رنگ كردن ميز ناهارخوری به آسانی در سه مرحله

میز ناهار خوری تان قدیمی و کهنه شده و رنگ آن هم خراب شده است؟ احتمالا رویه میز هم پر از خط و خش شده و حتی رنگ بعضی از قسمت های آن پوسته پوسته شده است. آیا می دانید که با رنگ كردن ميز ناهارخوری می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید و با قیمتی ناچیز نمایی کاملا جدید و تازه به آن ببخشید؟ اگر قصد دارید کار رنگ كردن ميز ناهارخوری را انجام دهید و به دنبال یک راهنمای آموزشی کامل برای این کار هستید، به جای خوب و درستی آمده اید. این متن به شما کمک می کند تا با روشی اصولی و البته آسان میز ناهارخوری جدیدی در خانه داشته باشید.

اولین قدم در رنگ كردن ميز ناهارخوری – خرید رنگ

پیش از هر کار نیاز است که مقدار لازمی از رنگ را تهیه نمایید. بر اساس ابعاد میز ناهارخوری تان به مقدار لازم رنگ بخرید. برای خرید رنگ می توانید به مغازه های رنگ فروشی مراجعه کرده و با مشاهده کاتالوگ، رنگ مورد نظر تان را انتخاب کنید. سپس فروشنده آن رنگ را با دستگاه خاصی درست کرده و به شما می دهد. ابعاد میز را به فروشنده بگویید تا مقدار کافی از رنگ را برای شما تهیه کند. البته این نوع رنگ ها فقط از جنس اکریلیک هستند و اگر می خواهید از رنگ روغنی برای رنگ كردن ميز ناهارخوری استفاده کنید، باید خودتان رنگ مورد نظر تان را بسازید. خوب است بدانید که مزیت رنگ اکریلیک نداشتن بوی نامطبوع، خشک شدن سریع و استفاده از آب به عنوان حلال است. مزیت رنگ روغن هم دوام و ماندگاری بیشتر و همچنین ایجاد سطحی براق است. البته رنگ روغن به خاطر استفاده از تینر به عنوان حلال دارای بوی نامطبوعی است و زمان لازم برای خشک شدن آن نیز طولانی تر است.

قدم دوم در رنگ كردن ميز ناهارخوری – آماده سازی میز

اگر می خواهید از رنگ اکریلیک برای رنگ كردن ميز ناهارخوری استفاده کنید می توانید در همان محل فعلی میز این کار را انجام دهید. فقط کافیست که زیر میز روزنامه یا مشمای پلاستیکی بزرگی پهن کنید تا رنگ روی زمین نریزد. اما اگر بخواهید کار رنگ كردن ميز ناهارخوري را با رنگ روغن انجام دهید، باید میز را به فضای باز منتقل کنید. برای آماده سازی میز چنانچه نیاز باشد با یک سمباده بخش های پوسته پوسته شده یا خراشیده شده را سمباده بزنید و آن را صاف و یکدست کنید. پس از انجام این کار قسمت هایی که دچار شکستگی و یا ترک خوردن شده اند را با خمیر بتونه، بتونه کاری نمایید. پس از انجام این کارها با یک دستمال و مایع شوینده سطوح تمام قسمت های میز را تمیز کنید تا عاری از هر گونه آلودگی و چربی و گرد و غبار شود.

مرحله سوم رنگ كردن ميز ناهارخوری – شروع رنگ کاری

حال میز آماده است که شما کار رنگ کردن آن را آغاز کنید. مقدار مشخصی از رنگ را درون یک ظرف بریزید و با حلال ترکیب نمایید تا غلظت آن کمتر شود. با استفاده از قلمو لایه اول رنگ را بر روی تمام قسمت های میز بزنید. لایه اول که لایه آستری نامیده می شود معمولا تمیز و یکدست نمی شود و لازم نیست حجم رنگ زیادی برای آن مصرف کنید. پس از زدن آستری اجازه دهید تا رنگ کاملا خشک شود. رنگ اکریلیک زود خشک می شود اما برای رنگ روغن شاید نیاز به یک یا دو روز زمان باشد. پس از خشک شدن رنگ، زدن لایه دوم را آغاز نمایید. این بار سعی کنید با دقت بیشتری این کار را انجام دهید. برای گوشه های داخلی میز می توانید از یک قلموی کوچک تر استفاده نمایید. چنانچه با زدن لایه دوم همچنان سطح میز یکدست نبود، می توانید یک لایه دیگر نیز به آن رنگ بزنید.

