چگونه چوب را رنگ سفید کنیم

چیدو پلاس 12 خرداد 1403

امروزه خیلی ها طرفدار رنگ سفید برای وسایل چوبی خانه شان هستند. آنها یا این وسایل را از اول به رنگ سفید می خرند یا اینکه خودشان دست به کار شده و وسایل چوبی قدیمی را به رنگ سفید رنگ آمیزی می کنند. به همین دلیل ما این متن را با موضوع « چگونه چوب را رنگ سفید کنیم » برای شما آماده نمودیم. با مطالعه این متن و راه کار ها و ترفند های گفته شده می توانید وسایل چوبی خود را به راحت ترین شکل ممکن رنگ زده و آنها را سفید کنید. با این روش ها هر چیز چوبی از در خانه گرفته تا مبل ها و میز ناهار خوری و میز تلویزیون و کنسول و غیره را رنگ آمیزی نموده و آنها را مدرن و تازه کنید. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه چوب را رنگ سفید کنیم و آن را به چوبی جدید تبدیل نماییم.

چگونه چوب را رنگ سفید کنیم

در رنگ کردن چوب به رنگ سفید و یا هر رنگ دیگر مهم آن است که آیا چوب تان از قبل رنگ شده و یا خام است؟ رنگ کردن چوب خام از چوب رنگ شده آسان تر است زیرا یکی دو مرحله از آن حذف می شود. با توجه به اینکه معمولا تمام وسایل چوبی خانه از قبل دارای یک رنگ به خصوص هستند، پس سوال اصلی این متن یعنی چگونه چوب را رنگ سفید کنیم را با آموزش رنگ کردن چوبی که از قبل رنگ شده است و دارای رنگی غیر از سفید است، پاسخ می دهیم. به طور کلی مراحل رنگ کردن چوب به صورت زیر خواهد بود:

  • سنباده کشیدن چوب
  • تمیز کردن چوب
  • سیلر زدن ( زیاد ضروری نیست)
  • رنگ زدن چوب

چگونه چوب را رنگ سفید کنیم – سنباده کشی چوب

اولین مرحله از رنگ آمیزی چوب به رنگ سفید سنباده کشی چوب است. این کار مخصوصا برای وسایل چوبی که از قبل دارای رنگ دیگری هستند، بسیار مهم است. برای چوب های رنگی بهتر است اول با یک ماده ریموور رنگ قبلی را تا جای ممکن پاک کنید و سپس کار سنباده زدن را انجام دهید. برای سنباده کشی هم می توانید با دست این کار را انجام دهید و هم از دستگاه مخصوص این کار کمک بگیرید. سنباده کشی چوب کمک می کند تا پستی و بلندی های ریزی که در سطح چوب وجود دارد، صاف و یکدست شوند و نا خالصی ها نیز از سطح آن جدا گردند. در این کار باید حواس تان باشد که سطح چوب را بیش از حد صیقلی نکنید زیرا این کار مانع از پیوند و چسبیدن کامل رنگ به سطح چوب می شود.

چگونه چوب را رنگ سفید کنیم – تمیز کردن چوب

مرحله بعدی از کار سفید کردن چوب آن است که با یک بادپاش یا یک دستمال تمیز سطح چوب را به طور کامل پاک و تمیز کنید تا ذرات چوب و خاک از روی آن پاک شوند. وجود این ذرات باعث می شود که کیفیت رنگ کاری شما خوب و مناسب نشود. اگر در این مرحله بنا به هر دلیلی چوب یا وسیله چوبی شما خیس شد باید اجازه دهید کاملا خشک شود و سپس وارد مرحله های بعدی شوید.

چگونه چوب را رنگ سفید کنیم – سیلر زدن

اضافه کردن سیلر واجب و لازم نیست اما اگر این کار را انجام دهید در کیفیت نهایی کار تان تاثیر زیادی خواهد داشت. استفاده از سیلر بر روی سطح چوب باعث می شود که سوراخ های ریز موجود بر روی چوب یا وسیله چوبی تا حدی پر شود و سطح چوب صاف تر به نظر برسد. سیلر زدن را می توانید در یک تا دو مرحله انجام دهید. در واقع اگر در مرحله اول سیلر سوراخ ها را پر نکرد، بار دیگر این کار را تکرار نمایید.

