رنگ کاری بوفه چوبی ؛ چگونه یک بوفه قدیمی را مدرن و نو کنیم؟

چیدو پلاس 28 بهمن 1401 ،

خیلی از ما هنوز در خانه های مان بوفی های قدیمی وجود دارد که دیگر کهنه و از مد افتاده شده اند. رنگ کاری بوفه چوبی می تواند سر و شکلی جدید و به روز به آنها بدهد به گونه ای که بتوانیم دوباره در دکوراسیون خانه از آنها استفاده کنیم. اما رنگ کاری بوفه نیاز به آموزش و مقدماتی دارد که ما در این متن می خواهیم به آن ها بپردازیم. اگر قصد دارید بوفه تان را رنگ کنید و ظاهری جدید به آن ببخشید، اصلا کار سختی در پیش ندارید و ما هم در این کار به شما کمک خواهیم کرد. در این متن همراه ما باشید.

برای رنگ کاری بوفه چوبی از چه نوع رنگی استفاده می شود؟

هم رنگ روغنی و هم رنگ اکریلیک برای رنگ کاری بوفه چوبی مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از این رنگ ها مشخصات و ویژگی های خاص خود را دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

  • رنگ اکریلیک زود خشک می شود و رنگ روغنی برای خشک شدن به چند روز زمان نیاز دارد.
  • رنگ اکریلیک با حلال آب رقیق می شود و بوی نا مطبوعی هم ندارد اما رنگ روغنی دارای حلال تینر بوده و بوی نا مطبوعی دارد.
  • رنگ کاری بوفه چوبی با رنگ روغنی باید در فضای باز انجام گیرد و تا زمان خشک شدن همانجا بماند اما برای رنگ کاری بوفه با رنگ اکریلیک، این کار در فضای خانه هم قابل انجام است.
  • رنگ اکریلیک پس از خشک شدن مات می شود و رنگ روغنی براق می گردد.

چه رنگی برای بوفه چوبی انتخاب کنیم؟

پس از آنکه نوع رنگ را انتخاب کردید حال نوبت به این می رسد که از بین محدوده بسیار وسیع رنگ ها، کدام یک به عنوان رنگ جدید بوفه انتخاب شود؟ برای پاسخ این سوال باید سلیقه شخصی، تم رنگی چیدمان، بزرگی و کوچکی فضایی که بوفه را در آن قرار می دهید و مواردی از این دست را مد نظر قرار دهید. برای مثال اگر تم رنگی چیدمان تان روشن است، رنگ کاری بوفه چوبی را نیز با رنگی مشابه با آنها انجام دهید. اگر فضای خانه تان کوچک است، از رنگی روشن برای بوفه استفاده کنید. چنانچه می خواهید دکوری مدرن داشته باشید، رنگ طوسی یک انتخاب عالی برای تان خواهد بود. پالت رنگی که از آن در رنگ کاری بوفه چوبی استفاده می شود، بسیار گسترده است و انتخاب های بی شماری را پیش روی شما قرار می دهد. بوفه های قدیمی معمولا قهوه ای و با طرح چوب بودند و اگر بخواهید نمایی جدید به آنها ببخشید، رنگ های سفید، استخوانی، طوسی، آبی تیره، سبز- آبی، قرمز، آبی روشن و سیر و دیگر رنگ ها انتخاب های خوبی به شمار می روند. ما هم در این متن تصاویری را برای شما قرار دادیم که بتوانید در انتخاب رنگ جدید برای بوفه خود از آنها ایده برداری کنید.

رنگ کاری بوفه چوبی
رنگ کاری بوفه چوبی
رنگ کاری بوفه چوبی
رنگ کاری بوفه چوبی
رنگ کاری بوفه چوبی
رنگ کاری بوفه چوبی

آموزش مراحل رنگ کاری بوفه چوبی

برای رنگ کاری بوفه باید قدم به قدم پیش بروید و مراحلی را انجام دهید. در تمامی مراحل صبر و حوصله داشته باشید و سعی کنید کار خود را با کیفیت بالایی انجام دهید. پیش از شروع کار به رنگ مورد نظر به مقدار کافی، قلمو با سایز مناسب (بسته به ابعاد بوفه) و یک قلموی سایز کوچک، چسب کاغذی و مقداری روزنامه یا کیسه پلاستیکی نیاز خواهید داشت. برای شروع کار لباس خود را عوض کنید و لباس کار بپوشید و از دستکش لاتکس برای تمیز ماندن دست های تان استفاده نمایید.