رنگ كردن ميز ناهارخوری
رنگ كردن ميز ناهارخوری
رنگ كردن ميز ناهارخوری
رنگ كردن ميز ناهارخوری
رنگ كردن ميز ناهارخوری
رنگ كردن ميز ناهارخوری

نکات مهم درباره رنگ كردن ميز ناهارخوری

 • پس از رنگ کردن میز اصلا به آن دست نزنید تا کاملا خشک شود.
 • هنگام رنگ زدن مواظب باشید تا رنگ پایه های میز شره نکند.
 • غلظت رنگ مورد استفاده نه باید خیلی کم و آبکی باشد و نه آنقدر غلیظ باشد که کار با آن سخت شود.
 • در هنگام رنگ کردن سطح میز حرکت قلمو باید در تمامی نقاط به یک شکل باشد. یا به صورت افقی و رفت و برگشتی و یا به صورت عمودی و بالا و پایینی.
 • تا جای ممکن سعی کنید به گونه ای رنگ بزنید که رد قلمو بر جای نماند.
 • در کار رنگ كردن ميز ناهارخوری نیازی به استفاده از حجم خیلی زیادی از رنگ نیست. گاهی اوقات حجم رنگ مورد استفاده آنقدر زیاد است که رنگ از اطراف میز به پایین شره می کند و در همان حالت خشک می شود و ظاهر نازیبایی پیدا می کند.
 • اگر میز ناهارخوری تان کلاسیک و دارای تزیینات منبت کاری شده است، می توانید از یک قلموی کوچک برای رنگ کردن این تزیینات و تمامی قسمت های آن استفاده کنید. این کار را با دقت بیشتری انجام دهید.
 • چنانچه از رنگ اکریلیک برای رنگ كردن ميز ناهارخوری استفاده کرده اید و از طرفی دوست دارید رویه میز تان براق باشد، با قلمویی تمیز یک لایه روغن جلا بر روی میز بزنید. البته این کار را زمانی انجام دهید که میز کاملا خشک شده است. برای خشک شدن روغن جلا به یک یا دو روز زمان نیاز است.

رنگ كردن ميز ناهارخوری تیره رنگ

اگر میز ناهارخوری تان تیره رنگ است و می خواهید رنگ آن را روشن کنید، لازم است که اول یک یا دو لایه رنگ سفید به آن بزنید و سپس رنگ اصلی را بر روی آن بیاورید. رنگ روشن مورد نظر تان بر روی زمینه تیره خود را خوب نشان نمی دهد و برای آنکه رنگ اصلی آن نمایش داده شود باید بر روی زمینه سفید آورده شود. البته اگر رنگ مورد نظر تان را با غلظت بیشتری بر روی میز بزنید، می توانید استفاده از رنگ سفید را حذف کنید. رنگ كردن ميز ناهارخوری تیره مانند قهوه ای یا مشکی و تبدیل آن به یک میز با رنگ روشن تغییری اساسی در دکوراسیون خانه تان به وجود می آورد.

رنگ كردن ميز ناهارخوری کلاسیک و منبت کاری شده

چنانچه میز ناهارخوری تان دارای تزیینات خراطی و منبت کاری است، برای رنگ کردن قسمت های تزیینی از یک قلموی کوچک استفاده کنید. این کار برای آن است که تمامی قسمت های فرو رفته و برجسته آن به خوبی با رنگ پر شود. برای ایجاد افکت های رنگی بر روی بخش های منبت کاری شده می توانید از یک رنگ دیگر هم استفاده نمایید. برای این کار پس از خشک شدن رنگ اصلی از یک قلموی گرد و خشک استفاده کنید و آن را به کمی رنگ مانند طلایی و یا دیگر رنگ ها آغشته نمایید و به صورت ضربه ای و یا با حرکتی آرام بر روی قسمت های مورد نظر بزنید.

ایده هایی برای رنگ كردن ميز ناهارخوری

 • برای رنگ كردن ميز ناهارخوری می توانید رویه میز را با یک رنگ و پایه های را با رنگی دیگر رنگ آمیزی کنید.
 • بر روی سطح میز می توانید تصویری از گل و یا هر طرح دیگری را نقاشی کنید و روی آن روغن جلا بزنید.
 • برای رنگ كردن ميز ناهارخوری آشپزخانه می توانید از رنگ های شاد و جذاب استفاده کرده و صندلی ها را نیز هر کدام به یک رنگ، رنگ آمیزی نمایید.
 • برای گرفتن ایده جهت رنگ کردن میز ناهارخوری از عکس های موجود در این متن هم می توانید کمک بگیرید.
رنگ كردن ميز ناهارخوری
رنگ كردن ميز ناهارخوری
رنگ كردن ميز ناهارخوری
رنگ كردن ميز ناهارخوری
رنگ كردن ميز ناهارخوری
رنگ كردن ميز ناهارخوری

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

رنگ کردن کاشی ؛ ارزان و راحت ترین کار برای نو کردن سرویس بهداشتی

ساخت میز ناهار خوری با پالت چگونه است؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<