چگونه چوب را رنگ سفید کنیم
چگونه چوب را رنگ سفید کنیم
چگونه چوب را رنگ سفید کنیم
چگونه چوب را رنگ سفید کنیم
چگونه چوب را رنگ سفید کنیم
چگونه چوب را رنگ سفید کنیم

چگونه چوب را رنگ سفید کنیم – رنگ زدن چوب

مراحل بالا خصوصا مرحله سنباده زنی بسیار مهم است و باید انجام شود. پس از انجام این مراحل نوبت به سفید کردن چوب می رسد. شاید برای تان سوال باشد که چگونه چوب را رنگ سفید کنیم تا سطحی یکدست و تمیز ایجاد گردد؟ در پاسخ باید گفت که برای این کار می توانید از سه روش استفاده کنید.

  • روش اول استفاده از رنگ اکریلیک یا رنگ روغن ساده: در این روش تنها کافیست که رنگ خود را رقیق نمایید. برای رنگ اکریلیک از آب و برای رنگ روغن از حلال مخصوص آن که مثلا می تواند تینر باشد کمک بگیرید. باید توجه کنید که رنگ تان بیش از حد رقیق یا بیش از حد غلیظ نباشد. اگر رنگ بیش از اندازه رقیق باشد هم سطح چوب را به خوبی نمی پوشاند و هم از روی آن شره کرده و ظاهری نا زیبا به آن وسیله چوبی می دهد. اما اگز بیش از حد غلیظ باشد حرکت قلمو بر روی چوب کند و سخت صورت می گیرد و رد قلمو بر روی آن می ماند، همچنین سطح چوب به صورت یکنواخت رنگ نخواهد شد. برای رنگ کردن چوب از یک قلمو با اندازه مناسب استفاده کنید. در ابتدا یک دور چوب را رنگ بزنید (رنگ آستر) پس از خشک شدن کامل آن برای بار دوم نیز این کار را تکرار نمایید. اگر نیاز بود تا سه بار چوب را رنگ کنید تا کاملا سفید و یکدست شود. توجه کنید که در هر مرحله از رنگ کردن باید اجازه دهید تا رنگ قبلی کاملا خشک شود و سپس رنگ جدید را بر روی آن بزنید.
  • روش دوم استفاده از پری کالر (Precolor): پری کالر به عنوان یک پیش رنگ برای چوب استفاده می شود. در واقع شما با استفاده از پریکالر یک لایه بر روی چوب ایجاد می کنید که باعث می شود رنگ اصلی با کیفیت بهتری بر سطح چوب باقی بماند. برای اجرای پری کالر نیاز به وسیله خاصی ندارید، تنها یک دستکش پلاستیکی و یک تکه ابر می خواهید. به این ترتیب می توانید این ماده را بر روی چوب بزنید. پس از خشک شدن آن می توانید رنگ اصلی را بر روی آن اعمل نمایید. نکته مهم آن است که استفاده از ابر جهت اعمال پریکالر برای وسایل چوبی نسبتا کوچک مناسب است و اگر سطح چوب تان بزرگ است از یک غلتک برای این کار استفاده کنید. هر یک لیتر پریکالر برای پوشش 15 تا 20 متر مربع چوب کافی خواهد بود.
  • استفاده از روغن سوپر وایت (Super White): روغن سوپر وایت کمک می کند تا رگه های طبیعی چوب که بر روی آن مشخص هستند، بیشتر سفید شده و در پایاان بیشتر دیده شوند. برای اجرای سوپر وایت ابتدا محتویات ظرف را خوب به هم بزنید، و سپس به اندازه نیاز این روغن را بر روی سطح بمالید. این کار را با یک تکه ابر می توان انجام داد. نکته مهم آن است که این روغن به رنگ سفید بوده و پس از آن دیگر نمی توانید از رنگی بر روی آن استفاده کنید. در واقع این روغن به اندازه نیاز جذب چوب می شود و پس از پیوند با چوب، هیچ رنگ دیگری را نمی پذیرد. پس از 3 تا 5 دقیقه می توانید با یک دستمال نخی تمیز روی چوب را پاک کنید تا روغن های اضافه تمیز شوند.

پس از رنگ کردن چوب اگر بخواهید سطح آن براق شود می توانید از کیلر یا روغن جلا استفاده نمایید.

چگونه چوب را رنگ سفید کنیم
چگونه چوب را رنگ سفید کنیم
چگونه چوب را رنگ سفید کنیم
چگونه چوب را رنگ سفید کنیم
چگونه چوب را رنگ سفید کنیم
چگونه چوب را رنگ سفید کنیم

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

رنگ كردن صندلی چوبی | آموزش کامل و نحوه رنگ آمیزی

رنگ كردن ميز ناهارخوری به آسانی در سه مرحلهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<