوبی قدیمی

اگر تا پیش از این نام سقف آسمان مجازی را نشنیده اید، باید گفت که این سقف ها از طلق هایی تشکیل شده اند که طرح خاصی بر روی آنها چاپ شده است. این تایل های طلقی به کمل ریل های فلزی بر روی سقف نصب می شوند و با روشن کردن چراغ های پشت آنها، طرح چاپ شده به وضوح دیده می شود. طرح های مختلفی قابل چاپ و اجرا بر روی این سقف ها هستند. از سقف با طرح آسمان شب گرفته تا طرح باران و درخت و شکوفه و غیره. این ایده برای پوشاندن سقف چوبی قدیمی هم در سالن ویلا قابل اجراست و هم در آشپزخانه. البته که سقف آسمان مجازی برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی طرفداران بیشتری دارد.

پوشاندن سقف چوبی قدیمی با کمک نورپردازی سقف

اگر به دنبال ارزان ترین و آسان ترین راه برای پوشاندن سقف چوبی قدیمی هستید، یک نورپردازی خاص را بر روی سقف خانه یا ویلای تان اجرا نمایید. این کار به کمک ریسه های نوری مخفی انجام می شود. ریسه های نوری را به قیمت نه چندان زیاد تهیه می کنید و با توجه و ظرافت و دقت در محل های مناسبی که نیاز دارد، می چسبانید. با روشن کردن این ریسه ها، سقف چوبی و قدیمی شکل و شمایلی جدید و تازه به خود می گیرد.

پوشاندن سقف چوبی قدیمی با استفاده از پارچه و تور

در محل هایی مانند اتاق خواب می توانید ایده استفاده از پارچه یا تور را پیاده کنید. برای این کار باید مقدار زیادی پارچه نازک و یا حریر تهیه کنید و آنها را با فرم های خاصی بر روی سقف نصب نمایید. مثلا می توانید پارچه ها را پلیسه کنید و به صورت مواج بر سقف چوبی نصب کنید و یا راه ها و ایده های دیگری که به ذهن تان می رسد را اجرا کنید. زیر پارچه ها نیز با قرار دادن لامپ ال ای دی یا نوار نوری می توانید کار نورپردازی را انجام دهید. در واقع فضای خالی بین تیر های چوبی با پارچه و حریر پوشش داده می شود. برای این کار پیشنهاد می گردد از حریر های روشن مانند سفید یا کرم و یا اکلیلی استفاده نمایید.

پوشاندن سقف چوبی قدیمی با کمک گیاهان رونده

اگر این سقف قدیمی در تراس یا بخشی از حیاط خانه تان است، از گیاهان رونده برای پوشش آن می توان استفاده کرد. اشقه، گیاه پوتوس، گل ها و گیاهان رونده که در مناطق مرطوب شمال کشور به سرعت رشد می کنند، همگی برای این منظور مناسب اند. حتی درخت انگور نیز می تواند یک گزینه عالی برای پوشاندن سقف چوبی قدیمی باشد. اگر برای تراس خود این راه را انتخاب کنید، هم طراوت و هوای خنک و حس و حال خوبی را به خود هدیه داده اید و هم نمای ویلای تان را زیباتر کرده اید.

به کمک ایده های گفته شده در بالا و تصاویر زیر می توانید سقف خانه قدیمی خود را نو کنید و حس و حال جدیدی را در خانه تجربه نمایید.

پوشاندن سقف چوبی قدیمی
پوشاندن سقف چوبی قدیمی
پوشاندن سقف چوبی قدیمی
پوشاندن سقف چوبی قدیمی
پوشاندن سقف چوبی قدیمی
پوشاندن سقف چوبی قدیمی
پوشاندن سقف چوبی قدیمی
پوشاندن سقف چوبی قدیمی
پوشاندن سقف چوبی قدیمی
پوشاندن سقف چوبی قدیمی
پوشاندن سقف چوبی قدیمی
پوشاندن سقف چوبی قدیمی

خانه ایده آل خود را بسازید:

بازسازی خانه های قدیمی و دمیدن روحی تازه در این خانه هاچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<