مرحله اول رنگ کاری بوفه چوبی – آماده سازی بوفه

در مرحله اول از کار رنگ کاری بوفه چوبی باید خود بوفه و همینطور محلی که رنگ کردن را در آن انجام می دهید آماده شود. برای این کار تعدادی روزنامه یا سفره پلاستیکی را روی زمین پهن کنید و بوفه را روی آن بگذارید. سپس در صورت امکان بخش های جدا شونده (مانند دستگیره ها) را از آن جدا نمایید. اگر امکان جدا شدن آنها نبود هیچ اشکالی ندارد. چنانچه بخشی از بوفه تان شیشه ای است، روی شیشه را با روزنامه و چسب کاغذی بپوشانید زیرا اگر شیشه ها رنگی شوند، باید زمانی را به پاک کردن آنها صرف کنید. پس چه بهتر که از ابتدا تمیز بمانند. هنگامی که این مرحله را انجام دادید می توانید به سراغ رنگ کاری بوفه چوبی تان بروید.

مرحله دوم رنگ کاری بوفه چوبی – رنگ آمیزی

برای شروع رنگ آمیزی باید رنگ را آماده کنید. رنگ مورد نظر تان را درون ظرف مخصوص ریخته و کم کم حلال را به آن اضافه کنید. با اضافه کردن هر مقدار از حلال رنگ را هم بزنید و غلظت آن را بسنجدید. رنگ نه باید خیلی رقیق و نه خیلی غلیظ باشد. اگر رنگ بیش از حد رقیق باشد، رنگ قبلی بوفه را کاور نمی کند و احتمال شره کردن آن نیز زیاد است اما از طرف مقابل اگر رنگ بیش از حد غلیظ باشد، حرکت قلمو بر روی چوب سخت می شود و حجم رنگ زیادی که بر روی چوب ایجاد می شود، سطحی ناهموار درست کرده و خشک شدن آن نیز طول می کشد.

پس از آماده شدن رنگ قلمو را بردارید و کار را آغاز کنید. برای رنگ کاری بوفه چوبی از غلطکی با سایز کوچک هم می توان استفاده کرد اما برای بخش های کوچک بوفه، گوشه ها، چوب های متصل به شیشه و قسمت های داخلی باید از قلمو استفاده شود. در حرکت قلمو بر روی سطح بوفه دقت کنید و از حرکاتی مشابه (از بالا به پایین یا راست به چپ) استفاده کنید. سعی کنید رد قلمو باقی نماند و تا جای ممکن سطحی یکدست ایجاد شود. لایه اول رنگ که بر روی بوفه ایجاد می شود لایه آستری است و رنگ زیرین بوفه را نمی پوشاند. بنابراین بعد از خشک شدن کامل آن لازم است که یک یا دو دست رنگ دیگر بر روی بوفه ایجاد شود. اگر رنگ اولیه بوفه کاملا تیره باشد و بخواهید رنگی روشن بر روی آن بیاورید، باید حجم رنگ بیشتری را مصرف کرده و لایه های بیشتری از رنگ را ایجاد نمایید.

مرحله سوم رنگ کاری بوفه چوبی – اقدامات نهایی

پس از آنکه رنگ کاری بوفه چوبی به انتها رسید باید زمان کافی برای خشک شدن آن داده شود. اگر از رنگ روغنی استفاده کرده اید، برای خشک شدن حداقل به سه روز زمان نیاز دارید. در این مدت از دست زدن به بوفه برای چک کردن میزان تر یا خشک بودن آن خودداری کنید چون اثر انگشت تان بر روی آن باقی می ماند. پس از اتمام کار با دقت روزنامه ها و چسب ها را جدا کنید و بوفه را به حال خود رها کنید تا خشک شود. اگر از رنگ اکریلیک استفاده کرده اید و دوست دارید نمای بوفه تان براق باشد، پس از خشک شدن کامل آن، یک لایه روغن جلا بر روی بوفه بزنید. این کار را با قلمو انجام دهید. هنگامی که بوفه کاملا خشک شد، دستگیره و سایر بخش های جدا شده را به آن متصل نمایید و در جای مناسب خود بگذارید. برای آنکه بوفه ای مدرن یا نئوکلاسیک داشته باشید علاوه بر انتخاب درست و مناسب رنگ، شاید نیاز باشد که دستگیره های آن را هم عوض کنید. همانطور که گفته شد با استفاده از تصاویر موجود در این متن می توانید ایده های خوبی برای رنگ کاری بوفه چوبی خود بگیرید.

رنگ کاری بوفه چوبی
رنگ کاری بوفه چوبی
رنگ کاری بوفه چوبی
رنگ کاری بوفه چوبی
رنگ کاری بوفه چوبی
رنگ کاری بوفه چوبی

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

مدل های جدید بوفه برای خانه های مدرن امروزی

کنسول فلزی و تاثیر انواع مدل های آن در یک دکوراسیون لاکچریچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<